TOP 10 miejscowości blisko lasu, które warto odwiedzić o każdej porze roku

TOP 10 miejscowości blisko lasu, które warto odwiedzić o każdej porze roku

W ostatnich latach, spora część osób poszukuje miejsc z klimatem, w których kontakt międzyludzki jest w dużym stopniu ograniczony. O wypoczynku w miejscu, w którym panuje cisza i spokój, chyba marzy każdy z nas. W takim przypadku doskonale sprawdzą się lasy, czy parki narodowe, w których każdy może przebywać w bliskości wspaniałej przyrody. Oto ranking 10 miejscowości blisko lasu, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Nie da się ukryć, że wypoczynek w lesie daje wiele możliwości i pozwala miło spędzić czas, niezależnie od pory roku. Las od zawsze jest takim miejscem, w którym możemy poczuć się wyjątkowo. Świeże powietrze, wspaniała przyroda i niezwykłe dary, które możemy znaleźć niemal na każdym kroku (owoce leśne, grzyby). Niektóre trasy są naprawde ciekawe i malownicze - czasami urozmaicone zbiornikami wodnymi, czy wąwozami. Wszystko w towarzystwie pięknie śpiewających ptaków i w otoczeniu kolorów, z przewagą zieleni. 


Czas pandemii koronawirusa spowodował, że obszary leśne cieszą się dużym zainteresowaniem. Ludzie wybierają się tu na spacery, wycieczki rowerowe, kuligi w sezonie zimowym, czy po prostu spędzają czas z najbliższą rodziną, odkrywając wyjątkowe atrakcje przyrodnicze. Wyjątkowe miejsca znajdziemy niemal wszędzie - są to zarówno parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, lasy w górach, czy obszary leśne otaczające popularne akweny wodne na Mazurach, czy Kaszubach.


Sprawdź również: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


Które miejscowości blisko lasu są najpopularniejsze w Polsce?


Mając na uwadze to, jak wyjątkowe są obszary leśne, zdecydowaliśmy się przygotować subiektywny ranking miejscowości, w których znajdziemy duże obszary leśne i inne atrakcje. Podróż do tych miejscowości dostarczy wspaniałych wrażeń i pozwoli miło spędzić czas, zarówno w wakacje, jak i w sezonie zimowym. Które z nich są najpopularniejsze? Sprawdźmy!


  1. Białowieża


Rozpoczynamy od miejscowości, która cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, niezależnie od pory roku. Prawdziwą perełką, jeśli chodzi o las w tym przypadku jest Puszcza Białowieska. Cały teren obejmuje łącznie 1500 km2. Puszcza Białowieska stanowi relikt pierwotnych krajobrazów leśnych - zachowały się tu bowiem jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Warto również podkreślić, że to właśnie tu żyje jedna z większych populacji wilka, rysia i żubra w całym kraju. 

 

 

fot. Karol Wiak

 

Od 1976 roku Puszcza Białowieska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do wyboru mamy kilka wspaniałych tras. W samej Białowieży warto odwiedzić także Park Pałacowy i Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. Białowieża jest idealnym miejscem na wypoczynek dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Oprócz turystyki pieszej można tam uprawiać turystykę rowerową, konną i wodną - spływy kajakowe. W Białowieży rozpoczyna się także wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, m.in. Szlak Dębów Królewskich czy też ścieżka edukacyjna Żebra Żubra.

 

 

Przy Lesie

Przy Lesie

Białowieża, ul. Stoczek

Domki 9.9
Dębowa Dziupla

Dębowa Dziupla

Białowieża, ul. Browska

Agroturystyka 10.0
Leśniczówka u Jasia i Małgosi

Leśniczówka u Jasia i Małgosi

Białowieża, ul. Czerlonka Leśna

Agroturystyka 8.9

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Białowieży


  1. Tuchola


Kolejna z miejscowości powinna zainteresować każdego miłośnika przyrody. To właśnie od Tucholi rozciąga się największy kompleks leśny w Polsce. Bory Tucholskie, bo o nich mowa, to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w kraju. Tu do dyspozycji mamy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie, którego zadaniem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. 

 

 

fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Większość przyrody podlega tu ustawowym formom ochrony, w związku z tym znajdziemy tu parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu oraz rezerwaty przyrody. Ważną rolą jest edukacja, dlatego też znajdziemy tu ścieżki edukacyjne, którymi m.in. możemy się przemieszczać, wybierając się na spacer. W Tucholi znajdują się zabytki architektoniczne: dzielnica starego miasta, fragmenty murów miejskich z XIV i XV w., cmentarz parafialny i cmentarz jeńców wojennych oraz kościół poewangelicki pw. św. Jakuba Apostoła z lat 1837–1838. Swoją siedzibę mają tu także muzea: Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi oraz Muzeum Sygnałów Myśliwskich - kolekcja zabytkowych rogów myśliwskich, zapisy nutowe, odznaki i medale.

