Modyń - góra, w której można się zakochać!

Modyń - góra, w której można się zakochać!

Wznosząca się na wysokość 1029 m n.p.m. góra Modyń jest obecnie jednym z najpopularniejszych wśród turystów szczytów w Beskidzie Wyspowym. Dostać się na nią można łatwym i stosunkowo krótkim niebieskim szlakiem z Przełęczy Cisowy Dział. Na szczycie Modyni znajduje się oddana do użytkowania w 2021 r. drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać naprawdę przepiękne panoramy - to właśnie dla ich ujrzenia na własne oczy wyprawę na Modynię planuje tak wielu turystów.

Sama góra nie jest jednak jedyną atrakcją turystyczną w okolicy - równie malownicze widoki można bowiem podziwiać już na samym początku prowadzącego na nią szlaku, na Przełęczy Cisowy Dział, która nie bez powodu nazywana jest "turystyczną perłą powiatu limanowskiego". Modyń zdecydowanie warto więc odwiedzić, ale zanim wybierzemy się na szczyt, poznajmy ją bliżej!

 

Gdzie leży góra Modyń?


Beskidy to jedne z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów gór w Polsce. Na terenie jednego z pasm górskich wchodzących w ich skład, Beskidu Wyspowego, leży góra ModyńBeskid Wyspowy wraz z wchodzącymi w jego skład szczytami robi na turystach naprawdę spore wrażenie. Najpiękniej prezentuje się o poranku, kiedy jego doliny są ukryte pod puszystą pierzyną z mgieł, z której "wyrastają" szczyty do złudzenia przypominające wyspy - stąd też jego nazwa Beskid Wyspowy. 

Odkryj piękno Beskidu Wyspowego: Wybierz Wierchy Beskidu!

 

Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych szczytów Beskidu Wyspowego jest góra Modyń. Jest to także jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, który wznosi się na wysokość 1029 m n.p.m. Modyń posiada dwa wierzchołki - pierwszy o wysokości 1028,5 m, a drugi 1026,5 m. Oddziela je od siebie płytka przełęcz. Góra Modyń znajduje się na terenie pięciu miejscowości Młyńczyska, Zalesia, Zbludzy, Woli Kosnowej i Kicznia.


fot. ttokarczyk / zdjecia.nocowanie.pl

 

Tym, co zdecydowanie odróżnia ją od innych szczytów Beskidu Wyspowego jest fakt, że tworzy trzy grzbiety - południowy, południowo-wschodni opadający do miejscowości Jastrzębie i południowo-wschodu opadający w kierunku Łącka. Na południowych stokach Modyni znajduje się kilkunastometrowej długości jaskinia. Góra szczególnie okazale prezentuje się od strony zachodnie - jej zalesiony masyw swoim wyglądem do złudzenia przypomina grzbiet wieloryba.

 

Jej wysokość Modyń, znana także jako Góra Zakochanych


Nazwa szczytu jest rodzaju żeńskiego, co może wzbudzać pewne kontrowersje odnośnie jej prawidłowej odmiany. Poprawna forma to "na Modyni". Szczyt ten dawniej nazywany był Patryją. Nazwa ta pochodzi od słowa "patryja", którą w dawnych czasach nadawano drewnianym wieżom triangulacyjnym. Jako że na szczycie Modyni znajdowała się niegdyś drewniana wieża triangulacyjna wznosząca się nad wierzchołkami drzew, nazwa ta była jak najbardziej uzasadniona. Z czasem jednak wieża zbutwiała i uległa zniszczeniu podczas wichury w latach 80-tych XX w.

 

Kiedy ze szczytu Modyni zniknęła wieża widokowa, góra przestała cieszyć się zainteresowaniem turystów - nie oferowała bowiem już tak pięknych widoków. Z roku na rok odwiedzało ją coraz mniej ludzi. 

 

Sytuacja całkowicie odmieniła się całkiem niedawno, bo w sierpniu 2021 r. To właśnie wtedy oddana do użytkowania oddana została zupełnie nowa wieża widokowa, z której można do woli i całkowicie bezpłatnie korzystać do dnia dzisiejszego. Widoki z nowej wieży widokowej okazały się tak zachwycające, że góra Modyń powróciła do łask turystów i dziś jest jednym z najpopularniejszych szczytów w całym Beskidzie Wyspowym.


fot. Ola i Eryk / AdobeStock, CC0

Przeczytaj: Wieża widokowa na Górze Skiełek - nowa atrakcja Beskidu Wyspowego

 

Modyń posiada jeszcze jedną nazwę - przez turystów i miejscowych bywa chętnie nazywana Górą Zakochanych. Skąd wzięła się tak nazwa i czym Modyń zasłużyła sobie na to jakby nie patrzeć, dość zobowiązujące miano? Według wyjaśnień Czesława Szynalika, pomysłodawcy corocznych wypraw z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy", Modyń od lat cieszyła się sporym zainteresowaniem zakochanych z okolicy - wiele par decydowało się wspólnie wejść na jej szczyt i tam wyznać sobie miłość. W czasie jednej z tego typu wypraw doszło do aż pięciu zaręczyn, a wszystkie odbyły się właśnie na szczycie Modyni.

