TOP 10 miejscowości nad polskimi jeziorami. Gdzie warto się wybrać?

TOP 10 miejscowości nad polskimi jeziorami. Gdzie warto się wybrać?

Jeziora to trzeci, obok gór i morza, region najchętniej wybierany na wakacyjny wypoczynek. Chętnie odwiedzamy je również w pozostałych porach roku. To oczywiste, że najpopularniejsze jeziora znajdziemy na Warmii i Mazurach, jednak są miejsca, gdzie panuje naprawdę fantastyczny klimat, a akweny wodne znajdziemy w zupełnie innych regionach Polski. Oto 10 najpopularniejszych miejscowości nad polskimi jeziorami.

Każdy, kto lubi spędzać czas nad wodą, bardzo chętnie w sezonie wakacyjnym wybiera się nad jezioro. Są one popularnym miejscem wypoczynku, które szczególnym zainteresowaniem cieszy się podczas weekendów, gdy żar leje się z nieba, a mieszkańcy pobliskich miejscowości i regionów właśnie w ten sposób spędzają czas.


Bardzo często zdarza się również, że wypoczynek nad jeziorem planowany jest na zupełnie dłuższy okres i w zupełnie innych porach roku. Ma to przede wszystkim miejsce w przypadku popularnych miejscowości na Warmii i Mazurach, czy akwenach znajdujących się w miejscowościach górskich. W ich przypadku, jezioro nie jest jedyną atrakcją, a pobyt nad nim stanowi urozmaicenie całego naszego urlopu. 

 

Jeziora stanowią jeden z trzech najczęściej wybieranych regionów na wakacyjny wypoczynek. Warto podkreślić jednak, że warto tu przyjechać nie tylko latem. Miłośnicy wspaniałej przyrody, aktywnego wypoczynku, spacerów, grzybobrania, wędkowania, znajdą tu coś dla siebie również w pozostałych porach roku. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o miłośników historii - bardzo często w popularnych miejscowościach nad jeziorami znajdziemy wiele wspaniałych zabytków i atrakcji przeznaczonych dla turystów z każdej grupy wiekowej. Nad jeziorami najczęściej wypoczywają rodziny z dziećmi i grupy znajomych.


Jeśli chcesz nieco lepiej poznać tematykę jezior, to na pewno zainteresuje Cię treść poniższych artykułów:


Najdłuższe jeziora w Polsce

Najgłębsze jeziora w Polsce

Najczystsze jeziora w Polsce

Najpopularniejsze jeziora na Mazurach


Najpopularniejsze miejscowości do wypoczynku nad polskimi jeziorami

Subiektywny ranking 10 najpopularniejszych miejscowości nad polskimi jeziorami, przygotowaliśmy w oparciu o dane, związane z dokonywanymi przez turystów rezerwacjami i zapytaniami. Pewne jest to, że każdy powinien dobrze znać zaprezentowane miejscowości, a być może już ktoś miał okazję chociaż raz w nich być podczas wypoczynku na Mazurach, Kaszubach, Lubelszczyźnie, czy w górach. Znajdziemy tu zarówno duże miejscowości, które cieszą się zainteresowaniem od wielu lat, jak i mniejsze kurorty i wioski, które wyróżniają się klimatem oraz ciszą i spokojem. Sprawdźmy, gdzie warto się wybrać.


  1. Giżycko


Rozpoczynamy od jednej z najbardziej popularnej miejscowości, w której turyści wypoczywają nad jeziorami Kisajno i Niegocin. Każdego roku przyciąga zarówno doświadczonych sterników, jak i spragnionych tego wspaniałego klimatu – turystów. Giżycko można podziwiać z perspektywy lądu, jak i wody. 

 

 

 

 

Podkreślić należy, że obie są wspaniałe i pewne jest, że Giżycko jest dobrym miejscem na krótszy lub dłuższy urlop. Uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które z pewnością sprawią, że będziemy chcieli powracać do tego miasta każdego roku. Na uwagę zasługuje fakt, że Giżycko posiada również doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną.

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Giżycku


  1. Augustów


Augustów jest kolejną z chętnie odwiedzanych miejscowości nad jeziorem i to nie tylko w sezonie letnim. Miejscowość słynie ze wspaniałego klimatu, licznych zabytków i atrakcji przyrodniczych. Pewne jest to, że nikt nie powinien się tu nudzić. Na uwagę zasługuje fakt, że Augustów otoczony jest dziewięcioma pięknymi jeziorami, licznymi rezerwatami przyrody oraz ozdobione przepływającą niedaleko najkrótszą rzeką w Polsce. Dzięki swojemu położeniu stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla turystów. Zachęca przyjezdnych jako doskonale zorganizowany ośrodek żeglarski oraz uzdrowiskowy, a także kusi niezwykłym krajobrazem oraz możliwościami spędzenia wolnego czasu. Wizyta w Augustowie pozwoli odpocząć, naładować baterie, dobrze się bawić i odetchnąć świeżym powietrzem.

 

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Augustowie


  1. Mikołajki


Nie mogło tu zabraknąć również stolicy polskiego żeglarstwa. Mikołajki to prawdziwy raj dla turystów, którzy kochają Mazury i możliwość wypoczynku nad wodą. Sama miejscowość ma niezwykły klimat - kusi zabytkami, miejscami do spacerów i doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną. 

 

 

 

 

Mając na myśli jeziora, należy podkreślić, że Mikołajki znajdują się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. Każdego roku przyciąga miłośników żeglarstwa po mazurskich jeziorach, jak i turystów spragnionych tego wspaniałego klimatu. Mikołajki są taką miejscowością, którą możemy podziwiać z perspektywy lądu oraz jezior. Niezależnie którą wersję wybierzemy, powinniśmy cieszyć się udanym urlopem, bo Mikołajki są miejscem wyjątkowym.

 

 

Domki Romka

Domki Romka

Mikołajki, ul. Tałcka

Domki Mikołajki 9.7
Pokoje i domek Aga

Pokoje i domek Aga

Mikołajki, ul. Słoneczna

Kwatery i pokoje Mikołajki 9.9

 


Oto najlepsze propozycje noclegów w Mikołajkach


  1. Mrągowo


Mrągowo jest stolicą polskiego country oraz popularną miejscowością do wypoczynku nad jeziorem Czos na Mazurach. Największym zainteresowaniem cieszy się w sezonie letnim, m.in. ze względu na festiwal muzyki country. 

 

 

 

 

Mrągowo jest niewielkim miastem, znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu przyciąga co roku tłumy turystów. Położenie to jedno, ale przede wszystkim panuje tu wspaniały klimat, a i atrakcji oraz zabytków jest co niemiara. Zjeżdżają tu przede wszystkim fani żeglarstwa, miłośnicy muzyki country oraz ci, którzy chcą po prostu odpocząć – spędzając swój wolny czas na plaży lub po prostu spacerując wzdłuż jeziora.

 

 

 


A może Mrągowo? Tu na pewno miło spędzisz czas nad jeziorem


  1. Ruciane-Nida


Ruciane-Nida jest kolejną swego rodzaju perełką, w której chętnie wypoczywają turyści z różnych części Polski. W czym tkwi wyjątkowość Rucianego? Przede wszystkim miejscowość zachwyca wspaniałymi jeziorami i przyrodą - znajduje się nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką, które są połączone Kanałem Nidzkim. Oprócz tego, przez Ruciane przepływa rzeka Nidka – a wszystko to w otoczeniu wspaniałej Puszczy Piskiej. 

 

 

 

 

Ruciane-Nida każdego roku przyciąga do siebie liczne rzesze turystów – są to zarówno miłośnicy żeglarstwa, jak i osoby, które chcą lepiej poznać region Warmii i Mazur. Miejscowość tę można podziwiać z perspektywy lądu, jak i wody. Obie są wspaniałe, dlatego pewne jest to, że to dobre miejsce na krótszy lub dłuższy urlop. Panuje tu cisza i spokój – wszystko uzupełnione przez atrakcje i zabytki, które koniecznie zechcemy zobaczyć. Wszystko to sprawia, że będziemy chcieli tu powracać o każdej porze roku. Na uwagę zasługuje fakt, że Ruciane-Nida posiada również doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną.

 

 

Domek Danusi

Domek Danusi

Ruciane-Nida, ul. Niedźwiedzi Róg działka nr.

Domki Ruciane-Nida 8.4

 


Wybierz dla siebie odpowiedni nocleg w Rucianem-Nidzie


  1. Okuninka


Z regionu Mazur szybko przenosimy się na Lubelszczyznę, na której to na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim znajdziemy wiele wspaniałych miejsc do wypoczynku nad jeziorami. Bez wątpienia, najpopularniejszym z nich jest Okuninka, znajdująca się nad Jeziorem Białym. 

 

 

 

 

To popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców regionu, ale również turystów z całej Polski. Od kilku sezonów popularnością cieszy się flyboarding, który pozwala unieść się nad taflę akwenu. Udaje się to dzięki wykorzystaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Można również spróbować windsurfingu, nurkowania czy po prostu wypożyczyć rower wodny. 

 

W Okunince można korzystać nie tylko z wodnych atrakcji. Przy głównej plaży działa klub oraz wesołe miasteczko, natomiast po drugiej stronie jeziora – park linowy. Wolny czas w Okunince spędza się również na promenadzie, przy której znajdują się bary i punkty gastronomiczne oraz sklepiki z różnorodnym asortymentem.

