Podkarpackie - najlepsze atrakcje dla dzieci

Podkarpackie - najlepsze atrakcje dla dzieci

Podkarpacie słynie przede wszystkim z jednych z najpiękniejszych gór w naszym kraju. Bieszczady co roku przyciągają tłumy turystów, by zachwycić ich piękną przyrodą, cudownymi widokami oraz wyjątkowym klimatem. Oczywiście województwo podkarpackie to nie tylko Bieszczady. To także wiele innych interesujących atrakcji, w tym też takie dla najmłodszych. Jeżeli zastanawiacie się co robić z dziećmi na Podkarpaciu, koniecznie sprawdźcie kilka naszych propozycji. Oto lista najlepszych atrakcji dla dzieci w okolicy!

Wybierając się na rodzinne wakacje do województwa podkarpackiego, nie będziemy mogli narzekać na nudę! Dzieci będą zachwycone tutejszymi cudami natury, interesującymi muzeami, aktywnym wypoczynkiem i niecodziennymi atrakcjami. Natomiast wiele z przedstawionych poniżej opcji dostarczy rozrywki także rodzicom! Co koniecznie powinniśmy zobaczyć, gdzie pojechać i co robić? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania!


Rodzinne wakacje na Podkarpaciu - wyruszamy w Bieszczady! 


Świetnym pomysłem na spędzenie rodzinnych wakacji, będzie oczywiście wyprawa w Bieszczady. Czekają tam na nas liczne trasy turystyczne, pięknie widoki oraz świeże i czyste powietrze. Przebywanie w takich warunkach będzie miało mnóstwo korzyści zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Poprawimy w ten sposób naszą kondycję, samopoczucie, a także będziemy mogli porządnie się wyszaleć. U celu naszej wyprawy czekają natomiast zachwycające widoki, których nie sposób zapomnieć. Przed wyruszeniem w drogę dobrym pomysłem będzie odpowiednie zmotywowanie naszych pociech oraz przygotowanie się na urozmaicenie samej wędrówki zabawami czy grami. Na początek dobrze jest wyruszyć na krótsze jedynie kilkukilometrowe trasy, pozwalające przyzwyczaić się do wędrówek. W ten sposób sprawdzimy także, czy małym turystom podoba się taka forma rekreacji. W jaki sposób możemy zachęcić dzieci do wędrówek? W bardzo prosty sposób. Świetną motywacją może być szansa zdobycie Odznaki Korony Bieszczad za zdobywanie kolejnych szczytów. Uzupełnianie swoich wyników w specjalnej książęce z całą pewnością rozbudzi w młodych turystach, chęć odkrywania świata i zdobywania kolejnych szczytów!


Atrakcyjne noclegi w Bieszczadach


Domki Piszkówka

Domki Piszkówka

Uherce Mineralne, ul. Orelec1c 1c

Domki 9.6
Domki Letniskowe Relax

Domki Letniskowe Relax

Polańczyk, ul. Spokojna

Domki 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Gościniec Pięciu Stawów

Gościniec Pięciu Stawów

Ustrzyki Dolne, ul. Jasień

Pensjonaty 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Bieszczadach


Najciekawsze pomysły na weekend z dziećmi na Podkarpaciu - szaleństwo nad Soliną! 


Drugim - obok pięknych Bieszczad - najpopoularniejszym turystycznie miejscem na Podkarpaciu jest Jezioro Solińskie. Czekają tu na nas atrakcyjne kąpieliska, świetne punkty widokowe, możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz kilka interesujących miejsc. Jeżeli będziemy w okolicy z dziećmi, koniecznie powinniśmy zajrzeć do Soliny. To tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji okolicy, czyli zapora wodna na rzece. Imponująca konstrukcje o długości 650 metrów oraz wysokości aż 80 metrów góruje nad okolicą, oferując nam piękny widok na miasto i jezioro. Małych turystów bardziej niż widoki zainteresuje zapewne możliwość zwiedzania samej zapory. Zobaczymy tu między innymi film przedstawiający proces wytwarzania energii oraz wystawę zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy obiektu. Następnie wraz z przewodnikiem udamy się na spacer po wnętrzu zapory i przyjrzymy się z bliska znajdującym się tu urządzeniom.  


