Weekend w Olsztynie. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?

Weekend w Olsztynie. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?

Uroki jesieni można podziwiać w naprawdę wielu miejscach. Jedni lubią spacery po parku, inni wędrówki po szlakach górskich, ale podkreślić należy, że ta pora roku może być również wyjątkowa nad jeziorami. Ostatnie lata pokazały, że dużym zainteresowaniem turystów w tym czasie cieszą się popularne polskie miasta. Jest wśród nich również Olsztyn - prawdziwa perełka Warmii i Mazur, pełna wielu wspaniałych miejsc na jesienny spacer oraz zabytków i atrakcji, które są dostępne niemalże przez cały rok. W tym artykule postanowiliśmy przedstawić Wam kilka wspaniałych miejsc na jesienny spacer w Olsztynie. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Olsztyn od wielu lat jest ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski. Turyści decydują się tu na wypoczynek lub też przyjeżdżają z okolicznych miejscowości wypoczynkowych, by móc nieco lepiej poznać stolicę Warmii i Mazur. Nie da się ukryć, że jest co zwiedzać i podziwiać, nie tylko podczas wakacji. 


W Olsztynie tak naprawdę można zakochać się od pierwszego wejrzenia, bo to właśnie tu historia łączy się z nowoczesnością, a dzięki jeziorom i lasom każdy znajdzie tu spokój i wytchnienie. Niewątpliwie największe wrażenie na turystach wywiera tutejsze Stare Miasto z gotycką konkatedrą św. Jakuba i Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie mieści się siedziba muzeum. W Olsztynie nie ma czasu na nudę, co widoczne jest o każdej porze roku - spotkamy tu również turystów z zagranicy, którzy nieco lepiej chcą poznać to magiczne miejsce. Warto podkreślić, że to w sezonie letnim dzieje się tu najwięcej. Wystarczy wspomnieć o wydarzeniach kulturalnych, imprezach, czy koncertach. Olsztyn jest również tym miastem, który przyciąga turystów, pragnących odkryć całą magię i piękno Warmii i Mazur - regionu niezwykle popularnego. Każdy znajdzie tu miejsca idealne do odpoczynku, ale również pełne historii i tajemnic.


Jeśli szukamy niezwykłego miejsca na jesienny urlop, to warto pomyśleć właśnie o Olsztynie. Miasto oferuje bowiem tyle rozrywek, by każdy mógł interesująco spędzić czas, zgodnie ze swoimi preferencjami. Staromiejskie uliczki kryją klimatyczne kawiarnie i knajpki, a spragnieni kontaktu z naturą mogą wybrać się nad jezioro. W granicach Olsztyna jest ich aż jedenaście, ale najwięcej atrakcji zorganizowano nad największym akwenem, którym jest Ukiel.


W Olsztynie jest także wiele zabytków, które świadczą o jego długiej historii. Najciekawszy to oczywiście zamek oraz gotycka katedra, ale podczas spaceru po mieście można obejrzeć również piękny ratusz czy samotną Wysoką Bramę, dawniej stanowiącą integralną część olsztyńskich murów obronnych. Inne lubiane przez turystów miejsce to most na rzece Łynie, gdzie zakochani przyczepiają kłódki, mające zagwarantować im wieczną miłość. Takich uroczych zakątków w Olsztynie jest wiele, a ich odkrywanie będzie świetną weekendową rozrywką.


Jeśli zamierzamy spędzić nieco więcej czasu w Olsztynie, to warto wyruszyć w podróż do okolicznych miejscowości - nad jeziora i w celu odkrywania zabytków, w ramach urozmaicenia naszego wypoczynku. Nie da się ukryć, że o tej porze roku wszystkie tutejsze miejscowości wyglądają zjawiskowo, dlatego najlepiej jest przekonać się o tym osobiście. W samym Olsztynie znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, idealnych na jesienny spacer. Do tego wszystkiego, warto podkreślić doskonale rozwiniętą komunikację, przyjaźnie nastawionych ludzi, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca na wypoczynek i doskonale rozwiniętą bazę noclegową - tu na pewno nikt nie powinien się nudzić.


