Miasto słynnej bitwy. Poznaj Cedynię

Miasto słynnej bitwy. Poznaj Cedynię

Cedynia to jedno z tych niedużych miasteczek, które leżą trochę poza wydeptanymi przez turystów ścieżkami. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, szczególnie jeśli szukasz zagadki, tajemnicy i oczywiście przepięknej przyrody.

Jak było z bitwą?


Cedynia kojarzy się głównie z wielką bitwą, którą 24 czerwca 972 roku stoczył Mieszko I. Wciągnął oddziały Hodona w pułapkę – unieruchomieni w przesmyku pomiędzy Odrą a wzgórzami sascy wojowie byli łatwym celem dla łuczników oraz konnicy. Dzisiaj miejsce zwycięstwa upamiętnia monument z wizerunkiem potężnego orła z rozpostartymi skrzydłami. Jest jednak jeden problem… Nie możemy być pewni, że w ogóle doszło tu do bitwy!

Historycy od dawna starają się rozwiązać tę zagadkę, ale mają do dyspozycji bardzo nieliczne teksty źródłowe. O bitwie pod grodem Cidini pisał Thietmar oraz Brunon z Kwerfurtu. Przez wieki trudno było jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy miejscowością w średniowiecznej kronice nazywaną „Cidini” była Cedynia, Szczecin, czy może jeszcze inne miejsce. „Pewność” dał nam dopiero PRL, który wykorzystał historię w propagandzie.

 

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Cedyni?


Niezależnie od tego gdzie tak naprawdę odbyła się bitwa, Cedynia zrosła się z historycznym zwycięstwem. Warto odwiedzić więc miejsca, którymi szczycą się cedynianie.

Góra Czcibora
W jej pobliżu odbywały się badania archeologiczne, które miały na celu znalezienie pola bitwy. Znaleziska zobaczysz w cedyńskim muzeum, a obejmują one przedmioty z epoki kamienia, brązu oraz żelaza, a także wczesnośredniowieczną broń. Wzgórze łatwo jest odnaleźć – wieńczy je bowiem monumentalny orzeł. Jeśli uda ci się odwiedzić Cedynię pod koniec czerwca, zastaniesz tam średniowiecznych wojów. To członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy biorą udział w inscenizacji słynnej bitwy.

Rynek i wieża widokowa
Czy wiesz, że rynek w Cedyni jest położony najstromiej w Polsce? Otaczają go urocze kamieniczki wybudowane na przełomie XIX i XX wieku oraz klasycystyczny ratusz. Najlepszy widok będziesz mieć z pobliskiej wieży, która jest jednym z miejskich zabytków (została wybudowana w 1895 r.) Zobaczysz nie tylko zabudowania miasta, ale również Żuławy Cedyńskie.

Ślady cystersów
W średniowieczu Cedynia słynęła z klasztoru cysterek, które osiadły tu w połowie XIII wieku. Mniszki miały do dyspozycji klasztor wraz z kościołem – wzniesione na wzgórzu przez setki lat górowały nad miastem. Budowla nie przetrwała do naszych czasów, na szczęście chociaż udało się ocalić przed całkowitym zniszczeniem. Mowa tu zachodnim skrzydle gmachu, gdzie obecnie mieści się hotel i restauracja.

Cedyński Park Krajobrazowy
A może chcesz złapać odrobinę oddechu? To i kontakt z naturą zapewni wizyta w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Obejmuje przełomową dolinę Odry oraz duże tereny leśny. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony – pośród morenowych wzgórz zobaczysz jeziorka, strumie oraz głębokie jary wyżłobione przez wartkie wody rzeki. Park podzielono na kilka rezerwatów (Wrzosowiska Cedyńskie, Rezerwat Bielinek, Dolina Świergotki), gdzie znajdziesz mnóstwo tras spacerowych i rowerowych, a do tego również miejsca pełne grzybów i ryb.

 

Dynia z Cedyni


Cedynia promuje się dynią – od kilku lat jesienią organizowany jest duży festiwal, którego motyw przewodni stanowi warzywo. Podczas imprezy wybierana jest największa dynia oraz najbardziej oryginalna potrawa, jaką da się z niej przygotować. To również okazja do zaprezentowania turystom lokalnych produktów i znanych tylko cedynianom dań.

 

fot. Arcaion (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Urlop na pięknym Podhalu....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!