Chęciny - co warto zobaczyć?

Chęciny - co warto zobaczyć?

Ruiny Zamku Królewskiego, ciekawe zabytki, różnorodne atrakcje oraz jedna z najciekawszych jaskiń na terenie Polski – Jaskinia Raj. Wszystko to znajdziemy w niewielkiej, ale też niezwykle urokliwej miejscowości położonej nieopodal Kielc. W Chęcinach. Zdecydowanie warto ją odwiedzić!

Chęciny leżą na terenie województwa świętokrzyskiego, nieopodal Kielc, na Wyżynie Kieleckiej. Miasto położone jest między Pasmem Chęcińskim a Pasmem Zelejowskim Gór Świętokrzyskich, co zachęca do uprawiania turystyki. Z Chęcin wytyczone są liczne szlaki piesze prowadzące m.in. na Górę Zamkową i do jaskini Raj.

Jest to niewielka i niezwykle urokliwa miejscowość. Przyciąga turystów swoją bogatą historią i typowo sielskim klimatem. Dzięki bogatej ofercie atrakcji turystycznych może stanowić świetne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt.



Co warto zobaczyć w Chęcinach?


Bez wątpienia największą atrakcją Chęcin są ruiny zamku królewskiego z drugiej połowy XIII wieku. Budowę fortecy rozpoczęto prawdopodobnie około 1295-1300 roku i wówczas została zbudowana górna część zamku, składającą się z dwóch cylindrycznych baszt obronnych i dziedzińca - jako część mieszkalna. Zamek posiadał też swoją własną kaplicę ulokowaną przy baszcie wschodniej. A skarbiec zamkowy był przechowywany w pomieszczeniu położonym nad kaplicą.

W pierwszej połowie XIV wieku warownia została rozbudowana przez króla Kazimierza III Wielkiego a w 1576 roku zbudowano Dolny Dziedziniec z kwadratową basztą, tworząc obecny zarys Zamku. W późniejszym czasie warownia była wykorzystywana jako więzienie stanu, a lochy umieszczono pod wschodnią basztą.

W drugiej połowie XVI wieku, zamek zaczął popadać w ruinę a w 1588 roku sejm nakazał wyniesienie ksiąg z zamku do kościoła parafialnego. Nieco później zamek spalono. 

Obecnie Zamek w Chęcinach dzieli się na dwie części. Zachował się obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta oraz fundamenty budynków mieszkalnych. Na zamku nie ma żadnej ekspozycji, funkcjonuje natomiast sklepik z pamiątkami i literaturą branżową. We wschodniej wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można dostrzec wierzchołki Tatr. Na zwiedzających czekają też atrakcje w postaci walk rycerskich, a także wiele opowieści i legend, pozwalające poczuć prawdziwy klimat twierdzy.

W przeszłości kręcono tam sceny batalistyczne do produkcji Pan Wołodyjowski: filmowy atak na Kamieniec Podolski jest w istocie zdobywaniem zamku w Chęcinach. Wstęp na zamek jest płatny.

W Chęcinach znajduje się też późnogotycki kościół parafialny św. Bartłomieja. Jest to gotycka murowana hala wzniesiona około 1600 roku, przebudowana w pierwszej połowie XVII wieku z manierystyczną, kwadratową kaplicą z kopułą z 1614 roku.

Na uwagę zasługuje również dawny zespół klasztorny franciszkanów fundacji Kazimierza III Wielkiego z XIV wieku. Obejmuje n przebudowany gotycki kościół, późnorenesansowy budynek klasztorny z kopułową kaplicą Branickich z 1640 roku, budynki gospodarcze z lat 1637–1668 oraz budynki neoklasycystyczne.

Ciekawym elementem zabudowy Chojnic jest także kamienica „Niemczówka”. Ta renesansowa kamienica wybudowana została w 1570 roku a jej pierwszymi właścicielami byli Walenty Września i jego żona Anna z Niemczów. Budynek składa się obecnie z trzech kondygnacji: sklepionych kolebkowo piwnic, parteru i półpiętra. Posiada również obszerną sień przejazdową oraz stylowy dziedziniec. Na parterze znajduje się reprezentacyjna Sala Wielka, w której umieszczone jest trzyczęściowe okno z renesansowymi kolumnami wykonanymi z piaskowca, a także belka stropowa, na której widnieje data 1634 r. i nazwisko ówczesnego burmistrza chęcińskiego Walentego Soboniewskiego. Dzięki dotacjom z Funduszy Unijnych udało się przeprowadzić remont generalny budynku, dzięki czemu wymieniono konstrukcję dachu, zagospodarowano trzy poziomy budynku i odnowiono dziedziniec. Obecnie w budynku znajdują się między innymi sale wystawowe, pokoje gościnne oraz Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.

