5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu. Gdzie się wybrać?

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? To pytanie pojawia się za każdym razem, gdy tylko pomyślimy o regionie Podkarpacia i o Bieszczadach. Nie da się ukryć, że region obfituje w wiele wspaniałych miejsc, które można zwiedzić podczas dłuższego urlopu lub podczas wycieczek jednodniowych. Oto 5, naszym zdaniem, najlepszych pomysłów na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu.

Każdy, kto poszukuje ciszy i spokoju, koniecznie powinien się wybrać na Podkarpacie. To, co istotne i najważniejsze w tym regionie to przede wszystkim Bieszczady. Wypoczynek w tym regionie nie ogranicza się jednak tylko do górskich miejscowości. Znajdziemy tu również wiele wspaniałych miejsc z zabytkami i bogatą historią - świadczą o tym m.in. zabytkowe cerkwie, których w tym regionie jest całe mnóstwo.


Czas pandemii i ograniczeń, niejako zmusił nas do zmiany sposobu podróżowania. Spora część osób przerzuciła się na kilkugodzinne lub jednodniowe wyjazdy, podczas których można zobaczyć naprawdę wiele. Atutem takiego rozwiązania jest również to, że w taki sposób jesteśmy zobaczyć naprawdę wiele, jeśli odpowiednio zaplanujemy czas i częściej będziemy organizować wyjazdy po najpiękniejszych miejscach Podkarpacia.


Zastanawiając się nad tym, co przede wszystkim warto zobaczyć na Podkarpaciu, należy podkreślić, że wyjątkowych miejsc jest całe mnóstwo. Na pewno koniecznie trzeba się wybrać do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, chroniącego najcenniejsze dziedzictwo przyrodnicze tej części Polski. Większość obszaru zajmują lasy liściaste i mieszane, można tam zobaczyć również niezwykle rzadkie rośliny, jak fiołek dacki i tojad bukowiński. Turyści tłumnie ciągną na słynne połoniny – Caryńską i Wetlińską. Zachęcająca dla każdego powinna być również wycieczka do popularnych miejscowości tego regionu, takich jak Sanok, Przemyśl, Lesko, czy Rzeszów. Każdy, kto lubi wypoczynek nad wodą, koniecznie powinien się wybrać nad Jezioro Solińskie - do Soliny lub Polańczyka. Jak widać, województwo podkarpackie oferuje naprawdę ogromną paletę możliwości.


Zobacz również: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu


Najlepsze miejsca w Polsce na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu


Region Podkarpacia potrafi zaskoczyć i zachwycić na każdym kroku - zarówno pięknem gór, jak i wspaniałymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami. Z powodzeniem możemy się tu wybrać o każdej porze roku. Miejsca idealne dla par, rodzin z dziećmi, czy osób starszych. Krótsze wyjazdy przeważają głównie wśród tutejszych mieszkańców, którzy wybierają się nad Solinę lub w Bieszczady – ma to miejsce zazwyczaj w weekend. Zarówno latem, jak i zimą da się tam wypoczywać aktywnie i w pełni korzystać z oferowanych atrakcji. Region ten ceniony jest nie tylko ze względu na możliwość bliskiego kontaktu z naturą – znajdują się tam cenne zabytki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO oraz inne miejsca ważne dla polskiej kultury. Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


  • Jednodniowa wycieczka do Leska


Przegląd miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu, rozpoczynamy od Leska - jednej z popularniejszych miejscowości, pełnej wspaniałych zabytków. Zapewne mało kto wie, że również tu w sezonie zimowym mamy możliwość pojeżdżenia na nartach na tutejszym profesjonalnym stoku narciarskim. Wizyta w Lesku jest dobra na każdą porę roku. Lesko słynie z urozmaiconej oferty turystycznej. To prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek, jeździectwa, wędkarstwa, czy ekstremalnych przezyć. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1480 roku, przez co należy do miast z gatunku historycznych. Znajdują się tu liczne zabytki, stanowiące atrakcję turystyczną.Lesko stanowi turystyczne centrum Bieszczadów. Przebywając tu, niezależnie od sezonu, warto bez wątpienia zobaczyć zamek Kmitów, pochodzący z XVI wieku, usytuowany na wysokiej skarpie nad Sanem. Swoim kształtem budowla może przypominać fortecę, ale także renesansową rezydencję. Obecnie znajduje się tu hotel. Warto tu zajrzeć, tym bardziej, że zamek otoczony jest rozległym parkiem, w którym znajduje się kolejna z atrakcji – miejski amfiteatr.


Oprócz zamku, w mieście znajduje się okazała budowla sakralna, czyli kościół pw. Nawiedzenia NMP, wybudowany w 1530 roku. Obowiązkowe punkty to również XVII-wieczna synagoga, Kamień Leski, czy też okoliczne szlaki turystyczne i rowerowe. Lesko to świetna propozycja dla każdego.


Zobacz również: Podkarpackie - najlepsze atrakcje dla dzieci

  • Jednodniowy wyjazd w Bieszczady


Dla chcącego, nic trudnego. W obecnym czasie warto jest się wybrać również na jednodniowe wycieczki w sam region Bieszczadów. Warunki sprzyjają zdobywaniu szczytów i podziwianiu niezwykłych krajobrazów w zimowej odsłonie. Warto podkreślić, że dużym zainteresowaniem turystów cieszy się jednodniowe zdobywanie Tarnicy, Połonin, Bukowego Berda, czy Smereka. Zimowa wyprawa to wspaniała przygoda - pamiętajmy, że najlepiej jest się wybrać w sprzyjających warunkach. Wybierając się do popularnych miejscowości w Bieszczadach, sporo osób decyduje się na odkrywanie niezwykłych budowli sakralnych, należących do Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Jeśli wyciągi narciarskie w najbliższym czasie zostaną uruchomione, to można będzie się wybrać na narty w Bieszczady, do ośrodków znajdujących się m.in. w Ustrzykach Dolnych.


