Z wizytą w Karkonoskim Parku Narodowym

Z wizytą w Karkonoskim Parku Narodowym

Utworzony w 1959 r. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najstarszych parków narodowych Polski. Powstał w celu ochrony oraz bezpiecznego udostępnienia dla turystów bogactw naturalnych polskiej części Karkonoszy.

Jego powierzchnia całkowita wynosi 5951,42 ha, a powierzchnia otuliny 13 093 ha. Karkonoski Park Narodowy znajduje się w województwie dolnośląskim, przy granicy państwowej z Czechami. Jest to miejsce tak chętnie i licznie odwiedzane przez turystów nie bez powodu!

 

Miłośnicy górskich okolic doceniają jego unikalne walory przyrodnicze oraz wyjątkowe miejsca, które znajdują się w jego granicach. Na terenie parku znajduje się Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy, Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły, a także liczne zjawiska przyrodnicze, z którymi można spotkać się oko w oko. Sprawdźmy, co ciekawego ma nam do zaoferowania Karkonoski Park Narodowy i dlaczego warto zapuścić się w jego odmęty!

 

Sprawdź: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

 

Krótka historia jednego z najstarszych parków narodowych Polski


Karkonoski Park Narodowy posiada ponad 60-letnią historię. Został oficjalnie utworzony 16 stycznia 1959 r. Nieoficjalnie, przyrodnicze walory Karkonoszy były jednak doceniane dużo dłużej. Już w 1910 r. powstało w tym miejscu stanowisko komisarza ochrony przyrody, a w 1927 r. dołączyła do niego straż górska. W latach 30-tych XX w. powołano natomiast do życia pierwsze na tych terenach rezerwaty przyrody, które objęły ochroną m. in. cenne kotły polodowcowe i wiele innych pomników przyrody, z jakich po dziś dzień słyną Karkonosze.

 

W kolejnych latach powierzchnia parku była systematycznie powiększana, aby finalnie dojść do 5951,42 ha. W 1992 r. Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskim Krkonošským národním parkiem stał się częścią przyrodniczego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše, którego łączna powierzchnia liczy sobie ponad 60 tys. ha. W 2010 r. Karkonoski Park Narodowy wraz z otuliną uzyskał natomiast status Geoparku Krajowego.

 

Położenie Karkonoskiego Parku Narodowego na mapie Sudetów


Karkonoski Park Narodowy obejmuje najwyższe partie Sudetów, czyli pasmo górskie Karkonoszy. Rozciąga się od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. Park znajduje się na terenie sześciu gmin - są to Karpacz, Kowary, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice oraz Jelenia Góra. Na terenie KPN znajduje się Główny Grzbiet Karkonoszy oraz esklawy parku, czyli tereny, które nie leżą na terenie KPN lecz są objęte jego ochroną. Należą do nich Góra Chojnik i Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie.

 

Na terenie parku znajdują się zarówno tereny położone niżej, jak i w wyższych partiach gór. Te pierwsze stanowią głównie lasy i są objęte ochroną częściową. Wysokie tereny parku, które obejmują piętro alpejskie i subalpejskie są natomiast objęte ochroną ścisłą.

Głównym celem powstania KPN było zapewnienie odpowiedniej ochrony ekosystemom Karkonoszy oraz zachowanie ich w niezmienionym stanie. Jednocześnie, teren KPN z założenia miał być dostępny dla ruchu turystycznego, o co zadbano, tworząc tu liczne trasy piesze, rowerowe, ścieżki edukacyjne, a także trasy narciarskie i konne.

 

Turystyka na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego


Tereny Karkonoskiego Parku Narodowego są dziś świetnie dostępne dla wszystkich turystów zainteresowanych odkrywaniem jego bogactw naturalnych. Na jego terenie istnieją 33 szlaki piesze, których łączna długość wynosi ponad 100 km. Część szlaków pieszych udostępniono także rowerzystom. Na terenie KPN utworzono także 9 ścieżek edukacyjnych, które prezentują zainteresowanym turystom mnogość gatunków zwierząt leśnych, roślin oraz całą unikalną przyrodę, jaką szczycą się Sudety i Karkonosze.

