Kanał Augustowski - poznaj jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce

Kanał Augustowski - poznaj jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce

Podczas sezonu letniego, większość z nas decyduje się na wypoczynek nad wodą. Najczęściej jest to Morze Bałtyckie, popularne jeziora. Okazuje się, że swój wolny czas, można spędzić również w inny ciekawy sposób - wybierając się w rejs po jednej z najdłuższych dróg wodnych w Polsce. W czym tkwi wyjątkowość Kanału Augustowskiego?

Każdy turysta, który zdecydował się na domki na Suwalszczyźnie, może korzystać z szeregu możliwości, związanych z wypoczynkiem nad wodą, ale nie tylko. Region wyróżnia się piękną przyrodą, możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wszechobecną ciszą i spokojem, która jest coraz bardziej pożądana podczas wakacyjnego wypoczynku. Skoro został wspomniany region Suwalszczyzny, to warto w tym miejscu wymienić Kanał Augustowski, który z jednej strony stanowi jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce, a z drugiej - jest świetnym miejscem do zorganizowania swojego wyjątkowego wypoczynku w sezonie letnim.


Sprawdź koniecznie: Augustów w jeden dzień. Gdzie się wybrać i jak spędzić swój wolny czas?


Kanał Augustowski - najważniejsze informacje


Jak przystało na popularne miejsce, które znajduje się w Polsce, dobrze jest rozpocząć od zaprezentowania najważniejszych informacji, związanych z właśnie tą drogą wodną. Kanał Augustowski ma 101, 2 km długości i jest jedną z najdłuższych dróg wodnych w kraju i pochodzi z pierwszej połowy XIX w. To, co bez wątpienia zasługuje na szczególną uwagę to fakt, że jest on unikatowym zabytkiem budownictwa hydrologicznego. Na jego trasie znajdują się śluzy Kanału Augustowskiego, których jest aż 18 - 14 w Polsce, 3 na Białorusi i jedna graniczna. 



fot. dragon / zdjecia.nocowanie.pl

Oprócz śluz jednokomorowych, na Kanale Augustowskim funkcjonują również trzy komorowa śluza Niemnowo i dwukomorowa śluza Paniewo. Każda z nich posiada jaz, dzięki któremu możliwy jest upust wody. Obecnie Kanałem Augustowskim kursują statki żeglugi śródlądowej w celach turystycznych - z ich pokładu można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy wyjątkowej okolicy. Trasa Kanału biegnie poprzez Białobrzegi, Augustów, jeziora oraz stawy, w tym Necko, Białe, jezioro Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe, Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek.


Kanał Augustowski, co warto podkreślić, to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Jest to o tyle wyjątkowa opcja, że około 50 km kanału biegnie przez szalenie pachnącą Puszczę Augustowską, która zrobi wrażenie na każdym miłośniku przyrody.


Poznaj: TOP 10 miejscowości nad polskimi jeziorami. Gdzie warto się wybrać?


Jak powstał Kanał Augustowski?


Skoro wiesz już co nieco o Kanale Augustowskim, to dobrze jest poznać kilka interesujących faktów, związanych z powstaniem i całą historią tej drogi wodnej w Polsce. 


Kanał Augustowski powstał w okresie zaborów, kiedy to  Prusy, podczas wojny handlowej z Rosją, rzucały kłody na handel z ziem polskich, choćby w postaci zaporowych ceł na spływ zboża Wisłą do Gdańska. Konieczne zatem stało się ominięcie pruskich terenów. Najlepiej było zrobić to od wschodu, bezpośrednio do portów litewskich. Takie właśnie rozwiązanie miało połączyć dopływy Wisły – Narew i Biebrzę z Niemnem, a ten, poprzez planowany Kanał Widawski – z Bałtykiem. 



fot. irenap / zdjecia.nocowanie.pl

Zadanie utworzenia tego typu kanałów nie należało do najłatwiejszych, a ostatecznie tego zadania, pod naciskami, podjął się inż. gen. Ignacy Prądzyński, który nie posiadał większego doświadczenia w tego typu inicjatywach. Prace rozpoczęto w 1824 roku, a podjęta inicjatywa miała za zadanie uregulować różnicę poziomów wód rzek Netty i Czarnej Hańczy. Dlatego też na Kanale Augustowskim powstało aż 18 śluz, 23 jazów regulujących wodę oraz ponad 40 km przekopów.


Każda wybudowana śluza to kawał historii. Na każdej z nich znajduje się wmurowana specjalna tablica z rokiem powstania i nazwiskiem kierownika budowy. Podczas powstania listopadowego, budowa Kanału Augustowskiego została na pewien czas wstrzymana, a ukończono ją dopiero w roku 1838. Różne czynniki spowodowały, że budowa kanału nie spełniła pokładanych w budowie ekonomicznych nadziei. Przez pewien czas wykorzystywano go do spływu drewna, a dziś śluzy stanowią fantastyczną bramę do wodnej przygody oraz czarujący Pomnik Historii! Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie, jeśli zdecydowaliście się na noclegi na Podlasiu.


