Góry Bystrzyckie - tajemniczy masyw górski w Sudetach Środkowych

Góry Bystrzyckie - tajemniczy masyw górski w Sudetach Środkowych

Podróżowanie po górach pokazuje, że Polacy lubią odwiedzać zarówno te popularne, jak i mniej znane miejsca. Każda możliwość może okazać się tą najlepszą, gdy odpowiednio zaplanujemy swój urlop w górach. Nieważne gdzie, ważne jak! Z samych przyjemności, możecie korzystać, jeśli zdecydujecie się na Góry Bystrzyckie. Może nie jest to zbyt oblegany region, ale na pewno doceni go każdy turysta, który kocha góry.

Góry należą do kategorii tych miejsc, które lubimy odwiedzać o każdej porze roku. To, co odróżnia poszczególne miesiące, to aktywności, z których korzystamy. Jednakże, za każdym razem, naszym głównym celem jest zdobywanie tych popularnych szczytów. I nie liczy się to, czy żar leje się z nieba, czy też śniegu po kolana.

 

Każdy, kto zna Dolny Śląsk, doskonale wie, że możemy odkrywać tu naprawdę piękne regiony górskie. Do tych najpopularniejszych i najpiękniejszych, należy zaliczyć przede wszystkim Karkonosze. Jednakże sporym zainteresowaniem cieszą się również Góry Stołowe, czy Góry Izerskie.

 

 

fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0

 

Góry Bystrzyckie, którym nieco bliżej chcemy przyjrzeć się w tym artykule, na pewno można zaliczyć do kategorii tych nieodkrytych. Próżno tu szukać takich tłumów, z jakimi mamy do czynienia chociażby w Tatrach, czy Karkonoszach. Nie oznacza to, że nie jest tu pięknie. Wręcz przeciwnie! To region, który powinien zachwycić każdego turystę, który kocha góry.

 

Jesień w górach wcale nie musi być nudna. Przeczytaj koniecznie: Jesienny wyjazd w góry. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu

 

Góry Bystrzyckie - co warto o nich wiedzieć?

 

Standardowo, jak w przypadku wszystkich omawianych przez nas regionów górskich, również i tu należy rozpocząć od garści najważniejszych informacji. Góry Bystrzyckie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, na terenie województwa dolnośląskiego. Od północy Góry Bystrzyckie sąsiadują z Górami Stołowymi i Obniżeniem Dusznickim, natomiast od zachodu - z Górami Orlickimi. W całości znajdują się na obszarze Polski i wyróżniają się dużą lesistością. Warto wspomnieć, że teren jest słabo zaludniony, przez co będziemy mogli delektować się ciszą i spokojem. Góry Bystrzyckie nie są zbyt wysokie i wyróżniają się łagodnymi wierzchowinami. Stanowią atrakcyjne miejsce dla wytrwałych piechurów i rowerzystów, którzy poszukują miejsc wolnych od masowej turystyki.

 

Turystycznie to bardzo popularne miejsce, podobnie jak całe Sudety, idealne do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Bystrzyckie stanowią również świetną bazę do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów i całego regionu Dolnego Śląska, który obfituje w wiele wspaniałych miejsc.

 

Najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich to góra Sasanka o wysokości 985 m n.p.m., znajdująca się w masywie Jagodnej. Bardzo często, to właśnie Jagodna (977 m n.p.m.) była podawana jako ten najwyższy szczyt.

 

 

fot. tadeusz / zdjecia.nocowanie.pl

 

Nazwa Gór Bystrzyckich pochodzi od nazwy rzeki i miejscowości - Bystrzyca. Jednak samej etymologii, należy się doszukiwać w przymiotniku "bystry". W samych Górach Bystrzyckich mamy dwie rzeki o nazwie Bystrzyca, obie są lewobrzeżnymi dopływami Nysy Kłodzkiej. Jedna to Bystrzyca Dusznicka, a druga to Bystrzyca Łomnicka.

 

U podnóża Gór Bystrzyckich znajdziemy popularne miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka, która słynie z wielu wspaniałych zabytków i atrakcji. Również w Bystrzycy Kłodzkiej możemy znaleźć wiele interesujących obiektów noclegowych, dostępnych na każdą kieszeń. Ze szczytów tego regionu górskiego możemy podziwiać piękną panoramę na Kotlinę Kłodzką i Góry Orlickie.

