W poszukiwaniu skarbów. Które miejsca w Polsce warto odwiedzić?

W poszukiwaniu skarbów. Które miejsca w Polsce warto odwiedzić?

Podróż po Polsce obfituje w wiele wspaniałych przeżyć. Odkrywamy niezwykłe miejsca, podziwiamy wspaniałe widoki i korzystamy z klimatu. Są też takie regiony i atrakcje, w których każdy z nas może znaleźć prawdziwe skarby. Czy wiesz, gdzie w Polsce ich szukać?

Dla sporej grupy turystów, poszukiwanie skarbów wydaje się pewnego rodzaju abstrakcją, znanych z bajek, czy filmach o piratach. Okazuje się jednak, że nie ma potrzeby wypływania w morze i organizowania wyprawy na bezludną wyspę, by odkryć prawdziwe skarby. Wiele z nich znajdziemy również u nas w Polsce. Sezon jesienny, który rozpocznie się za kilka dni, to dobry czas, by wyruszyć na tego typu wyprawę - wspólnie z rodziną i naszymi dziećmi. Które miejsca warto odwiedzić, by znaleźć prawdziwe skarby? Sprawdźmy!


Poznaj miejsca w Polsce, w których znajdziesz prawdziwe skarby


Wydawać by się mogło, że to niemożliwe. Nie od dziś jednak wiadomo, że niemożliwe nie istnieje, a prawdziwe skarby możesz odkryć w wielu regionach Polski - zarówno w górach, jak i nad morzem. I co ważne, nie będzie Ci potrzebny kilof, czy łopata. Wystarczy dobry nastrój i cel, jaki sobie postawisz. Gwarantujemy, że wizyta w tych miejscach będzie wyjątkowa, no i rzecz jasna - pełna skarbów.


  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku



fot. Nocowanie.pl

Rozpoczynamy od najcenniejszego i najbardziej wartościowego kruszcu na całym świecie. Podczas jesiennego urlopu, warto odwiedzić Kopalnię Złota, znajdującą się w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku.


To bez wątpienia niezwykła atrakcja Kotliny Kłodzkiej i miejsce, które w szczególności powinny odwiedzić osoby, które lubią ozdabiać swoje ciało biżuterią. 


Zwiedzanie kopalni odbywa się Podziemną Trasą Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Na koniec wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.


Do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek Sztolni Gertrudy. W części tej turyści mogą zobaczyć:



•    bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej)



•    w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze , minerały , wystawę lamp górniczych


 


•    piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto



•    osiemnastowieczny wózek do transportu rudy



Część chodników Sztolni Gertruda możemy zobaczyć w sposób niekonwencjonalny tj. płynąc 15-osobową łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbywa się na odcinku ok. 200 metrów. Jest to dodatkowa atrakcja nie wchodząca w skład zwiedzania podstawowego.


Przeczytaj również: Odkryto tajemnicę kopalni złota na Saharze. W Polsce też mamy takie miejsca!






Sprawdź propozycje noclegów w Złotym Stoku


  • Złoty Pociąg w Górach Sowich i Karkonoszach

 

 

Następne wyjątkowe miejsce, co prawda jest związane z legendą, jednak w okolicach Karkonoszy i Gór Sowich, można znaleźć śmiałków, którzy poszukują słynnego złotego pociągu. 



fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl


Warto podkreślić, że jest domniemany pociąg III Rzeszy, który między listopadem 1944 a końcem stycznia 1945 roku miał wyruszyć z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha, jednak na dworzec w Wałbrzychu nigdy nie dotarł. Zawierał on złoto, kosztowności i dzieła sztuki zrabowane przez nazistów w Polsce i Związku Radzieckim czy też tajne archiwa III Rzeszy. Przedmioty te ponoć miały zostać wywiezione z Wrocławia do nieznanej kryjówki, prawdopodobnie w okolicach Gór Sowich lub Karkonoszy. Choć samo jego istnienie nigdy nie zostało potwierdzone, legenda „złotego pociągu” stała się inspiracją dla licznych poszukiwań. Informacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów z całego świata, co przyczyniło się do nagłego wzrostu liczby turystów oraz dziennikarzy w Wałbrzychu, zamku Książ i okolicach rzekomego znaleziska. Na złoty pociąg do tej pory jednak nie natrafiono.



B&D Apartament Chełmiec

B&D Apartament Chełmiec

Wałbrzych, ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Apartamenty Wałbrzych 10
Apartamenty Dzień Dobry

Apartamenty Dzień Dobry

Wałbrzych, ul. Hetmańska

Apartamenty Wałbrzych 9.9




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Wałbrzychu


  • Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach


Skoro było złoto, to musi być też srebro. Tak się składa, że tego typu kopalnię, turyści mogą zwiedzić w Tarnowskich Górach. Miejsce to cieszy się dużą popularnością, głównie wśród miłośników poszukiwania skarbów.


