Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Na co uważać?

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Na co uważać?

Rozpoczynają się ferie zimowe. Większość osób planuje wyruszyć w góry. Niezwykłym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim Tatry i Zakopane. Każdy, kto planuje wypoczynek w tym miejscu i wyjścia w góry, musi wiedzieć, że panują tu ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wszystko wskazuje na to, że podczas rozpoczynającego się weekendu, stolica polskich Tatr będzie przeżywać prawdziwe oblężenie, za sprawą konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz rozpoczęcia ferii zimowych dla Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Małopolski i województwa świętokrzyskiego.


Początek ferii zimowych zapowiada się raczej mało zimowo. Z typowo jesienną, a nie zimową “pluchą” mamy do czynienia niemal w całej Polsce. Do tego wszystkiego występuje również bardzo silny wiatr, którego porywy dochodzą nawet do 100 km/h. Z prawdziwej zimy i śniegu można się cieszyć jedynie w górach. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki, które tu panują - te w Tatrach określane są jako ekstremalne. Dlaczego?


Niezwykle trudne warunki na tatrzańskich szlakach


Zima ma to do siebie, że jest nieprzewidywalna. Przez kilka dni mamy do czynienia z dużym mrozem, by już na następny dzień, temperatura powietrza osiągała wartości dodatnie. Z tego typu warunkami mamy do czynienia w Tatrach - na większości szlaków panują ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Są one przede wszystkim oblodzone, a TOPR ma ręce pełne roboty, głównie za sprawą wypadków, którym w przeciągu ostatnich kilku dni ulega bardzo duża liczba turystów.


Czym są spowodowane aż tak złe warunki pogodowe? W dniu 13 stycznia 2022, w Tatrach nastąpiło ocieplenie, które połączyło się z mżawką. Taka sytuacja spowodowała, że zmoczona została stara warstwa śniegu, co w efekcie spowodowało nowe oblodzenia, przy spadającej wartości temperatur w porze nocnej. Sytuacja w Zakopanem i w całych Tatrach pogarsza się z godziny na godzinę. W porze popołudniowej prognozowany jest również bardzo silny wiatr, który może uniemożliwić przeprowadzenie treningów i kwalifikacji na Wielkiej Krokwi oraz pogorszy i tak już złe warunki pogodowe.


Jesteś kibicem skoków narciarskich? Przeczytaj: Skoki narciarskie w Zakopanem. Zaplanuj swój weekend w Tatrach!


Ratownicy TOPR apelują o rozwagę podczas planowania wędrówek


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, ratownicy TOPR w ostatnich dniach mają ręce pełne roboty. Na popularnych tatrzańskich szczytach i szlakach dochodzi do licznych wypadków, również śmiertelnych.


Turyści spadali m.in. spod Krzyżnego i Koziego Wierchu. Trzy osoby zginęły pod Gerlachem, jedna na grani Tatr Zachodnich pomiędzy Wołowcem a Jarząbczym Wierchem.


Ratownicy TOPR wystosowali odpowiedni apel do każdego, kto planuje wędrówki po Tatrach:


Przy tych warunkach ewentualne upadki/poślizgnięcia w stromym terenie mogą się skończyć tragicznie. Szczególnie, że śniegu jest nadal mało i wszędzie wystają kamienie. Prosimy o rozsądne planowanie i ograniczenie aktywności do terenów o małym nastromieniu! Przy okazji przypominamy, że raczki to nie raki i nie nadają się one to poruszania w terenie wysokogórskim.


Co robić w Zakopanem podczas niesprzyjających warunków pogodowych?


Jest jednak wiele możliwości, które w pełni pozwolą zrekompensować czas, którego nie możemy spędzić na szlakach górskich.Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica na Jaszczurówce

Zakopane, ul. Oswalda Balzera

Zabytki 9.4
Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Zakopane, ul. Bronisława Czecha

Obiekty sportowe 9.4


Wystarczy wspomnieć, że w najbliższy weekend zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi. Dodatkowo, każdy miłośnik białego szaleństwa może skorzystać z perfekcyjnie przygotowanych tras narciarskich w Tatrach.


Sprawdź: Co robić w Zakopanem, gdy pada? Pomysły na deszczowy dzień


Warto również skorzystać z oferty muzeów i innych atrakcji Zakopanego - tu nie ma czasu na nudę, a każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego i ciekawego.Chałupki pod Giewontem

Chałupki pod Giewontem

Murzasichle, ul. Sądelska

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Bębenkowie

Bębenkowie

Białka Tatrzańska, ul. Środkowa

Kwatery i pokoje 9.9
Willa Nasza

Willa Nasza

Zakopane, ul. Księdza Władysława Curzydły

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Tatrach


Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym tygodniu sytuacja pogodowa zacznie się stopniowo poprawiać. Warto śledzić bieżące informacje pogodowe i komunikaty publikowane przez ratowników TOPR.
Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej