Ojcowski Park Narodowy. Jak wygląda ruch turystyczny?

Ojcowski Park Narodowy. Jak wygląda ruch turystyczny?

Ojcowski Park Narodowy to jedno z najbardziej urokliwych miejsc nie tylko w pobliżu Krakowa, ale w całym kraju. Choć należy do najmniejszych polskich parków narodowych, na turystów czeka bogata przyroda i wiele niezwykłych zabytków. Podróżnicy zawsze chętnie tam przyjeżdżali – czy w tym roku coś się zmieniło?

Ojcowski Park Narodowy leży tylko kilkanaście kilometrów od Krakowa, stanowi więc miejsce, do którego chętnie przyjeżdżają mieszkańcy tego miasta, jak i turyści, którzy spędzają w nim czas. Oprócz tego Ojcowski Park Narodowy również sam w sobie jest celem wypraw. W 2019 roku odwiedziło go prawie 270 tysięcy osób, którzy zwiedzali miejscowe muzeum, jaskinie Łokietka i Ciemną oraz zamek. Prawdziwy boom turystyczny widzimy tam właściwie tylko przez pół roku. Od kwietnia do listopada szlaki są zatłoczone, podobnie sytuacja wygląda na trzech dostępnych parkingach.

Warto wspomnieć, że wstęp na teren parku narodowego jest bezpłatny. Co oznacza, że spacer tamtejszymi szlakami może być dostępny dla wszystkich chętnych. Opłaty naliczane są tylko za zwiedzanie wymienionych wyżej atrakcji turystycznych.


Ojcowski Park Narodowy, co warto zobaczyć?


Charakterystyczne dla krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego są skały ostańcowe o bardzo romantycznych nazwach. Najsłynniejszą jest oczywiście Maczuga Herkulesa, którą możemy oglądać niedaleko zamku Pieskowa Skała. Na uwagę zasługują również takie formacje jak Brama Krakowska, Igła Deotymy, Rękawica czy Panieńskie Skały.

W parku warto obejrzeć nie tylko rzucające się w oczy skały, ale również jaskinie, które powstały wskutek działania wód. Szacuje się, że w obszarze parku jest około 500… Turyści mogą wejść tylko do dwóch – Jaskini Łokietka i Jaskini Ciemnej, będącej niezwykle cennym stanowiskiem archeologicznym. Wiemy na przykład, że zamieszkiwali ją neandertalczycy, a badaczom udało się nawet zrekonstruować ich obozowisko.

Turyści chętnie odwiedzają też urokliwe Źródełko Miłości, znajdujące się niedaleko formacji skalnej Brama Krakowska, wiele osób odwiedza też zamek w Pieskowej Skale, obecnie będący odziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, a także zamek w Ojcowie. Stanowi on część wielkiego przedsięwzięcia króla Kazimierza, który w XIV wieku wzniósł wiele warowni mających chronić granice państwa przed agresorami.

Warto również wiedzieć, że przez Ojcowski Park Narodowy biegnie sieć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Dzięki nim zobaczymy najważniejsze zabytki i charakterystyczne miejsca parku narodowego.

Ojcowski Park Narodowy z mniej turystów niż przed rokiem


Chociaż w Ojcowskim Parku Narodowym nie brakuje atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia, to w roku 2020 widać mniejszy ruch turystyczny. Co prawda w styczniu i lutym nic na to nie wskazywało – zwiedzających ojcowski zamek było więcej niż w roku wcześniejszym – to pandemia przerwała tendencję wzrostową.

Z uwagi na bezpieczeństwo aż do maja nie udostępniano najważniejszych atrakcji turystycznych Ojcowskiego Parku Narodowego.

W miesiącach: marzec, kwiecień i maj obiekty turystyczne na terenie naszego Parku Narodowego były zamknięte z uwagi na pandemię koronawirusa. Ponownie udostępnione zostały niektóre z nich od dnia 8 czerwca br. po uprzednim uzyskaniu opinii Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W okresie letnim frekwencja w ruinach zamku w Ojcowie była porównywalna z latami ubiegłymi. Jaskinię Ciemną odwiedziło mniej osób z powodu wprowadzonego ograniczenia 30 osób na jedno wejście o każdej pełnej godzinie (od 9:00 do 16:00), od 13 września otwarta została również ekspozycja przyrodnicza parku.


Najwięcej osób decydowało się na weekendowe oraz świąteczne wyjazdy i spacery dostępnymi bezpłatnie szlakami turystycznymi Ojcowskiego Parku Narodowego. Okazuje się, że nawet przy mniejszej niż do tej pory liczbie turystów, służby parku muszą zmagać się ze znanymi problemami – brakiem poszanowania dla przyrody.

Turyści parkowali na dziko przy drogach, co powodowało rozjeżdżanie terenów zielonych. Bardzo duży problem stanowiły też maseczki jednorazowe i inne śmieci, które były zostawiane przez spacerowiczów. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, stanowi też naruszenie zasad, jakie obowiązują na terenie parku narodowego.

Oferty i ceny noclegów w okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego


Największym zainteresowaniem turystów, którzy szukali noclegów w okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego, cieszył się oczywiście Ojców. Liczba zapytań o noclegi była wysoka przede wszystkim w przypadku terminów wakacyjnych, ale wiele osób pytało też o czerwiec i wrzesień. Ich liczba była o wiele wyższa niż rok temu.

Poza Ojcowem popularnymi miejscowościami turystycznymi są także o wiele spokojniejsze Pieskowa Skała i Wola Kalinowska. Stanowią dobrą bazę wypadową dla osób, które chcą pospacerować tamtejszymi szlakami.


Urlop w okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego jest atrakcyjny nie tylko ze względu na jego malowniczy charakter. Ceny noclegów są tam niezwykle konkurencyjne. Latem średni koszt noclegu dla jednej osoby wynosi niecałe 39 złotych. Również w zimie cena za noc nie przekracza 40 złotych, co nadal stanowi kuszącą perspektywę.

Dane w artykule dotyczą okresu styczeń – wrzesień 2020 r.

Następny artykuł Fałszywe sms-y z Sanepidu....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!