Rysianka i Hala Lipowska - miejsca, które warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim

Rysianka i Hala Lipowska - miejsca, które warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim

Podobno są takie miejsca i regiony górskie, do których chce się powracać przy pierwszej możliwej okazji. A wszystko to za sprawą niezwykłego klimatu, możliwości podziwiania czegoś niezwykłego i chwilowego uwolnienia się o szarej codzienności. Każda pora jest dobra, by eksplorować Beskid Żywiecki. Będąc tu, warto odwiedzić Rysiankę i Halę Lipowską, które uznawane są za najpiękniejsze zakątki tego regionu.

Beskidy to region górski, który oferuje nie tylko wspaniałe szczyty, ale również wyjątkowe atrakcje turystyczne, które są chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Decydując się na apartamenty w Beskidach, można spędzać swój wolny czas tak, jak się najbardziej lubi. Okolica zachęca do różnorodnych aktywności, a widoki zachwycają na każdym kroku.

 

Jak dobrze wiecie, ten region górski dzieli się na kilka części. Dziś zabierzemy Was w Beskid Żywiecki, w którym znajduje się jeden z najpiękniejszych zakątków tego regionu górskiego, o ile nie całych gór w Polsce. To oczywiście Rysianka oraz Hala Lipowska, którym poświęcimy nieco więcej uwagi w tym artykule. Dlaczego warto odwiedzić właśnie te miejsca?

 

Podczas każdego wyjazdu w góry, duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Rysianka w Beskidzie Żywieckim - najważniejsze informacje

 

Rysianka to szczyt o wysokości 1322 m n.p.m., który znajduje się w regionie Beskidy Żywieckiego. Zalicza się ona do Grupy Lipowskiego Wierchu i Romanki. Jest pewnego rodzaju zwornikiem dla aż trzech grzbietów. Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, w północnym kierunku poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Na Trzech Kopcach szlak łączy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim na odcinku Hala Rysianka – Hala Miziowa.

 

Warto podkreślić, że Rysianka wznosi się nad trzema dolinami potoków Żabniczanka, Sopotnia i potok Bystra. Z Rysianki, w kierunku północno-zachodnim, w kierunku doliny Żabniczanki opada grzbiet, określany jako Szyndzielni Groń, który oddziela dwa źródłowe cieki potoku Zimna Raztoka.

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Jest dość sporym węzłem szlaków turystycznych, a najkrótszy szlak to ten od Złatnej Huty. Dużym zainteresowaniem cieszy się również szlak z Żabnicy oraz z Sopotni przez Romankę. W tym wariacie można podziwiać najwyższy wodospad w Beskidach, czyli Wodospad w Sopotni Wielkiej. Każdy, kto decyduje się zdobyć Rysiankę, najczęściej wędruje dalej, na Halą Lipowską, gdzie znajduje się bardzo przyjemne schronisko.

 

Jeśli chcesz podziwiać piękne widoki, to wiedz, że szczyt Rysianki jest całkowicie zalesiony. Pocieszające w tym wszystkim jest jednak to, że tuż pod nim znajdują się dwie polany. Jest to Hala Koziorka - na północnych stokach, a na północno-zachodnich stokach znajduje się Hala Rysianka, na której znajduje się Schronisko PTTK na Hali Rysiance oraz rezerwat przyrody.

 

Zobacz koniecznie: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

Parking w Złatnej Hucie - jak dojechać?

 

Jeśli planujecie zdobyć Rysiankę, wybierając ten najkrótszy szlak, to dobrze jest poznać te najważniejsze informacje, które umożliwią Wam dojazd do punktu startu szlaku, który zaprowadzi Was na sam szczyt Rysianki.

 

W tym celu, należy dojechać na parking w Złatnej Hucie. W weekendy i podczas wakacji przeżywa ona prawdziwe oblężenie, ale jeśli przyjedziecie tu wcześnie rano, to jest szansa na to, że bez problemu zaparkujecie tu swój samochód.

 

Wyruszając z Żywca, czas dojazdu powinien zająć około 40 minut. W tym przypadku, należy kierować się przez Węgierską Górkę i Milówkę. Gdy dojedziecie do miejscowości Ujsoły, to należy skręcić w lewo i dojechać do samego końca, czyli górnej części potoku Bystra.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki w Ujsołach:

 

 

Domek w Danielce

Domek w Danielce

Ujsoły , ul. Danielki

Domki Ujsoły 10
Dwie Lipy

Dwie Lipy

Złatna, ul. Złatna

Domki Złatna 10

 

 

Rysianka szlaki - który z nich wybrać na swoją wędrówkę?

