5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Pomorzu. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Pomorzu. Gdzie się wybrać?

Okres pandemii koronawirusa, w którym obecnie się znajdujemy, liczne ograniczenia i zawieszenie funkcjonowania obiektów noclegowych - wszystko to zmusiło nas do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, związanych z wypoczynkiem. Dobrym rozwiązaniem w tym wszystkim mogą okazać się wycieczki jednodniowe, w trakcie których jesteśmy w stanie zobaczyć naprawdę dużo w przeciągu kilka godzin. W swoim wyborze warto przede wszystkim kierować się takimi miejscami, w których nie mieliśmy okazji nigdy być. W tym artykule przedstawimy Wam pomysły na jednodniowe wycieczki na Pomorzu. Gdzie się wybrać? Sprawdźmy!

O popularności Pomorza i miejscowości nadmorskich, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w sezonie letnim, ale nie tylko, bo sporo osób można tu spotkać również w sezonie zimowym. To nie tylko Trójmiasto i miejscowości nadbałtyckie, ale również wiele innych wspaniałych miejsc, które z powodzeniem można zobaczyć podczas wycieczek jednodniowych. Pomimo tego, że wiele miejsc pozostaje zamkniętych, na pewno na Pomorzu powinniśmy odkryć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Również zimą, o czym warto jest przekonać się osobiście. 


Nic tak nie działa na każdego, jak morskie powietrze wypełnione jodem i magiczne zabytki regionu. To region idealny na każdą porę roku. Przede wszystkim jest co zwiedzać – są przepiękne plaże, zabytki, atrakcje przyrodnicze. Zwiedzanie całego Pomorza zajmuje trochę czasu, ale są miejsca, którą można zwiedzić przez jeden dzień. Pomorze jest swego rodzaju kopalnią atrakcji turystycznych – dominują tu wspaniałe zabytki, czy też ciekawe miejscowości o pięknej zabudowie.


Dlaczego warto wybrać nocleg nad morzem? Odpowiedź wydaje się oczywista – przecież to właśnie nad morzem wypoczywa się najlepiej, gdy promienie słoneczne złocą skórę, a szum fal relaksuje po stresujących miesiącach. Poza tym na turystów czeka mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia i atrakcji do wypróbowania. Sporty wodne i ekstremalne, trasy rowerowe, gwarne miasta z wyjątkowymi zabytkami i ciche miejscowości – to wszystko czeka nad Bałtykiem. Powszechnie wiadomo również, że wypoczynek w tej części naszego kraju doskonale wpływa na nasze zdrowie. Morskie powietrze jest niezwykle bogate w jod. Pierwiastek ma ogromne znaczenie dla naszych organizmów i to niezależnie od wieku. U dzieci wpływa na prawidłowy wzrost oraz odpowiedni rozwój intelektualny, a nastolatków wspomaga w prawidłowym rozwoju fizycznym. Jod normuje też pracę tarczycy.


Sprawdź również: Ferie zimowe 2021. Gdzie na jednodniowe wyjazdy z dziećmi?


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki na Pomorzu


Można śmiało rzec, że jeśli chcemy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Pomorzu, potrzebujemy naprawdę dużej ilości czasu. Podczas jednodniowych wyjazdów spokojnie powinniśmy zobaczyć popularne miejsca w tym regionie. Z powodzeniem możemy sobie również rozłożyć zwiedzanie na pewien czas, tak by podczas jednodniowych wycieczek zobaczyć najwięcej i w różnych miejscach. Pewne jest na pewno to, że nikt nie powinien się tu nudzić, bo różnorodność atrakcji i miejsc na pewno powinna zachwycić każdego. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


  • Magiczne Trójmiasto
Statek Dar Pomorza

Statek Dar Pomorza

Gdynia, ul. Aleja Jana Pawła II

Muzea 9.6
Molo im. Jana Pawła II

Molo im. Jana Pawła II

Sopot, ul. Plac Zdrojowy

Trasy spacerowe 9.2
Monciak

Monciak

Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino

Trasy spacerowe 8.6
Opera Leśna

Opera Leśna

Sopot, ul. Moniuszki

Sale Widowiskowe 8.4
Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki 9.2
Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki 9.4
Skwer Tadeusza Kościuszki

Skwer Tadeusza Kościuszki

Gdynia, ul. skwer Tadeusza Kościuszki

Rynki, Starówki, Place 10.0


To zrozumiałe, że region ten cieszy się największym zainteresowaniem w sezonie wakacyjnym, a w trakcie trwania Jarmarku Dominikańskiego chyba najbardziej. Tutejsze miejscowości tętnią życiem, a o znalezienie miejsca noclegowego jest niezwykle trudno. Wśród turystów znajdą się tacy, którzy jadą tu by poplażować, inni by pozwiedzać, a i tak największą grupę stanowią Ci, którzy łączą jedno i drugiej.


