Miejsca znane z polskich filmów i seriali

Miejsca znane z polskich filmów i seriali

W Polsce nie brak ciekawych miejscowości, w których powstawały kultowe filmy bądź seriale. Reżyserzy na miejsce zdjęć wybierają zarówno małe, nieznane nikomu wsie, jak i wielkie miasta. Czy Wilkowyje istnieją naprawdę? Jakie seriale kręcono w Dolinie Chochołowkiej? Gdzie dzieje się akcja Ojca Mateusza? Sprawdźmy piękne miejsca w Polsce znane z polskich filmów i seriali.

Jeruzal

 

Fikcyjną miejscowością, w której rozgrywa się akcja serialu Ranczo, są Wilkowyje. Zdjęcia do serialu kręcone były w kilku miejscowościach, głównie w Jeruzal. Jeruzal to mała wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy. Dzięki dużej popularności serialu Ranczo, miejscowość ta również cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią odwiedzających ją osób. W miejscowości tej znajdują się prawdziwe budynki i miejsca, w których kręcono serial. Należą do nich: Rynek , Szkoła, Sklep Krystyny Więcławskiej, Kościół, Dawna plebania, Plebania, przystanek autobusowy, Ośrodek zdrowia Doktora Wezóła czy Chałupa Solejuków. Każdy miłośnik serialu Ranczo z pewnością marzy o zajrzeniu do sklepu Krystyny Więcławskiej oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na słynnej ławeczce. Zapraszamy do Wilkowyj!

 

Lubomierz

 

Przez niektórych nazywane polskim Hollywood. Jedno z najmniejszych i najstarszych miast położony w województwie dolnośląskim. To tutaj kręcono zdjęcia do kultowych filmów o przygodach Kargula i Pawlaka, czyli Sami swoi, Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. W dawnym Domu Płócienników w Lubomierzu znajduje się obecnie Muzeum Kargula i Pawlaka, które z inicjatywy mieszkańców miasta powstało w 1995 roku. W muzeum znajdują się liczne pamiątki, przede wszystkim rekwizyty związane z kręceniem filmu.Wśród rekwizytów znajdują się m.in. karabin, fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie, umowa z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu Sami swoi, z której film był odtwarzany w 1967 roku. W Lubomierzu nakręcony również został film Krzyż Walecznych, Daleko na Zachodzie, Maratończyk, Kocham kino, Zakład.

 

Informacje o noclegach w Lubomierzu znajdziecie tutaj: Noclegi Lubomierz

 

Sandomierz

 

Z jakim serialem kojarzy Wam się Sandomierz? Oczywiście z Ojcem Mateuszem!  Ten kryminalno - obyczajowy serial emitowany jest od 2008 roku, w rolę tytułowego księdza wciela się Artur Żmijewski, którego bohater  jako detektyw-amator rozwiązuje kryminalne zagadki Sandomierza. Serial szybko zyskał sympatię widzów, którzy coraz częsciej zaczeli przyjeżdżać do Sandomierza. Co ciekawe serialowego kościoła i plebani nie ma w Sandomierzu. Większość nagrywanych tam zdjęć realizowana jest na płycie Rynku, niedaleko Ratusza. Zabytkowe budowle, kawiarnie oraz przepiękne ulice miasta są więc pięknym tłem do scen kręconych w serialu. Co ciekawe Urząd Skarbowy nr 1 znajdujący się przy ul. Żydowskiej 1 w Sandomierzu jest serialową siedzibą miejscowej policji. Wnętrza kręcone są jednak w studio.

 

 

Planujesz wycieczkę do Sandomierza? Zobacz atrakcyjne noclegi w mieście: Noclegi Sandomierz

 

 

Dolina Chochołowska

 

Jedna z najdłuższych i największych dolin w polskich Tatrach. To tutaj kręcono większość scen do kultowego serialu Janosik, w którym tytułową rolę zagrał niezapomniany Marek Perepeczko. Serial kręcono od maja 1972 roku do marca 1973 roku. Kto oglądał Janosika ten z pewnością pamięta niezwykłe sceny ślubu Janosika i Maryny kręcone w krajobrazach doliny z udziałem pięknej drewnianej kapliczki. Jakie miejsca oprócz Doliny Chochołowskiej możemy zobaczyć w Janosiku? Zdjęcia realizowano również w  rezerwacie przyrody Przełom Białki pod Krempachami koło Nowej Białej, w zamku na Pieskowej Skale, w Zamku Ogrodzieniec, w zamku Orawskie Podzamcze, w Dębnie, w okolicach Ojcowa, na Podkarpaciu, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W Dolinie Chochołowkiej kręcone były również zdjęcia do filmu wyreżyserowanego przez Agnieszkę Holand i Kasię Adamik- Janosik - prawdziwa historia.

 

Lublin

 

Jednym z pierwszych filmów kręconych w Lublinie był film 150 na godzinę. Jego akcja rozgrywała się na osiedlu LSM, ul. Zielonej czy Karłowicza. Lubelskie uliczki posłużyły jako tło w filmie Jerzego Antczaka - Chopin - pragnienie miłości. Rozgrywały się na nich walki uliczne w Paryżu podczas Wiosny Ludów. Stare Miasto zastępuje również ówczesną Warszawę. Lublin udaje Warszawę także w filmie Czarne chmury w reżyserii Andrzeja Konica. Również ulica Rybna w Lublinie ma swój filmowy epizod. Andrzej Wajda kręcac swój film Kronika wypadków miłosnych zamienił ją w przedwojenne Wilno, pojawiły się stragany i handlujący Żydzi. Kolejną produkcją był film Lektor z z Kate Winslet i Ralphem Fiennesem, sceny obozowe, które zobaczyć możemy w tym filmie kręcono w Muzeum na Majdanku. Do najnowszych filmów i seriali, których zdjęcia nakręcone zostały w Lublinie możemy zaliczyć: Morowe Panny, Panie Dulskie, Carte Blanche, Wszystko przed nami.

 

 

Zobacz także: Atrakcje Lublin

Następny artykuł Pogoda na styczeń 2017 w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!