 

Jest kilka możliwości dotarcia na ten piękny szczyt w Beskidzie Żywieckim. Ten najkrótszy czarny szlak prowadzi ze wspomnianej wcześniej Złatnej Huty. Cała wyprawa, wliczając w to powrót powinna się zamknąć w około 3 godzinach. Czas może jednak nieco się wydłużyć, ze względu na odpoczynek po drodze, czy chęć wykonania pamiątkowych zdjęć. Jeśli chcecie bardziej urozmaicić swoją wędrówkę, to możecie skorzystać z opcji innych szlaków, które prowadzą na Rysiankę.

 

 

fot. biuro387 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Najpopularniejsze szlaki prowadzące na Rysiankę to:

 

  • niebieski szlak z Sopotni Małej przez Majcherkową i Rezerwat Romanka i następnie szlak żółty na Rysiankę - do przejścia jest nieco ponad 10 km, suma podejść wynosi 963 metry, a łączny czas wyprawy to nawet 7 godzin;

  • czarny szlak z Sopotni Wielkiej przez Katarnicę oraz Romankę i następnie żółtym szlakiem do celu - długość tej trasy wynosi 8,6 km, suma podejść to 878 metrów, a łączy czas wyprawy powinien się zamknąć w 6 godzinach;

  • niebieski szlak z Sopotni Wielkiej Kolonii wzdłuż potoku Sopotnia - do przejścia jest około 6 km, suma podejść wynosi 594 metry, a łączny czas wyprawy to około 4 godzin;

  • szlak z Korbielowa przez Halę Miziową i dalej przez Trzy Kopce - do pokonania dystans o długości około 12 km i 978 metrów przewyższeń; łączny czas wyprawy to nawet 8 godzin;

  • szlak z Przełęczy Glinne przez Pilsko i Trzy Kopce - szlak o długości 12,3 km; 1000 metrów przewyższeń i ponad 8 godzin wędrówki;

  • szlak ze Złatnej przez Krawców Wierch i Bory Orawskie - długość tej trasy to blisko 14 km, a czas przejścia w jedną stronę zajmuje nieco ponad 5 godzin; droga powrotna to 4 godziny;

  • szlak z Ujsoł, przez Halę Redykalną, Boraczy Wierch oraz Schronisko na Hali Lipowskiej - dystans o długości 10,3 km, do pokonania jest 883 metrów przewyższeń, a czas przejścia w jedną stronę to nieco ponad 4 godziny;

  • zielony szlak z z Milówki, przez Schronisko PTTK Na Hali Boraczej - trasa o długości 13,8 km, z 956 metrami przewyższeń; przejście powinno zająć 5 godzin;

  • czerwony szlak przez Stację Turystyczną Abrahamów oraz Stację Turystyczną Słowianka - długość trasy to 16,1 km, przewyższenie to aż 1105 metrów, a czas przejścia to około 6 godzin;

  • wędrówka zielonym szlakiem z Żabnicy Skałka - szlak wzdłuż potoku Żabniczanka; 697 metrów przewyższeń, dystans o długości 6,4 km, a czas przejścia to około 3 godzin.


Przeczytaj: Z miasta na weekend w góry. TOP 5 szczytów blisko znanych dużych miast

 

Najkrótszy szlak na Rysiankę - opis trasy

 

Jeśli zależy Wam na tym, by zdobyć Rysiankę w możliwie najkrótszym czasie, to warto wybrać czarny szlak, rozpoczynający się w miejscowości Złatna Huta. Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, skąd tak naprawdę wzięła się nazwa tej miejscowości.

 

Historia Złatnej Huty sięga XVI wieku, kiedy to została założona przez osadników wołoskich. Niegdyś była określana jako Siołki, ze względu na to, że rzeka Soła brała tu swój początek. Wyjaśniając genezę nazwy tej miejscowości, warto podkreślić, że pochodzi ona od nazwy potoku Bystra, w którym odnaleziono ślady aluwialnego złota, który nosił nazwę Złotna. Ze względu na dostępność drewna bukowego, postanowiono wybudować tu hutę, stąd nazwa Złatna Huta.