W przeciągu jednego dnia na pewno nie uda nam się zobaczyć wszystkiego, co najważniejsze i najpiękniejsze w Trójmieście. Zwiedzanie warto jest podzielić na miejscowości, czyli odpowiednio Gdańsk, Sopot i Gdynię. Każda z miejscowości Trójmiasta ma swoją piękną i wspaniałą plażę, idealnych na spacer pośród szumu fal. Z kolei, jeśli lubimy zwiedzanie i poznawanie wartych uwagi miejsc, to warto zobaczyć każde z tych miast. W Gdańsku naszym punktem obowiązkowym będą zabudowania Starego Miasta, które jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury. Innym wartym uwagi miejscem jest Fontanna Neptuna, Europejskie Centrum Solidarności, Bazylika Mariacka oraz tutejsze muzea.


Jeśli chodzi o Gdynię, to bez wątpienia do największych atrakcji w tym mieście należy Skwer Tadeusza Kościuszki, molo w Orłowie, Klif Orłowski, a oprócz tego gdyńskie plaże i muzea. Sopot to jeden z najsłynniejszych nadmorskich kurortów. Warto zobaczyć tu przede wszystkim molo, Krzywy Domek, Monciak, Operę Leśną i oczywiście plażę. Trójmiasto w jeden dzień? W przyspieszonym tempie powinno się udać!


Sprawdź również: Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Trójmieście

 

 

Dom Rybaka

Dom Rybaka

Władysławowo, ul. Generała Hallera

Zabytki 8.8

 

 


  • Odkryj Półwysep Helski zimą


To jeden z popularnych kierunków wypoczynku wśród Polaków w wakacje. Jednak z powodzeniem możemy się tu wybrać również na jednodniową wycieczkę w zimie. Okolica zachęca do spacerów po lesie, a nawet to uprawiania narciarstwa biegowego - miłośników tego sportu można tu spotkać w sezonie zimowym. Z jednej strony mamy pełne Morze Bałtyckie, a z drugiej Zatokę Pucką, a Cypel stanowi początek lub koniec Polski, jak kto woli. Półwysep Helski to region o długości 35 km, utworzony przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona (zwłaszcza w końcowej części). Mierzeja Helska jest piaszczystym półwyspem, znajdującym się pod silnym oddziaływaniem Morza Bałtyckiego. Klimat cechuje łagodna zima i niezbyt upalne lato. Jeśli chodzi o miejscowości, to znajdują się tu: Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata oraz Hel.


Panuje cisza i spokój, przez co każdy przyjeżdżający tu dla klimatu i odpoczynku, będzie czerpał wiele powodów do radości. Warto również zwiedzać i poznawać. Sam region oferuje wiele miejsc, wartych zobaczenia. To zarówno muzea, miasta z zabytkami, porty, latarnie morskie, czy chociażby fokarium w Helu. 


Każda z miejscowości półwyspu ma swoją piękną i wspaniałą plażę. Z kolei, jeśli lubimy zwiedzanie i poznawanie wartych uwagi miejsc, to warto wybrać się na podróż po całym regionie. Przez Półwysep Helski wiedzie ścieżka rowerowa i spacerowa, co może urozmaicić nasz wypoczynek, jeśli zdecydujemy się nieco lepiej poznać ten region. A jest też co zwiedzać – w miejscowościach znajdziemy zabytkowe świątynie. Warto m.in. wybrać się na Hel, w którym możemy zwiedzić tutejszy port morski, czy fokarium. W Jastarni np. warto odwiedzić schrony bojowe lub wybrać się na spacer ścieżką Żyzne Lasy z Orlicą. Całą masę atrakcji znajdziemy również we Władysławowie. Półwysep Helski to świetna opcja na jednodniową wycieczkę.