Kolejny ważny punkt na mapie - Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Jest to wyjątkowe miejsce zabawy dla całej rodziny. Centrum znajduje się nieopodal zamku. Jest to wyjątkowa propozycja dosłownie dla każdego - dla osób lubiących naukę, eksperymenty i nie tylko. Obiekt znajduje się w dogodnej lokalizacji i każdego roku jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Sporą sławę Chęciny zyskują także dzięki Jaskini Raj. Jest to wapienna jaskinia krasowa położona na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, wyróżniająca się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Jaskinia należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych, znajduje się we wnętrzu wzniesienia o nazwie Malik. .

Jaskinia Raj to jedna z największych atrakcji przyrodniczych w województwie świętokrzyskim. Tym, co zachwyca już od pierwszych minut zwiedzania, jest różnorodność i świetnie zachowana, bardzo bogata szata naciekowa, w której przeważają ogromne skupiska stalaktytów. Takiego ich nagromadzenia nie można znaleźć w żadnym innym miejscu.

Niewielka powierzchnia jaskini sprzyja zwiedzaniu. Pierwsi turyści weszli tam w 1972 roku. Również dzisiaj trasa Jaskini Raj udostępniona jest dla ruchu turystycznego, ale tylko pod opieką przewodnika. Liczy 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie mieszczącym wystawę przybliżającą dzieje obiektu. Kolejne na trasie są: Komora Wstępna, Komora Złomisk, gdzie można zobaczyć słynną kolumnę naciekową nazwaną „Harfa”, Sala Kolumnowa ze stalaktytami o kolumnami naciekowymi oraz niewielkim jeziorkiem, Sala Stalaktytowa z setkami stalaktytów oraz Sala Wysoka. Trasa robi pętlę, zwiedzający wychodzą więc w Komorze Wstępnej.

Planując zwiedzanie Jaskini Raj trzeba wziąć pod uwagę, że dostęp do niej jest ograniczony. Prowadzący muszą trzymać się limitów liczby osób, które jednego dnia mogą wejść do jej wnętrza. Aby mieć pewność, że nic nie pokrzyżuje planów, najlepiej wcześniej i zarezerwować i opłacić zwiedzanie. Można to zrobić online na stronie internetowej Jaskini Raj.

Kolejna ważna kwestia odnośnie zwiedzania dotyczy przerwy zimowej, która trwa od 16 listopada do 14 stycznia. Zamknięcie jaskini dla ruchu turystycznego na kilka miesięcy podyktowane jest koniecznością regeneracji warunków mikroklimatycznych panujących w jej wnętrzu.

Dużą atrakcją zlokalizowaną tuż przy Jaskini Raj jest Pierwsze Centrum Neandertalczyka. Jego powstanie podyktowane zostało odkryciem, iż 50 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwał człowiek neandertalski. Przez lata wokół Neandertalczyków narosło wiele mitów dotyczących ich inteligencji, brutalności czy słabych kompetencji społecznych. Dzisiaj wiemy, że byli świetnie zorganizowani i mogli pochwalić się bogatą kulturą.

Więcej o tym, kim byli Neandertalczycy i co mają wspólnego ze współczesnymi ludźmi można dowiedzieć się zwiedzając centrum. Na wystawie znajdują się m.in. repliki czaszek ludzi pierwotnych, hologram 3D czaszki Neandertalczyka, replika mamuta w skali 1:1, inscenizacja życia codziennego i polowań Neandertalczyka a także filmy i prezentacje multimedialne udostępnione przez Discovery.

Najbliższe okolice Chęcin oferują natomiast urozmaicony krajobraz i bogactwo przyrody, o czym przekonamy się wychodząc na liczne szlaki turystyczne prowadzące przez Chęcińsko - Kielecki Park Krajobrazowy. Chęciny są bowiem punktem początkowym czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Kielc, szlaku turystycznego niebieskiego prowadzącego do Łagowa oraz żółtego szlaku turystycznego prowadzącego do Wiernej Rzeki.

Znajdź nocleg w Chęcinach

Następny artykuł Bory Tucholskie - 10...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!