 

 

Domki wypoczynkowe Las

Domki wypoczynkowe Las

Śliwice, ul. Okoniny Nadjeziorne

Domki 9.6
Leśny Dom

Leśny Dom

Legbąd, ul. Koślinka

Agroturystyka 10.0

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Tucholi


  1. Zwierzyniec


Kolejna z propozycji to prawdziwa perełka Lubelszczyzny. Zwierzyniec to popularna miejscowość wypoczynkowa na Roztoczu, znajdująca się blisko dużych obszarów leśnych Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

 

 

fot. brzezinskaela / zdjecia.nocowanie.pl

 

Ma dobrze rozwiniętą bazę noclegowo - gastronomiczną i wiele różnorodnych atrakcji. Turyści cenią Zwierzyniec za jego naturalność, za możliwość kontaktu z naturą, ciekawe ścieżki spacerowe i rowerowe a także jedyny w swoim rodzaju klimat. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Kościółek na wodzie - kościół p.w. św. Jana Nepomucena i Roztoczański Park Narodowy. Zaś najlepiej ocenianymi atrakcjami - spływy kajakowe.

 

 

Ranczo Turzyniec

Ranczo Turzyniec

Zwierzyniec, ul. Turzyniec

Agroturystyka 9.9
Noclegi Dobosz

Noclegi Dobosz

Zwierzyniec, ul. Partyzantów

Kwatery i pokoje 9.9

 


Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegów w Zwierzyńcu


  1. Kampinos


Na kolejnym miejscu w rankingu znajduje się miejscowość Kampinos, która jest odwiedzana przez turystów, pragnących nieco lepiej poznać obszar Kampinoskiego Parku Narodowego. To wieś, znajdująca się w województwie mazowieckim, niedaleko Warszawy. Jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców stolicy, z racji doskonałej lokalizacji. 

 

 

fot. Daark / pixabay.com, CC0

 

Warto podkreślić, że miejsce to wyróżnia się dużą lesistością i wspaniałą przyrodą. Pomimo tego, że jest to mała miejscowość, to znajdziemy tu wiele wspaniałych zabytków, w tym kościół i zespół dworski oraz wioska indiańska “Heyoka”. Prawdziwą perełką będzie wizyta w parku, w którym przyroda jest naprawdę wyjątkowa.

 

 

Pasikonik

Pasikonik

Kampinos, ul. Pasikonie

Agroturystyka
Noclegi Joanna Trzcińska

Noclegi Joanna Trzcińska

Nowa Sucha, ul. ul. Skierniewicka

Noclegi pracownicze 9.8

 


Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Kampinosie


  1. Wolin


O tym, jak wyjątkowe są obszary leśne nad polskim morzem, wie chyba każdy. To miejsce chętnie wybierane na spacery, czy wycieczki rowerowe. Popularną miejscowością, która może pochwalić się naprawdę pięknym obszarem leśnym jest Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowym

 

 

fot. janeczek64 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Charakterystyczną cechą Parku są wysokie nadmorskie klify które należą do najwyższych na całym polskim wybrzeżu. Klify osiągają wysokość do 93 m n.p.m. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest orzeł bielik, jednak na jego terenie mają siedliska inne ciekawe gatunki nie tylko ptaków, ale i dzikich zwierząt. Obszar lądowy Parku jest bardzo zróżnicowany.

 

 

Domki Letniskowe Widok

Domki Letniskowe Widok

Międzyzdroje, ul. Widokowa

Domki 10.0
Domki Letniskowe U Teresy

Domki Letniskowe U Teresy

Międzyzdroje, ul. Turkusowa

Domki 10.0

 


Tu znajdziesz najlepsze propozycje noclegów w Wolinie


  1. Niepołomice


Kolejna z naszych propozycji, powinna szczególnie zainteresować miłośników historii oraz przyrody. Na terenach tutejszej Puszczy Niepołomickiej niegdyś polscy władcy urządzali sobie polowania. Teren puszczy składa się głównie z borów, ale i lasów liściastych. 

 

 

fot. RedakcjaIstota / pixabay.com, CC0

 

Pośród nich zorganizowano cztery szlaki turystyczne: zielony, na którym można zobaczyć Dąb Augusta, Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, polski odcinek międzynarodowego szlaku z Budapesztu po Bałtyk "Bursztynowy Greenways", a także Szlak Żeleńskich z licznymi cmentarzami wojskowymi. W samych Niepołomicach znajduje się popularny i chętnie odwiedzany zabytek, czyli zamek Królowej Bony.

 

 

Willa Dębowa

Willa Dębowa

Niepołomice, ul. Aleja Dębowa

Apartamenty
Willa Relaks

Willa Relaks

Wieliczka, ul. Niepołomska

Kwatery i pokoje 9.3
Noclegi Pod Mostem

Noclegi Pod Mostem

Kraków, ul. Łutnia

Noclegi pracownicze 9.5

 


Zarezerwuj swój nocleg w Niepołomicach


  1. Biłgoraj i Janów Lubelski


Na Lubelszczyźnie, oprócz Roztocza, znajdziemy wiele wspaniałych obszarów leśnych. Jednym z nich są Lasy Janowskie, znajdujące się w okolicy Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Lasy Janowskie są wielkim obszarem leśnym, znajdującym się w Kotlinie Sandomierskiej, na pograniczu województwa lubelskiego i podkarpackiego. 

