Grabarka czy Święta Woda? Poznaj podobieństwa i różnice

Grabarka czy Święta Woda? Poznaj podobieństwa i różnice

Podczas upragnionego urlopu lubimy odkrywać wiele wspaniałych miejsc. Najczęściej są to punkty z malowniczym widokiem, atrakcje przyrodnicze, czy zabytki. Do tej ostatniej kategorii śmiało można również zaliczyć świątynie. Są takie dwa wyjątkowe miejsca na Podlasiu, które pomimo różnic, mają w sobie wiele wspólnych cech. Co to takiego i gdzie się znajdują?

Nie da się ukryć, że Podlasie jest regionem szczególnym i w pewnym sensie nieodkrytym. Można znaleźć tu wiele wspaniałych miejsc i możliwości, jeśli chodzi o nasz wypoczynek. Mile spędzony czas gwarantują tutejsze jeziora, liczne atrakcje przyrodnicze, wspaniałe miejscowości i zabytki, do których śmiało można zaliczyć również znajdujące się w tym regionie - świątynie.


Podlasie jest taką częścią Polski, w której styka się kilka religii. Dominujące jest prawosławie, dlatego też tak chętnie zwiedzamy tu zabytkowe cerkwie. Są oczywiście kościoły katolickie, możemy zwiedzić również synagogę w Tykocinie. Z pewnością mało kto wie, że na Podlasiu można spotkać również ludność tatarską, dlatego też wiele osób podczas swojego wypoczynku odwiedza meczet, znajdujący się w Kruszynianach.


Przeczytaj również: Najpopularniejsze podlaskie cerkwie. Które świątynie warto odwiedzić?


Naszą uwagę w treści tego artykułu, postanowiliśmy skupić jednak na dwóch świętych górach, które są również chętnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów z całej Polski. To oczywiście katolicka Święta Woda i prawosławna Grabarka. W czym tkwi podobieństwo tych świętych miejsc? Sprawdźmy!


Święta Woda i Grabarka - najważniejsze informacje


Na samym wstępie warto podkreślić, że oba te miejsca mają ze sobą wiele wspólnego. Wiele jednak je dzieli - jest to przede wszystkim odległość, jak i wyznawcy religii, które odwiedzają te miejsca podczas nabożeństw. Oba te sanktuaria znajdują się na górach, znajdziemy tu również źródła z wodą, która została uznana za “cudowną”.

 

 

 


Zacznijmy od sanktuarium Święta Woda, które jest chętnie odwiedzanym miejscem i to nie tylko przez katolików. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to kościół katolicki, znajdujący się w Wasilkowie w województwie podlaskim. Zespół sanktuaryjny składa się z kościoła (kaplica), groty, wzgórza krzyży, cudownego źródełka i kaplic Dróżek Siedmiu Boleści Matki Bożej, rozmieszczonych na Błoniach Jana Pawła II. Znajdują się tutaj jeszcze: sadzawki Betsaida i Siloe, "ciasna brama" oraz kapliczki różańcowe, a także ołtarz polowy.


Niezwykle ważna w przypadku Świętej Wody jest historia tego właśnie miejsca. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r., kiedy to ówczesny dzierżawca supraskiej papierni Bazyli Samotyja Lenczewski za sprawą wody z cudownego źródła został uzdrowiony ze ślepoty.


W roku 1876 w miejsce drewnianej kaplicy unickiej (greckokatolickiej) została wzniesiona kaplica prawosławna, przejęta przez Kościół rzymskokatolicki w roku 1921. Kaplica w wyniku działań wojennych uległa zniszczeniu. Została ona odbudowana w roku 1949 przez ks. Wacława Rabczyńskiego. On też, w roku 1953 wybudował w Świętej Wodzie grotę nad cudownym źródełkiem na wzór groty z Lourdes.


Ks. abp metropolita białostocki Stanisław Szymecki W roku 1997 ustanowił w Świętej Wodzie sanktuarium, a 23 grudnia 1998 r. erygował parafię, wydzielając ją z parafii Przemienienia Pańskiego. 





