Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich. Gdzie warto się wybrać?

Niezależnie od pory roku, każdy wyjazd w góry gwarantuje niezapomniane przeżycia. Właśnie teraz, jesienią, zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscowościami górskimi wśród turystów. Wynika to przede wszystkim z faktu dominacji ciepłych i złotych kolorów, wspaniałego klimatu i sprzyjającej aury. Turyści lubią odkrywać nowe, nieznane miejsca, w których dominuje cisza i spokój. Wszędzie jest fantastycznie, jednak to w dużej mierze właśnie od miejsca zależy to, jak spędzimy urlop. Jeśli chcemy odpocząć z dala od tłumów, w ciszy i spokoju, w niezwykłym regionie, to warto wziąć pod uwagę Góry Złote i Góry Bialskie, które znajdują się niemalże tuż obok siebie. W tym artykule przedstawimy propozycje szlaków, które każdy turysta powinien poznać w Górach Złotych i Bialskich. Gdzie w związku z tym warto jest się wybrać? O tym poniższy artykuł.

Podczas minionych wakacji, mieliśmy do czynienia z rozmaitymi formami podróży wśród Polaków. Warto jednak podkreślić, że większość z nich odbywała się w Polsce. Były to zarówno krótkie, jak i dłuższe podróże, a wśród regionów królowały niezmiennie: morze, góry, czy jeziora. Oczywiście wszystko to miało ścisły związek z trwającą pandemią koronawirusa, przez co najpopularniejszymi kierunkami podróży w Polsce, stały się właśnie miejscowości w Polsce. Nikogo w związku z tym chyba nie powinny dziwić kolejki i tłumy turystów, którzy oczekiwali na wejście na popularny szlak w Tatrach, czy Karkonoszach. Każdy, kto chce w pełni delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Takie są m.in. Góry Złote i Bialskie. Spokojna wędrówka, cisza i spokój, brak tłumów, niezwykłe i malownicze miejsca - to i o wiele więcej znajdziemy właśnie tutaj.


Góry Złote i Bialskie - podstawowe informacje


Warto podkreślić, że Góry Złote i Bialskie znajdują się tuż obok siebie, przez co wędrówka po szlakach jednego i drugiego pasma będzie niemalże obowiązkowa. Góry Złote to pasmo górskie, znajdujące się w Sudetach Wschodnich. Rozciągają się od Przełęczy Kłodzkiej, aż do Przełęczy Ramzovskiej, znajdującej się na terytorium Czech. Według regionalizacji, Góry Złote obejmują również Góry Bialskie. Najwyższy szczyt Gór Złotych to Smrek (1127 m n.p.m., znajdujący się po czeskiej stronie) i Postawna (1117 m n.p.m., znajdujący się w Polsce).


Należy również zwrócić uwagę na fakt, że Góry Złote są jednym z dłuższych pasm sudeckich. Mają około 55 km długości, z czego 35 km na terenie Polski. Wśród głównych atrakcji Gór Złotych, należy wymienić przede wszystkim: kopalnię złota i arsenu w Złotym Stoku, Jaskinię Radochowską, kalwarię na Cierniaku, uzdrowisko w Lądku Zdroju, arboretum w Lądku, ruiny zamku Karpień, skały Trojan. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione, przez co będą idealnym miejscem do wędrówek w ciszy i spokoju.


Góry Bialskie to kolejne z pasm górskich, znajdujących się w Sudetach Wschodnich. Tak, jak zostało to wyżej wspomniane, według regionalizacji są częścią Gór Złotych. Bardzo często są również do Masywu Śnieżnika, a dokładnie ich północno-wschodnia część. Warto zaznaczyć, że Góry Bialskie są najdziwniejszym pasmem sudeckim pod względem ukształtowania terenu. Składa się na nie grupa gór, która rozchodzi się w kilku kierunkach, lecz bez szczytu, pełniącego rolę zwornika. Góry Bialskie dzielą się na dwie części: północną i południową, a oddzielone są od siebie Przełęczą Suchą (1006 m n.p.m.) i dolinami Bielawki i Morawki.


Śmiało można stwierdzić, że jedno i drugie pasmo górskie jest idealnym miejscem, jeśli chodzi o uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Złote i Bialskie stanowią również świetną bazę wypadową do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów i całego regionu Dolnego Śląska, który obfituje w wiele wspaniałych miejsc i zabytków. Szczególnie zachwycają jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Nie da się również ukryć, że oba pasma górskie same w sobie są regionami nieodkrytymi - możemy mieć pewność, że spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich. Gdzie w związku z tym warto jest się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji!


Lubisz górskie wędrówki po nieodkrytych szlakach? Koniecznie przeczytaj:


Nieodkryte szlaki w Beskidach

Nieodkryte szlaki w Bieszczadach

Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich

Nieodkryte szlaki w Górach Kaczawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich

Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach

Nieodkryte szlaki w Pieninach

Nieodkryte szlaki w polskich Tatrach



Dlaczego warto wyjechać w Góry Złote i Bialskie w sezonie letnim i jesiennym?


Każda podróż w góry, niezależnie w który region, to gwarancja mile spędzonego czasu, zarówno podczas samego pobytu w miejscowości, jak i podczas górskich wędrówek po szlakach. To, co zachwyca, to bez wątpienia cisza i spokój i zapierające dech w piersiach widoki. Góry Złote i Bialskie, co warto podkreślić, nie są zbyt wysokie, przez co z powodzeniem możemy się tu wybrać np. wspólnie z rodziną. Pamiętajmy jednak, że każda, nawet ta najmniejsza góra, w rzeczywistości może okazać się niezwykle wymagająca do zdobycia. Satysfakcja ze zdobycia szczytu na pewno będzie ogromna, szczególnie gdy planujemy wyjazd z dziećmi. Ich radość na pewno będzie nie do opisania. Góry Złote i Bialskie swoją wyjątkowość zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie są zbyt oblegane, przez co możemy podziwiać to, co najpiękniejsze. Każdy krok podczas wędrówek górskich przybliża nas w stronę realizacji upragnionego celu, jakim jest bez wątpienia zdobycie szczytu. By było jak najlepiej, warto jest się tu wybrać przede wszystkim jesienią, kiedy to dominują złote i ciepłe kolory, a aura przez dłuższy czas w pełni gwarantuje nam piękną, złotą jesień. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Pobyt w górach pozwala również w pełni się zregenerować i “naładować nasze akumulatory”, jak i zapomnieć o wszelkich trapiących nas problemach. Niezwykłym atutem jest również bez wątpienia bliskość granicy z Czechami, co pozwoli wybrać się na wycieczkę do naszych sąsiadów, a tam naprawdę jest co zwiedzać. 


Wyjazd w Góry Złote i Bialskie to przede wszystkim:


  • wspaniałe przeżycia i malownicze widoki górskie

  • doskonała opcja wyjazdu na każdą porę roku

  • doskonała baza do zwiedzania pozostałych pasm górskich Sudetów i całego Dolnego Śląska

  • bliskość granicy z Czechami

  • bogactwo atrakcji i zabytków

  • magia regionu, która na pewno pozytywnie wpłynie na każdego turystę

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


Na które szlaki w Górach Złotych i Bialskich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Warto podkreślić, że w Górach Złotych i Bialskich do dyspozycji mamy kilka, wartych uwagi szlaków, które idealnie sprawdzą się na wędrówkę w ciszy i spokoju. Nie ma tu tłumów, co powinno być szczególnie dobrą informacją dla tych osób, które chcą odpocząć od zgiełku, odkrywając zupełnie nowe miejsca. Każdy powinien znaleźć tu wszystko, co niezbędne do pełni szczęścia podczas pobytu w górach. Mamy w związku z tym głęboką nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Ci podjęcie decyzji, jeśli chodzi o wędrówkę po Górach Złotych i Bialskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Szlak z Bielic na Kowadło


Pierwsza propozycja szlaku to szczyt, należący do Korony Gór Polskich. Kowadło, bo o nim mowa, mierzy 988 m n.p.m. Dojdziemy na niego, wybierając szlak z Bielic lub z Przełęczy Gierałtowskiej. By trasa była bardziej okazała, warto wybrać tę pierwszą opcję. Do przejścia mamy 2,5 km, które powinniśmy pokonać w nieco ponad godzinę. Szlak z Bielic jest zielony i nie jest zbytnio wymagający. Warto jednak podkreślić, że praktycznie przez całą drogę prowadzi on pod górę. Jest jednak bardzo przyjemny, bo prowadzi przez las. Samo podejście na szczyt jest krótkie i niezbyt wymagające. Sam szczyt jest zalesiony, przez co możemy mieć nieco ograniczone widoki. Na szczycie jest sporo skał, na których możemy odpocząć. Powrót tym samym szlakiem lub kontynuacja marszu w kierunku Sedlego Pela. Wejście na Kowadło z powodzeniem można również połączyć ze zdobywaniem Rudawca w Górach Bialskich.


