Wydłużony urlop dla Polaków! Czy będziemy odpoczywać dłużej?

Wydłużony urlop dla Polaków! Czy będziemy odpoczywać dłużej?

Dłuższy urlop w 2021? Więcej dni wolnych do wykorzystania? Już niedługo w Kodeksie Pracy mogą zostać wprowadzone zmiany, dzięki którym osoby zatrudnione będą miały do dyspozycji aż 31 dni urlopowych.

Już od kilku lat powraca temat nowelizacji Kodeksu Pracy, w tym zmian dotyczących dostępnych dni urlopowych. W ostatnich miesiącach plany nabierają coraz wyraźniejszych kształtów. Już niedługo będziemy mogli spodziewać się informacji na temat pierwszych czekających nas zmian. Rozmowy na temat propozycji modyfikacji prowadzą przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych.


Więcej dni urlopowych w 2021? Ile dni wolnych dostanie pracownik?


Obecnie długość płatnego urlopu uzależniona jest od stażu pracy danego pracownika. Osoby, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, otrzymują 20 dni wolnych w każdym roku kalendarzowym. Jeżeli staż ten wynosi 10 lat lub dłużej, wtedy pracownikowi przysługuje 26 dni wolnych. Jedna z przedstawionych propozycji zmian zakłada zwiększenie liczby dni urlopowych o 5 dni! Oznacza to, że pracownicy będą mogli skorzystać z aż 31 dni. Wydłużony urlop miałby przysługiwać wszystkim pracownikom niezależnie od długości stażu.


Kto ma szanse na dłuższy urlop? 31 dni urlopu nie dla wszystkich?


Do porozumienia w sprawie wprowadzenia zmian w Kodeksie Pracy muszą dojść aż trzy strony: przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy oraz pracownicy reprezentowani przez związki zawodowe. Do pomysłu wydłużenia urlopów sceptycznie podchodzą przede wszystkim pracodawcy. Zaznaczają oni, że większa liczba dni wolnych od pracy będzie oznaczała zwiększenie kosztów.


Dlatego też omawiane są dwa inne rozwiązania. Pierwsza z propozycji zakłada zrównanie liczby dni urlopowych dla wszystkich pracowników niezależnie od stażu pracy. W tym przypadku wszyscy pracownicy będą mogli wykorzystać 26 dni urlopowych. Druga propozycja oznacza wydłużenie urlopu do 31 dni w roku, ale tylko dla pracowników z co najmniej 30-letnim stażem pracy.


Zmiany w Kodeksie Pracy – nie tylko dłuższe urlopy


Wydłużenie płatnego urlopu to nie jedyne zmiany, jakie mają zostać wprowadzone do Kodeksu Pracy. Kolejnym omawianym zagadnieniem są kwestie pracy zdalnej. Na pracowników mają czekać rekompensaty z tytuł wyższych rachunków (m.in. za zużywaną energię elektryczną) oraz amortyzacji sprzętu prywatnego.


Od kiedy dłuższy urlop w 2021? 


Szczegółowych informacji oraz samego wprowadzenia w życie zmian możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. W pierwszej kolejności zapewne zamknięty zostanie temat pracy zdalnej. Publikacja projektu zmian zostanie przedstawiona jeszcze w kwietniu. Po zakończeniu konsultacji społecznych dotyczących wydłużenie urlopu projekt ma trafić do sejmu.

 

Myślisz już o wakacjach? Zaplanuj atrakcyjny urlop nad morzem już teraz!

Baltic Resort Pobierowo

Baltic Resort Pobierowo

Pobierowo, ul. Wąska

Domki 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Margaret Ustronie Morskie

Margaret Ustronie Morskie

Ustronie Morskie, ul. Osiedlowa

Domki 10.0
Dom wczasowy Laguna

Dom wczasowy Laguna

Dąbki, ul. Darłowska

Domki 8.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi nad morzem


Następny artykuł TOP 5 najbardziej zielonych...

Komentarze

Zobacz również