 

Chcesz podróżować po regionie? Koniecznie zajrzyjcie i zobaczcie apartamenty w Kotlinie Kłodzkiej:

 

 

Goszowianka

Goszowianka

Stronie Śląskie, ul. Goszów

Apartamenty Stronie Śląskie 9.9
EkoGaik

EkoGaik

Lewin Kłodzki, ul. Krzyżanów

Apartamenty Lewin Kłodzki

 

 

Góry Bystrzyckie - geologia i rzeźba terenu

 

Góry Bystrzyckie są o tyle ciekawym regionem górskim, że wyróżniają się niezwykłą rzeźbą terenu. Rozciągają z północnego zachodu na południowy wschód, od Obniżenia Dusznickiego po Przełęcz Międzyleską (534 m n.p.m.) na długości ok. 40 km. Przełęcz Spalona (811 m n.p.m.) dzieli te góry na dwie nierówne części: północną i południową. W tej północnej możemy wyróżnić rozległe stoliwo górskie ze słabo wyróżniającymi się kulminacjami Łomnickiej Równi (890 m n.p.m.) i Smolnej (865 m n.p.m.), rozcięte doliną Bystrzycy Łomnickiej na dwie równoległe części. Masyw Łomnickiej Równi opada stromo ku Wysoczyźnie Łomnicy.

 

Część południowa obejmuje wyraźny grzbiet górski, poprzecinany poprzecznymi dolinami rzek, wznosi się najwyższy szczyt gór – Sasanka (985 m n.p.m.) w masywie Jagodnej (977 m n.p.m.), która błędnie jest podawana za najwyższy szczyt.

 

Na południe od niej grzbiet, podzielony obniżeniami rozpada się na wyspowe masywy, Gniewosza (853 m n.p.m.) i Czerńca (891 m n.p.m.), u podnóża którego znajduje się jedyna w Górach Bystrzyckich jaskinia krasowa – Solna Jama. Następnie na południe, Góry Bystrzyckie łagodnie opadają w kierunku Przełęczy Międzyleskiej (534 m n.p.m.). W południowej części Gór Bystrzyckich wyróżniamy następujące szczyty: Kamyk (721 m n.p.m.), Bochniak (713 m n.p.m.), Graniczny Wierch (711 m n.p.m.) oraz Kamieńczyk (702 m n.p.m.).

Od wschodu masywy Jagodnej, Gniewosza i Czerńca opadają stromo do kotlinowatego obniżenia, w którym położone są Wyszki, Ponikwa i Poręba. Obniżenie to od Rowu Górnej Nysy oddziela Wyszkowski Grzbiet.

 

 

fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Analizując geologię Gór Bystrzyckich, trzeba podkreślić, że składają się przede wszystkim ze skał metamorficznych, należących do metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich (metamorfiku bystrzycko-orlickiego), stanowiącego część tzw. metamorfiku orlicko-kłodzkiego, albo kopuły kłodzko-orlickiej. Lokalnie, głównie w części południowej pasma występują skały wapienne: wapienie krystaliczne (marmury kalcytowe i dolomitowe) i erlany (okolice Różanki, Rudawy, Gniewoszowa), z którymi związane są zjawiska krasowe. Skały te były dawniej eksploatowane w licznych małych kamieniołomach, np. koło Solnej Jamy i w okolicach Różanki.

 

W części północnej oraz wschodniej na skałach metamorficnych zalegają górnokredowe margle, piaskowce i mułowce będące przedłużeniem osadów depresji śródsudeckiej.

Osady czwartorzędowe (np. gliny deluwialne, torfy oraz aluwia rzek i potoków) mają niewielkie rozprzestrzenienie.

 

Najważniejszą i największą jednostką budującą Góry Bystrzyckie jest metamorfik orlicko-kłodzki, stanowiący prekambryjski górotwór zbudowany z kambryjskich łupków łyszczykowych, gnejsów i paragnejsów.

