Śladami dzikich zwierząt w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

Śladami dzikich zwierząt w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

Z pewnością zdarzyło Ci się spotkać dzikie zwierzę podczas wypoczynku w górach lub wędrówki po którymś z polskich parków narodowych. To właśnie te miejsca stanowią ich naturalne środowisko życia, a my jesteśmy tu tylko gośćmi. Jeśli chcesz wyruszyć w niezwykłą podróż śladami dzikich zwierząt w Polsce, to warto żebyś poznał te najpopularniejsze miejsca, w których spotkasz ich najwięcej.

Świat dzikich zwierząt, które żyją w Polsce jest naprawdę bogaty. Są groźne lub łagodne, duże i małe, będące pod ochroną i żyjące swobodnie. To, co na pewno zachwyci każdego miłośnika przyrody, to fakt, że mamy tu do czynienia z pełną różnorodnością zwierząt, które żyją w Polsce.


Warto podkreślić fakt, że najczęściej możemy je spotkać w miejscach, które są określane jako “dzikie” i takie, w których dominuje piękno przyrody. Nikogo nie powinno w związku z tym dziwić, że “dzikich” mieszkańców spotkamy w lasach, na szlakach górskich, w parkach miejskich. Zdarza się, że pojawią się one w miejscach obleganych przez turystów - byliśmy świadkiem wielu incydentów, kiedy to niedźwiedzia brunatnego można było spotkać na ulicach Zakopanego, a stado dzików na popularnej nadmorskiej plaży.


Proces urbanizacji sprawia, że dzikie zwierzęta coraz częściej możemy spotkać w popularnych, dużych miastach. Zabudowanie i powierzchnie użytkowe coraz częściej zajmują naturalne środowisko życia dzikich zwierząt, dlatego też czują się one zagubione w tym nowoczesnym świecie.


Są jednak w Polsce takie miejsca, w których podziwianie codziennego życia dzikich zwierząt, będzie prawdziwą przyjemnością. Poznaj propozycje miejsc w Polsce, które warto odwiedzić.


Poznaj: Dzikie miejsca w Polsce. 7 pomysłów na urlop z dala od tłumów


Tu spotkasz dzikie zwierzęta - poznaj wyjątkowe miejsca w Polsce


Wyjątkowych atrakcji przyrodniczych, w których można spotkać dzikie zwierzęta, w naszym kraju nie brakuje. Warto zaznaczyć, że lasy zajmują aż 30% powierzchni Polski. Do tego należy wspomnieć o wyjątkowych parkach narodowych, których mamy 23, a także o parkach krajobrazowych, czy rezerwatach przyrody - mówiąc krótko, każde miejsce kryje w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że spotkanie wyjątkowych okazów dzikich zwierząt jest niezwykle proste.


  • Wyjątkowy urlop w polskich puszczach


Rozpoczynamy od miejsca, w których świat dzikich zwierząt jest najprawdopodobniej największy. Puszcze, które występują w Polsce, to wyjątkowa możliwość obserwacji dzikiej przyrody i zwierząt tu żyjących. 



fot. Andrzej_Kulak / pixabay.com, CC0

Sprawdź: Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek


To właśnie decydując się na nocleg w Puszczy Białowieskiej znajdziesz dość liczną populację żubra, natomiast w Kampinoskim Parku Narodowym będziesz mógł podziwiać piękną przyrodę i dzikie zwierzęta, wśród których tym niezwykle charakterystycznym jest ryś. Spotkanie go podczas wędrówki może okazać się jednak trudne, ale szansa na obserwowanie go ze znacznej odległości na pewno będzie w jakimś stopniu możliwa. Spróbuj, a może się uda!


Już dziś sprawdź oferty noclegów w Białowieży i Kampinosie:






  • Wyjątkowi mieszkańcy polskich gór


Polacy kochają wypoczynek w górach - doskonale widać to podczas sezonu letniego, jak i zimą, kiedy to korzystamy z licznych możliwości poszusowania na doskonale przygotowanych trasach narciarskich w górach.



fot. Bergadder / pixabay.com, CC0

Zima powoli się kończy, a “dzicy” mieszkańcy gór powoli wybudzają się z zimowego snu. Najgroźniejszym mieszkańcem polskich gór jest bez wątpienia niedźwiedź brunatny, który występuje przede wszystkim w Tatrach, Bieszczadach, a także w ograniczonym stopniu w Beskidzie Żywieckim.


Przeczytaj koniecznie: Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?


Podczas wędrówki po szlaku, warto często spoglądać pod nogi, gdyż bardzo często to właśnie na szlakach, w najbardziej nasłonecznionych miejscach wygrzewa się żmija zygzakowata - jedyny jadowity wąż w Polsce. Jej ukąszenie może wymagać pilnej pomocy medycznej.