 

 

fot. bertvthul / pixabay.com, CC0

 

To, co niezwykle ważne to fakt, że stanowią one zachodnią część kompleksu leśnego Puszczy Solskiej. Niezwykłym atutem tego miejsca jest przede wszystkim obszar, jak i lokalizacja. Podkreślić należy, że ten właśnie kompleks leśny rozciąga się od okolic Borowa nad Wisłą do okolic Biłgoraja i dalej rozciąga się szerokim pasem, równoległym do Doliny Sanu na południu i Wzniesień Urzędowskich na północy.

 

 

Ostoja Noclegi

Ostoja Noclegi

Janów Lubelski, ul. Ujście

Agroturystyka 7.7
Pokoje u Kasi

Pokoje u Kasi

Biłgoraj, ul. Ignatówka

Kwatery i pokoje 10.0

 


Oto najlepsze oferty noclegów w Biłgoraju i Janowie Lubelskim


  1. Drawsko Pomorskie


Drawsko Pomorskie to wyjątkowa propozycja, która powinna zainteresować naprawdę sporą grupę turystów. Dlaczego? Znajduje się tu wspaniały obszar leśny, czyli Puszcza Drawska - idealne miejsce na spływy kajakowe i rodzinne spacery. Jedną z największych atrakcji Drawska Pomorskiego jest bez wątpienia Jezioro Okra. To nieduże jezioro znajdujące się w granicach administracyjnych Drawska Pomorskiego w upalne dni przyciąga do siebie rzesze mieszkańców i turystów. 

 

 

fot. 44833 / pixabay.com, CC0

 

W Drawsku Pomorskim znajdują się także liczne zabytki. Do najważniejszych należą: kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego z XIV/XV i XIX wieku, pozostałości murów obronnych z XIV wieku, starostwo z lat 1907-1909, dawny ratusz z końca XVIII wieku, plebania - dom z około 1800 r., magazyn soli szachulcowy z ok. 1700 r. i lat 30. XX wieku, neoromański kościół pw. św. Pawła Apostoła z lat 1928 – 1929 a także domy i wille prywatne. Zabytkowe jest także śródmieście Drawska Pomorskiego. Warto odwiedzić tę miejscowość!

 

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Drawsku Pomorskim


  1. Supraśl


Kolejna z naszych propozycji pochodzi z Podlasia. Obszar tutejszej Puszczy Knyszyńskiej zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości, tuż po Puszczy Białowieskiej. Tutejsze lasy są prawdziwą ostoją i miejscem wypoczynku dla każdego turysty. Supraśl to nieduże turystyczne miasteczko w województwie podlaskim, położone tylko kilkanaście kilometrów od Białegostoku

 

 

fot. kalczer / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wyróżnia się wyjątkowo malowniczą lokalizacją oraz warunkami naturalnymi, dzięki którym Supraśl stał się polskim uzdrowiskiem. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, oprócz tego otaczają je lasy Puszczy Knyszyńskiej – daje to turystom wiele możliwości aktywnego wypoczynku blisko natury.Oferta turystyczna Supraśla nie ogranicza się tylko do przyrody, w miasteczku zachowało się wiele zabytków świadczących o jego wielokulturowości.

 

 

Dom Przy Puszczy

Dom Przy Puszczy

Supraśl, ul. Kodeksu Supraskiego

Domki 10.0
Pokoje wypoczynkowe Petra

Pokoje wypoczynkowe Petra

Supraśl, ul. Nowy Świat

Kwatery i pokoje 9.7

 


Sprawdź oferty noclegów w Supraślu


  1. Pisz


Nie mogło w tym miejscu również zabraknąć regionu Mazur, w którym znajdziemy wiele wspaniałych lasów. Jednym z nich jest bez wątpienia Puszcza Piska, znajdująca się w okolicy popularnej miejscowości wypoczynkowej - Pisz. Jest on miasteczkiem położonym w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś, w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej. 

 

 

fot. Mirek2 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Z jeziora wypływa rzeka Pisa, która przepływa przez miasto – z tego względu jest ono niezwykle atrakcyjne dla turystów, stwarza bowiem szereg możliwości rekreacji. W Czaplisku Ławnym Lasku znajduje się liczący ponad dwieście lat drzewostan sosnowy, w którym dawniej mieszkały czaple siwe. Ale spokojnie, kolonie tych ptaków można jeszcze dziś spotkać przy Jeziorze Warnołty. W rezerwacie przyrody Zakręt, nieopodal Krutynia, można z kolei zobaczyć trzystuletni dąb Bartny.

 

 

 


Znajdź najlepszą ofertę noclegu w Piszu


Mamy nadzieję, że wizyta w tych miejscowościach pozwoli Wam się nacieszyć wspaniałym klimatem i możliwościami, jakie daje las. Warto się o tym przekonać, niezależnie od pory roku.Następny artykuł Rekordowe zainteresowanie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej