Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich. Gdzie warto się wybrać?

Każdy wyjazd w góry, niezależnie od pory roku, gwarantuje mile spędzony czas. W opinii wielu osób, najpiękniej jest tu jesienią. Zauważyć można jednak, że z roku na rok, turystów wypoczywających w górach jest coraz więcej. Każdy poszukuje tu ciszy i spokoju, wytchnienia i ucieczki od codzienności i problemów. Wszystko to możesz znaleźć m.in. w Górach Bystrzyckich. Które szlaki warto odkryć?

Podczas dopiero co zakończonych wakacji, mogliśmy zaobserwować, jak chętnie wybieranymi regionami były góry. Miało to przede wszystkim bezpośredni związek z trwającą pandemią koronawirusa. Tłumy oczekujące na wejście na dany szczyt były codziennością. By delektować się ciszą i spokojem, warto jest w związku z tym wybrać Góry Bystrzyckie, nawet teraz, gdy na tych bardziej popularnych szlakach, mamy zdecydowanie mniejszą liczbę turystów. Spokojna wędrówka, ogrom atrakcji, malownicze widoki i trasy - wszystko to znajdziemy właśnie tutaj.


Warto zaznaczyć, że Góry Bystrzyckie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, na terenie województwa dolnośląskiego. Od północy Góry Bystrzyckie sąsiadują z Górami Stołowymi i Obniżeniem Dusznickim, natomiast od zachodu - z Górami Orlickimi. Góry Bystrzyckie leżą na terenie Polski i to co je wyróżnia to bez wątpienia duża lesistość. Dodatkowo teren jest bardzo słabo zaludniony. Nie jest to popularny turystycznie region, więc te góry same w sobie są nieodkryte. Należy podkreślić, że Góry Bystrzyckie nie są zbyt wysokie, o łagodnych wierzchowinach. Stanowią atrakcyjne miejsce dla wytrwałych piechurów i rowerzystów, którzy poszukują miejsc wolnych od masowej turystyki.


Turystycznie to bardzo popularne miejsce, idealne do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Bystrzyckie stanowią również świetną bazę do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów i całego regionu Dolnego Śląska, który obfituje w wiele wspaniałych miejsc. W związku z tym to region atrakcyjny, ot tak, bez powodu. Szczególnie każdego powinny zachwycić w sezonie jesiennym - dominuje tu bogactwo kolorów oraz puste szlaki. Nie da się ukryć, że same w sobie są miejscem nieodkrytym - na pewno spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Dlaczego warto wyjechać w Góry Bystrzyckie w sezonie letnim i jesiennym?


Każda podróż w góry to niezapomniane przeżycia i mile spędzony czas, podczas samego pobytu w miejscowościach, jak i podczas wędrówek górskich. By zdobyć dany szczyt, czasem musimy co nieco się namęczyć. Pomimo tego, że nie są to wysokie góry, czasem może się zdarzyć, że podejścia będą strome. Dla chcącego to jednak nic trudnego. A satysfakcja ze zdobycia szczytów i pokonania własnych słabości, przynosi wiele radości - szczególnie gdy wybieramy się tam w gronie najbliższych nam osób. 


Góry Bystrzyckie swoją wyjątkowość zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie są zbyt oblegane, przez co możemy podziwiać w tym regionie wszystko, co najpiękniejsze. Każdy kolejny krok na szlaku przybliża nas w stronę coraz to wspanialszych widoków. By było jeszcze piękniej, warto się tu wybrać również jesienią, gdzie dominują złote i ciepłe kolory, a pogoda przez dłuższy czas jest w stanie nam zagwarantować piękną, złotą jesień. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy mogli delektować się klimatem i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Możemy w tym miejscu nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, naładować “akumulatory” i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Warto również podkreślić bliskość granicy z Czechami, przez co możemy urozmaicić nasz urlop wycieczką do naszych sąsiadów - a tam naprawdę jest co zwiedzać.


Wyjazd w Góry Bystrzyckie to przede wszystkim:


 • mnóstwo wspaniałych przeżyć

 • malownicze widoki, szczególnie jesienią

 • doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Dolnego Śląska i Karkonoszy

 • bliskość granicy z Czechami

 • bogactwo atrakcji i zabytków

 • magia tego regionu na pewno zadziała na każdego

 • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


W tym regionie na pewno nikt nie będzie się nudził. Podczas urlopu w Górach Bystrzyckich, warto odwiedzić również pobliskie Karkonosze. Góry Sowie i Góry Stołowe. Sprawdź: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach, nieodkryte szlaki w Górach Sowich i nieodkryte szlaki w Górach Stołowych