Przeczytaj koniecznie:


Nieodkryte szlaki w Bieszczadach. Gdzie warto się wybrać?

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

  • Zimowy wyjazd do Przemyśla


Kolejna z naszych propozycji cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku. Przemyśl to, obok Rzeszowa, najpopularniejsze miasto w województwie podkarpackim. Jest chętnie odwiedzane przez osoby wybierające się lub wracające z Bieszczad, jak i turystów z okolicznych miejscowości i innych regionów, którzy nieco lepiej chcą poznać historię, która jest związana z licznymi zabytkami, znajdującymi się w mieście. Zwiedzanie miasto warto rozpocząć od centralnego punktu, czyli rynku. Ma on nietypowy wygląd i osobliwą atmosferę. Warto podkreślić, że jest to jeden z nielicznych w Polsce rynków pochyłych, z trzech stron otaczają go zabytkowe kamienice oraz budynek Urzędu Miasta. Znajdziemy tu również liczne punkty gastronomiczne, ławeczki. Tuż obok niego znajdziemy Muzeum Twierdzy Przemyśl, które jest bardzo interesujące i w którym dowiemy się wielu ciekawostek związanych z tym miastem.


W Przemyślu znajduje się również zamek, w którym obecnie mieści się Przemyskie Centrum Kultury i Nauki. Z pobliskiego punkty widokowego widać panoramę Przemyśla, dalej rozciąga się niewielki park. W mieście znajdziemy również wiele kościołów, które powinniśmy odwiedzić. Mowa tu m.in. o Bazylice Archikatedralnej, kościele św. Marii Magdaleny i klasztorze Franciszkanów. Każdy, kto chce zwiedzić muzea, ma taką okazję w tym mieście. Znajdują się tu m.in. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Muzeum Archidiecezjalne, czy też Schron Kierowania Obroną Cywilną


Poznaj: Przemyśl na weekend - co warto zobaczyć?Ave Teatr

Ave Teatr

Rzeszów, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego

Teatry, Filharmonie
Katedra  pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Katedra pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Rzeszów, ul. Aleja Generała Władysława Sikorskiego

Kościoły  • Magiczny Rzeszów


W tym miejscu, warto wspomnieć również o drugiej popularnej miejscowości regionu, który słynie z wielu wspaniałych miejsc, idealnych na każdą porę. Jest to największe miasto Podkarpacia i jednocześnie jego stolica. Każdy, kto się tu wybierze, na pewno nie będzie żałował. Miejsc, które warto zobaczyć, jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim powinniśmy udać się na spacer na Stare Miasto. Punktem centralnym jest tu rynek ze studnią, pochodzącą z XVII wieku. Dookoła możemy podziwiać piękne kamienice, które przez lata uległy licznym przebudowom. Na wyjątkową uwagę zasługuje kamienica znajdująca się pod numerem 19, w jej podziemiach odkryto fragmenty ceglano-kamiennych murów oraz ostrołukowych gotyckich nadproży. Najokazalszą budowlą na terenie rynku jest powstały prawdopodobnie w 1591 roku ratusz. 


Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także podziemna trasa turystyczna. Jej długość wynosi 369 metrów i przebiega głównie pod kamienicami i płytą rynku. W czasie spaceru można podziwiać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, a także pozostałości żelaznych krat i zawiasów. 


Warto podkreślić również to, że w Rzeszowie znajduje się monumentalny zamek, otoczony murem obronnym z bastionami. Budowla pochodzi z końca XVI wieku. U jego podnóży znajduje się multimedialna fontanna, która przyciąga turystów chcących podziwiać odbywające się w tym miejscu niezwykłe pokazy multimedialne - ma to jednak miejsce tylko w sezonie letnim. Rzeszów poleca się na każdą porę roku.


  • Jednodniowy wyjazd nad Solinę


Nie możemy w tym miejscu zapomnieć o jednej z największych atrakcji regionu, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem również w zimie. W sezonie wakacyjnym w Solinie i Polańczyku można spotkać prawdziwe tłumy, wypoczywające nad wodami Jeziora Solińskiego. Poza sezonem jest to doskonałe miejsce na wyciszenie, rodzinne spacery po okolicznych lasach i możliwość podziwiania niezwykłych krajobrazów. Główną atrakcją tego miejsca jest przede wszystkim zapora wodna, znajdująca się w Solinie. 


Warto tu przede wszystkim nacieszyć widokami – najlepszym do tego miejscem jest wzniesienie Sawin. Z jego szczytu można podziwiać Jezioro Solińskie, jak też rysujące się dalej Bieszczady Wysokie. Latem warto wybrać się do przystani, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny lub poplażować nad wodami zalewu.


Wracając do Polańczyka, koniecznie trzeba tam zajrzeć do zabytkowego kościoła Matki Bożej Pięknej Miłości – został wybudowany na początku XX wieku jako cerkiew świętej Paraksewi. Jak widać, wypoczynek nad wodą, może być udany również teraz.


Sprawdź: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking miejsc na Podkarpaciu, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachwyci różnorodnością zabytków, niezwykłą historią i piękną przyrodą. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region województwa podkarpackiego jest klimatyczny, spokojny i warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową na Podkarpaciu, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Następny artykuł Majówka 2021 z bonem...

Komentarze

Zobacz również