Smerek - malowniczy szczyt w Bieszczadach Zachodnich

Smerek - malowniczy szczyt w Bieszczadach Zachodnich

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Ta myśl pojawia się zawsze w momencie, gdy pragniemy za wszelką cenę uwolnić się od obowiązków i szarej codzienności. Dzięki kontaktowi z dziewiczą naturą, to właśnie w Bieszczadach jesteśmy w stanie znaleźć wszystko, co najlepsze. Znajdziemy tu wyjątkowe szczyty górskie. Dziś zabierzemy Was na wędrówkę na szczyt Smereka, który jest niezwykłym zakątkiem w Bieszczadach Zachodnich.

Bieszczady to prawdziwy cud natury. Zgodnie potwierdzi to każdy turysta, który miał przyjemność wypoczywać właśnie w tym regionie górskim. To, co wydaje się być najpiękniejsze w Bieszczadach, to przede wszystkim wspaniała przyroda. Zarówno wiosną, jak i jesienią mieni się kolorami, a nam dzięki temu wypoczywa się zdecydowanie lepiej.

 

Każdemu turyście zależy, by zobaczyć możliwie jak najwięcej. Dlatego też obowiązkowe punkty w Bieszczadach, to przede wszystkim: Tarnica, Bieszczadzki Park Narodowy, bieszczadzkie połoniny oraz Smerek, który jest stosunkowo łatwą propozycją dla każdego, kto chce podziwiać naprawdę malownicze widoki górskie.

 

Poznaj: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Smerek - najważniejsze informacje związane z tym szczytem

 

Zanim wyruszymy w wędrówkę na Smerek 1222 m, dobrze jest zaczerpnąć najważniejsze informacje, związane z tym bieszczadzkim szczytem. Należy wiedzieć przede wszystkim, że Smerek stanowi popularny szczyt, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich. Jego dokładna wysokość to 1222 m n.p.m. (niektóre źródła podają, że jest to 1223 m n.p.m.). Elementem szczególnym, podobnie, jak na Tarnicy, jest metalowy krzyż, który został ustawiony w miejscu, w którym piorun raził i zabił turystę. Inicjatorem umieszczenia tu krzyża, był proboszcz parafii w Cisnej, a wydarzenie miało miejsce w 1976 roku, dla uczczenia 600-lecia powstania Archidiecezji przemyskiej. Ze względu na zły stan techniczny krzyż został wymieniony. Nowy krzyż postawili mieszkańcy Wetliny, Smereka i Kalnicy 18 września 2018 roku. Instalacja upamiętniła rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

fot. Maciej / AdobeStock, CC0

 

Ciekawostką, związaną z tym szczytem jest bez wątpienia to, że w niektórych przewodnikach i źródłach, funkcjonuje on pod nazwą Wysoka. Smerek ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem, które przez miejscową ludność nazywane było dawniej Dołyną, zaś bardzo stromy północny stok Smereka – Ścianą.

 

Widać stąd Połoninę Wetlińską, pasmo graniczne z Wielką Rawką i Rabią Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosanią a także miejscowości Wetlina oraz Smerek. Wiedzie tam oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki; z kolei północny stok trawersuje żółty szlak (dawniej szlak czarny) Jaworzec – Przełęcz Orłowicza.

Na szczyt możemy dotrzeć z miejscowości Zatwarnica, z Wetliny lub z miejscowości o nazwie Smerek. Szczyt ten znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

Szlaki turystyczne na Smerek - którą trasę wybrać?

 

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane wyżej, na Smerek możemy wejść, wybierając jedną z trzech tras. Najprostsza wydaje się być wędrówka z miejscowości Zatwarnica - szlak prowadzi głównie przez las, a piękne widoki możemy podziwiać dopiero w końcowej fazie wędrówki.

 

Nadchodzi zima. Przeczytaj koniecznie: Szczyty górskie w Polsce, które warto zdobyć zimą

 

Najpopularniejsze szlaki, które prowadzą na Smerek to:


  • czerwony szlak z miejscowości Smerek

  • szlak żółty i ścieżka przyrodnicza Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Jodła" - Zatwarnica - Suche Rzeki - Smerek

  • żółty szlak z miejscowości Wetlina - Wetlina - Przełęcz Mieczysława Orłowicza - Smerek

  • wędrówka czarnym szlakiem z Jaworzca

  • Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska - Smerek - jeśli zdecydujemy się wyruszyć z Przełęczy Wyżnej, to do przejścia mamy około 15 km; jest to na pewno bardzo ciekawa trasa, bo po drodze możemy się zatrzymać na Połoninie Wetlińskiej.