Przeczytaj koniecznie: Suwalszczyzna - największe atrakcje w regionie


W jaki sposób zwiedzać Kanał Augustowski?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, długość Kanału Augustowskiego to ponad 100 km. Dlatego jego zwiedzanie dobrze jest odpowiednio zaplanować. Można wybrać się na wycieczkę rowerową lub samochodem - odwiedzając poszczególne śuzy. W związku z tym, że jest ich aż 14, to dobrze zaplanować wycieczkę tak, by odwiedzić te najciekawsze. A uchodzą za nie: Śluza Swoboda, Śluza Paniewo, graniczna Śluza Kurzyniec.



fot. xesisex / pixabay.com, CC0

Jeśli chcecie poszerzyć swoje informacje, związane z Kanałem Augustowskim, to odkrywanie uroków tej drogi wodnej, dobrze jest rozpocząć od miejsca bezpośrednio z nią związanego. A jest to Muzeum Ziemi Augustowskiej w Domku Prądzyńskiego. Znajduje się tu specjalny dział poświęcony Historii Kanału Augustowskiego. Będąc tu, można przy okazji odkryć atrakcje turystyczne w Augustowie i wybrać się na tutejszą plaże miejską w Augustowie, która pozwoli miło spędzić czas nad wodą. 


Jakie śluzy znajdują się na Kanale Augustowskim?


We wcześniejszym fragmencie tekstu, zostało wspomniane, że jedną z najważniejszych atrakcji, które znajdują się na Kanale Augustowskim, stanowią śluzy, które powstawały stopniowo. To pewnego rodzaju zabytki, które koniecznie warto zobaczyć, jeśli ma się w planach zwiedzanie Kanału Augustowskiego.


Śluzy na Kanale Augustowskim to:


  1. Śluza Dębowo - pierwsza śluza na Kanale Augustowskim, która powstała w latach 1826-1827; jest jednokomorowa i ma drewniane wrota;

  2. Śluza Sosnowo - znajduje się na 13,2 kilometrze kanału, ma metalowe wrota;

  3. Śluza Borki - to trzecie śluza od strony Biebrzy, znajdująca się na 19,25 kilometrze kanału;

  4. Śluza Białobrzegi - znajduje się na 26,9 kilometrze kanału;

  5. Śluza Augustowska - jest to śluza na terenie Augustowa, znajdująca się na 32,5 kilometrze kanału, ma metalowe wrota;

  6. Śluza Przewięź - znajduje się na 43,6 kilometrze szlaku i łączy Jezioro Augustowskie i Jezioro Studzieniczne;

  7. Śluza Swoboda - znajduje się w samym sercu Puszczy Augustowskiej, na 47,4 kilometrze kanału;

  8. Śluza Gorczyca - zlokalizowane na Kanale Orlewo, w miejscowości Gorczyca, na 57 kilometrze kanału;

  9. Śluza Paniewo - jedyna dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim po polskiej stronie, znajduje się na 60,9 kilometrze kanału;

  10. Śluza Perkuć - zlokalizowana w pobliżu Rezerwatu przyrody Perkuć, na 63 kilometrze kanału;

  11. Śluza Mikaszówka - wybudowana w 1828 roku, znajdująca się na 69,1 kilometrze szlaku;

  12. Śluza Sosnówek - znajduje się na 70,3 kilometrze kanału;

  13. Śluza Tartak - znajduje się na 74,4 kilometrze Kanału Augustowskiego;

  14. Śluza Kudrynki - wybudowana na 77,40 kilometrze trasy;

  15. Śluza Kurzyniec - śluza graniczna, której nazwa pochodzi od dawnej wsi Kurzyniec, leżącej po drugiej stronie kanału na 81,75 kilometrze kanału.


Śluza Wołkuszek, Dąbrówka i Niemnowo to śluzy, które znajdują się na terytorium Białorusi.



Rejsy Kanałem Augustowskim


Jaki jest najlepszy sposób, by odkryć uroki tego wspaniałego kanału? Oczywiście, najlepiej będzie udać się w specjalny rejs. Można wybrać się na spływ kajakowy lub skorzystać z oferty Żeglugi Augustowskiej.


Zobacz: 7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe


Rejsy odbywają się na dwóch trasach. Pierwsza z nich to rejs przez rzekę Netta, Jezioro Necko, Jezioro Białe, Śluzę w Przewięzi i powrót do Portu Augustów przez Jezioro Studzieniczne. Taka przyjemność trwa niespełna 3 godziny.


Druga opcja jest nieco krótsza i jest to rejs Doliną Rospudy. W tym przypadku, nie przepływa się żadną śluzą.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Augustowie:





Czy macie plany na nadchodzący sezon letni? Jeśli nie, to odkrycie Kanału Augustowskiego może być naprawdę świetną opcją.


Następny artykuł Walentynki 2024. Najlepsze...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!