 

fot. USeePhoto / AdobeStock, CC0

 

Karkonoski Park Narodowy można także podziwiać z końskiego grzbietu - na miłośników jazdy konnej czeka trasa dla turystyki konnej. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowane zostały natomiast szlaki narciarskie - na terenie KPN działają 3 wyciągi krzesełkowe, 10 orczykowych i 8 nartostrad. Jak widać, Karkonoski Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów i odkrywać jego uroki z wielu różnych perspektyw. Co szczególnie interesującego znajduje się na jego obszarze?

Zajrzyj: Kotlina Jeleniogórska - Kraina Pałaców i Ogrodów

 

Fauna i flora Karkonoskiego Parku Narodowego


Większą powierzchnię Karkonoskiego Parku Narodowego zajmują lasy (blisko 70% całej powierzchni), objęte głównie ochroną czynną. Pozostała część to ekosystemy nieleśne, które w większości są położone powyżej górnej granicy lasu. Karkonoski Park Narodowy jest domem dla wielu roślin i zwierząt. Na terenie parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych, ptaków, owadów i bezkręgowców.


Głuszec, fot. marekssteins / Pixabay.com CCO

 

Z często spotykanych tu przedstawicieli świata zwierząt warto wymienić m. in. wydrę, lisa rudego, sarnę europejską, a także muflony. Muflon śródziemnomorski został sprowadzony na te tereny w XX w. z francuskiej Korsyki. Na terenie parku żyją również drapieżniki - wilki i rysie, a także ponad 90 gatunków ptactwa - włochatka, sóweczka, cietrzew, głuszec, płochacz halny i wiele innych.

 

Karkonoski Park Narodowy chroni przed wyginięciem rośliny endemiczne, czyli takie, które nie występują w innych częściach Polski. Są to m. in. skalnica bazaltowa (podgatunek skalnicy darniowej), dzwonek karkonoski, gnidosz sudecki, biedrzeniec mniejszy skalny i inne.


Dzwonki, fot. Myriams-Fotos / Pixabay.com CCO

 

Miejsca warte zobaczenia w Karkonoskim Parku Narodowym


Na terenie KPN znajduje się wiele pięknych krajobrazowo i wartych zobaczenia na własne oczy miejsc. Unikalną przyrodę Karkonoszy urozmaicają m. in. gołoborza, torfowiska wysokie, kotły polodowcowe, zarośla kosówki, a także zbiorowiska traworośli, ziołorośli i borówczysk. Nic więc dziwnego, że budowa geologiczna i przyroda ożywiona Karkonoskiego Parku Narodowego od lat wzbudza niesłabnące zainteresowanie zarówno turystów, jak i badaczy.


Śnieżne Kotły, fot. Marcin / AdobeStock, CC0

 

Turystów szczególnie przyciągają dziś grupy skał o bardzo charakterystycznych kształtach, którym zawdzięczają swoje fantazyjne nazwy. Do najbardziej znanych ich przedstawicieli należą Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki i Końskie Łby. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajdują się także kotły polodowcowe i górskie jeziora - Śnieżne Kotły oraz Mały i Wielki Staw.


Wodospad Kamieńczyka, fot. Jan / AdobeStock, CC0

 

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wznosi się najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów - Śnieżka (1603 m n.p.m.). Turystów przyciąga do siebie także Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad w Karkonoszach oraz nieco od niego mniejszy Wodospad Szklarki, zlokalizowany w obrębie miejscowości Szklarska Poręba. Chętnie odwiedzane są także Dolina i Kaskady Łomniczki.

Sprawdź: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie się wybrać?

 

Częstym celem pieszych wycieczek jest Torfowisko Upy, a jednym z najliczniej uczęszczanych szlaków turystycznych słynna Ścieżka nad Reglami, która liczy sobie blisko 30 km długości. Szczyt Śnieżka to nie jedyne wzniesienie na terenie KPN, które chętnie odwiedzają turyści. Miłośnicy górskich wędrówek kierują swoje kroki także na Górę Chojnik (627 m n.p.m.), ich częstym celem jest również Szrenica (1361 m n.p.m.). Na szczycie tej pierwszej znajduje się Zamek Chojnik - jedna z największych atrakcji turystycznych, jakimi dysponują Karkonosze.

