Akropol

Akropol

Budowle na szczycie Akropolu, zachowane w różnym stopniu, stanowią arcydzieła greckiego Złotego Wieku. Powstały za czasów Peryklesa w V wieku p.n.e., na ruinach świątyń zniszczonych podczas wojen perskich. Głównym autorem projektu był architekt Fidiasz.

Najważniejszą budowlę można podziwiać jeszcze dzisiaj od strony centrum Aten – jest to świątynia dorycka, Partenon. W jego pobliżu widać Propyleje, imponujący portyk z marmuru, który był monumentalną bramą przy wejściu na Akropol. Pozostałe budowle to: Erechtejon – świątynia znana i charakterystyczna dzięki kariatydom podtrzymującym dach, oraz Apteros – świątynia Nike Zwycięskiej, zbudowana dla uczczenia zwycięstwa nad Persami w bitwie pod Salaminą w 448 roku p.n.e., chociaż z powodu sprzeciwu Peryklesa prace rozpoczęto dopiero w 421 roku p.n.e.

 

Podczas osmańskiej okupacji Grecji , Akropol bardzo ucierpiał, zwłaszcza gdy w 1687 roku został zamieniony w prochownię i trafiony bombą floty weneckiej. W tym okresie Partenon był meczetem, tak jak przedtem bizantyjską świątynią i kościołem rzymskokatolickim. Od czasów wyzwolenia Grecji w 1830 roku, rozpoczęto prace konserwatorskie, które trwały aż do końca ubiegłego wieku.

 

Źródło: "Miejsca niezwykłe. Magiczna geografia Ziemi.", C. Allende, F. Amalfi, T. Gomez

Następny artykuł Kuchnia Grecka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!