Bezpieczny wypoczynek w Tatrach

Bezpieczny wypoczynek w Tatrach

Wyjeżdżając w góry wielu turystów myśli jedynie o tym, by beztrosko spędzić czas na stoku. Jednak natura bywa nieprzewidywalna, dlatego, wypoczynek mógł być naprawdę udany i przebiegał bez niespodzianek, trzeba zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tym bardziej, że komunikaty dotyczące warunków turystycznych w Tatrach, każą zachować czujność.

Nie ma nic piękniejszego niż ośnieżone górskie szczyty, jednak podziwianie ich z bliska nie zawsze jest dobrym i rozsądnym pomysłem, tym bardziej, że w Tatrach odnotowywana jest coraz większa liczba wypadków.

Chcesz spędzić ferie w Tatrach? Nie czekaj i sprawdź najlepsze noclegi, wejdź: Noclegi w Tatrach

Chociaż Zakopane nie jest zasypane śniegiem, to w Tatrach od kilku dni obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że na niektórych szczególnie stromych stokach pokrywa śnieżna jest mało stabilna. Każde dodatkowe obciążenie może skutkować zejściem lawiny, dlatego lepiej nie ryzykować wypraw w miejsca leżące powyżej 1900 m npm.

Jeśli wybierasz się do Zakopanego, zobacz oferty obiektów noclegowych o różnych kategoriach, znajdujące się w tym mieście, wejdź:
Apartamenty w Zakopanem
Domki w Zakopanem
Hotele w Zakopanem
Kwatery i pokoje w Zakopanem
Ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe w Zakopanem
Pensjonaty w Zakopanem

Każdy kto ferie zimowe chce poświęcić na poznawanie wyjątkowych okolic Podhala, powinien wziąć pod uwagę, że warunki na szlakach są trudne. Przez powalone drzewa zamknięte są najciekawsze trasy turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym. Niedostępna jest między innymi Hala Gąsienicowa, Ścieżka pod Reglami (odcinek pomiędzy Doliną Kościeliską a Chochołowską) czy przejście z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Dodatkowe zagrożenie stanowią oblodzone przejścia, które pokrywa warstwa świeżego śniegu. Swobodnie można dotrzeć tylko do schronisk, jednak idąc szlakami przy stromych zboczach, trzeba uważać na spadające gałęzie i kamienie. Służby odradzają również wyprawę w wyższe partie gór, ponieważ nieprzetarte ścieżki mogą skutkować utratą orientacji w terenie i zabłądzeniem.

Doświadczeni narciarze, którzy lubią zastrzyk adrenaliny i chcieliby wypróbować nartostrady oraz szlaki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, muszą przełożyć swoje plany. Ze względu na niewystarczającą ilość śniegu, wszystkie trasy zamknięte są odwołania.

Szukasz interesujących ofert dla narciarzy? Wejdź i zobacz: Oferty dla narciarzy i snowboardzistów

Co zrobić, by spędzić wspaniały zimowy urlop w Tatrach i nie rezygnować z atrakcji, które czekają poza stokiem? Przede wszystkim należy śledzić na bieżąco doniesienia pogodowe oraz komunikaty TOPR. Służby te cały czas monitorują warunki turystyczne na szlakach i dostarczają aktualne informacje. Zimą lepiej nie organizować wypraw w góry na własną rękę – zamiast tego warto rozważyć skorzystanie z oferty wykwalifikowanych przewodników.

Źródło: topr.pl, tpn.pl

Następny artykuł Konkurs zespołów na Suwałki...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!