Wielka Krokiew to jeden z architektonicznych symboli Zakopanego. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 roku wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przewidywał m.in. stworzenie dzielnicy sportowej ze skocznią narciarską w roli głównej.Do realizacji planu przystąpiono pod koniec 1922 roku, jedna budowa skoczni szła powoli. Udało się jednak uzyskać pomoc wojska i gminy, dzięki czemu Wielką Krokiew udało się uroczyście otworzyć 25 marca 1925 roku. Podczas inauguracyjnego konkursu padł jej pierwszy rekord – 36 metrów ustanowione przez Stanisława Gąsienicę Sieczkę.Od tego czasu Wielka Krokiew pozostaje jednym z ważniejszych obiektów sportowych w mieście. Rozgrywane tu są ważne konkursy skoków narciarskich, w tym zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata. Turyści przebywający w Zakopanem mogą na własnej skórze doświadczyć atmosfery Wielkiej Krokwi. Wystarczy wjechać wyciągiem krzesełkowym na jej szczyt, by poczuć to, co skoczkowie narciarscy na belce...
Wielka Krokiew to jeden z architektonicznych symboli Zakopanego. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 roku wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przewidywał m.in. stworzenie dzielnicy sportowej ze skocznią narciarską w roli głównej.
Do realizacji planu przystąpiono pod koniec 1922 roku, jedna budowa skoczni szła powoli. Udało się jednak uzyskać pomoc wojska i gminy, dzięki czemu Wielką Krokiew udało się uroczyście otworzyć 25 marca 1925 roku. Podczas inauguracyjnego konkursu padł jej pierwszy rekord – 36 metrów ustanowione przez Stanisława Gąsienicę Sieczkę.
Od tego czasu Wielka Krokiew pozostaje jednym z ważniejszych obiektów sportowych w mieście. Rozgrywane tu są ważne konkursy skoków narciarskich, w tym zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata.
Turyści przebywający w Zakopanem mogą na własnej skórze doświadczyć atmosfery Wielkiej Krokwi. Wystarczy wjechać wyciągiem krzesełkowym na jej szczyt, by poczuć to, co skoczkowie narciarscy na belce startowej.
Godziny pracy kolejki na Wielkiej Krokwi (od poniedziałku do piątku)
Styczeń 9.oo – 15.3o
Luty 9.oo – 16.oo
Marzec 9.oo – 17.oo
Kwiecień 9.oo- 17.oo
Maj 9.oo – 18.oo
Czerwiec 9.oo – 20.oo
Lipiec 9.oo – 20.oo
Sierpień 9. oo – 20.oo
Wrzesień 9.oo – 20.oo
Październik 9.oo – 18.oo
Listopad 9.oo – 15.3o
Grudzień 9.oo – 15.oo
Ceny biletów:
zwiedzanie skoczni i kolej krzesełkowa – 10 zł
zwiedzanie skoczni – 4 zł
Trudno ocenić, gdyż w dniu 22.11 mimo, że skocznia powinna być otwarta, wedle informacji do 15.30, o 14.30 ,,pocałowałem" klamkę od wejścia. Albo informacje są nierzetelne, albo...?
Fajna atrakcja, podjazd kolejką na samą górę
Super obiekt.