Poznaj: Największe atrakcje na Półwyspie Helskim


  • Wycieczka do Swołowa


Nasza kolejna propozycja powinna przypaść każdemu do gustu. Swołowo jest niezwykle piękną i zabytkową miejscowością na Pomorzu. Co wyróżnia to miejsce? Przede wszystkim niezwykłe budownictwo - białe ściany pokryte są czarną kratą, tzw. mur pruski. W Swołowie znajdziemy bardzo dużo tego typu budynków. Zachował się także owalnicowy układ wsi z centralnie położonym stawem. Jest to swego rodzaju muzeum, które znajduje się pod gołym niebem i do którego możemy wybrać się o każdej porze roku, niezależnie od pogody. O losach każdego budynku informuje tabliczka przed nim ustawiona. To spora dawka historii i możliwość przebywania w miejscu z niezwykłym klimatem. Znajduje się tu również skansen, w którym zaczerpniemy wiele istotnych informacji, związanych z tym właśnie miejscem. Pozostałe budynki stanowią własność prywatną, dlatego też możemy je oglądać tylko i wyłącznie z zewnątrz. Każdy, kto wybierze się do Swołowa na jednodniową wycieczkę, na pewno nie powinien być rozczarowany.


Sprawdź również: Atrakcyjne Pomorze. Miejsca, które warto odwiedzić

 

 

 

 


  • Zimowy spacer po Borach Tucholskich


Ta propozycja powinna być wyjątkowa nie tylko dla miłośników wspaniałej przyrody i ciszy i spokoju, ale dosłownie dla każdego. Bory Tucholskie, a ściślej mówią park narodowy, który się tutaj znajduje, każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy. Sporym zainteresowaniem cieszy się również w okresie zimowym. To kraina o największej lesistości w Polsce, rozciągająca się od Pojezierza Kaszubskiego na północy, aż po okolice Bydgoszczy. Dzięki licznym jeziorom i rzekom w krętych dolinach, a także wielu rezerwatom przyrody okolica ta stanowi idealne miejsce do wyrwania się z miejskiego zgiełku i bliskiego obcowania z naturą. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest również bez wątpienia to, że decydując się na wypoczynek w tym miejscu, do wyboru mamy kilka form aktywnego wypoczynku. To przede wszystkim świetna okazja do spacerów w bliskości z przyrodą, czy możliwości wypoczynku nad wodą. Jednym z głównych szlaków turystycznych w okolicy jest czerwony Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego o długości około 56 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Chojnicach i poprowadzi do wioski Wiele. Po drodze odwiedzimy park narodowy, a także przejdziemy przez teren pełen pięknych jezior - począwszy od Jeziora Wielewskiego, przez jezioro Skąpe po jezioro Charzykowskie. Poza piękną przyrodą na szlaku zobaczymy także kilka interesujących miejsc o charakterze historycznym m.in.: XIX-wieczny zespół dworsko-pałacowy w Jarcewie. Podczas wyjazdów do Borów Tucholskich w obecnym czasie, z powodzeniem możemy zabrać ze sobą sanki lub wybrać formę aktywnego wypoczynku w postaci narciarstwa biegowego. Każdy powinien być zadowolony.


Poznaj: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji


  • Gołubie - kaszubska perełka


Przegląd miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki na Pomorzu, kończymy na prawdziwej perełce, znajdującej się na Kaszubach. Miejscowość może nie jest zbyt dobrze znana i to przede wszystkim to właśnie jest jej wielkim atutem. To idealna propozycja dla osób, które chcą się wyciszyć i wypocząć pośród wspaniałej przyrody. Na Kaszubach znajdziemy wiele tego typu miejsc, a Gołubie jest bez wątpienia jednym z nich. Gołubie znajduje się zaledwie 60 km od Gdańska, w regionie, który jest określany jako Szwajcaria Podlaska. Miejsce to wyróżnia się przede wszystkim malowniczą rzeźbą terenu, która w zimowej odsłonie prezentuje się naprawde wspaniale. Znajdziemy tu liczne wzgórza poprzedzielane jeziorami. Do tego wszystkiego piękna przyroda: położone wśród wzgórz, między jeziorami (nad brzegiem Jeziora Dąbrowskiego i nieopodal Jeziora Potulskiego), a dużą część jego okolic zajmują lasy (głównie iglaste). Warto odkrywać Kaszuby i to nie tylko latem!


Sprawdź również: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki na Pomorzu przypadnie Wam do gustu. Z powodzeniem moglibyśmy tu wskazać o wiele więcej propozycji. Pewne jest to, że cały region Pomorza jest sam w sobie jedną wielką atrakcją.


Następny artykuł Szczepienia przeciwko...

Komentarze

Zobacz również