21 miejsc na świecie, które warto odwiedzić. Na liście jest polskie miasto

21 miejsc na świecie, które warto odwiedzić. Na liście jest polskie miasto


Które miejsca na świecie czy w Europie warte są odwiedzenia? Każdy z nas ma na pewno swoją prywatą listę. Na początku 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, brytyjski "The Guardian" opublikował ranking miejsc, które warto odwiedzić. W rankingu znalazło się także jedno z polskich miast. Zgadniecie które?

Polskie miasta, miejscowości i atrakcje turystyczne coraz częściej są dostrzegane przez europejskie i światowe media. Podróżnicy zwiedzający najodleglejsze zakątki świata bardzo często postrzegają naszą architekturę czy krajobrazy zupełnie inaczej niż my. Nie traktują tych wszystkich wspaniałości, jako coś oczywistego, a bardziej niesamowitego.

Co chwile powstają rankingi najpiękniejszych miejsc na świecie, najwspanialszych zabytków czy najbardziej romantycznych miast na świecie. Brytyjski "The Guardian" od lat, na początku roku przygotowuje listę miejsc w Europie, które warto odwiedzić. Podobnie było w styczniu 2021. Jakie miejsca warto odwiedzić kiedy w końcu skończą się ograniczenia związane z pandemią? Na liście znalazły się portugalskie i włoskie miasta oraz ...nasza polska Łódź!

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Martyrologii Radogoszcz

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Martyrologii Radogoszcz

Łódź, ul. aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto

Muzea 10.0
Park im. Adama Mickiewicza

Park im. Adama Mickiewicza

Łódź, ul. Zgierska

Parki miejskie 10.0
Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska

Łódź, ul. Piotrkowska

Trasy spacerowe 10.0


Łódź jednym z europejskich miast wartych odwiedzenia!


Jak czytamy we wstępie do rankingu "The Guardian", tegoroczna lista jest trochę nieco inna niż te z lat poprzednich. Tym razem zamiast gorącej listy podróży, którą zwykle publikowano w styczniu, autorzy z całej Europy wybrali miejsca, do których pragną wrócić, gdy pandemia wyhamuje.

Ranking "The Guardian" nosi tytuł "21 miejsc na wakacje, o których marzymy w tym roku". Na liście oprócz miejsc, które warto odwiedzić, są także podpowiedzi, co możemy w danym miejscu zrobić.

Na liście znajdują się liczne atrakcje z Grecji, Chorwacji, Szkocji, Francji czy Słowenii. Jest na przykład spacer i uczta dla smakoszy nad rzeką w Amarante w Portugalii, rozkoszowanie się burgerem na stokach St-Luc w Szwajcarii czy jazda na rowerze przez wzgórza Limburg w Holandii.

Jednak dla nas, Polaków, wielką dumą jest to, że wśród tych 21 miejsc jest także polskie miasto – Łódź. Jak nietrudno się domyśleć, wymowa nazwy tego pięknego polskiego miasta nie jest dla Brytyjczykom prosta. Autor proponuje rodakom, by wypowiadać ją jako "Woodge".

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o mieście z artykułu? Między innymi tego, że w XIX wieku Łódź była bijącym sercem przemysłowej Polski, ośrodkiem przemysłu tekstylnego, charakteryzującego się brutalnymi warunkami pracy i pogranicznym kapitalistycznym ekscesem. I od tego czasu Łódź zyskała reputację miasta znajdującego się stale na progu odrodzenia.

Jak czytamy w "The Guardian" „nieustająca walka Łodzi o uznanie zaowocowała powstaniem kilku muzeów poświęconych fascynującej przeszłości przemysłowej, wojennej i kulturalnej Łodzi - miasto to jest kolebką pianisty Artura Rubinsteina i światowej sławy szkołą filmową, do której należą m.in. reżyserzy Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. Wiele z dawnych przestrzeni przemysłowych to obecnie bary, restauracje, galerie i niezależne sklepy".

A Was co najbardziej zachwyca w Łodzi? Ulica Piotrowska? Muzeum Kanału Dętka? Muzeum Fabryki? Muzeum Kinematografii? Łódzka filmówka? Czy może Centrum Manufaktura? Bez względu na odpowiedź, jedno jest pewne – do Łodzi warto przyjechać. Tym bardziej, że teraz mocno zyskała na sławie!

Następny artykuł Top 5 idealnych miejsc na...

Komentarze

Zobacz również