 

Fauna i flora w Górach Bystrzyckich

 

Jak przystało na wyjątkowy region górski, Góry Bystrzyckie mogą pochwalić się naprawdę bogaty światem roślin i zwierząt, które stanowią pewnego rodzaju wyróżnik tego miejsca. W wielu przypadkach jest to roślinność typowa dla gór. Jednak i znajdziemy tu takie gatunki, które znajdują się pod ochroną. Podobnie jest w przypadku świata zwierząt - znajdziemy tu kilka interesujących i naprawdę rzadkich gatunków.

 

Poznaj: Niezwykłe miejsca w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć

 

Świat roślin na terenie Gór Bystrzyckich przedstawia się następująco:


  • 850 gatunków roślin naczyniowych

  • 69 gatunków górskich

  • rzadkie chronione gatunki roślin to rosiczka, brzoza karłowata, sosna drzewokosa

  • charakterystyczne rośliny, które występują w lasach to: wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek wyniosły, paprotka zwyczajna, czosnek niedźwiedzi, lilia złotogłów, śnieżyca wiosenna;

  • łubin trwały - charakterystyczna roślina, występująca na porzuconych, zarastających łąkach górskich.


Świat zwierząt również obfituje w ciekawe gatunki i przedstawia się następująco:


  • 16 gatunków ptaków, w tym 67 lęgowych, 29 prawdopodobnie lęgowych, a 20 przypuszczalnie mogących gniazdować i są to: pluszcz zwyczajny, pliszka górska, derkacz, siwerniak, bocian czarny, czeczotka, puchacz, dzięcioł zielonosiwy, krzyżodziób świerkowy, włochatka, świergotek łąkowy, drozd obrożny, dziwonia, świerszczak, pokląskwa;

  • bogaty świat bezkręgowców - szlaczkoń torfowiec, modraszek bagniczek;

  • rzadki gatunek ślimaka - świdrzyk kasztanowaty.


Góry Bystrzyckie wchodzą w skład Obszaru chronionego krajobrazu „Góry Bystrzyckie i Orlickie". W północno-zachodniej części znajduje się rezerwat ścisły „Torfowisko pod Zieleńcem” (Topieliska, Tundra Syberyjska), który obejmuje unikalne przyrodniczo torfowisko wysokie z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.

 

Dlaczego Góry Bystrzyckie to dobra opcja na urlop w górach?

 

Możemy być pewni tego, że odnajdziemy tu wszystko, co najpiękniejsze w polskich górach. Są malownicze szlaki turystyczne, jest niezwykły klimat oraz cisza i spokój, które pozwolą przemierzać nam te najpiękniejsze trasy.

 

Góry Bystrzyckie swoją wyjątkowość zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie są zbyt oblegane. Każdy kolejny krok na szlaku przybliża nas w stronę coraz to wspanialszych widoków. By było jeszcze piękniej, warto się tu wybrać również jesienią, gdzie dominują złote i ciepłe kolory, a pogoda przez dłuższy czas jest w stanie nam zagwarantować piękną, złotą jesień. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy mogli delektować się klimatem i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Możemy w tym miejscu nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, naładować “akumulatory” i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Warto również podkreślić bliskość granicy z Czechami, przez co możemy urozmaicić nasz urlop wycieczką do naszych sąsiadów - a tam naprawdę jest co zwiedzać.

 

Wyjazd w Góry Bystrzyckie to przede wszystkim:


  • same wspaniałe przeżycia

  • malownicze wid0ki, które najpiękniej wyglądają jesienią

  • stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu Dolnego Śląska

  • znajdują się bardzo blisko granicy z Czechami

  • liczne atrakcje i zabytki

  • magia tego regionu zadziała na każdego turystę

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności

  • swoboda wyprawy do innych regionów górskich - np. Góry Bardzkie.

Ruszamy w góry - poznaj nieodkryte i najpopularniejsze szlaki turystyczne w Górach Bystrzyckich

 

Po co jeździmy w góry? Przede wszystkim, by zdobywać najwyższe szczyty. Pomimo tego, że ich tu nie brakuje, to region sam w sobie należy uznać za nieodkryty i to jest właśnie jego największym atutem. Obowiązkiem, na pewno będzie zdobycie dwóch najwyższych szczytów, czyli Sasanki i Jagodnej, ale nie tylko. Z myślą o turystach, którzy chcą odkryć piękno Gór Bystrzyckich, przygotowaliśmy listę tych nieodkrytych, jak i najpopularniejszych szlaków. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?