Oprócz tego, podczas noclegu w górach i wyprawy na popularne szlaki górskie, bardzo często możemy zaobserwować takie zwierzęta, jak: sarny, jelenie, lisy, kuny, rysie, czy wilki. Pamiętajmy, by zachować tu szczególne środki ostrożności i nie zbliżać się do tych zwierząt i ich nie dokarmiać.


Równie ciekawe mogą być spotkania z tymi mniej znanymi zwierzętami w górach. Pieniny stanowią ostoję najpiękniejszego polskiego motyla – niepylaka apollo, natomiast w bieszczadzkiej dolinie Sanu można się natknąć na ciemnooliwkowego węża Eskulapa.


Wybierz dla siebie najlepszą propozycję noclegu w górach:






  • Prawdziwy raj dla ornitologów


Warto podkreślić, że świat dzikich zwierząt, które żyją w Polsce, w dużym stopniu tworzą również ptaki, które możemy zaobserwować na drzewach, na niebie, na łąkach i polach, bagnach, czy w popularnych polskich parkach narodowych.



fot. Slavicsly / pixabay.com, CC0

To właśnie nad terytorium Polski krzyżują się przelotowe trasy migracyjne wielu ptaków - m.in. kraski, bataliony, żurawie, a także orły i orliki. 


W Poleskim Parku Narodowym będziemy mogli zaobserwować żurawie, czaple, koromorany, a także podgorzałki, mieniące się w słońcu zimorodki czy polujące bieliki.


Inny dobry przykład to Słowiński Park Narodowy, będący ważnym miejscem na szlaku migracji ptaków siewkowych i blaszkodziobych, wykorzystywanym przez ptaki wędrujące z północnej i wschodniej Europy. Szlak, który wiedzie wzdłuż polskiego wybrzeża, jest szczególnie atrakcyjny do obserwacji ptaków w okresie wiosennej i jesiennej wędrówki. Wystarczy dobra luneta i lornetka, by móc obserwować spektakl wędrówkowy tworzony przez kaczki, nury czy siewkowce.


Rajem dla ornitologów jest Park Narodowy Ujście Warty, biebrzańskie mokradła, mazurskie jezioro Oświn i Stawy Milickie w Dolinie Baryczy.


Zobacz: Biebrzański Park Narodowy - Safari na Podlasiu


Na Bagnach Biebrzańskich zaobserwujemy z kolei sowę błotną, bekasy, kuliki, żurawie, cietrzewie, rybitwy, a także trzysta gatunków ptaków błotno-wodnych.


Sprawdź oferty noclegów na Ziemi Lubuskiej:




Chata

Chata

Łagów, ul. Pensjonatowa

Pensjonaty Łagów 9.3
Pod Dębem

Pod Dębem

Kargowa, ul. Babimojska

Kwatery i pokoje Kargowa 10



  • Dzikie zwierzęta żyjące nad polskim morzem


Sezon letni będzie sprzyjał wypoczynkowi nad polskim morzem. Również tu, podczas wypoczynku na plaży i spacerów po atrakcyjnych turystycznie terenach, będziemy mogli zaobserwować wyjątkowy świat dzikich zwierząt.


Poznaj: TOP 25 miejsc nad polskim morzem. Gdzie się wybrać?



fot. A_Different_Perspective / pixabay.com, CC0

To oczywiste, że najbogatsze jest tu królestwo ryb. W Morzu Bałtyckim występują liczne gatunki zwierząt, którymi możemy poszczycić się i podziwiać je. Spotkać można tutaj minoga rzecznego i morskiego. Jest to gatunek chroniony w całej Europie, zaś w Polsce objęty ścisłą ochroną.


Wśród ssaków, możemy tu podziwiać m.in. morświna, fokę pospolitą, nerpy obrączkowane, a także szarytki morskie.


Oto popularne oferty noclegów nad morzem:



Baltiq Apartments

Baltiq Apartments

Ustka, ul. Na Wydmie

Apartamenty Ustka 9.2
Morskie Zacisze

Morskie Zacisze

Mielno, ul. Maków

Domki Mielno 9.8
Pokoje U Julika

Pokoje U Julika

Krynica Morska, ul. Szałwiowa

Kwatery i pokoje Krynica Morska 9.8




Rozpoczynający się już niedługo sezon letni to dobry moment, by wybrać się w wyjątkową podróż śladami dzikich zwierząt w Polsce. Zaplanuj swój urlop i spędź czas tak, jak najbardziej lubisz.


Źródło: PolskaTravel

Następny artykuł Nie tylko ruchome wydmy!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!