 

 

 


Znajdź dla siebie nocleg w Okunince


  1. Wdzydze


Przenosimy się na Kaszuby, na których oprócz wspaniałych miejscowości nadmorskich, znajdziemy również te, znajdujące się nad czystymi i wyjątkowymi jeziorami. Jedną z nich jest bez wątpienia miejscowość Wdzydze Kiszewskie. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z najstarszego w Polsce skansenu - Kaszubskiego Parku Etnograficznego i wspaniałego Jeziora Wdzydze, określanego mianem “kaszubskiego morza”. 

 

 

 

 

Akwen charakteryzuje się czystością, wielkością, głębokością (68 m) i ośmioma wyspami. Wypoczynek w tym miejscu na pewno zagwarantuje w pełni udany wypoczynek i to nie tylko latem. 

 

 

 


Tutaj znajdziesz oferty noclegów we Wdzydzach Kiszewskich


  1. Polańczyk i Solina


Kolejna propozycja została potraktowana jako jedna z opcji, z tego względu, że Polańczyk i Solina znajdują się bardzo blisko siebie i są tak samo popularne i oblegane przez turystów, którzy wypoczywają w Bieszczadach. Jezioro Solińskie jest doskonałą propozycją dla każdego, kto przez chwilę chce odpocząć od wędrówek po górskich szlakach. Miejscowości otaczają lasy iglaste, dzięki czemu turyści oddychają tam powietrzem przesyconym olejkami eterycznymi, pochodzącymi z drzew. Klimat oraz obecność wód mineralnych czynią z niego nie tylko popularny kurort, ale i chętnie wybierane przez kuracjuszy uzdrowisko. 

 

 

 

 

Będąc w Solinie koniecznie trzeba zwiedzić słynną zaporę, która robi niesamowite wrażenie. Konstrukcja liczy bowiem 650 metrów długości oraz ponad 80 metrów wysokości. Rozciąga się stamtąd doskonały widok na miejscowość oraz położony niżej zalew. Warto także znaleźć czas, by obejrzeć wnętrze tamy i zapoznać się z działaniem hydroelektrowni – wejścia są tylko z przewodnikiem, odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. Czasami trzeba więc poczekać, by nazbierała się odpowiednia liczba chętnych.

 

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Polańczyku i Solinie


  1. Charzykowy


Powracamy na Kaszuby. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, znajdziemy tu wiele malowniczych i wspaniałych miejscowości do wypoczynku nad jeziorem. Jedną z nich są Charzykowy, zlokalizowane nad Jeziorem Charzykowskim. Miejscowość uważana jest za kolebkę żeglarstwa, ponieważ to właśnie tutaj w 1919 roku z inicjatywy Ottona Weilanda powstało pierwsze Towarzystwo Żeglarskie. W 1920 na jeziorze Charzykowskim zostały zorganizowane pierwsze regaty w Polsce. 

 

Charzykowy ze względu na swój niepowtarzalny urok, o każdej porze roku przyciągają turystów, jednak prawdziwe tłumy możemy spotkać tutaj latem. Nad jeziorem Charzykowskim znajduje się jeden z najpiękniejszych portów w Polsce, który posiada ponad 100 miejsc postojowych, nie tylko dla jachtów, ale również dla łodzi motorowych. Malownicza i urokliwa miejscowość, co roku przyciąga wielu żeglarzy, chcących miło i spokojnie spędzić czas. Port został wyposażony we własne zaplecze w postaci bazy noclegowej, toalet i pryszniców, a także stację paliw dla jachtów motorowych. Plaża z kolei to miejsce bezpieczne do wypoczynku.

 

 

Dom na Łabędziej

Dom na Łabędziej

Charzykowy, ul. Łabędzia

Domki Charzykowy 9.9
Villa Justina

Villa Justina

Charzykowy, ul. Żeglarska

Wille Charzykowy 9.6

 


Zaplanuj swój pobyt i zarezerwuj nocleg w Charzykowach


  1. Łagów Lubuski


Przegląd popularnych miejscowości nad polskimi jeziorami kończymy na Ziemi Lubuskiej i Łagowie, który uważany jest za najpiękniej położoną miejscowością na Pojezierzu Lubuskim. W sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie ma co się temu dziwić, bo warunki do wypoczynku są naprawdę wspaniałe. Urozmaiceniem wypoczynku w tej miejscowości na pewno będą zabytki, a wśród nich zamek pochodzący z XIV wieku. Warto odwiedzić również Stare Miasto i pobliski Łagowski Park Krajobrazowy. To idealna propozycja dla każdego.

 

 

 


Oto popularne obiekty noclegowe w Łagowie Lubuskim


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking najpopularniejszych miejscowości nad polskimi jeziorami, przekona Was do wypoczynku właśnie w tym regionie. Do wakacji coraz mniej czasu, dlatego warto dokonać rezerwacji już teraz!Następny artykuł Dzień Nauczyciela 2022....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!