Na które szlaki w Górach Bystrzyckich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Góry Bystrzyckie same w sobie nie są zbyt obleganym miejscem. Jeśli poszukujemy ciszy i spokoju oraz wypoczynku z dala od ludzi, to miejsce stworzone dla nas. Każdy powinien znaleźć wszystko, co niezbędne do pełni szczęścia, podczas wypoczynku w górach. W tym artykule postaramy się zaprezentować najciekawsze trasy, z dala od tłumu turystów. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi, ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji, dotyczącej wędrówki po górach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


 • Z Przełęczy Sokołowskiej na Kamienną Górę

Pierwsza propozycja z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Celem naszej wędrówki jest Kamienna Góra o wysokości 704 m n.p.m., należąca do Korony Gór Bystrzyckich. Najlepiej jest wyruszyć z Przełęczy Sokołowskiej żółtą ścieżką - trasa prowadzi praktycznie cały czas przez las. Samo podejście pod Kamienną Górę jest strome. Z samego szczytu możemy podziwiać niezwykłą panoramę na Polanicę-Zdrój. Jeśli chcemy urozmaicić naszą wędrówkę, to warto jest wybrać się do Fortu Fryderyka, oddalonego o około 1000 metrów od Kamiennej Góry. Obecnie znajdują się tu jedynie schodki, prowadzące do korytarzyka w podziemiu, w większości zasypanego.


 • Z Dusznik-Zdroju do schroniska pod Muflonemfot. danuska / zdjecia.nocowanie.pl

Kolejna trasa na pewno będzie tak samo wyjątkowa. Do pokonania mamy dystans o długości 5,5 km - przejście powinno nam zająć około 2 godzin. Wędrówkę należy rozpocząć szlakiem niebieskim. Trasa początkowo prowadzi asfaltem, a następnie wchodzimy do lasu. Naszą uwagę na pewno zwróci kaplica Świętej Trójcy, znajdująca się na wzniesieniu - do pokonania w tym przypadku mamy 141 stopni schodów. Udając się w dalszą wędrówkę, możemy nacieszyć nasze oczy wspaniałymi widokami na Góry Bystrzyckie. Po osiągnięciu naszego celu, czyli Schroniska pod Muflonem, możemy podziwiać panoramę Dusznik-Zdroju i Gór Stołowych. Tutejsze schronisko oferuje nam możliwość zjedzenia ciepłego posiłku lub wypicia napojów. Oczywiście, możemy też odpocząć przed powrotem do Dusznik.


 • Szlak na Jagodną

 

 

Następny szlak turystyczny w Górach Bystrzyckich liczy 2,8 km, a jego pokonanie powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem niebieskim. Warto podkreślić, że cały czas wędrujemy przez las, jednak nie powinniśmy mieć powodów do narzekań, szczególnie w upalne dni. Podczas spaceru możemy podziwiać m.in. widoki na Masyw Śnieżnika. Jagodna jest najwyższym szczytem w Górach Bystrzyckich, zaliczana do Korony Gór Polski. Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać wspaniałe widoki.


 • Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcemfot. danuska / zdjecia.nocowanie.pl

Miłośników przyrody, powinien zainteresować kolejny ze szlaków spacerowych. Wędrówkę warto rozpocząć z parkingu, znajdującego się na Drodze Dusznickiej w Dolinie Górnej Bystrzycy i udajemy się zielonym szlakiem. Do pokonania mamy dystans o długości 1,2 km, a jego pokonanie powinno nam zająć 25 minut. Wrażenia ze spaceru tym szlakiem na pewno będą wspaniałe. W rezerwacie znajduje się 10 przystanków, wchodzących w skład ścieżki edukacyjnej. To, co na pewno zachwyci każdego podczas tego spaceru to piękno gór i przyrody.


 • Dolina Dzikiej Orlicyfot. Skica911 / pixabay.com, CC0

Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą wisienkę na torcie. To prawdziwa oaza ciszy, wspaniałych widoków i spokoju. Warto podkreślić, że Dolina Dzikiej Orlicy oddziela Góry Bystrzyckie od czeskiego pasma Gór Orlickich. Rozciąga się na długości 25 km, a jej najlepsze fragmenty można podziwiać podczas spaceru ze schroniska Orlicka chata u Rampusaka. Przeżycia ze spaceru tym szlakiem na pewno będą wspaniałe.Domki Comfort House

Domki Comfort House

Duszniki-Zdrój, ul. Łężyce

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Agroturystyka Smoczy Dwór

Agroturystyka Smoczy Dwór

Bystrzyca Kłodzka, ul. Lasówka

Agroturystyka 9.5
Doboszówka

Doboszówka

Bystrzyca Kłodzka, ul. Lasówka

Kwatery i pokoje 9.9
Sprawdź propozycje noclegów w Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Zieleńcu oraz Lasówce


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, pobyt w Górach Bystrzyckich będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku. Odkrywajcie to, co najpiękniejsze w górach.
Następny artykuł Wrzesień w Tatrach. Tłumy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej