Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Zamknięte popularne szlaki

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Zamknięte popularne szlaki

Zima w pełni. Jeszcze na początku stycznia, większośc osób nie wierzyła w to, że do Polski zawita prawdziwa zima. Teraz, śniegu jest aż nadto. Ze szczególnie niebezpieczną sytuacją, mają do czynienia turyści, którzy zaplanowali urlop w górach. Śnieg sypie, sypie i będzie sypać, więc będzie jeszcze gorzej. Gdzie należy szczególnie uważać?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że turyści, którzy planują ferie zimowe w górach, od swojego wypoczynku oczekują, by był to mile spędzony czas. A, że w góry najczęściej wyjeżdżamy na narty, to oczywiste wydaje się być to, że najbardziej pożądane są odpowiednie warunki narciarskie, dzięki którym szusowanie na świetnie przygotowanych stokach będzie miłe i przyjemne. Na początku roku 2023, działanie ośrodków narciarskich stanęło pod dużym znakiem zapytania. A było to spowodowane niemal wiosenną aurą i brakiem śniegu. Półmetek ferii to zmiana sytuacji o 180 stopni. 


Takiej ilości śniegu, nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy regionów górskich. Pomimo tego, że w niektórych miejscach jest już prawie 2 metry śniegu, to nic nie wskazuje na to, aby miało przestać padać. Szczególnie ekstremalne są warunki w Tatrach. Dyrekcja TOPR-u i Tatrzańskiego Parku Narodowego odradza jakiekolwiek wyprawy w góry, nawet te po dolinach. Mamy do czynienia ze szczególnie niebezpieczną sytuacją pogodową i lawinową.


Przeczytaj koniecznie: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?


Niezwykle trudne warunki w Tatrach - na co należy szczególnie uważać?


Turyści, którzy postanowili wybrać domki Tatry na miejsce swojego wypoczynku w tym regionie górskim, z pewnością oczekiwali zimy, jak z bajki. Jednak, chyba nie o taką aurę im chodziło. Od kilku dni, warunki w Tatrach są szczególnie niebezpieczne. A wszystko to przez intensywne opady śniegu (pada ciągle od dobrych kilku dni) i silny wiatr, który potęguje uczucie chłodu i powoduje powstawanie zasp, przez co spacer po szlakach górskich, jest praktycznie niemożliwy.


Sprawdź: Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?


O tym, z jak niebezpieczną sytuacją mamy do czynienia, najlepiej świadczy fakt, że schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało niemal całkowicie zasypane śniegiem (jest go aż po dach). Turyści zostali “uwięzieni” w tym obiekcie i czekają na poprawę warunków pogodowych. A te nie zamierzają się poprawić. Śnieg padał, pada i będzie padać dalej. Warunki w Tatrach określane są jako ekstremalnie niebezpieczne. Te osoby, które planują jakiekolwiek wycieczki górskie, powinni sobie na ten moment, je całkowicie odpuścić.



fot. _anaposa_/pixabay.com, CC0

Wybierając Tatry o tej porze, trzeba mieć świadomość, że niebezpieczna może być nawet wyprawa do tych stosunkowo bezpiecznych miejsc, takich jak tatrzańskie doliny, czy inne szlaki górskie. W przeciągu ostatniej doby spadło niemal metr śniegu i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych dniach przestało padać. Z podobną sytuacją mają do czynienia również ci turyści, którzy wybrali noclegi w Karkonoszach. Również i tu sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a na szlakach zalegają dość spore zaspy śniegu. Czy czeka nas pogodowy paraliż w górach? Wszystko na to wskazuje.


Aktualne warunki w Tatrach - ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego


O tym, z jak niebezpieczną sytuacją mamy do czynienia, najlepiej świadczy fakt, że w Tatrach ogłoszono czwarty (najwyższy) stopień zagrożenia lawinowego. Wprowadzenie piątego stopnia nie jest możliwe, bo lawiny w Tatrach nie są w stanie w żadnym stopniu zagrozić osadom ludzkim. Warunki w Tatrach są szczególnie niebezpieczne, o czym można się przekonać, śledząc rozmaite komunikaty w mediach. Ze szczytów górskich niemal codziennie schodzą lawiny, które porywają turystów. TOPR ma ręce pełne roboty. 


Zobacz koniecznie: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?


Co oznacza czwarty stopień zagrożenia lawinowego? Pamiętaj, że w tym przypadku, wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki, w związku z zagrożeniem. Jest o tyle niebezpiecznie, że w Tatrach silnie wieje, przez co tworzą się zamiecie śnieżne.


Zamknięte szlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich


Osoby, które w najbliższych dniach planowały zimową wyprawę nad Morskie Oko, czy też chciały odwiedzić Dolinę Pięciu Stawów Polskich, muszą odłożyć swoje plany na inny termin. Dlaczego?


Na wniosek ratowników TOPR Tatrzański Park Narodowy zdecydował o tymczasowym zamknięciu szlaków do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. W oficjalnym komunikacie TOPR, możemy przeczytać, że:


Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie prowadzimy również sprzedaży biletów wstępu na teren TPN. ODRADZAMY WSZELKIE WYJŚCIA W GÓRY!


Poznaj: Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze!


Oczywiście, taka decyzja nie powinna być żadnym zaskoczeniem, bo to właśnie w rejonie Morskiego Oka, bardzo często pojawiają się szczególnie niebezpieczne lawiny, a jak wszyscy dobrze wiemy, jest to jeden z najbardziej obleganych szlaków w Tatrach. Podobna sytuacja panuje w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane. Jest tu blisko 1,5 metra śniegu, a powstające zamiecie spowodowały całkowite zasypanie schroniska, w którym przebywa kilkanaście osób. Na szczęście schronisko ma odpowiednie zapasy i nikomu niczego nie brakuje.


Mimo niesprzyjającej aury, warto odwiedzić jeden z najpopularniejszych regionów górskich w Polsce. Wolny czas, można spędzić na wiele wyjątkowych sposobów, nawet gdy warunki pogodowe nie do końca sprzyjają.


Zaplanuj swój urlop i sprawdź noclegi w Tatrach:





Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy sytuacja pogodowa ulegnie poprawie. Po tak obfitych opadach, śnieg na pewno będzie zalegał przez bardzo długi czas, a zagrożenie lawinowe tak szybko nie ustąpi.



Następny artykuł Gęsia Szyja przez Rusinową...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!