Szlak żółty z miejscowości Wetlina - najpopularniejsza trasa prowadząca na Smerek

 

Zdobywanie Smereka najlepiej jest rozpocząć od przedstawienia najpopularniejszej trasy, która nam to umożliwi. Najlepiej będzie się kierować żółtym szlakiem, prowadzącym z Wetliny. Trasa rozpoczyna się tuż obok Schronisk PTTK i PTSM w Wetlinie (osiedle Wetlina Stare Sioło) i biegnie przez Przełęcz Orłowicza. Długość w obie strony wynosi około 10 km, a przejście powinno nam zająć blisko 5 godzin.

 

Początek szlaku, podobnie jak wszystkie szlaki turystyczne Bieszczady, to spokojna wędrówka, co pozwoli nam się odpowiednio rozgrzać. Wędrujemy ścieżką biegnącą przez łąki, czemu towarzyszą piękne widoki, na Smerek - cel naszej wyprawy!

 

 

fot. K. Skubala / AdobeStock, CC0

 

Po kilkunastu minutach docieramy do budki Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie kupujemy karty wstępu, a w razie potrzeby także pamiątki czy drobne przekąski. Planując wyprawę, warto pamiętać, że na teren parku nie możemy wejść z psem.

 

Idąc dalej, należy mieć na uwadze, że im wyżej, tym trasa staje się bardziej wymagająca, wiedzie po korzeniach i kamieniach, fragmentami drewnianymi kładkami i stopniami. Typowe warunki dla bieszczadzkich szlaków. Bywa naprawdę trudno, ale są miejsca, gdzie ścieżka staje się nieco bardziej płaska. W miejscu, gdzie żółty szlak pieszy krzyżuje się ze szlakiem konnym, możemy sobie zrobić przerwę na odpoczynek.

 

Od tego momentu, do Przełęczy Orłowicza pozostaje nam już tylko ok. 15-20 min. Teraz wędrujemy ścieżką wiodącą pośród wysokich traw falujących na wietrze. Naszym oczom ukazują się wspaniałe widoki, które towarzyszą nam, podobnie jak wiatr, aż do samej przełęczy. Do celu mamy jakieś 20 minut. Wędrujemy kamienną ścieżką, która momentami pnie się delikatnie w górę, a czasem wiedzie płaskim grzbietem. Po chwili docieramy na szczyt, gdzie czekają na nas ławeczki i piękne widoki. Nasz cel wyprawy, czyli Smerek, został osiągnięty. Z wierzchołka Smereka możemy podziwiać panoramę całego grzbietu Połoniny Wetińskiej, Hnatowego Berda, Osadzkiego Wierchu i Roha, a przy sprzyjających warunkach również Połoninę Caryńską i Tarnicę.

 

Powrót możliwym tym samym szlakiem lub inną z trzech wymienionych wyżej tras.

 

Planujesz rodzinny wypoczynek w górach? Sprawdź domki w Bieszczadach:

 

 

 

 

Szlak żółty z miejscowości Zatwarnica - bardzo przyjemna bieszczadzka wędrówka

 

Ta kolejna propozycja jest równie wyjątkowa, co ta wyżej wspomniana. Szlak żółty na Przełęcz Orłowicza, skąd możemy dotrzeć na Smerek, bierze swój początek w miejscowości Zatwarnica. Warto zaznaczyć, że trasa nie jest zbyt popularna wśród turystów, ale na pewno wyjątkowa. Większość drogi prowadzi przez las, co może okazać się naprawdę dużym atutem w upalne dni. Szczyt Smereka stanowi doskonały punkt widokowy na Roh, Hnatowe Berdo, Wielką Rawkę, Riabą Skałę, Płaszę, Okrąglik i Jasło, dolinę Sanu, pasmo Otrytu, Zatwarnicę, Jawornik, Dwernik-Kamień i odległą Magurę Łomniańską.

 

Szlak prowadzący przez cały grzbiet połoniny - propozycja dla wymagających

 

Inny wariant, który może okazać się naprawdę wyjątkowy, to opcja wejścia czerwonym szlakiem z miejscowości Smerek. Zdobywamy w tym przypadku nasz upragniony szczyt i wędrujemy dalej, rozkoszując się pięknymi, bieszczadzkimi krajobrazami.

