Siklawica - popularny wodospad w drodze na Giewont. Niezwykle popularna atrakcja

Siklawica - popularny wodospad w drodze na Giewont. Niezwykle popularna atrakcja

Podczas wyjazdu w góry, niemal każdy spędza swój wolny czas na własny wyjątkowy sposób. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że dużą popularnością cieszą się przede wszystkim różnorodne atrakcje przyrodnicze. To przede wszystkim wspaniałe szczyty górskie, parki narodowe, jeziora, czy wodospady. W przypadku tych ostatnich, wiele wspaniałego można zobaczyć w Tatrach. To właśnie tu znajduje się największy wodospad w Tatrach, czyli Wielka Siklawa oraz wodospad Siklawica, który odwiedzają turyści zdobywający Giewont, Sarnią Skałę lub spacerujący po Dolinie Strążyskiej. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca i dlaczego jest to atrakcja, którą warto zobaczyć?

Nie powinno być żadnego zaskoczenia w tym, że Tatry to najpopularniejszy region górski w Polsce. Przyjeżdżają tu turyści z różnych zakątków naszego kraju, a coraz częściej również z zagranicy. To, co zachwyca w przypadku Tatr, to przede wszystkim piękne i najwyższe szczyty oraz atrakcje dla turystów, wśród których znajdują się wspaniałe atrakcje przyrodnicze. Odwiedzając Tatrzański Park Narodowy, można przemierzać wspaniałe szlaki w Tatrach, czy podziwiać liczne kaskady i wodospady. Wśród nich znajduje się przede wszystkim Wielka Siklawa w Tatrach Wysokich (tuż obok Doliny Pięciu Stawów) oraz wodospad Siklawica, który znajduje się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej. Do Wodospadu Siklawa trzeba kierować się w zupełnie inną część Tatr. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zamierzacie eksplorować Wodogrzmoty Mickiewicza. Dziś zabierzemy Was na wędrówkę po Dolinie Strążyskiej, która doprowadzi Was do wodospadu Siklawica.

 

Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

 

Wodospad Siklawica - najważniejsze informacje

 

Wodospad Siklawica, znany również pod dawnymi nazwami Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa, to malowniczy wodospad położony w Dolinie Strążyskiej na północnym zboczu Giewontu. Jego imponująca wysokość wynosi 23 metry. Charakteryzuje się dwiema prawie pionowymi ścianami (nachylonymi pod kątem 80°), po których zjeżdża woda Potoku Strążyskiego. Dolna część wodospadu ma wysokość 13 metrów, podczas gdy górna mierzy 10 metrów.

 

 

fot. gubernat / gettyimages.com, CC0

 

W przeszłości, obok wodospadu znajdował się najkrótszy szlak z Zakopanego na Giewont, prowadzący przez Małą Dolinkę i żleb Warzecha. Niestety, ten szlak jest obecnie zamknięty. Wodospad Siklawica jest jednym z największych magnesów dla turystów w Dolinie Strążyskiej. Możliwość podejścia bezpośrednio pod jego ścianę przyciąga liczne tłumy, które cieszą się widokiem, odpoczywając na kamieniach i chłodząc stopy w strumieniu.

 

Tutaj znajdziesz inne atrakcje przyrodnicze w Tatrach:

 

 

 

 

Spacer przez Dolinę Strążyską - pierwszy etap wędrówki do wodospadu Siklawica

 

Punkt startowy szlaku do Doliny Strążyskiej znajduje się na parkingu przy końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem. Wystarczy wpisać w nawigację "Dolina Strążyska", a następnie podążać wskazaną ulicą aż do jej końca. Parking jest płatny, zazwyczaj kosztuje 20 PLN. Dla osób korzystających z komunikacji miejskiej, polecamy autobus miejski numer 12. Spacer do Doliny Strążyskiej z centrum Zakopanego zajmuje około 25 minut.