Popularne jesienne trasy spacerowe w Olsztynie


Warto podkreślić, że sam Olsztyn zachęca do odwiedzin naprawdę wieloma wspaniałymi miejscami i trasami spacerowymi. W związku z ograniczeniami, związanymi z pandemią COVID-19, postanowiliśmy zaprezentować kilka wspaniałych tras, na których możemy podziwiać uroki jesieni z dala od tłumów. Pewne jest to, że mamy z czego wybierać, przez co nasz pobyt w Olsztynie nie może się nie udać. Każdy jesienny spacer to gwarancja mile spędzonego czasu oraz doskonała forma relaksu i możliwość zapomnienia o codziennych problemach. Oto popularne trasy spacerowe, idealne na jesienną porę roku.
  • Jesienny spacer po olsztyńskim Starym Mieście


Wędrówkę po stolicy Warmii i Mazur, warto jest rozpocząć od jej centralnego punktu, czyli Starego Miasta, na którym w dużej mierze skupia się życie turystów i mieszkańców. To właśnie tu znajdziemy liczne punkty gastronomiczne i to, co jest główną wizytówką tego miasta, czyli zabytki. Warto podkreślić, że Stare Miasto w Olsztynie nie jest aż tak bardzo stare, jak mogłoby się nam wszystkim wydawać. W 1945 roku Stare Miasto zostało niemalże w całości spalone, co spotkało również wiele innych polskich miast. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba. Nie przeszkadza to jednak temu, aby nasz spacer był wyjątkowy. Bo wyjątkowe będą miejsca, które zobaczymy po drodze. A są to przede wszystkim: Wysoka Brama, Dom Gazety Olsztyńskiej i Targ Rybny, pomnik św. Jakuba, tablica Mendelsona, Bazylika mniejsza św. Jakuba, stary Ratusz, ulica Kołłątaja, pomnik św. Jana Nepomucena, olsztyńskie wiadukty, pomnik Mikołaja Kopernika, Most Zakochanych, Zamek Kapituły Warmińskiej, Ławeczka Kopernika i Magazyn Solny. Warto jest wybrać się na spacer olsztyńską starówką.


Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Olsztynie 


  • Spacer ścieżką leśno-przyrodniczą “Mendryny”


To oczywiste, że jesień najlepiej jest podziwiać w miejscach, gdzie dominuje wspaniała przyroda. W przypadku Olsztyna, na pewno takim miejscem będzie ścieżka leśno-przyrodnicza Mendryny. To gwarancja ciszy i spokoju, wypełniona kolorami jesieni i co warto podkreślić - z dala od ludzi. Ścieżka została wytyczona w ten sposób, by po drodze znalazły się na niej jak najlepsze i najpiękniejsze punkty, ukazujące nam wspaniałą przyrodę. Ścieżka “Mendryny” na całej swojej długości prowadzi przez las, co na pewno doda uroku jesiennym spacerom. Znajduje się w pobliżu jeziora Kośno, które to wraz z otoczeniem stanowi rezerwat, utworzony w celu zachowania naturalnego krajobrazu i starych borów sosnowych. Rezerwat jest ostoją ptactwa wodnego i drapieżnego. Istnieje także ścieżka "Jezioro Kośno". W pewnym momencie obie ścieżki zbiegają się i prowadzą tą samą trasą przez ok. 100 m.


Na trasie ustawiono 10 tablic informacyjnych, dzięki czemu spacer po pięknym mazurskim lesie jest jeszcze ciekawszy. Tablice informują nas o gospodarce leśnej, czyli po prostu o eksploatacji lasu, ale także o działaniach związanych z zachowaniem jego trwałości.


Trasa zaczyna się koło Leśniczówki Mendryny, prowadzi przez skrzyżowanie dróg leśnych, niedaleko zbiornika retencyjnego i wraca w okolice Leśniczówki Mendryny, gdzie można pod zadaszeniem rozpalić ognisko.