 

 

fot. biuro387 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Po zaparkowaniu samochodu, wybierając najkrótszy szlak na Rysiankę, należy przekroczyć potok Bystra i następnie poruszać się asfaltową drogą. Po około 20 minutach, Waszym oczom ukaże się leśna ścieżka. Trasa, w tym miejscu, po raz ostatni przekracza potok Bystra i skręca łukiem w lewo. Następne 20 minut upłyną Wam pod znakiem spokojnej wędrówki. Po tym czasie dojdziecie do miejsca "Las Złotnice", gdzie pojawia się żółty szlak. I tu macie, dwie opcje do wyboru - podążać dalej wyznaczoną trasą lub wędrować żółtym szlakiem przez Przełęcz Bory Orawskie i szczyt Trzy Kopce. Szlak żółty jest dłuższy o około 35 minut, ale warto wziąć go pod uwagę, ze względu na mniejsze oblężenie.

 

Sprawdź: Kolory szlaków pieszych w Polsce - co oznaczają?

 

Po około 11 minutach dalszej wędrówki, szlak żółty znowu ucieka i pojawiają się szlakówki kierujące do Schroniska na Hali Lipowskiej. Znajdujecie się właśnie w miejscu, które umożliwia przejście uroczej pętli, a oba schroniska dzieli dosłownie 15 minut spokojnego spacerku bez przewyższeń. Żółty szlak (a późnej niebieski) prowadzący na Halę Lipowską jest nieco mniej oblężony. Jest też nieco bardziej nasłoneczniony i gdy na czarnym jest mokro i błotniście, to tutaj buty powinny pozostać suche.

 

Hala Rysianka - niezwykłe miejsce, do którego zaprowadzi czarny szlak

 

Jeśli zdecydowaliście się wędrować czarnym szlakiem, to po około 40 minutach od skrzyżowania szlaków dochodzicie do na niezwykle piękną Halę Rysianka. Jej nazwa, podobnie jak w przypadku szczytu, pochodzi od żyjących w tutejszych lasach - rysia.

 

Hala Rysianka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych polan w Beskidzie Żywieckim. Doskonale widać stąd Babią Górę, Tatry, Pilsko, słowackie Niżne Tatry, Małą Fatrę, czy Wielkiego Chocza.

 

Hala Rysianka znajduje się na wysokości od 1150 do 1260 m n.p.m. W sezonie wiosennym królują tu krokusy, które zapewniają widowiskowy spektakl dla każdego, kto lubi te kwiaty. Można też podziwiać śnieżyczkę przebiśnieg, czy kruszczyka szerokolistnego.

 

 

fot. sitriel / gettyimages.com, CC0

 

W przypadku Hali Rysianka, warto podkreślić, że znajduje się ona w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, obszarów Natura 2000. W pobliżu hali znajduje się rezerwat Romanka, znajdujący się na północnych stokach Romanki, a także rezerwat Pod Rysianką.

Przeczytaj również: Czym Wielka Racza w Bieskidzie Żywieckim raczy swoich gości?

 

Wyjątkowym miejscem, które warto odwiedzić, będąc na Hali Rysianka, jest bez wątpienia Schronisko PTTK na Hali Rysiance. To kultowe schronisko o długoletniej tradycji. Historia tego miejsca sięga 1937 roku i składa się z dwóch budynków - Betlejemka i Główny. Schronisko znajduje się na wysokości 1290 m n.p.m., a wybudował je Gustaw Pustelnik. Początkowo miał to być budynek mieszkalny, ale dopiero po interwencji krakowskiego oddziału Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy i przeznaczeniu przez nich funduszy, można było dokończyć budowę przyszłego schroniska. Oddano je do użytku 16 maja 1937 roku i funkcjonowało ono pod nazwą Schronisko Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy – Lipowska. W okresie wojny stacjonowali tu niemieccy żołnierze, a pod jej koniec, budynek został zdewastowany.

 

Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje turystyczne w Beskidach:

 

 

 

 

Postanowiono go jednak odbudować. Uczynił to żywiecki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach 80. XX wieku schronisko zostało rozbudowane o część murowaną. Do dziś zachwyca turystów.

 

Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić schronisko na Hali Rysiance może skorzystać z możliwości zakwaterowania w pokojach 2-10 osobowych. Serwowane są tu też rozmaite dania, w tym pyszne drożdżówki z borówkami. W sezonie zimowym panują tu świetne warunki do uprawiania zimowych aktywności.

