Zmiany w terminie ferii zimowych 2021

Zmiany w terminie ferii zimowych 2021

Sobotnia konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła wiele nowych informacji. Dotyczą one przede wszystkim planowanych obostrzeń, część poważnie dotknie branżę turystyczną. Mamy na myśli przede wszystkim zmianę terminu ferii zimowych 2021.

Zmiana terminu ferii zimowych


W sobotę 21 listopada dowiedzieliśmy się między innymi, że zostaje utrzymany zakaz wynajmu noclegów, poza znanymi już wyjątkami, a także przełożone są ferie zimowe w szkołach. Według słów premiera zaraz po przerwie świąteczno-noworocznej wszyscy uczniowie rozpoczną zimowy wypoczynek. Stosowne rozporządzenie podpisał 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki.

Ferie zimowe 2021 trwać będą od 4 do 17 stycznia, zamiast od 18 stycznia do 28 lutego. Jak widać, daty są dokładnie takie same dla całej Polski. Rząd nie planuje bowiem podziału na tury, jak to miało miejsce do tej pory.

Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, dzisiaj muszą być skumulowane w jednym czasie po to, by ruch był najmniejszy, by nie zamawiać wyjazdów, by nie wyjeżdżać za granicę, by siedzieć w domu, by mobilność była jak najmniejsza – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji.Branża turystyczna się nie zgadza


Stwierdzenie o celowym ograniczeniu ruchu turystycznego podczas ferii zimowych spotkało się ze sprzeciwem branży turystycznej. Wysłali pismo do list do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, w którym punktują konsekwencje takiej decyzji. Dotykają one bowiem zarówno przedsiębiorców, jak też turystów.

Wiele osób wykupiło już noclegi na czas ferii czy też pobyty dzieci na zimowiskach. Jak informują sygnatariusze listu, zmiana terminu zimowego wypoczynku niej jest przewidziana w ustawie jako „nadzwyczajna i nieunikniona okoliczność”, więc nie przysługuje im zwrot poniesionych kosztów.

Na sytuację z niepokojem patrzą też samorządy zimowych kurortów. Burmistrz Zakopanego apeluje o wstrzymanie się z podjęciem ostatecznych decyzji. Podobnie włodarz Szczyrku, który wskazuje, iż zmiana terminu ferii zimowych dotyka nie tylko obiekty noclegowe, ale także stacje i wyciągi narciarskie, właścicieli szkółek czy wypożyczalni sprzętu zimowego.

Przedstawiciele wymienionych miast sugerują również, że łatwiej utrzymać reżim sanitarny i dystans, gdy jest mniejsze nagromadzenie turystów. Według nich lepszym pomysłem byłoby wydłużenie zimowego wypoczynku uczniów, zamiast tak radykalnego skracania terminu ferii.

Następny artykuł Nocowanie.pl wspiera...

Komentarze

Zobacz również