 

 

fot. Marcin / AdobeStock, CC0

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?

 

Szlaki w Górach Bystrzyckich

 

Zaproponowane przez nas trasy, na pewno są wyjątkowe i odpowiednie, zarówno dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, jak i tych osób, które zdobyły już wiele szczytów. Pomimo tego, że wysokość nie przekracza tu 1000 m n.p.m., to na pewno nikt nie będzie narzekał na nudę.

 

  • Szlak żółty z Przełęczy Sokołowskiej na Kamienną Górę


Kamienna Góra to szczyt o wysokości 704 m n.p.m., należący do Korony Gór Bystrzyckich. Jest to na pewno opcja odpowiednia dla każdego turysty. Najlepiej jest wyruszyć z Przełęczy Sokołowskiej, zgodnie z oznaczeniami koloru żółtego. Trasa praktycznie cały czas prowadzi przez las. Podejście będzie już strome, jednak widoki nam wszystko wynagrodzą. A skoro już o panoramie mowa, to ze szczytu można podziwiać piękną panoramę na Polanicę-Zdrój. Jeśli chcemy urozmaicić naszą wędrówkę, to warto jest wybrać się do Fortu Fryderyka, oddalonego o około 1000 metrów od Kamiennej Góry. Obecnie znajdują się tu jedynie schodki, prowadzące do korytarzyka w podziemiu, w większości zasypanego.

 

  • Szlak niebieski do masywu Jagodnej


Jagodna leży w Górach Bystrzyckich i jest to na pewno popularna trasa, którą warto pokonać. Do przejścia mamy tu 2,8 km, co powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem z Przełęczy nad Porębą. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszego szlaku, wędrujemy głównie przez las. Nikt nie powinien w związku z tym narzekać, szczególnie w upalne dni. Podczas spaceru możemy podziwiać m.in. widoki na Masyw Śnieżnika. Jagodna jest najwyższym szczytem w Górach Bystrzyckich, zaliczana do Korony Gór Polski. Na samym szczycie możemy podziwiać przepiękne widoki górskie ze znajdującej się tu wieży widokowej. Wieża widokowa to nowoczesna konstrukcja.

 

 

fot. RITHOR / AdobeStock, CC0

 

Możemy powrócić tą samą trasą lub kontynuować naszą wędrówkę w kierunku Przełęczy Spalonej. Znajduje się tu schronisko PTTK Jagodna, świadczące usługi noclegowo-gastronomiczne. Przy schronisku znajduje się Autostrada Sudecka, przy której zlokalizowany jest bezpłatny parking. Jest to w związku z tym drugi punkt startu, który umożliwi nam dotarcie do masywu Jagodnej. Od schroniska PTTK Jagodna również prowadzi niebieski szlak. Na Przełęczy Spalona można odpocząć i podziwiać piękne górskie widoki.

 

Wiedz, że przez Sasankę, czyli najwyższy szczyt tego regionu górskiego przechodzi właśnie ten niebieski szlak z Przełęczy Spalonej na Jagodną i do Przełęczy nad Porębą. Oznacza to, że możemy zaliczyć dwa najwyższe szczyty jednego dnia.

 

  • Niebieski szlak z Dusznik-Zdroju do schroniska pod Muflonem


Kolejna propozycja powinna być równie przyjemna. Tym razem wyruszamy z jednej z popularnych miejscowości uzdrowiskowych i kierujemy się w kierunku schroniska pod Muflonem. Wędrówka odbywa się szlakiem niebieskim i do przejścia mamy 5,5 kilometra, które powinniśmy pokonać w około 2 godziny. W czym tkwi wyjątkowość właśnie tej trasy?

 

Przede wszystkim będziemy mogli nacieszyć oczy wspaniałymi widokami górskimi. Trasa początkowo prowadzi asfaltem, a następnie wchodzimy do lasu. Naszą uwagę na pewno zwróci kaplica Świętej Trójcy, znajdująca się na wzniesieniu - do pokonania w tym przypadku mamy 141 stopni schodów. Udając się w dalszą wędrówkę, możemy nacieszyć nasze oczy wspaniałymi widokami na Góry Bystrzyckie. Po osiągnięciu naszego celu, czyli Schroniska pod Muflonem, możemy podziwiać panoramę Dusznik-Zdroju i Gór Stołowych. Tutejsze schronisko oferuje nam możliwość zjedzenia ciepłego posiłku lub wypicia napojów.