  • Z Lądka-Zdroju na Zamek Karpień i Trojak


Ta opcja powinna szczególnie przypaść do gustu osobom, które uwielbiają historię. Kolejny nieodkryty szlak prowadzi z Lądka-Zdroju w kierunku Zamku Karpień i na szczyt Trojak. Trasa jest w miarę prosta i powinna dostarczyć niezwykłych wrażeń, podczas jej zdobywania. Wędrówkę najlepiej jest rozpocząć od parkingu, znajdującego się przy ulicy Leśnej za Hotelem Trojan. Wybierając tą opcję, przemierzamy szlak m.in. Drogą Sarnią, a także szlak czerwony, który prowadzi w kierunku Sztolnych Skał. Po drodze zdobywamy szczyt Królówka, następnie Karpiak i docieramy do pierwszego punktu naszej wędrówki, czyli Zamku Karpień. To ruiny średniowiecznej budowli, która swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Od zamku wyruszamy w dalszą wędrówkę, wybierając szlak niebieski, prowadzący w kierunku Trojaka. W tym miejscu przyjdzie nam się co nieco namęczyć, jednak samo podejście pomiędzy olbrzymimi skałami na pewno pobudzi naszą wyobraźnię. Sam Trojak jest pięknym punktem widokowym w Lądku-Zdroju. Możemy stąd podziwiać m.in. piękną panoramę na Kotlinę Kłodzką. Jako ciekawostkę, warto podkreślić fakt, że skały, z których zbudowana jest góra, umożliwiają uprawianie wspinaczki.


  • Z Lądka-Zdroju na Jawornik Wielki i Borówkową


To kolejna, jednak nieco bardziej wymagająca propozycja dla osób, które wypoczywają w Lądku-Zdroju. Do przejścia w tym przypadku mamy dystans o długości 15,4 km, którego pokonanie powinno nam zająć około 5-6 godzin. Wrażenia z tej trasy na pewno będą niesamowite i pozwolą nam podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w Górach Złotych. Do naszego celu wędrówki, musimy podążać czerwonym szlakiem. Po drodze mijamy m.in. Orłowiec, Przełęcz Jaworową, Jawornik Wielki, na którym znajduje się wieża widokowa. Dalsza wędrówka wiedzie szlakiem granicą z Czechami. Zmierzamy w kierunku Przełęczy Jawornickiej, a następnie na Przełęcz Różaniec. Trasa prowadzi cały czas pod górę przez las. Docieramy do kolejnego punktu wędrówki, czyli Borówkowej, na której znajdziemy m.in. ogromną formację skalną, przypominającą psa. Znajdziemy tu również wieżę widokową, z której możemy podziwiać Kotlinę Kłodzką, jak i odległe o przeszło 200 km Tatry. Warto wybrać się na wędrówkę tą właśnie trasą.


  • Szlak z Bielic na Rudawiec


Z Gór Złotych, szybko przechodzimy do Gór Bialskich, w których znajduje się również wiele wspaniałych miejsc na górskie wędrówki. Najwyższym szczytem jest Rudawiec, liczący 1112 m n.p.m. Podobnie, jak Kowadło, ten szczyt należy do Korony Gór Polski. Najłatwiejszy szlak prowadzi z Bielic. Do pokonania mamy trasę o długości 5,3 km, co powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem żółtym, następnie mijamy leśniczówkę, przechodzimy przez most i maszerujemy 2 kilometry wzdłuż Białej Lądeckiej. Kolejne etapy wędrówki prowadzą nas szlakiem zielonym. Sama trasa jest w miarę łagodna i prowadzi nas przez las. Sam szczyt Rudawiec jest zalesiony, przez co nie zobaczymy zbyt wiele. Liczy się jednak satysfakcja z tego, że udało nam się zdobyć kolejny szczyt.


  • Szlak z Bielic na Czernicę


Podróż po Górach Złotych i Bialskich, kończymy na szlaku, który prowadzi z Bielic na szczyt Czernica, który liczy 1083 m n.p.m. Do pokonania mamy dystans 4 km, a jego przejście powinno nam zająć około 2 godzin. Wędrówkę rozpoczynamy od parkingu w Bielicach i dalej wędrujemy szlakiem żółtym. Następnie musimy podążać szlakiem zielonym. Szlak w kierunku Czernicy jest całkiem przyjemny i prowadzi przez las. Zanim dojdziemy na Czernicę, zdobędziemy szczyt Płoskę. Stąd już bardzo blisko do celu naszej wędrówki. Gdy zdobędziemy Czernicę, naszym oczom ukaże się wieża widokowa. Możemy stąd podziwiać malownicze widoki na Kotlinę Kłodzką, z Masywem Śnieżnika na czele. Oprócz tego Czarna Góra, Jawornik Wielki, Borówkowa, Dolina Nysy Kłodzkiej i Wysoki Jesionik. To punkt obowiązkowy podczas wypoczynku w Górach Bialskich.


Już dziś sprawdź propozycje noclegów w Lądku-Zdroju, Stroniach Śląskich, Złotym Stoku, Bielicach, Bolesławowie, Nowej Morawie, Starym Gierałtowie i Nowym Gierałtowie


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, pobyt w Górach Złotych i Bialskich będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku. Odkrywajcie to, co najpiękniejsze w tych górach.


Następny artykuł Trasy biegowe w Polsce....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!