Sprawdź również: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


  • Spacer nad jeziorem Ukiel


Nie da się ukryć, że stolica Warmii i Mazur wyróżnia się przede wszystkim wspaniałym klimatem i licznymi jeziorami, które możemy tu podziwiać i nad nimi wypoczywać. Bez wątpienia najpopularniejszym z nich jest jezioro Ukiel, które cieszy się dużą popularnością nie tylko latem. Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Olsztyńskim i jest największym jeziorem miasta Olsztyn. Na cały akwen składają się cztery baseny jeziorne: Olsztyńskie , Łupstychskie, Gutkowskie oraz Przejma. Części jeziora połączone są ze sobą cieśninami. Jezioro należy do typu sielawowego, a na jego powierzchni występują liczne półwyspy. Największym z nich jest - Ostrów oddzielający środkowy basen od północnego.


To, co wyróżnia to miejsce, to doskonale rozwinięta linia brzegowa, która stanowi idealne miejsce do jesiennego spaceru. Jezioro znajduje się w otoczeniu lasów. Znajdują się tu również liczne ścieżki spacerowe, którymi możemy podziwiać piękno tego zbiornika wodnego. Możemy też odpocząć na znajdujących się tu ławeczkach lub po prostu na plaży.


Poznaj: TOP 5 najpiękniejszych jezior na Mazurach


  • Spacer po Parku Jakubowo


W opinii wielu osób, uroki jesieni najlepiej jest podziwiać w parkach. Jeśli mamy taki zamiar, to w przypadku Olsztyna, konieczna będzie wizyta w Parku Jakubowo, który to jest zabytkowym parkiem rekreacyjno-wypoczynkowym w Olsztynie. Jego powierzchnia wynosi niemalże 10 ha, a spacer po tym miejscu powinien nam zająć min. godzinę. Park rozciąga się pomiędzy Łyną a al. Wojska Polskiego. Spacerując po nim, możemy kontynuować naszą wędrówkę i udać się do pobliskiego Lasu Miejskiego. Na sam klimat parku niezwykły wpływ ma urok alejek spacerowych wokół stawu z fontanną i jeziorka Mumel. To bez wątpienia miejsce kultowe, zarówno wśród mieszkańców i turystów - początki parku sięgają roku 1862. Odpoczniemy tutaj wśród drzew (najstarszy dąb ma 28 m wysokości i 430 cm obwodu), siadając na licznych ławeczkach lub rozkładając się na trawnikach. Przez Jakubowo przebiega niebieski szlak turystyczny, a ścieżki wiodące wzdłuż rzeki i przez las zachęcają do dłuższych wycieczek pieszych i rowerowych.


Przeczytaj również: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce


  • Spacer po Parku Podzamcze


Warto podkreślić, że Park Jakubowo nie jest jedynym parkiem w Olsztynie. Największym z nich jest Park Podzamcze, zwany również Zamkowym. Znajduje się blisko olsztyńskich zabytków, na Starym Mieście, nad rzeką Łyną, tuż obok zamku, co nadaje mu wyjątkowego charakteru. Park ten rozciąga się od wiaduktów kolejowych aż do mostów św. Jana i św. Jakuba. W Parku Podzamcze poustawiano też sporo pomników i rzeźb, a nawet piękną fontannę. Klimatu temu miejscu nadają liczne alejki spacerowe i ławeczki, na których możemy odpocząć. Najważniejsze jest jednak piękno przyrody, szczególnie w jesiennych barwach. To punkt obowiązkowy podczas wizyty w Olsztynie.Noclegi u Grażki

Noclegi u Grażki

Olsztyn, ul. Hiacyntowa

Kwatery i pokoje 9.4
Noclegi u Krzysztofa

Noclegi u Krzysztofa

Olsztyn, ul. ul. Kłosowa

Kwatery i pokoje 9.8
Już dziś zaplanuj swój pobyt i wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Olsztynie


Mamy nadzieję, że jesienna wizyta w Olsztynie będzie obfitować w wiele pozytywnych wrażeń, związanych z jesienną porą roku. To właśnie tu możemy podziwiać niezwykłą przyrodę i doświadczyć kultury na najwyższym poziomie. Wybierz się na spacer po Olsztynie i sprawdź, jak wiele do zaoferowania ma to miasto.


Następny artykuł Nowe obostrzenia i zasady...

Komentarze

Zobacz również