Kolejną interesującą atrakcją w okolicy, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym, jest rejs statkiem spacerowym po Zalewie Solińskim. Podczas tej wyprawy będziemy mogli przede wszystkim zobaczyć zróżnicowaną linię brzegową zbiornika oraz dotrzemy do jego najciekawszych zakątków. Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy 


Zobacz także: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim


Najciekawsze atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu


Bieszczadzka Kolej Leśna


Piękne widoki w Bieszczadach można podziwiać na kilka sposobów. Oczywistymi propozycjami będą długie piesze wyprawy lub jeszcze dłuższe rowerowy wycieczki. Natomiast przebywając nad Jeziorem Solińskim, możemy cieszyć się malowniczymi widokami z pokład jednego ze statków spacerowych. To jednak nadal nie jest najciekawsza możliwość. Zdecydowanie najbardziej intersująca - szczególnie na małych podróżników - będzie wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Ponad stuletnia zabytkowa trasa wąskotorowa to jedna z największych atrakcji okolicy, z której powinien skorzystać absolutnie każdy. Decydując się na przejażdżkę kolejką, mamy możliwość wyboru dwóch tras. Pierwszy z nich (zwana widokową) pozwoli nam podziwiać okoliczne szczyty, natomiast druga (nazywana dziką) zabierze nas licznymi zakrętami do miejsc trudno dostępnych innymi środkami transportu. Przejażdżka zabytkową kolejką oraz możliwość podziwiania zachwycających widoków będzie świetnym urozmaiceniem rodzinnego wypadu w Bieszczady i z pewnością spodoba się dzieciom! Przy okazji warto zatrzymać się na dłużej na stacji w Majdanie. Tam bowiem znajduje się bezpłatne muzeum z ekspozycją prezentującą między innymi stare bilety, elementy infrastruktury kolejowej oraz uniformy dawnych maszynistów. 


Atrakcyjne noclegi w Cisnej: 


Domek u Makarego

Domek u Makarego

Cisna, ul. Cisna

Domki 10.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Cisnej

 

Zobacz także: 7 pomysłów na romantyczny wyjazd w Bieszczady


Muzeum Lalek w Pilźnie 


Ciekawym propozycją spędzenia wolnego czasu z dziećmi na Podkarpaciu będzie wizyta w Muzeum Lalek znajdującym się w Pilźnie – położonym pomiędzy Tarnowem a Dębicą. Początki muzeum sięgają początku lat 80, kiedy to swoją działalność rozpoczęła pracowania artystyczna “Kasia” zajmująca się opracowywaniem i wykonywaniem strojów na gotowe korpusy lalek. Lalki ozdobiony tradycyjnymi ludowymi strojami stanowiły wówczas jedną z  charakterystycznych pamiątek, jaką można było przywieść z wizyty w Polsce. Z czasem założycielka pracowni zaczęła przywozić z zagranicznych podróży regionalne lalki, które z biegiem lat stały się zaczątkiem interesującej kolekcji. Obecnie w muzeum możemy zobaczyć ekspozycję lalek pochodzących z całego świata, w tym największą w kraju kolekcję lalek japońskich, zobaczymy tu warsztat lalkarza, a także zapoznamy się z kolejnymi etapami tworzenie lalek. Najmłodszych gości zachwyci natomiast wyjątkowy spektakl przedstawiający piękne polskie przypowieści i legendy! Dodatkowo warto odwiedzić filię muzeum w okolicznych Lipinach, gdzie znajduje się miniaturowa wioska inspirowana “Chłopami” Władysława Reymonta. 