Kopalnia jest tylko fragmentem z obszernej sieci tarnowskich podziemi i jest reliktem dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu na tym terenie. Obiekt dostępny jest dla turystów od 1976 roku i od tej pory przyciąga licznych zwiedzających. 

 

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Długość trasy zwiedzania wynosi 1740 metrów i opiera się głównie na turystyce pieszej (270 metrów przepływa się łodziami). Zwiedzanie trwa około 1,5 h i odbywa się w podziemnych korytarzach zlokalizowanych 40 m pod ziemią. W podziemiach panuje stała temperatura około 10 stopni, dlatego należy zadbać o odpowiedni ubiór. Warto też dodać, że zostały one wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie kopalni odbywa się w obecności przewodnika, który opowiada o historii tego miejsca. Na powierzchni zwiedzić można muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Polecamy wizytę w tym miejscu. Kopalnia zaprasza przez cały rok.



Twój Hostel Noclegi Bytom

Twój Hostel Noclegi Bytom

Bytom, ul. Strzelców Bytomskich

Hostele Bytom 9.8
Zajazd U Moniki

Zajazd U Moniki

Miasteczko Śląskie, ul. Metalowa

Kwatery i pokoje Miasteczko Śląskie 5.8




Oto najlepsze propozycje noclegów w Tarnowskich Górach


  • Tajemniczy Zamek Czocha



fot. Robert Stępień / zdjecia.nocowanie.pl

Jak widać, najwięcej skarbów można znaleźć na Dolnym Śląsku. Świadczy o tym kolejne miejsce, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników poszukiwania skarbów. Warto podkreślić, że Zamek Czocha po dziś dzień usiany jest licznymi skrytkami, tajemnymi przejściami i ukrytymi komnatami. Ernest Gustchow, czyli dawny właściciel, fascynował się sztuką rosyjską z początków XX wieku, a w ukrytych pomieszczeniach i schowkach mogły być schowane liczne skarby pochodzące z carskiego skarbca. Podziemia zamku Czocha do dziś pozostają owiane tajemnicą - do dziś zbadano tylko niektóre z nich.






Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Leśnej


  • Morskie odkrycia w Darłowie i na nadbałtyckich plażach


Zgodnie z tym, co zostało wspomniane na początku artykułu, prawdziwe skarby można również znaleźć nad polskim morzem. Dla miłośników odkrywania, szczególnie polecanym miejscem, na pewno będzie Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie



fot. Nocowanie.pl 


Ta wyjątkowa atrakcja tej popularnej miejscowości, była niegdyś związana z królem Erykiem - ostatnim Królem Bałtyku, który spędził tu ostatnie 10 lat życia po wypędzeniu ze Skandynawii. Sugeruje się, że wraz z przybyciem do Darłowa, król Eryk przywiózł również ze sobą: naturalnej wielkości posąg Chrystusa ze szczerego arabskiego złota, srebrne figurki 12 apostołów, czy też róg jednorożca. Część skarbów ozdobiła zamkową kaplicę, a reszta została ukryta w tajemniczej komnacie, która nie została odkryta do dnia dzisiejszego.


Sprawdź: Gdzie można zrealizować bon turystyczny w Darłowie?

 

 

fot. edgarsgjacs / pixabay.com, CC0


Po zwiedzaniu zamku, na dalsze poszukiwanie skarbów, warto się wybrać na nadbałtyckie plaże. Bursztyn, to nie tylko pamiątka, ale również prawdziwy skarb, który możemy przywieźć z nad morza. Oczywiście, liczne stoiska oferują możliwość jego zakupu, ale najlepiej jest poszukać go podczas spaceru brzegiem morza. Jantar jest ceniony zarówno przez jubilerów, jak też turystów spędzających lato nad morzem. Każdy ma bowiem nadzieję, że podczas spacerów plażą uda mu się znaleźć złocistą grudkę, lśniącą na jasnym piasku.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Jak szukać bursztynu nad morzem?


Na bursztyn najłatwiej jest trafić pomiędzy listopadem i kwietniem, podczas zimowego wypoczynku nad Bałtykiem. To właśnie wtedy zimowe sztormy powodują wypłukiwanie bursztynu, który do tej pory spoczywał spokojnie na dnie morza. Ruch fal powoduje, że wraz z wodorostami i śmieciami, trafia na brzeg, gdzie szybko odnajduje go bystre oko poszukiwacza.



SeaEsta Darłowo

SeaEsta Darłowo

Darłowo, ul. Emilii Plater

Pensjonaty Darłowo 10
Omega

Omega

Jantar, ul. Gdańska

Pensjonaty Jantar 9.4
Willa Patio

Willa Patio

Stegna, ul. Gdańska

Kwatery i pokoje Stegna 10




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg nad morzem


Mamy nadzieję, że jesienne podróże będą wypełnione poszukiwaniem skarbów. Jeśli znacie inne, ciekawe miejsca w Polsce, w których można odkryć skarby, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.




Następny artykuł Jak już teraz przygotować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!