 

Poznaj: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!

 


Zamek Chojnik, fot. Artur Kowalczyk / AdobeStock, CC0

 

Baza wypadowa do eksploracji Karkonoskiego Parku Narodowego


Karkonoski Park Narodowy jest świetnie dostępny dla turystów. Aby odkrywać jego bogactwa, należy zaopatrzyć się w bilety wstępu. Za jednodniowy bilet normalny zapłacimy 9 zł, a za ulgowy 4,5 zł. W bilety można zaopatrzyć się zarówno w stacjonarnych kasach biletowych, jak i kupić je przez internet, na stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Ze względu na mnogość i zróżnicowany charakter atrakcji, które czekają na nas na terenie KPN, w tym miejscu warto spędzić przynajmniej kilka dni. Turyści, którzy postawią na takie rozwiązanie, z pewnością się nie zawiodą. W okolicach Karkonoskiego Parku Narodowego nie brakuje bowiem obiektów noclegowych, które chętnie ugoszczą każdego w swoich progach. Na szczególną uwagę osób, które po raz pierwszy zjawią się w tych malowniczych okolicach, zasługują noclegi w Szklarskiej Porębie. Zatrzymując się na noc w tej miejscowości będziemy mogli od razu zobaczyć jedną z największych atrakcji przyrodniczych KPN - Wodospad Szklarki.

Szklarska Chata

Szklarska Chata

Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja

Apartamenty Szklarska Poręba 9.9
White Holiday

White Holiday

Szklarska Poręba, ul. Żeromskiego

Apartamenty Szklarska Poręba 9.9

 

Szklarska Poręba to także idealny wybór dla osób, które szczególnie interesują walory przyrodnicze Karkonoszy. W mieście, przy ul. Okrzei, działa bowiem Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W miejscu tym w nowoczesny sposób ukazana jest unikalna przyroda Karkonoszy w ramach ekspozycji "Wirtualne Karkonosze". Tworzą ją wielkoformatowe panoramy oraz dotykowa makieta Karkonoszy, które prezentują takie zjawiska przyrodnicze, jak m. in. kotły polodowcowe, torfowiska, lasy oraz oddziaływanie i wpływ człowieka na ich obecny kształt.

 

Innym miastem, w którym znajdziemy zakwaterowanie na miarę swoich potrzeb, jest Karpacz. Noclegi w Karpaczu są dostępne m. in. w domkach letniskowych, pokojach i kwaterach do wynajęcia, a także w prywatnych apartamentach. Karpacz to idealna baza wypadowa na Śnieżkę, do Świątyni Wang, a także do słynnego muzeum Karkonoskie Tajemnice.

 

Chaty pod Śnieżką

Chaty pod Śnieżką

Karpacz, ul. Kamienna

Domki Karpacz 10
Willa Ari

Willa Ari

Karpacz, ul. ul. Wąska

Kwatery i pokoje Karpacz 10

 

Miłośnicy spędzania wolnego czasu w większym mieście oraz osoby, które chcą mieć pełny dostęp do kompletnej infrastruktury miejskiej, na miejsce swojego zakwaterowania powinni natomiast wybrać największe miasto w regionie. Noclegi w Jeleniej Górze, bo to właśnie o niej mowa, czekają na turystów w miejscowych apartamentach, pokojach do wynajęcia, a także w położonych nieco na uboczu domkach letniskowych i gospodarstwach agroturystycznych. Jest więc zdecydowanie z czego wybierać!

 

Karkonosze 14

Karkonosze 14

Jelenia Góra, ul. Ptasia

Apartamenty Jelenia Góra 10
Mieszkanie Agatka

Mieszkanie Agatka

Jelenia Góra, ul. Różyckiego

Apartamenty Jelenia Góra 10
Pod Koroną

Pod Koroną

Jelenia Góra, ul. Wolności

Apartamenty Jelenia Góra 9.9


Zdjęcie główne: fot. spacetech / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Wakacje z dzieckiem. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!