Muzeum Lalek w Pilźnie

Muzeum Lalek w Pilźnie

Pilzno, ul. Grodzka

Muzea


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Muzeum Dobranocek w Rzeszowie 


Podczas rodzinnych podróży przez Podkarpacie warto zatrzymać się także w Rzeszowie. Możemy zobaczyć tu piękne zabytki, fontannę multimedialną oraz wyruszyć na spacer Podziemną Trasą Turystyczną. Wczasowicze w każdym wieku powinni natomiast udać się z wizytą do niezwykłego Muzeum Dobranocek. Dla najmłodszych będzie to okazja, aby zobaczyć z bliska znane z ekranu postaci, a także dowiedzieć się więcej o dzieciństwie swoich rodziców, a nawet dziadków. Natomiast dla dorosłych będzie to sentymentalna podróż do czasów beztroskiej młodości. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Czeka tu na nas wyjątkowa kolekcja związana z dobranockami, czyli popularnymi animacjami dla dzieci. W zbiorach znajdziemy między innymi oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjny czy storyboardy. Dodatkowo znajdziemy tu przedmioty codziennego użytku ozdobione wizerunkami znanych i lubianych postaci: zabawki, figurki, proporczyki, przywieszki, opakowania po słodyczach, ceramikę, a nawet artykuły spożywcze czy kosmetyczne. Co jednak najważniejsze spotkamy tu bohaterów licznych bajek, a wśród nich Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka i Colargola, Małego Pingwinka Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Wilka i Zająca czy Pszczółkę Maję! 


Atrakcyjne noclegi w Rzeszowie:


Dom Gościnny Ela

Dom Gościnny Ela

Rzeszów, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego

Pensjonaty 8.0
The Center Apartments

The Center Apartments

Rzeszów, ul. Jana III Sobieskiego

Noclegi pracownicze 9.2
HOSTEL RZESZÓW

HOSTEL RZESZÓW

Zaczernie, ul. Warszawska

Noclegi pracownicze 9.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Rzeszowie


Park historyczny w Bliźnie 


Wspólne rodzinne wakacje warto przeznaczyć nie tylko na czystą rozrywkę, ale także zainteresowanie naszych dzieci otaczającym je światem, przyrodą oraz historią. Tym bardziej jeżeli możemy zrobić to w interesujący sposób. Jedno z odpowiednich miejsc znajdziemy w niewielkiej miejscowości Blizna położonej mniej więcej w połowie drogi między Mielcem a Rzeszowem. Co ciekawego tu znajdziemy? Warto zajrzeć tu przede wszystkim ze względu na park historyczny. Został on utworzony w miejscu autentycznej lokalizacji dawnego niemieckiego poligonu wojskowego z czasów II wojny światowej. Jego głównym celem jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej związanej z miejscowością oraz okolicą. W miejscu tym będziemy mogli dowiedzieć się wiele interesujących faktów i zobaczymy interesujące eksponaty, natomiast dzieci będą zachwycone możliwością przyjrzenia się z bliska imponującej rakiecie  V2 o wysokości około 14 metrów oraz wojskowym pojazdom. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy:


Agro-Dom

Agro-Dom

Mielec, ul. Zwycięstwa

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Premium Hostel & Bistro

Premium Hostel & Bistro

Mielec, ul. Racławicka

Hostele 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Skansen naftowy w Bóbrce k. Krosna


