Szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym zamknięte przez niedźwiedzie!

Szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym zamknięte przez niedźwiedzie!

W Tatrach z zimowego snu przebudziły się niedźwiedzie. W związku z tym do odwołania zamknięte będą popularne szlaki turystyczne na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkich, którzy w najbliższym czasie planowali górskie wędrówki, zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami.

O tym, że z zimowego snu budzą się niedźwiedzie, informowaliśmy już na łamach naszego portalu. Na początku marca jeden z tatrzańskich misiów zostawił swe ślady w Dolinie Strążyskiej. Teraz Tatrzański Park Narodowy podaje informacje o niedźwiedziej rodzinie, która gawruje blisko szlaku w masywie Małego Kościelca.

W związku z tym, że jest to miejsce uczęszczane, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o wprowadzeniu dużych ograniczeń dla turystów.

Szukasz noclegów w Tatrach? Zobacz:
Aparthotel Delta Boutique

Aparthotel Delta Boutique

Kościelisko, ul. Karpielówka

Apartamenty 8.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartamenty Rozeta

Apartamenty Rozeta

Zakopane, ul. Mrowce

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Dom Wypoczynkowy Boguń

Dom Wypoczynkowy Boguń

Białka Tatrzańska, ul. Pod Grapą

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Zamknięte szlaki turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym


Ze względu na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt od 2 kwietnia 2021 roku aż do odwołania zdecydowano o zamknięciu popularnych szlaków turystycznych na terenie parku narodowego. Priorytetem TPN jest ochrona przyrody, dlatego turyści powinni przyjąć tę informację ze zrozumieniem.

Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce - mówi zastępca dyrektora TPN oraz specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.


Tatrzański Park Narodowy zamyka szlaki nie tylko dla ruchu turystycznego, ale również dla taterników i narciarzy! Aż do odwołania niedostępne będą:

 • szlak niebieski w obu kierunkach: Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat,

 • szlak czarny w obu kierunkach: Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec,

 • szlak niebieski w obu kierunkach: Zielony Staw Gąsienicowy – Karb,

 • szlak żółty w obu kierunkach: Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat,

 • szlak żółty w obu kierunkach: Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz,

 • szlak zielony w obu kierunkach: Kozia Dolinka – Zadni Granat,

 • szlak czarny w obu kierunkach: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego,

 • drogi wspinaczkowe i trasy dla osób uprawiający narciarstwo ekstremalne udostępnione w rejonie Doliny Gąsienicowej.


fot.  notacanon / Pixabay.com CC0

Zakaz wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego po zmroku


Turyści powinni również pamiętać o innej ważnej zasadzie, która dotyczy poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od początku marca aż do końca listopada w Tatrach obowiązuje zakaz wstępu na szlaki turystyczne po zmroku. Jest to podyktowane troską o tatrzańskie zwierzęta, które wczesną wiosną odbywają gody, a później samice przygotowują się do porodu.

Dzięki temu, że po zachodzie słońca nikt nie zakłóca ich spokoju, mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy miejscami żerowania, a nocnego odpoczynku. Tatrzański Park Narodowy przypomina, że ze szlaków korzystają nie tylko turyści. Chętnie wędrują nimi również niedźwiedzie, wilki czy rysie – a spotkać się z nimi oko w oko raczej nie jest marzeniem przeciętnego turysty.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Apartament Krywań

Apartament Krywań

Kościelisko, ul. Rysulówka

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Osada Kościelisko

Osada Kościelisko

Kościelisko, ul. Kierpcówka

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Inne zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym


Zamknięcie kilku popularnych szlaków oraz zakaz wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego po zmroku to nie jedyne zmiany, z którymi muszą się liczyć turyści. W tym roku TPN przygotował kilka nowości, wpływających na polepszenie jakości obsługi zwiedzających.

Remonty szlaków

Remonty szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego
rozpoczęły się rok temu, teraz będą kontynuowane, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Infrastruktura turystyczna zużywa się w mgnieniu oka, więc bieżące naprawy są niewystarczające. TPN planuje naprawę nawierzchni na trasach, a poza tym a zamiar wymienić także część sztucznych ułatwień, czyli łańcuchów, drabinek i kotw.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Tatrzańskie szlaki zostaną wyremontowane!

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wraz z początkiem marca zmianie uległy ceny biletów wstępu na szlaki turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podwyżka nie jest wysoka, zgodnie z informacjami zawartymi w elektronicznym systemie zakupowym za bilet normalny, który do tej pory kosztował 6 zł, trzeba 1 marca 2021 r. trzeba zapłacić 7 zł.

Wpływy z biletów nie trafiają wyłącznie na konto TPN. Trzeba pamiętać, że 15% kwoty przekazywana jest do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poza tym pieniądze przeznaczane są m.in. na działania związane z edukacją, ochroną przyrody czy utrzymaniem infrastruktury.

Tatrzański Park Narodowy – aktualny cennik:
 • bilet normalny 7,00 zł
 • bilet ulgowy 3,50 zł
 • bilet 7-dniowy normalny 35,00 zł
 • bilet 7-dniowy ulgowy 17,50 zł
 • bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 63,00 zł
 • bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 31,50 zł

Zobacz, co jeszcze zmieni się w Tatrzańskim Parku Narodowym! Wejdź: Z tatrzańskich szlaków znikną budki toi-toi. Co je zastąpi?

Źródło: tpn.pl

Komentarze

Zobacz również