Blue Monday - dobry moment na udany wyjazd?

Blue Monday - dobry moment na udany wyjazd?

20 stycznia 2020 roku to dzień, który większej części ludzi może się źle kojarzyć. Powrót do obowiązków po weekendzie, poniedziałek, a jednocześnie najbardziej depresyjny i przygnębiający dzień w roku. Jak sobie z nim poradzić i spędzić go z uśmiechem na ustach? O tym poniższy artykuł.

Dni krótkie, za oknem szaro, buro i ponuro. Taka sytuacja z pewnością wpływa na samopoczucie, choć przewaga słońca w styczniu w jakimś stopniu poprawia nastrój. Do wiosny już nie zostało tak dużo czasu, a zima raczej nie powinna zaatakować do tego stopnia, że zostanie z nami na długo. Póki co musimy sprostać poniedziałkowi 20 stycznia, który przez naukowców został wybrany tegorocznym Blue Monday. Co o nim wiemy i czy faktycznie jest wtedy tak źle, jak twierdzą naukowcy? Sprawdźmy!

Blue Monday – podstawowe informacje


To określenie stosowane do najbardziej depresyjnego dnia w roku. Przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Określenie to zostało wprowadzone przez Cliffa Arnalla w 2004 roku. Blue Monday został wyznaczony przy pomocy wzoru matematycznego, który uwzględnił czynniki meteorologiczne (takie jak krótki dzień, śnieg, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (okres świąteczno-noworoczny odbił się na portfelach niemal każdego z nas).

Wzór matematyczny można zobrazować w następujący sposób:

[Pogoda + (Dług, debet – miesięczne wynagrodzenie)] x czas od Bożego Narodzenia do potęgi niedotrzymania postanowień noworocznych / Niski poziom motywacji x poczucie konieczności podjęcia działań

W roku 2020 dzień ten został wyznaczony na 20 stycznia. Co ciekawe, do 2011 roku najbardziej depresyjnym dniem w roku był poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia tego miesiąca.

Fakty, czy mity – jak jest naprawdę?


Dla wielu z nas, dzień 20 stycznia, może być faktycznie przygnębiającym i depresyjnym dniem. Tak się składa, że tego dnia wartość ciśnienia atmosferycznego w całej Polsce wyniesie 1050 hPa. Jest to bardzo duża wartość, która negatywnie wpływa na samopoczucie i powoduje uczucie senności i przygnębienia.

Określenie Blue Monday po dziś dzień budzi wiele kontrowersji. Nie ma tak naprawdę żadnych wiarygodnych źródeł, które potwierdziłyby tę naukową tezę. Sam pomysłodawca jakiś czas temu przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit. Trzeba na to patrzeć tak naprawdę z przymrużeniem oka. Warto rozpocząć nowy rok z pozytywnym nastawieniem, nadziejami i planami na przyszłość.

Jak radzić sobie z najbardziej depresyjnym dniem w roku?


Pomysłów jest naprawdę wiele. Jeśli już faktycznie czujemy się przygnębieni akurat tego dnia, to powinniśmy starać się pomyśleć o czymś miłym, co pozwoli nam się wyciszyć i pozytywnie wpłynie na poprawę naszego nastroju. Dobry film, muzyka ulubionego wykonawcy, spotkania ze znajomymi lub plany związane z wakacjami i podróżami.

Warto zatrzymać się przy tej ostatniej kwestii, z tego względu, że geneza Blue Monday jest tak naprawdę związana z branżą turystyczną. Pewna agencja PR poprosiła Cliff’a Arnall’a o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym najlepiej planować podróż lub wakacje. To właśnie wspomniany wyżej wzór pozwala wyliczyć nam dzień, w którym najlepiej zaplanować nasz wyjazd.

Mając odrobinę czasu, warto przejrzeć oferty i wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Ciekawych miejsc, w które możemy pojechać jest naprawdę mnóstwo, a wcześniejsze zaplanowanie i odliczanie dni do wyjazdu z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Morze, góry, jeziora, czy zagranica? To Ty decydujesz! Jedno jest pewne – urlop na pewno będzie udany, jeśli odpowiednio go zaplanujesz.

Planując podróż lub dłuższy urlop, warto zapoznać się z ofertą noclegów portalu Nocowanie.pl. Do wakacji nie zostało tak naprawdę dużo czasu, a im wcześniej tym lepiej.
Blue Monday z każdym kolejnym rokiem zyskuje na coraz większej popularności. Istnieją również inne sprawdzone sposoby na pokonanie tego przygnębiającego dnia. Warto tu wspomnieć chociażby o:
- rozmowie z bliskimi osobami
- dobrej książce
- chwili z muzyką ulubionego wykonawcy
- aktywności fizycznej
- dłuższym spacerze
- filmie w domowym zaciszu lub kinie
- planowaniu pozytywnych rzeczy
- zrobieniu czegoś dla siebie i innych

Blue Monday jest naukowym wymysłem, tego nie da się ukryć. Wszystko tak naprawdę siedzi w naszych głowach. Jeśli będziemy żyć tak, jak w każdy inny dzień, to nie powinniśmy odczuwać przygnębienia. Warto tego dnia zaplanować podróż, by nasz nastrój był jeszcze lepszy.

Źródło informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Blue_Monday
fot. Free-Photos (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Podsumowanie roku 2019

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!