Walkiria 2013

Walkiria 2013

Niedawno pisaliśmy o zbliżającym się wyjątkowym widowisku, gratce dla wszystkich miłośników militariów - Walkirii 2013. To impreza jedyna w swoim rodzaju, jedyna w tym roku na Warmii i Mazurach o tak wielkim rozmachu. Dzisiaj mamy kolejną porcję świeżych informacji, łącznie z programem imprezy.

Odbędzie się 20 lipca w Gierłoży, w której znajduje się dawna kwatera Hitlera Wilczy Szaniec i park atrakcji Mazurolandia.

W Wielkiej Bitwie Czołgów zmierzą się wojska radzieckie i polskie przeciwko niemieckim. Będzie niebezpiecznie, głośno, będą ranni i zabici. Widowisko jedyne w swoim rodzaju. Nie zapomnijcie kupić na nie biletu! Walkiria odbędzie się 20 lipca w Mazurolandii. Odwiedźcie serwisy Ticketpro oraz Kupbilet. Bilet kosztuje 35 zł. Można go kupić również w kasie Mazurolandii, a od czerwca również w kasie kętrzyńskiego Kina Gwiazda.

Czekać na nas będą 2 inscenizacje walk pod Studzianką „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”. Cofniemy się w czasie i cała bitwa stanie nam żywo przed oczami. Organizatorzy zapewniają, że będzie tak realnie, jak tylko jest to możliwe. I z łatwością można im uwierzyć biorąc pod uwagę fakt, że w pokazie zobaczymy rekordową ilość sprzętu cieżkiego - pięknych, historycznych pojazdów, m.in. 3 czołgi T-34 oraz legendarną Panterę - prawdopodobnie najlepszy czołg II wojny światowej. Zobaczymy też pierwszą niemiecką ciężarówkę wykorzystującą olej napędowy - Magirus S3000, amerykańską ciężarówkę GMC CCKW pod radziecką flagą, działo samobieżne ZIS-3, armaty KSU-18 i Haubica 122 mm wz. 1938 oraz motocykle BMW.

- Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Wydaje mi się, że nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie. Z każdą kolejną edycją rozwijaliśmy imprezę, ale w tym roku przeniesiemy ją na zupełnie inny poziom jakościowy – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”.

Walkiria 2013 jest w pełni profesjonalną imprezą, zaplanowaną w najmniejszych szczegółach dzięki konstultacjom z historykami, specjalistami od prowadzenia imprez rekonstrukcyjnych i UWAGA pomogą w jej realizacji aktorzy i konsultanci  do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss - stawka większa niż śmierć”.

A co poza samą bitwą, podczas której emocje z pewnością sięgną zenitu? Będą też inne atrakcje, spokojniejsze, ale równie interesujące. Możemy spodziewać się pokazów broni (np. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42) i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie; będą konkursy z nagrodami oraz "Military Party" - zabawa muzyczna w stylu lat 30. i 40.

Program:

godz. 10.00 - rozpoczęcie Walkirii 2013
godz. 11.00 - atrakcje w dioramach Grup Rekonstrukcji Historycznej
godz. 12.00 - inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 1”
Dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle bez określonego zakończenia. Wygra lepszy sprzęt i sprawniejsza załoga. Czołgi będą strzelać do siebie, obracać wieżami i wykonywać dynamiczne manewry. Popis załóg i drift czołgów
godz. 13.00 - konkursy dla publiczności
godz. 14.00 - pokaz na „małej arenie”: karabiny Mosin vs Mauser
godz. 15.00 - pokaz na „małej arenie”: pistolety maszynowe PPSh 41 vs MP-38
godz. 16.00 - pokaz na „małej arenie”: karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42
godz. 16.30 - konkursy dla publiczności
godz. 17.00 - inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 2”

1 sierpnia wojska 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej przeprawiły się przez Wisłę w rejonie Mniszewa i Ryczywołu i opanowały przyczółek warecko-magnuszewski. 3 sierpnia żołnierze z radzieckiego 101 pułku z 35 Dywizji Gwardii z 4 Korpusu Gwardii zajęli Studzianki i dotarli w rejon Głowaczowa. Spod Wołomina ściągnięto niemiecką Dywizję "Hermann Göring", której zadaniem było powstrzymanie radzieckiej 8 Armii Gwardii kontrnatarciem w kierunku na wsie Chodków i Studzianki.

6 sierpnia rozpoczął się marsz polskich jednostek w kierunku przyczółka tzn. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta, a następnie 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego.

9 sierpnia pierwsze polskie czołgi przeprawiły się na przyczółek, a w tym czasie Niemcy ponownie zajęli Grabnowolę i podeszli pod Studzianki. Postępy Niemców zahamował atak 3 kompanii czołgów z 1 Brygady Pancernej, a 11 sierpnia Niemcy zostali ostatecznie wyparci ze wsi Studzianki po ataku 1 kompanii czołgów podporucznika Świetany. Dzięki temu został zmniejszony wyłom w pozycjach polsko-radzieckich, który został ostatecznie zamknięty 14 sierpnia dzięki koncentrycznemu uderzeniu wzdłuż tzw. Grobli. Walki były zażarte i skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek było przez Polaków zdobywane 7 razy. Ostatecznie 15 sierpnia bitwa zakończyła się likwidacją sił niemieckich zamkniętych w kotle.
godz. 18.00 - Military Party

Zapraszamy!

Następny artykuł Pepsi Challenge w Giżycku

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!