Wakacje wydłużają życie! Są na to dowody naukowe

Wakacje wydłużają życie! Są na to dowody naukowe

Uważasz, że świetnie radzisz sobie bez urlopu, a brak wakacji nie wpływa na twoje samopoczucie? Możesz być w błędzie, co udowodnili naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach. Według Finów urlop nie tylko jest w stanie oderwać nas od codziennych stresów, ale także uratować życie. Przesada? Poznaj szczegóły!

Przedstawione wyżej stwierdzenie poparte jest dziesiątkami lat badań, którym poświęcili się fińscy naukowcy. Według nich między innymi od liczby dni spędzonych na urlopie zależy długość życia. Oczywiście najważniejsze są zdrowe nawyki, takie jak zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Jednak nie można zapominać przy tym o wypoczynku!

Wakacje ratują życie. Potwierdza do 40 lat badań


Projekt badawczy, realizowany na helsińskim uniwersytecie od 1974 roku, trwał aż 40 lat! Uczestniczyło w nim 1222 biznesmenów w średnim wieku, każdy z nich był zagrożony wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych. Badanych podzielono na dwie grupy - kontrolną (610 osób) oraz interwencyjną (612 osób). Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „The Journal of Nutrition, Health & Aging”.

Mężczyźni, którzy zostali przydzieleni do drugiej grupy, brali udział w pięcioletnim programie interwencyjnym. Otrzymali wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, a gdy nie przynosiły efektów w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, przepisywano im leki na obniżenie ciśnienia krwi. W tym czasie zebrano wiele danych dotyczących zarówno stanu zdrowa, jak też nawyków, jakimi była na przykład częstotliwość wakacyjnych wyjazdów.

fot. David Mark / Pixabay.com CC0

Pierwszy etap zakończył się po pięciu latach. W 1989 r. przeprowadzono pierwszą kontrolę obserwacyjną, a w roku 2014 następną. Co z nich wynikło? Po pierwszym etapie badań ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w grupie interwencyjnej było mniejsze niż w kontrolnej, ale po 15 latach ta zależność się odwróciła, natomiast po 40 latach wyrównała.

Naukowcom z Helsinek udało się znaleźć powiązanie pomiędzy ilością urlopu, a długością życia:

Intensywny, stresujący tryb życia powodował największe szkody wśród mężczyzn, którzy mniej czasu spędzali na wakacjach - wyjaśnił Timo Strandberg, jeden z naukowców przeprowadzających badanie.


Czas spędzony na urlopie miał szczególnie duże znaczenie dla członków grupy interwencyjnej. Wykazano bowiem, że wśród badanych, którzy w ciągu roku brali mniej niż trzy tygodnie urlopu, ryzyko śmierci wrastało aż o 37 procent w porównaniu do tych, wypoczywających dłużej.

Chcesz żyć dłużej? Wyjedź na wakacje


Można traktować te badania z przymrużeniem oka, ale uświadamiają nam one jedno - pracując intensywnie, nie zachowując balansu pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, czeka nas nie tylko wypalenie, ale i problemy ze zdrowiem. Warto więc zachować równowagę i w pełni korzystać z urlopu, jaki nam przysługuje.

Niedługo zostaną wprowadzone zmiany w kodeksie pracy. Dowiedz się więcej: Wydłużony urlop dla Polaków! Czy będziemy odpoczywać dłużej?

Gdzie najlepiej pojechać na wczasy? Polecamy miejsca, w których można odetchnąć pełną piersią, czyli Zielone Płuca Polski! Swoim zakresem obejmują one województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, część mazowieckiego oraz fragment kujawsko-pomorskiego. Planując wczasy, warto wziąć pod uwagę każdy zakątek wymienionych regionów. Przyjrzymy się kilku wybranym.

fot. Simon Lehmann / Pixabay.com CC0

Okolice Białowieskiego Parku Narodowego

Białowieski Park Narodowy to część prastarej puszczy, która porastała prawie cały obszar Polski. W granicach naszego kraju leży tylko niewielki jej fragment, o wiele bardziej rozległe kompleksy leśne znalazły się w granicach Białorusi. Nie musimy jednak wyjeżdżać, by korzystać z uroków Puszczy Białowieskiej.

Głównym ośrodkiem turystycznym jest Białowieża, gdzie swą siedzibę ma dyrekcja parku narodowego. W mieście znajduje się też wejście na najważniejsze szlaki turystyczne BPN. Symbolem parku jest żubr, dlatego większość turystów odwiedza zagrodę pokazową żubrów, by na własne oczy zobaczyć te majestatyczne zwierzęta. Oprócz tego można tam zobaczyć innych mieszkańców Puszczy Białowieskiej.
Przy Lesie

Przy Lesie

Białowieża, ul. Stoczek

Domki Białowieża 9.9
Słoneczko

Słoneczko

Białowieża, ul. Stoczek

Agroturystyka Białowieża 9.8
Białowieski Zakątek

Białowieski Zakątek

Białowieża, ul. Południowa

Kwatery i pokoje Białowieża 9.7

Wypoczynek nad jeziorem – Wigierski Park Narodowy

Gdzie jeszcze jest szansa, by odetchnąć pełną piersią? Na pewno na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, obejmującego swą ochroną rozległe ekosystemy wodne. Chyba wszyscy słyszeli o przepięknym jeziorze Wigry i spływie kajakowym Czarną Hańczą. Obowiązkowo trzeba tu zobaczyć dawny klasztor kamedułów, który usytuowany jest tuż nad brzegiem jeziora.

Wigierski Park Narodowy to prawdziwy raj dla obserwatorów przyrody. Jako że Wigry i inne okoliczne jeziora ukształtował lodowiec, można tu zobaczyć przykład niemal wszystkich form polodowcowych. Są tu rynny, sandry i ozy, które po części porasta las. Park narodowy to prawdziwe królestwo zwierząt - żyją tu między innymi łosie, jelenie, wilki oraz bobry. Ten ostatni jest nawet symbolem Wigierskiego Parku Narodowego.

Puszcza Piska – wczasy na Mazurach

Puszcza Piska to pozostałość nieistniejącej już Wielkiej Kniei, która nawet teraz zachwyca turystów, szukających odpoczynku od miasta. Należy do najważniejszych atrakcji na Mazurach, dlatego trwają starania by przywrócić populacje zwierząt, które kiedyś spokojnie żyły w Puszczy Piskiej. Niestety, wskutek niekontrolowanych polowań niemal całkowicie zniknęły z mazurskich lasów. Obecnie na te tereny powoli wracają rysie, może uda się też przywrócić żubry oraz koniki polskie.

Najcenniejszym fragmentem Puszczy Piskiej jest Mazurski Park Krajobrazowy. Na jego terenie leży jezioro Śniardwy oraz inne znane akweny. Na turystów czekają spokojne miejscowości, jak Krutyń, gdzie jeszcze nie dotarł tłum kłębiący się chociażby w Mikołajkach albo Giżycku. Tutaj mamy gęsty las, piękne jeziora oraz wodny szlak Krutyni. W regionie do dzisiaj powtarzane jest stwierdzenie Karola Małłka, że „kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź: Ścieżka przyrodnicza „Rezerwat Krutynia”

Źródło: National Geographic Polska

Następny artykuł Wypoczynek w góralskim...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!