 

Hala Rysianka i co dalej? Kawałek dalej znajduje się kolejna hala i schronisko

 

Wypoczywając na Hali Rysianka i odkrywając piękno rezerwatu przyrody pod Rysianką, którego południową granicą rezerwatu przebiega czerwony, Główny Szlak Beskidzki, warto ruszyć 900 m dalej. Właśnie w takiej odległości od Hali Rysianki znajduje się kolejne wyjątkowe miejsce, więc nie zdążycie się nawet zmęczyć. A jest to Hala Lipowska i znajdujące się tu schronisko PTTK na Hali Lipowskiej.

 

Schronisko na Hali Lipowskiej znajduje się kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiego Wierchu (1324 m n.p.m.). Jego historia sięga roku 1931, kiedy to rozpoczęto jego budowę, z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein. Warto podkreślić, że jest ono nieznacznie młodsze od sąsiedniego schroniska, ale równie wyjątkowe.

 

 

fot. rparys / AdobeStock, CC0

 

Również i tu stacjonowali niemieccy żołnierze, a po wojnie budynek przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a później Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Schronisko cieszy się naprawdę dużą popularnością wśród turystów.

 

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Jeśli zaś chodzi o samą Halę Lipowską to jest ona rozległą górską polaną Beskidu Żywieckiego, znajdującą się na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu. Rozciąga się ona na wysokości od 1150 do 1290 metrów. Podobnie, jak sąsiadująca hala, znajduje się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś była intensywnie wypasana, a o minionych czasach przypomina znajdujący się tu drewniany krzyż, przy którym odprawiano msze święte dla pasterzy.

 

Krzyż jest tu dalej - odnowiono go, a tuż obok znajduje się kaplica i głaz pamiątkowy. Również w tym miejscu kończy się Droga Światła, która upamiętniała biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę.

 

Z Hali Lipowskiej bardzo dobrze widać Małą Fatrę, Tatry, czy popularne szczyty Beskidu Żywieckiego. Zimą funkcjonuje tu orczykowy wyciąg narciarski, a wiosną zachwycają krokusy.

 

Decydując się na dalszą wędrówkę żółtym szlakiem, po około 60 minutach, ukaże się Wam Boraczy Wierch i Hala Boracza. Będzie też Radykalny Wierch, z którego roztacza się piękna panorama na Beskid Śląski. Halę Boraczą polecamy na krótki odpoczynek.

 

Droga powrotna do Złatnej Huty - który szlak wybrać?

 

Po wspaniałych przeżyciach, związanych z odkrywaniem piękna Hali Rysianka i Hali Lipowskiej, czas najwyższy powrócić na parking w Złatnej Hucie. Na szczęście, czeka Was tylko godzina marszu.

 

Początkowo, szlak prowadzi głównie przez las, a gdy z niego wyjdziecie, to Waszym oczom ukażą się Tatry, a także Pilsko. Początek szlaku to niebieski szlak przez las. Po 15 minutach, należy skręcić w prawo i dalej wędrować żółtym szlakiem.

 

Jeśli zdecydujecie się dalej wędrować niebieskim szlakiem, to możecie odkrywać zbocza Lipowskiego Wierchu i Boraczego Wierchu i następnie do Złatnej aż 2 godziny wędrówki. Skręcając w żółty szlak, domykacie pętelkę i docieracie do czarnego szlaku, którym wędr0waliście już wcześniej.

 

Noclegi w okolicach Rysianki

 

Decydując się na zdobycie Rysianki, warto mieć na uwadze fakt, że region Beskidu Żywieckiego oferuje naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Domki Beskidy cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród większych grup. Turyści indywidualni chętnie wybierają również kwatery i pokoje w Złatnej. Dzięki temu, mają najbliżej na popularne, beskidzkie szlaki.

 

Każdy z dostępnych tutaj obiektów oferuje naprawdę świetne warunki noclegowe. Obiekty posiadają wszelkie najważniejsze udogodnienia, takie jak: bezpłatny parking, Wi-Fi, dostęp do kuchni, prywatna łazienka, miejsce do grillowania, czy plac zabaw dla dzieci.

 

Ceny noclegów rozpoczynają się od 70-80 zł od osoby za dobę. Każdy może być pewny tego, że znajdzie nocleg dopasowany do własnych potrzeb.

 

Sprawdź noclegi w Złatnej:

 

 

 

 

Pobyt w regionie Beskidu Żywieckiego będzie w pełni wyjątkowy, jeśli odpowiednio do zaplanujesz. To region górski, który warto eksplorować o każdej porze roku.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Jerzy Górecki / pixabay.com, CC0

Następny artykuł Krzyżna Góra - popularny...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!