 

Na początku szlaku, tuż za kasą TPN, znajduje się toaleta. Wybieracie czerwony szlak i idziecie dalej. Warto pamiętać, że na Polanie Strążyskiej nie ma schroniska, jedynie sezonowy bufet - Herbaciarnia Parzenica. Spokojny spacer do polany przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego zajmuje około 40 minut. Trasa prowadzi wzdłuż Strążyskiego Potoku, przez malowniczy leśny szlak.

 

 

fot. MNstudio / canva.com, CC0

 

Planujesz wędrówki z dziećmi? Sprawdź: W góry z dzieckiem. Gdzie warto się wybrać?

 

W drodze na polanę warto zwrócić uwagę na Leśniczówkę TPN oraz charakterystyczne Kominy Strążyskie - pięć strzelistych skał, które niegdyś były celem wspinaczy. Na jednej ze skał przy szlaku znajduje się tablica upamiętniająca Edwarda Jedlinkę, czeskiego publicystę, który propagował przyjaźń polsko-czeską.

 

Po krótkim podejściu oczom ukazuje się widok na północną ścianę Giewontu, a zaraz za nią - Polana Strążyska. Tutaj znajdują się pasterskie szałasy i charakterystyczny Sfinks - wapienny głaz. Na polanie można odpocząć na ławkach przy Herbaciarni Parzenica. Dolina Strążyska oferuje imponujące widoki, w tym na północną ścianę Giewontu, która sięga 800 metrów ponad polanę.

 

Szlak do Wodospadu Siklawica - jak tu dojść?

 

Rozpocznij swoją przygodę z Tatrami od wędrówki przez malowniczą Dolinę Strążyską, docierając do urokliwej Polany Strążyskiej. Stąd do celu Twojego spaceru, Wodospadu Siklawica, pozostaje zaledwie 13 minut marszu po kamiennych stopniach. Kontynuujemy naszą wędrówkę od bufetu, podążając w górę Polany Strążyskiej, wybierając żółty szlak aż do jego końca. Latem, orzeźwiająca bryza powstała przez wodę rozbijającą się o skały, dostarczy nam przyjemnej ulgi od upału. Następnie wracamy tą samą drogą. Nazwa tego wodospadu nawiązuje do innego, Siklawy, znajdującego się w Dolinie Pięciu Stawów, choć miejscowi nazywali go również Siczącą lub Siczawą.

 

 

fot. Grabara_Photography / gettyimages.com, CC0 i fot. Aleksandra Tokarz / gettyimages.com, CC0

 

Jak przygotować się do takich wędrówek? Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Wodospad Siklawica składa się z dwóch sekcji: górnej, o wysokości 10 metrów, i dolnej, sięgającej 13 metrów. Pomiędzy tymi dwoma ścianami znajduje się niewielka półka skalna, w której woda uderzając z impetem wyżłobiła kocioł eworsyjny.

 

Wizyta przy wodospadzie Siklawica z pewnością warto poświęcić dodatkowe kilkanaście minut. Co ciekawe, niegdyś, nieco na lewo od wodospadu, rozpoczynała się najkrótsza trasa turystyczna na Giewont, prowadząca przez stromy Żleb Warzecha. Dziś niestety, ten szlak jest zamknięty dla ruchu turystycznego, ale nie przeszkadza to w odkrywaniu innych, równie fascynujących tras.

 

Noclegi w Tatrach

 

Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie wybrać swój nocleg, by swobodnie dotrzeć do wodospadu Siklawica, to najlepsze będą noclegi w centrum Zakopanego. Spacer do doliny Strążyskiej zajmuje około 30 minut. Turyści chętnie wybierają również domki w Tatrach i przyjeżdżają tu, by zobaczyć ten niezwykły wodospad. Nieważny jest czas przejścia i stanie w korkach.

 

Średnie ceny pobytu w Tatrach rozpoczynają się od 100 zł od osoby za dobę. Możecie być pewni tego, że każdy znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego.

 

Sprawdź noclegi w Tatrach:

 

 

 

 

Wodospad Siklawica, podobnie jak Wielka Siklawa to punkty, które warto odwiedzić w Tatrach. Nie ma tu znaczenia pora roku - będziecie zadowoleni z wizyty w tym miejscu.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Aleksandra Tokarz / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Dzień Przewodników i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!