Atrakcyjne Podhale: Łopuszna

Atrakcyjne Podhale: Łopuszna

Atrakcyjne położenie, malownicze krajobrazy i podhalańska architektura – czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na wypoczynek? Łopuszna zachwyca o każdej porze roku, zawsze też są tam obecni turyści. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż miejscowość stanowi idealną bazę wypadową w góry i do pobliskich miast i wsi.

Łopuszna jest niewielką, bardzo atrakcyjną wsią położoną w województwie małopolskim przy drodze wojewódzkiej nr 969 z Nowego Targu do Krościenka. Miejscowość leży w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad Dunajcem, u podnóża Gorców. Jej zabudowa ciągnie się wzdłuż potoku Łopuszanka w głąb Gorców. Niektóre jej osiedla, jak np. Zarębek Wyżni i Koszary Łopuszańskie, położone są wysoko na zboczach Gorców, odosobnione od reszty wsi.

Atrakcyjne położenie miejscowości i rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że jest ona bardzo dobrą lokalizacją do zwiedzania Gorców. Z Łopusznej wychodzą dwa szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny niebieski: Łopuszna – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – polana Świderowa – Długie Młaki – Turbacz. 3.45 h, ↓ 2.35 h
  • szlak turystyczny czarny: Łopuszna – obok Pucołowskiego Stawku – polana Zielenica. Czas przejścia około 2:20, ↓ 1:45 h, różnica wzniesień 490 m.

Łopuszna znajduje się także na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Z miejscowości rozciągają się doskonałe widoki na Tatry i to nie tylko z wysoko położonego Zarębku Wyżniego, ale również z osiedli w dolinie Łopuszanki.

Na Gorczańskim Szlaku

Na Gorczańskim Szlaku

Łopuszna, ul. Polna

Domki Łopuszna 8.2
Domki na Klinie

Domki na Klinie

Łopuszna, ul. Tetmajera

Domki Łopuszna 9.3
Sabałówka

Sabałówka

Nowy Targ, ul. Cyrla

Domki Nowy Targ 10



Co warto zobaczyć w Łopusznej?


Tak naprawdę, cała wieś jest zachwycająca. Specyficzna architektura i niezwykła malowniczość sprawiają, że samo przebywanie w Łopusznej jest przyjemnością. Bez wątpienia jednak jednym z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w Łopusznej jest XV-wieczny późnogotycki drewniany kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata - parafia Przenajświętszej Trójcy.

Kościół jest budowlą późnogotycką, orientowaną, trójdzielną, jednonawową. Ściany zostały oszalowane. Składa się z zamkniętego prostokątnie prezbiterium, nawy i później dobudowanej wieży o konstrukcji słupowo-ramowej. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia. Nawa jest szersza, z kruchtą boczną. Od północy i zachodu przylega do niej wąska przybudówka. Całe wnętrze zdobiła niegdyś XVI-wieczna polichromia patronowa. Do dziś zachowała się ona jedynie we fragmentach – na deskach pochodzących z dawnych stropów, które odkryto w czasie remontu w 1932 r., oraz na parapecie chóru. Obecne patronowe malowidła na stropie przedsionka pod wieżą i na belce tęczowej są w większości rekonstrukcją powtarzającą stare wzory. W 1935 r. wykonano polichromię o motywach ornamentalnych i figuralnych. Gotyckie, ostrołukowe portale w nawie i prezbiterium zostały w 1932 r. zastąpione nowymi, prostokątnymi. Prostą belkę tęczową wprowadzono trzy lata później na miejsce wcześniejszej, barokowej.

Kolejny ciekawy obiekt to tzw. dwór Tetmajerów z ok. 1790 r. (przebudowany pod koniec XIX w.), który przez pewien czas należał do Leona Przerwy-Tetmajera. Dwór obecnie jest filią Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w nim etnograficzne muzeum.

Co ciekawe, w latach 30. XIX w. we dworze Tetmajerów gościł poeta Seweryn Goszczyński, który wielokrotnie zwiedzał Gorce i jako pierwszy opisał je w polskiej literaturze. W 1848 r. w tym miejscu gościł także Jan Kanty Andrusikiewicz, przywódca powstania chochołowskiego. Bywali tu także bracia: Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Włodzimierz Tetmajer.

Warto wiedzieć także, że w Łopusznej dorastał, uczęszczał do szkoły powszechnej i odprawił mszę prymicyjną, a później często tu powracał ks. Józef Tischner. Na miejscowym cmentarzu znajduje się jego grób, a w centrum miejscowości budynek „Tischnerówka”, w którym znajduje się izba pamięci ks. J. Tischnera. I jest to kolejne, równie ciekawe miejsce na mapie Łopusznej.


Poszukaj noclegu w Łopusznej

Następny artykuł Trendy turystyczne w 2021 roku

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!