Knossos - Apogeum kultury minojskiej

Knossos - Apogeum kultury minojskiej

Założona ponad 3000 lat p.n.e. stolica cywilizacji minojskiej znajdowała ię w odległości pięciu kilometrów od północnych wybrzeży Krety...

Około 2000 roku p.n.e. powstał pałac o skomplikowanym kształcie, który trzy wieki później został zniszczony, a następnie zrekonstruowany. około 1550 roku p.n.e. pałac zawalił się na skutek wybuchu wulkanu, który zniszczył wyspę i miasto Thira, w archipelagu Santoryn. Sto lat później miasto zostało zdobyte przez mykeńczyków i około 1375 roku p.n.e. pałac całkowicie zburzono. Nadal jednak Knossos pozostawało jednym z najważniejszych miast na Krecie aż do 67 roku p.n.e., kiedy zniszczyli je Rzymianie. Miasto i pałac pozostał ukryte pod zawaliskami do 1900 roku, gdy brytyjski archeolog Arthur John Evans odkrył ruiny nowego pałacu, a pod nim resztki starego.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Sala Tronowa, podkreślająca centralizację władzy, dzięki której mógł powstać tak ambitny projekt. Evans sądził, że na mieszczącym się w tej sali alabastrowym tronie mógł zasiadać sam Minos, legendarny król Knossos. Zgodnie z mitologią grecką, w tym właśnie pałacu znajdował się labirynt zamieszkały przez potwora Minotaura.

Rady dla turystów:

W pełni sezonu można skorzystać z lotów czarterowych, których docelowym punktem jest lotnisko im. Nikosa Kazanzakisa, jednak większość lotów na Kretę ma międzylądowanie w Atenach, nie jest to również tania wyprawa. Najlepiej jest skorzystać z możliwości obejrzenia stolicy Grecji. Potem w Pireusie można wsiąść na statek odpływający w kierunku wyspy.

 

Historia tego mitologicznego pół-zwierzęcia pół-człowieka sięga czasów narodzin Zeusa, władcy bogów Olimpu. Po to, by nie został pożarty przez swojego ojca, Kronosa, matka Zeusa ukryła wyna w jaskini na kreteńskiej górze Ida, gdzie zdołał przeżyć dzięki pożywieniu, jakiego dostarczała mu koza Amaltea.

 

Kiedy Zeus podrósł, zakochał się w Europie, córce króla fenickiego Agenora. Przeobraziwszy się we wspaniałego byka, bóg porwał dziewczynę i uczynił ją swoją kochanką. Z tego związku urodził się Minos, który rządził wyspą i Morzem Egejskim.

 

Źródło: "Miejsca niezwykłe. Magiczna geografia Ziemi", Carlos Allende, Francis Amalfi, Teo Gomez

 

Następny artykuł Greckie Partenon

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!