Jarosław na weekend - co warto zobaczyć w Perle Podkarpacia?

Jarosław na weekend - co warto zobaczyć w Perle Podkarpacia?

Jarosław jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast południowo-wschodniej Polski. Położony nad Sanem niedaleko Przemyśla oraz Rzeszowa już w czasach średniowiecza znajdował się w miejscu spotkania trzech kultur. Wpływ na miasto mieli wyznawcy wiary rzymskokatolickiej, grekokatolickiej oraz judaizmu. Przeplatanie się różnych wartości i tradycji zaowocowało wyjątkową atmosferą oraz interesującymi charakterem miasta. Czy wizyta w Jarosławiu jest dobrym pomysłem na weekend? Oczywiście! Co warto zobaczyć i jak spędzić czas wolny w mieście? Sprawdźcie sami! Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na weekend w Jarosławiu.

Jarosław – świetny pomysły na weekend

 

Dla kogo wyjazd do Jarosławia będzie najciekawszą propozycją i kto będzie bawił się tu najlepiej? Ze względu na położenie, atmosferę, liczne zabytki oraz ciekawe atrakcje, każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Zakochane pary z pewnością docenią urokliwą atmosferę miasta oraz długie spacery po zabytkowym rynku i zacisznym parku. Rodziny podróżujące z dziećmi z pewnością zachwycą podziemne trasy turystyczne, natomiast zwolenników aktywnego wypoczynku przekonają malownicze szlaki piesze i rowerowe. Największą satysfakcję z wizyty w Jarosławiu będą mieli przede wszystkim miłośnicy historii, tych bowiem oczarują liczne zabytki, interesujące dzieje okolicy oraz wielokulturowa atmosfera. Dlatego też przed naszym wyjazdem do Jarosławia powinniśmy przygotować dobry plan zwiedzania, aby zobaczyć jak najwięcej!

 

Najciekawsze miejsca w Jarosławiu - co warto zobaczyć w mieście?

 

Jarosław to piękne historyczne miasto oraz jeden z najcenniejszych ośrodków w całym kraju! Na turystów czekają tu liczne klimatyczne miejsca i zakątki, a także niemal 600 zabytkowych obiektów. Kilka z nich koniecznie musicie uwzględnić w swoim planie zwiedzania miasta. Oto najciekawsze miejsca i zabytki w Jarosławiu.

 

  • Rynek Główny i Ratusz

 

Od czego rozpocząć naszą wizytę w mieście? Oczywiście najlepszą propozycją będzie spacer po Rynku Głównym, zaliczanym do najpiękniejszych placów miejskich w południowo-wschodniej Polsce. W tej części miasta będziemy mogli zobaczyć przede wszystkim piękne i malownicze renesansowe kamieniczki. Głównym elementem, który z pewnością przykuje naszą uwagę, jest zabytkowy Ratusz. Piękny neorenesansowy budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta. Początki jarosławskiego Ratusza sięgają XV wieku. Wtedy w mieście znajdował się już drewniany ratusz wzniesiony w stylu gotyckim, który spłonął wraz z początkiem XVII wieku. Wzniesiony na jego miejscu murowany budynek także ucierpiał wskutek pożaru, a następnie został odbudowany w stylu późnorenesansowym. Swój obecny wygląd ratusz zawdzięcza natomiast przebudowie dokonanej w XIX wieku – po tym jak miasto odkupiło budynek od austriackiego rządu w 1852 roku. W wolnej chwili warto zajrzeć do środka, gdyż w ratusz zachowały się wiekowe elementy, m.in.: fragmenty XVII-wiecznych malowideł ściennych, a także sztukaterie i ozdoby drzwi w Sali Narad pochodzące z początku XX wieku.


Podziwiając budynek w zewnątrz, warto zwrócić uwagę na charakterystyczną wieżę ratuszową, w której znajduje się zegar pochodzący z 1896 roku, wykonany w Wiedniu w pracowni Richarda Liebinga. Wspaniałe tarcze zegarowe zdobią pozłacane cyfry i wskazówki, sam mechanizm musi być nakręcany ręcznie minimum co 36 godzin.


  • Kamienica Orsettich

 
Kamienica Orsettich, foto: turystyka.jaroslaw.pl
 

Spacerując po Rynku w Jarosławiu, warto zwrócić uwagę na jego ozdobę – piękną, późnorenesansową kamienicę Orsettich. Jest to jeden z dwóch zachowanych w naszym kraju przykładów domu mieszczańskiego z XVII w. Ozdobiona charakterystyczną attyką budowla jest symbolem dobrobytu i znaczenia Jarosławia w minionych wiekach. Dziś jest siedzibą muzeum. Koncepcja ekspozycji w Muzeum jest podporządkowana dawnemu charakterowi kamienicy, kiedy to mieszkano na piętrze, a funkcje handlowe i reprezentacyjne skupiały się na parterze. Ze względu na monumentalną bryłę zwieńczoną wysokim grzebieniem attyki, kamienica Orsettich była niegdyś nazywana „starym zamkiem”.


Odwiedzając Rynek, Ratusz oraz Muzeum warto zajrzeć także do znajdującego się tuż obok Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Siedzibą placówki jest urokliwa Kamienica Attavantich. W środku czeka na nas Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, w którym będziemy mogli uzyskać najważniejsze informacje na temat miasta i regionu, a także nabędziemy pamiątki i upominki. W tym miejscu będziemy mogli łatwo i wygodnie zaplanować nasza dalszą wizytę w Jarosławiu.


  • Podziemne trasy turystyczne

 

Zdecydowanie najciekawszą atrakcją turystyczną w Jarosławiu są dwie podziemne trasy turystyczne. Miejsca te z całą pewnością przypadną do gustu miłośnikom historycznego oblicza miasta oraz osobom, które pragną poznać lepiej przeszłość Jarosławia. Wyprawa podziemnymi trasami jest także świetnym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu wspólnie z dziećmi. Wyprawa do jarosławskich podziemi może okazać się także interesującym pomysłem na niecodzienną randkę! W mieście na turystów czekają dwie niezwykle atrakcyjne i różniące się od siebie trasy. Pierwsza z nich to Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Wejście do niej znajdziemy w Kamienicy Rydzikowskiej (Rynek 14). Czeka tam na nas trzykondygnacyjny zespół dawnych miejskich piwnic pochodzących z okresu od XV do XVII wieku. Trasa liczy około 150 metrów długości, a jej najgłębszy punkt znajduje się 9 metrów pod powierzchnią. 

 

Podziemna Przejście Turystyczne foto. turystyka.jaroslaw.pl
 

Drugą trasą podziemną w Jarosławiu jest Podziemne Przejście Turystyczne – najnowocześniejsza atrakcja turystyczna na Podkarpaciu. To trasa udostępniona dla zwiedzających przez Centrum Promocji i Kultury w Jarosławiu. Łączy piwnice znajdujące się pod trzema kupieckimi kamienicami: Orserttich, Attavantich i Gruszewiczów. Decydując się na wyprawę trasą będziemy mogli poczuć klimat XVI i XVII-wiecznego miasta, wypalić gliniane naczynie, poczuć bogactwo ówczesnej kuchni oraz popłynąć szkutą w dół Sanu i Wisły. Wpodziemiach znajdziemy ekspozycje archeologiczno-historyczne, urządzenia multimedialne, a także inne atrakcje.

 

Sieć podziemnych komór i korytarzy znajdująca się pod jarosławskim starym miastem jest największym tego typu kompleksem w całej Polsce.


  • Kolegiata pw. Bożego Ciała i dawne Kolegium Jezuickie


Będąc w Jarosławiu, koniecznie powinniśmy poświęcić chwilę na podziwianie pięknych zabytków sakralnych. Jednym z najpiękniejszych punktów na mapie miasta będzie Kolegiata pw. Bożego Ciała będąca najstarszym kościołem pojezuickim w całym kraju! Świątynia wraz z pobliskim kolegium została wzniesiona w stylu renesansowym pod koniec XVI wieku dla przybyłych do miasta jezuitów. Wchodząc do kościoła będziemy mogli zobaczyć piękne monumentalne Drzwi Tysiąclecia stworzone przez jarosławskiego artystę Stanisława Lenara. Misternie wykonane przedstawiają sceny z historii Polski oraz samego Jarosławia. Na szczególną uwagę zasługuje także ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin – łaskami słynący obraz ocalał z pożaru w 1862 roku i otoczony jest wyjątkowym kultem. We wnętrzu świątyni dostrzeżemy także piękne polichromie pochodzące z 1912 roku. Przed kościołem możemy podziwiać galerię rzeźb autorstwa wybitnego bawarskiego artysty Tomasza Huttera, przedstawiających patronów świątyni oraz świętych wywodzących się z zakonu jezuitów.


  • Kościół i Klasztor oo. Dominikanów

 
Kościół i Klasztor oo. Dominikanów foto: turystyka.jaroslaw.pl
 

Kolejnym interesującym miejscem, które warto odwiedzić, będąc w Jarosławiu, jest kościół i klasztor oo. dominikanów. Głównym elementem kompleksu jest okazałe późnobarokowe Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, w którym znajduje się późnogotycka figura Matki Bożej Bolesnej – najstarszy zabytek w Jarosławiu. Wewnątrz świątyni zobaczymy liczne elementy barokowe i rokokowe, a także ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku i cenne barokowe organy. Na szczególną uwagę zasługują także piękne polichromie oraz Ołtarz Relikwii Świętych zawierający niemal 200 różnych relikwii oraz zachowany w całości szkielet św. Teofila (VIII w.), patrona rycerstwa kresowego.


  • Cerkiew Przemieniania Pańskiego 


Na wyjątkowy klimat Jarosławia wpływa fakt, że od najdawniejszych czasów położony był na styku trzech kultur. Dlatego też spędzając weekend lub dłuższy urlop w mieście koniecznie powinniśmy odkryć jego różne oblicza. W Jarosławiu poza świątyniami rzymskokatolickimi możemy odwiedzić także piękne świątynie greckokatolickie. Jednym z charakterystycznych elementów miasta jest cerkiew pw. Przemieniania Pańskiego. Została ona wybudowana w pierwszej połowie XVIII wieku, a następnie przebudowano ją w latach 1911-1912. W jej wnętrzu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia”. W 2015 r. na prośbę papieża Franciszka ikona była obecna w Watykanie, uświetniając ceremonię otwarcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i stając się Jego symbolem.


Co jeszcze warto zobaczyć w Jarosławiu? 


W Jarosławiu zajdziemy także kilka innych atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić w wolnej chwili. W ten sposób na pewno urozmaicimy naszą wizytę w mieście oraz spędzimy ciekawie czas z naszą rodziną i bliskimi! Oto co jeszcze warto zobaczyć w Jarosławiu: 

 

  • Centrum Edukacji Kulturalnej w piwnicach Ratusza i Bramie Krakowskiej –interaktywna ekspozycja, przeznaczona dla zwiedzających w każdym wieku. Do zabawy i nauki zachęcają rozmaite stanowiska, również multimedialne, poświęcone ważnym zagadnieniom z zakresu muzyki, malarstwa, rzeźby, architektury, teatru, papieroplastyki.

  • charakterystyczne kamienice typu jarosławskiego pochodzące z XVI i XVII wieku w Rynku – najlepiej zachowaną kamienicą prezentującą ten typ architektury, jest Kamienica Rydzikowa (Rynek 14), możemy ją zobaczyć przy okazji spaceru po Podziemnej Trasie Turystycznej im. Prof. Feliksa Zalewskiego,

  • Mały Rynek – w XVI wieku pełni funkcję pomocniczego placu targowego dla Rynku Głównego, znajduje się tu ławeczka prof. Edwarda Kieferlinga,

  • Skarpa staromiejska oraz taras widokowy – rozpościerającą się z tego miejsca panoramę Kotliny Sandomierskiej z zapierającym dech w piersi widokiem na obwarowania dawnego opactwa ss. benedyktynek, uwiecznił sam Henryk Sienkiewicz w powieści „Potop”.

  • wczesnobarokowy zespół kościelno-klasztorny sióstr Benedyktynek – pochodzący z XVII wieku klasztor i kościół św. Mikołaja i Stanisława Biskupa, fundowane przez Annę Ostrogską, wzniesiony na wzgórzu św. Mikołaja, obwarowany umocnieniami porównywanymi do fortyfikacji we francuskim Carcassonne. Na terenie opactwa czarna kaplica – jedyna na świecie kaplica zawdzięczająca swoje istnienie pożarowi.

  • Kościół Św. Ducha – barokowa świątynia pochodząca z końca XVII wieku, posiadała charakter obronny, wewnątrz znajduje się XVII-wieczny obraz Maryi z Dzieciątkiem

  • Stary Cmentarz – najstarszy zamiejski cmentarz w Polsce, reprezentuje wszystkie style i gatunki sztuki nagrobnej ostatnich 200 lat,

  • Park miejski im. Bohaterów Monte Cassino – klimatyczny park miejski założony w 1902 r. na wzór Parku Stryjskiego, najpiękniejszego zieleńca we Lwowie. Rewitalizacja zakończona w 2018 r. przywróciła temu miejscu dawną świetność.


Materiał promocyjny zrealizowany w ramach akcji „Nocowanie.pl wspiera polską turystykę”.

Następny artykuł Z dala od tłumów: Wzgórza...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!