 


fot. patrykolczak / AdobeStock, CC0

 

Od tego momentu Modyń nazywana była Górą Zakochanych i nazwa ta na dobre do niej przylgnęła. Wśród odwiedzających ją turystów nie brakuje singli, którzy wierzą, że spotkanie na szczycie swojej drugiej połówki zwiastuje długą i wspaniałą miłość, a także par, które chcą przysiąc sobie dozgonną miłość i wierność w tym wyjątkowym miejscu na mapie Beskidu Wyspowego.

 

Szlaki turystyczne na Modyń. Jak można dostać się na Górę Zakochanych?


Na górę Modyń można dojść na kilka sposobów. Na jej zalesiony wierzchołek prowadzą cztery szlaki turystyczne, którymi bezpiecznie dostaniemy się na sam szczyt Modyni, do stojącej na nim od 2021 r. drewnianej wieży widokowej, z której następnie będziemy mogli podziwiać fanomenalne widoki. To właśnie dla nich warto zaplanować wyprawę na Modyń jednym z prowadzących na jej szczyt szlaków. Do wyboru mamy dwa szlaki niebieskie, żółty szlak oraz czarny szlak.

 

Najpopularniejszy i najłatwiejszy szlak na Modyń to niebieski szlak z Przełęczy Cisowy Dział. Już sama wizyta na przełęczy robi fenomenalne wrażenie - jest to miejsce, z którego podziwiać można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy

Alternatywnie, na szczyt Modyni można dostać się czarnym szlakiem z Zalesia, możemy także skorzystać z niebieskiego szlaku ze wsi Zbludza lub wejść na Modyń najdłuższym szlakiem żółtym z Łącka. Zdecydowanie najwięcej turystów wybiera pierwszą opcję - niebieski szlak z miejscowości Młyńczyska, przez Przełęcz Cisowy Dział. I to właśnie ten wariant, krok po kroku, opiszemy poniżej.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Skąd wyruszyć na górę Modyń? Gdzie szukać zakwaterowania?


Góra Modyń wznosi się na terenie pięciu miejscowości. Są to Młyńczyska, Zalesie, Zbludza, Wola Kosnowa i Kicznia, w których można znaleźć zakwaterowanie. Wielu turystów decyduje się także na dłuższy pobyt w Limanowej, skąd można w łatwy i szybki sposób dojechać samochodem do Młyńczysk i stąd, niebieskim szlakiem wyruszyć na szczyt Modyni. Jeśli chodzi o noclegi Limanowa oferuje ich całkiem sporo - na turystów czekają tu m. in. domki letniskowe, pokoje do wynajęcia, gospodarstwa agroturystyczne oraz klimatyczne pensjonaty.

Domki Dwa - Młynne

Domki Dwa - Młynne

Młynne, ul. Młynne

Domki Młynne 10
Karczma Matras

Karczma Matras

Limanowa, ul. ul. Józefa Marka

Hotele Limanowa
Domek w Gaiku

Domek w Gaiku

Limanowa, ul. Stara Wieś

Kwatery i pokoje Limanowa 10

 

Zakwaterowanie w okolicach Modyni znaleźć można także w innych miejscowościach powiatu limanowskiego. Na uwagę zasługuje Tymbark i okoliczne miejscowości - znajdziemy noclegi w Słopnicach, Lipowej, Słopnicach, Laskowej i innych wsiach. Turyści, którzy preferują zakwaterowanie w większym mieście i chcą połączyć wizytę na Modyni ze zwiedzaniem innych miejsc na mapie Beskidu Wyspowego, powinni natomiast sprawdzić noclegi w Nowym Sączu - największym mieście w okolicy, oddalonym od Modyni o ok. 35 km.

