Ruszamy w góry! Szlak na Babią Górę

Turyści, którzy szukają ekscytujących szlaków w polskich górach nie muszą się ograniczać tylko do rejonu Tatr. Wyzwanie stanowić może także zdobycie Babiej Góry, najwyższego szczytu polskiej części Beskidów. Wędrówka dostarczy dreszczyku emocji przy trudniejszych podejściach, a przede wszystkim będzie okazją do cieszenia się przepięknymi widokami sąsiednich górskich pasm.

Babia Góra, czyli osławiony Diablak


Babia Góra to popularny cel wypraw turystów odwiedzających Beskidy. Myli się jednak ten, kto sądzi, że wejście jest łatwe – jak do każdego szczytu, tak i do Babiej Góry należy podejść z odpowiednim szacunkiem.

 

Wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m., co oznacza, że jest to najwyższy poza tatrzański szczyt w Polsce! Ale to nie jedyna wartość tego miejsca. Na Babiej Górze występują rzadkie, także zagrożone wyginięciem, gatunki roślin i zwierząt. Jej przyroda jest więc chroniona w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego, a oprócz tego włączono ją do sieci Natura 2000 oraz uznano za Rezerwat Biosfery. Wybierając się zatem na wędrówkę babiogórskimi szlakami, masz szansę obcowania z unikatową przyrodą. Naprawdę warto podjąć to wyzwanie!

Pamiętaj jednak o zachowaniu środków bezpieczeństwa, w końcu inna nazwa, pod jaką znane jest wzniesienie, brzmi „Diablak”. Zawdzięcza ją między innymi iście diabelskiej pogodzie, która na Babiej Górze zmienia się bardzo dynamicznie. Silny wiatr i zamglenia to typowe zjawiska atmosferyczne z jakimi spotykają się turyści wędrujący na szczyt. Stąd tak ważne jest obserwowanie prognoz i odpowiednie dostosowanie ekwipunku. Warto również szczegółowo zaplanować trasę, a do plecaka zapakować mapę, kompas oraz naładowany telefon z numerami alarmowymi.

 

Planując wyprawę w góry, nie zapomnij o wcześniejszym zarezerwowaniu dobrego noclegu. Sprawdź oferty z regionu i wybierz najlepszą, zobacz: Noclegi w Beskidach

 

Szlaki na Babią Górę


Babia Góra leży na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, dlatego jako turysta powinieneś pamiętać o uiszczeniu opłaty za wstęp na jego teren (wynosi ona 6 zł za bilet normalny i 3 zł za ulgowy). Miejsca ich pobierania znajdują się na Polanie Krowiarki oraz w Zawoi Markowej – i właśnie z tych dwóch miejsc zaczyna się wędrówka na sławny beskidzki szczyt.

Turyści mają swoje ulubione szlaki, a do najczęściej eksplorowanych należą z Przełęczy Krowiarki przez Perć Akademików oraz z Przełęczy Krowiarki przez Markowe Szczawiny.

 

Szlak przez Perć Akademików

Ta trasa jest uważana za najbardziej wymagającą, biegnie północną, niezwykle stromą stroną wzniesienia. Podczas najtrudniejszych etapów wspinaczkę ułatwiają klamry oraz łańcuchy, ale mimo tego nie polecamy jej zupełnie nieprzygotowanym osobom. Perć Akademików jest jednokierunkowa – służy tylko do podejścia na szczyt i w razie kłopotów nie można będzie zawrócić. Mimo tego, przy sprzyjającej pogodzie, nie powinno być większych problemów z pokonaniem technicznych trudności.

Wędrówka rozpoczyna się na Przełęczy Krowiarki (przy parkingu), skąd niebieską trasą dotrzesz do skrzyżowania szlaków przy Skręcie Ratowników. Właśnie tu rozpoczyna się żółty szlak, który prowadzi na Babią Górę – uwaga, Perć Akademików otwarta jest tylko od wiosny do jesieni, zimą natomiast istnieje zbyt duże ryzyko lawinowe, by pozwalać na ruch turystyczny. Wejście na Babią Górę tą trasą zajmie około 3 godzin, zejście możliwe jest na przykład czerwonym szlakiem prowadzącym przez Sokolicę z powrotem na Przełęcz Krowiarki.

 

Szlak przez Markowe Szczawiny

Inną popularną opcją jest podejście z Przełęczy Krowiarki do Markowych Szczawin. Przy wejściu do parku narodowego wybierz wspomniany już niebieski szlak, po około 2 godzinach dotrzesz do schroniska na Markowych Szczawinach, gdzie zjesz coś smacznego i nabierzesz sił przed kolejnym etapem wędrówki.


Do Babiej Góry dotrzesz kierując się ze schroniska czerwonym szlakiem do Przełęczy Brona, który później prowadzi już prosto na szczyt Diablaka. Czas przejścia od Markowych Szczawin na wierzchołek góry to około 1,5 godziny.

Na Babią Górę prowadzi jeszcze kilka innych szlaków. Możesz wybrać na przykład:

  • czerwony szlak przez Sokolicę;
  • zielony szlak z Zawoi Markowej na Markowe Szczawiny, skąd później możesz przejść Przełęczą Brona lub Percią Akademików na Babią Górę;
  • zielony szlak z Leśniczówki Stańcowej, jest to podejście od Orawy.

 

Babia Góra – czy wiesz, że…


Kiedy staniesz już na szczycie Babiej Góry koniecznie wyjmij swój aparat fotograficzny – jest to bowiem miejsce, które słynie z przepięknych widoków. Przy dobrej widoczności dostrzeżesz Tatry, Małą Fatrę oraz Pasmo Policy. Rozejrzyj się także wokół siebie, gdyż na Diablaku znajduje się kilka interesujących obiektów.

 

  • Wzrok przykuwa zwłaszcza kamienny mur – jest to ochrona przed wiatrem wzniesiona rękami turystów, którzy zdobyli szczyt.

 

  • Na Babiej Górze znajduje się też kamienny ołtarz polowy, gdzie każdego roku we wrześniu odprawiana jest msza św. w intencji ludzi gór.

 

  • Zobaczysz tam również obelisk upamiętniający zdobycie Diablaka przez arcyksięcia Józefa Habsburga w 1806 r. Monument ustawili siedemdziesiąt lat później Węgrzy.

 

  • Na szczycie umieszczono także tablice pamiątkowe poświęcone Legionom Polskim oraz Janowi Pawłowi II.

  • Z Babiej Góry możesz obserwować najpiękniejsze wschody słońca.

fot. p_migas / AdobeStock

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również