Niezwykłe wrażenie absolutnie na każdej osobie, która odwiedza to miejsce, robi tutejsza Góra Krzyży. To nie jeden, czy kilka, ale kilkaset, a moża i kilka tysięcy krzyży - większych lub mniejszych, które stawiane są tu w określonej intencji pielgrzymów, którzy odwiedzają to miejsce. W roku jubileuszowym na wzgórzu obok kościoła zaczęto stawiać krzyże wotywne i dziś już w krajobraz wpisana jest „Góra Krzyży” z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów (o wysokości 25 m). Natomiast krzyże pobłogosławione przez Jana Pawła II w dniu 6 marca i 4 października 2000 roku na Watykanie znajdują się w świątyni.


Prawosławnym odpowiednikiem Świętej Wody w Wasilkowie jest Święta Góra Grabarka, która znajduje się we wsi o taj samej nazwie. Jest to najważniejsze miejsce kultu religijnego wśród wyznawców prawosławia w Polsce. 

 

 

 


Znajdziemy tu m.in. utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) jest jednocześnie świątynią parafialną. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.


Podobnie, jak w przypadku Świętej Wody, niezwykle ważna jest historia tego miejsca. Według legendy podczas epidemii cholery w 1710 roku nieznany mieszkaniec Siemiatycz miał sen, z którego wynikało, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę z krzyżem. Opowiedział o tym parochowi parafii unickiej, ks. Pawłowi Smoleńskiemu, który uznał to za objawienie Boże i zaprowadził ludność na wzgórze. Ci, którzy napili się wody ze strumienia - ocaleli. Podobno po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w wyniku choroby. W tym samym roku ocaleńcy wznieśli na samej górze drewnianą kaplicę. Ta jednak podpalona w 1990 roku spłonęła całkowicie. Nowa cerkiew murowana została wyświęcona w 1998 roku i jest udostępniona do zwiedzania. W dni powszednie od 10 do 17, w soboty od 11 do 17, a w niedzielę oraz święta od 13 do 17. Po dziś dzień ludzie pielgrzymują do tego cudownego źródełka, obmywając swoje chore i obolałe miejsca, wierząc w cudowną moc wody.

 

 

 


Tu również, jak w przypadku Świętej Wody, można znaleźć górę, na której ustawione zostały krzyże wotywne. Są one przynoszone co roku przez pielgrzymów zmierzających na obchody święta Przemienienia Pańskiego. Poświęcone przez duchownych i następnie wkopane w ziemie krzyże z każdym rokiem coraz gęstszym półkolem zamykają przestrzeń wokół świątyni. Są one drewniane, ale również kamienne, betonowe, czy żeliwne.


Sprawdź: Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?


Noclegi w Wasilkowie i Grabarce


Warto podkreślić, że całe Podlasie ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Jeżeli mamy w planach zwiedzania najbardziej popularnych miejsc tego regionu, to warto zatrzymać się w jednym konkretnym miejscu, które będzie stanowić swego rodzaju naszą “bazę wypadową”. Dobrym pomysłem może okazać się Supraśl, Białystok, czy Białowieża.


Sam Wasilków i Grabarka może nie mają wielu obiektów noclegowych, ale jest szansa na to, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się tu kwatery i pokoje, agroturystyki i apartamenty. Średnia cena za nocleg w tym miejscu rozpoczyna się od 40 zł od osoby za dobę. Warto podkreślić, że w weekend i w sezonie letnim, ceny mogą być nieco wyższe.






Sprawdź oferty noclegów w okolicach Wasilkowa i Grabarki


Mamy nadzieję, że treść tego artykułu zachęci Was do wizyty w tych miejscach, podczas wypoczynku na Podlasiu. Tutejsze góry zrobią wrażenie absolutnie na każdym.



Następny artykuł Duszniki-Zdrój. Lista...

Komentarze (1)

ELi

Mocne wrażenie zrobiła na nas Grabarka. Polecam wszystkim odwiedzić to miejsce.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!