Przy Deptaku

Przy Deptaku

Nowy Sącz, ul. Wałowa

Apartamenty Nowy Sącz
Domki Zagroda

Domki Zagroda

Słopnice, ul. Słopnice

Domki Słopnice 10
Chata pod Mogielicą

Chata pod Mogielicą

Słopnice, ul. Słopnice

Domki Słopnice 9.9

Zobacz: Gotowanie w obiektach noclegowych. Coraz popularniejszy trend turystyczny

 

Na górę Modyń niebieskim szlakiem. Opis szlaku ze wsi Młyńczyska


Niebieski szlak przez Przełęcz Cisowy Dział to najkrótszy szlak wiodący na górę Modyń. Cisowy Dział to część miejscowości Młyńczyska, która rozdziela Małą Modyń wznoszącą się na wysokość 988 m n.p.m. od Jasieńczyka (836 m n.p.m.). Jest to przełęcz górska, na której znajduje się kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, wysoki na 13 metrów krzyż milenijny, a także droga krzyżowa. Kapliczka została wybudowana w tym miejscu po II wojnie światowej, w podzięce za ocalenie życia dowódcy Batalionów Chłopskich, Ambrożego Pietrzaka ps. "Słowik". Co roku, na przełomie kwietnia i maja, odbywa się tu msza święta z regionalną oprawą.

 

Niebieski szlak prowadzi asfaltową alejką, która następnie przechodzi w szutrową drogę. Widoki z Przełęczy Cisowy Dział są zachwycające - z tego miejsca świetnie widoczne są Gorce i Tatry, Beskid SądeckiRadziejowa oraz pasmo Radziejowej ze szczytami Przehyba i Koziarzem. Widoki wkrótce znikają, a szlak skręca w leśne odmęty, które będą towarzyszyły nam aż do samego szczytu. Trasa jest raczej łatwa i wygodna, można ją bez problemu pokonać z dziećmi, a także z psem. Ze względu na nierówną miejscami nawierzchnię, nie należy jednak zabierać ze sobą wózka.

 

Szczyt Modyni (1029 m n.p.m.) z nową wieżą widokową


fot. Nocowanie.pl

Korzystając z niebieskiego szlaku, na górze Modyń zameldujemy się po ok. 45 minutach spokojnego marszu. Wierzchołek Modyni jest porośnięty lasem - sam w sobie nie jest więc dobrym punktem widokowym. Aby zobaczyć piękne panoramy, z których słynie to wzniesienie, trzeba wspiąć się na wieżę widokową, która od sierpnia 2021 r. czeka na turystów. Jest to druga wieża widokowa na Modyni, która zastąpiła pierwszą tego typu konstrukcję - drewnianą wieżę triangulacyjną, która zbutwiała i w latach 80-tych XX w. została powalona przez gwałtowną wichurę.



fot. Nocowanie.pl


Sprawdź: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Nowa drewniana wieża widokowa na Modyni wznosi się na wysokość 27 metrów i oferuje naprawdę niesamowite widoki, które rozciągają się od Beskidów aż po same Tatry. To właśnie za jej sprawą, Modyń stała się najlepszym punktem widokowym w całym Beskidzie Wyspowym.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Z górnej platformy widokowej dostrzec można m. in. Beskidy, szczyty Beskidu Wyspowego, Gorce, Tatry i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie i sokolim wzroku dojrzeć można także Kraków, widoczna jest także Mogielica i Koziarz i znajdujące się na ich szczytach wieże widokowe. Rozpoznanie poszczególnych pasm górskich oraz szczytów ułatwiają tablice z opisem panoram.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Nieopodal wieży widokowej znajdują się ławczeki oraz miejsce przeznaczone na ognisko. Można więc spędzić tu nieco czasu i do woli delektować się jednymi z najpiękniejszych widoków, jakie swoim gościom oferuje malowniczy Beskid Wyspowy. Jest to jedno z tych pasm górskich, które zdecydowanie warto zwiedzić wzdłuż i wszerz - na jego terenie znajduje się bowiem wiele widokowych szczytów, atrakcji nie brakuje także w dolinach. 

 


fot. Nocowanie.pl

 

Na szczycie Modyni szczególnie warto stanąć o zachodzie słońca, kiedy promienie chowającego się za wzgórzami słońca czynią scenerię jeszcze bardziej wyjątkową.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Droga powrotna z Modyni. Propozycje szlaków


Z Modyni możemy zejść na dół tą samą drogą, którą pokonaliśmy w drodze na szczyt. Wystarczy podążać niebieskim szlakiem na Przełęcz Cisowy Dział. Zamiast iść po własnych śladach, możemy także zrobić pętlę - w tym celu należy wybrać szlak żółty, który prowadzi przez Małą Modyń i dalej, na Przełęcz Cisowy Dział.

Następny artykuł 5 najlepszych kąpielisk na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!