Cerkiew w Tyliczu - odwiedź koniecznie

Cerkiew w Tyliczu - odwiedź koniecznie

Będąc w Tyliczu, nie omieszkaj, Drogi Turysto, wstąpić do cerkwi grecko-katolickiej. Jest to miejsce szczególne i zabytkowe, ponieważ swe początki datuje na lata 1738- 1744.

Ta XVIII-wieczna zabudowa sakralna nawiązuje do techniki i stylu budownictwa Łemków Zachodnich. Jest to miejsce warte zobaczenia nie tylko dla znawców architektury czy budownictwa, lecz również dla niejednego turysty chcącego w ciszy i skupieniu oddać się modlitwie czy refleksji, a także pragnącego podziwiać sztukę kresową- zachodniołemkowską.


Dziś jest to kościół katolicki, dawniej pełniący rolę cerkwi. Jest on pod wezwaniem świętych: Kosmy i Damiana. Czym przyciąga turystów? Co ich urzeka w tej oto budowie? Na czym polega kunszt tego kościoła? Odpowiedzią na te pytania może być choćby przywołanie faktu, że cały budynek jest drewniany- i właśnie to czyni cerkiew tą- obiektem, który ma specyficzny urok. Ponadto, najstarszym elementem w tym budynku jest przepiękny ikonostas z późnego baroku wraz z przeplatającymi się elementami sztuki współczesnej. Na wieży budynku są trzy wieżyczki. Całą nastrojową atmosferę kościoła dopełnia ołtarz główny z obrazem, otoczonym przez miejscowych kultem Matki Bożej Tylickiej z XVI w. Dźwięki starych, XVII-wiecznych organów, każdego słuchającego przeszywają dreszczem, wprowadzając niejako w zadumę. Oprócz tego cerkiew ta jawi się nam jako budynek trójdzielny, z jedną nawą. Cały obraz kościoła uzupełnia wolno stojąca tuż przed nim dzwonnica z namalowanym herbem Tylicza oraz z dzwonem odlanym w 1605 r. w Spiszu. Piękna figuralna ornamentyka i polichromia z pierwszej połowy XX w. nawiązuje do 950-ej rocznicy chrztu Rusi. Ciekawostką zdaje się być fakt, że w obecnych kaplicach kościelnych, mieściły się dawniej tzw. kryłosy- pomieszczenia dla śpiewaków. Jest to ponoć jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można je spotkać. Niedaleko opisywanego zabudowania rośnie niespotykany okaz lipy, liczącej 350 lat, której fenomenem są podwójne korzenie.


Tylicz zatem, proponuje turystom nie tylko (jak przystało na miejscowość górską) atrakcje zimowe, lecz także chwile relaksu przy podziwianiu i zwiedzaniu tamtejszego budownictwa sakralnego. Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia również i takiego typu zabytków w tylickiej wsi, ponieważ naprawdę warto!

Następny artykuł Sylwester we Wrocławiu

Komentarze (1)

Jaś

Pomieszany opis cerkwi greckokatolickiej pw. Świętych Kosmy i Damiana z 1743 r. i kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1612 r. w Tyliczu - przecież to są dwa różne obiekty!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!