 

  • Dolina Dzikiej Orlicy - wyjątkowe miejsce, które każdy powinien zobaczyć


Warto w tym miejscu wspomnieć również o Dolinie Dzikiej Orlicy, która jest określana jako pewnego rodzaju wisienka na torcie, gdy mówimy o właśnie tym regionie górskim. W opinii wielu turystów, jest oazą ciszy i spokoju, a rozciągają się z niej naprawdę wspaniałe widoki. Dolina ta, co warto podkreślić, rozciąga się pomiędzy Górami Bystrzyckimi a czeską stroną. Rozciąga się na długości 25 km, a jej najlepsze fragmenty można podziwiać podczas spaceru ze schroniska Orlicka chata u Rampusaka. Przeżycia ze spaceru przez tereny Doliny Dzikiej Orlicy na pewno będą wspaniałe.

 

  • Szlak zielony do Rezerwatu Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem


Gdy mówimy o tych nieodkrytych szlakach, to warto w tym miejscu wymienić również rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Najlepiej będzie tu dojść szlakiem zielonym od parkingu, znajdującego się na Drodze Dusznickiej w Dolinie Górnej Bystrzycy. Do przejścia mamy dystans o długości 1,2 km, a jego przejście powinno nam zająć zaledwie 25 minut.

 

 

fot. danuska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Jak widać, jest to bardzo prosta i krótka trasa. Wrażenia ze spaceru tym szlakiem na pewno będą wspaniałe. W rezerwacie znajduje się 10 przystanków, wchodzących w skład ścieżki edukacyjnej. To, co na pewno zachwyci każdego podczas tego spaceru to piękno gór i przyrody.

 

Lubisz pokonywać najpiękniejsze trasy w polskich górach. Przeczytaj koniecznie: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Atrakcje w Górach Bystrzyckich

 

Okazuje się, że popularne szczyty górskie nie są jedynymi miejscami, które warto odwiedzić podczas wypoczynku w tym właśnie regionie. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane na samym początku, warto odwiedzić popularne miejscowości uzdrowiskowe (Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój). Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i Górach Bystrzyckich to również kilka innych ciekawych propozycji. Należy tu zaliczyć chociażby:

 

  • ruiny średniowiecznego Zamku Szczerba, który powstał w XIV wieku - znajduje się w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich;

  • trzy barokowe, drewniane kościoły, które powstały w XVIII wieku - zlokalizowane w miejscowościach Nowa Bystrzyca, Kamieńczyk i Zalesie;

  • wiele małych kapliczek;

  • domki myśliwskie i strażnice;

  • atrakcje turystyczne w Bystrzycy Kłodzkiej.


Noclegi w Górach Bystrzyckich

 

Pobyt w tym wspaniałym regionie górskim to wiele możliwości, gdy weźmiemy pod uwagę możliwości, związane z noclegami. Turyści, którzy planują wypoczynek w tej części kraju, najczęściej decydują się na kwatery i pokoje w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

Okazuje się, że to nie jedyna możliwość, bo praktycznie cały region posiada wspaniale rozwinięte zaplecze noclegowe. Warto jest wziąć pod uwagę również domki Polanica-Zdrój, jak i apartamenty Duszniki-Zdrój. Z takiej możliwości powinny skorzystać przede wszystkim większe grupy, które pragną odkrywać piękno Gór Bystrzyckich.

 

Gdy mówimy o koszcie pobytu, to trzeba podkreślić, że średnia cena mieści się tu w przedziale od 60-70 zł od osoby za dobę. Wszystko jest oczywiście uzależnione od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standard obiektu, termin przyjazdu i długość pobytu. Pewne jest to, że w Górach Bystrzyckich każdy turysta znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

 

Tutaj znajdziesz noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju i Polanicy-Zdrój:

 

 

 

 

Pamiętaj, że Góry Bystrzyckie są odpowiednią propozycją na każdą porę roku. Odkryj ich piękno już dziś. Na pewno nie pożałujesz!

 

 

Następny artykuł Puszcza Solska - Polska...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!