 

Długość tej trasy wynosi 15,5 km, a wędrówka szlakiem czerwonym powinna nam zająć nieco ponad 5 godzin.

 

Zdobywamy Smerek i dalej wędrujemy przez Przełęcz Orłowicza, urozmaiconą grań Szarego Berda i wchodzimy na najwyższy, dostępny turystycznie wierzchołek Połoniny Wetlińskiej, czyli Osadzki (1253 m). Ta opcja, na pewno powinna być wyjątkowa dla każdego, kto kocha góry.

 

W tym przypadku wyprawę rozpoczynamy przy czerwonym szlaku, w połowie odległości pomiędzy wsią Smerek a Kalnicą. Trasa przebiega w początkowym etapie drogą szutrową, potem leśną, wygodną ścieżką. Po godzinnym marszu dochodzimy do tablic Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a po chwili do drewnianej wiaty, która jest idealnym miejscem na odpoczynek. Warto nabrać sił, bo przed nami jeszcze naprawdę długa wędrówka.

 

Szlak cały czas wznosi się w górę i powoli wyprowadza nas z lasu. Gdy wyjdziemy z lasu, naszym oczom ukażą się piękne widoki, ze szczytem Smereka w roli głównej. Na szczyt wchodzimy stosunkowo stromą ścieżką. Po dotarciu do celu możemy odpoczywając napawać się do woli otaczającym nas krajobrazem i widokami szczytów, które zostały wymienione wyżej.

 

 

fot. LukaszB / AdobeStock, CC0

 

Po chwili odpoczynku ruszamy dalej. Ze Smereka schodzimy w kierunku Przełęczy Orłowicza (1099 m), w której zachodnim obniżeniu krzyżują się szlaki turystyczne. My wybieramy ścieżkę biegnącą wzdłuż głównego grzbietu Połoniny Wetlińskiej, podziwiając po drodze wspaniałe widoki. Przechodzimy wzdłuż grzędy wychodni piaskowcowych Szarego Berda (1108 m), po drodze mijając Hnatowe Berdo. Wędrujemy stromą, kamienistą granią pokrytą grechotami w kierunku Osadzkiego Wierchu (1253 m). Po dotarciu do celu i obejrzeniu panoramy, schodzimy po kamiennych schodach. Kolejny punkt programu: Hasiakowa Skała i schronisko turystyczne - powinny zrobić na nas szczególne wrażenie.

 

Hasiakowa Skała stanowi niezwykły punkt widokowy na: Połonina Caryńska, Małą i Wielką Rawkę oraz Przełęcz Wyżnia. Schodzimy kamienistą drogą, jak prowadzi nas żółty szlak na Przełęcz Wyżnią. Trasa dobiegła końca, aż żal, że nie prowadzi dalej...

 

Bieszczady idealnie sprawdzą się na weekendowy wyjazd z miasta. Sprawdź: Z miasta na weekend w góry. TOP 5 szczytów blisko znanych dużych miast

 

Noclegi w pobliżu Smereka

 

Jeśli zamierzamy zdobywać bieszczadzkie szczyty, to niezależnie na co się zdecydujemy, będziemy mogli korzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej. Noclegi Bieszczady należą do kategorii chętnie wybieranej przez turystów.

 

Jeśli zamierzasz zdobyć Smerek, to na swój nocleg najlepiej będzie wybrać kwatery i pokoje w Wetlinie lub domki w Zatwarnicy. Każdy obiekt posiada określony standard i spełni oczekiwania każdego turysty. Obiekty położone są w korzystnej lokalizacji. A wszystko to, za bardzo przystępne ceny. Niezależnie od sezony, koszty noclegów rozpoczynają się od 60 zł od osoby za dobę.

 

Pamiętaj, że obowiązuje tu opłata klimatyczna w wysokości 1,60 zł od osoby za dobę, która jest doliczana do każdej osoby, która nocuje w okolicznych miejscowościach, w pobliżu Smereka.

 

Zobacz noclegi w Wetlinie i Smereku:

 

 

 

 

Pamiętaj, że Smerek można zdobyć o każdej porze roku. Prawdziwe, górskie wrażenia gwarantowane!

 

 

Następny artykuł Świąteczne wyjazdy Polaków....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!