Podczas podróży z dziećmi zawsze warto zawitać do skansenów. Muzea na świeżym powietrzu zawsze oferują przyjemną atmosferę, ciekawą ekspozycję oraz okazję do przyjemnego spaceru! Przemierzając Podkarpacie, natrafimy na klasyczne parki etnograficzne, które warto dopisać do naszego planu zwiedzania. Na mapie okolicy znajdziemy także jeden wyjątkowy i niecodzienny. I oczywiście tu też powinniśmy zajrzeć całą rodziną. Skansen w Bóbrce pod Krosnem został założony na terenie jednej z pierwszych kopalni naftowych na świecie! W cichej i spokojnej okolicy przepięknego lasu możemy zobaczyć zabytkowe (i nadal czynne!) kopanki z naturalną ropą naftową, liczne narzędzie wiertnicze, urządzenia wyciągowe, a także znajdującą się w jednym z budynków kolekcję lamp naftowych. Dodatkowo możemy zajrzeć tu do warsztatu mechanicznego, drewnianej kuźni, czy kotłowni z XIX wieku. Wizyta w skansenie powinna być interesującym doświadczeniem dla gości w każdym wieku, szczególnie że możemy zobaczyć tu nadal bulgoczącą pod ziemią ropę naftową.


Atrakcyjne noclegi w Krośnie:


Dom Nad Stawem

Dom Nad Stawem

Wrocanka, ul. Długa

Agroturystyka 8.4
Agroturystyka Na Morawie

Agroturystyka Na Morawie

Krosno, ul. Haczów

Agroturystyka 10.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krośnie


Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku


Teraz pora na klasyczne skasneny - bedące oczywiście świetnym pomysłem na zorganizowanie interesującego rodzinnego spaceru. Będąc na Podkarpaciu, możemy odwiedzić między innymi Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to jeden z największych parków etnograficznych w kraju, a także najprawdopodobniej jeden z najpiękniejszych. Spacerując po podzielonym na siedem stref muzeum, zobaczymy przykłady budownictwa Karpat Wschodnich, Bojków i Łemków, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich oraz Dolinian. Dodatkowo będziemy mogli odwiedzić tętniący życiem Rynek Galicyjski oraz jedyny w Polsce Sektor Naftowy! Poza imponującymi zabytkowymi chatami, kościołami czy cerkwiami czeka tu na nas dużo zielenie, świeże powietrze oraz zwierzęta hodowlane takie np. kozy. Możliwość odkrywania kultury i historii w tak przyjemnych warunkach z całą pewnością spodoba się również małym podróżnikom!


Atrakcyjne noclegi w Sanoku:


Ranczo turystyczne Quadzik

Ranczo turystyczne Quadzik

Rzepedź, ul. Wysoczany

Agroturystyka 10.0
Noclegi Dziedzic

Noclegi Dziedzic

Sanok, ul. Pakoszówka

Kwatery i pokoje 8.0
Bieszczadówka

Bieszczadówka

Sanok, ul. Jodłowa

Kwatery i pokoje 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź także inne atrakcyjny noclegi w Sanoku


Park Etnograficzny Kultury Ludowej w Kolbuszowej


Kolejną świetną skansenową propozycją na Podkarpaciu jest Park Etnograficzny Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Znajduje się on około 30 kilometrów na północ od Rzeszowa. Zebrane w nim zbiory przedstawiają przede wszystkim kulturę Lasowiaków oraz Rzeszowiaków. Podczas rodzinnego spaceru będziemy mogli zobaczyć tu 80 różnych obiektów, w tym budynki mieszkalne, inwentarskie, przemysłowe oraz użyteczności publicznej. Do każdego z nich możemy zajrzeć i zobaczyć jak wyglądały przedmioty używane przez naszych niedalekich przodków zamieszkujących polską wieś.  Dodatkowo mamy szanse zobaczyć prezentacje obrzędów ludowych czy wystawy ludowego rękodzieła. Wszystko to oczywiście otoczone zielenią, cisza, spokojem i świeżym powietrzem, który uprzyjemni nam długi spacer po parku! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy Kolbuszowej:


Agro-Dom

Agro-Dom

Mielec, ul. Zwycięstwa

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Premium Hostel & Bistro

Premium Hostel & Bistro

Mielec, ul. Racławicka

Hostele 9.4
Hostel Rzeszów

Hostel Rzeszów

Rzeszów, ul. Stanisława Wyspiańskiego

Kwatery i pokoje 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce

Komentarze

Zobacz również