Mariany w Kołobrzegu w nowym nietypowym wydaniu. Wyjątkowa atrakcja dla turystów

Mariany w Kołobrzegu w nowym nietypowym wydaniu. Wyjątkowa atrakcja dla turystów

Kołobrzeg to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych miejscowości nad Bałtykiem. Przyciąga nie tylko świetnie rozwiniętą bazą noclegową, piękną plażą, ale również licznymi atrakcjami turystycznymi, wśród których szczególną popularnością cieszą się Mariany. To właśnie pod tą nazwą ukrywa (a raczej ukrywają się) prawdziwy symbol miasta. Od teraz, turyści będą mogli skorzystać z wyjątkowej atrakcji z nimi związanej.

Każdy, kto planuje wakacje nad morzem, niemal każdego roku bierze pod uwagę miejscowość Kołobrzeg. Okazuje się, że ta miejscowość to prawdziwy hit. Na co dzień żyje tu nieco ponad 46 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim ta wartość jest nawet pięć razy większa. Turyści chętnie wybierają apartamenty Kołobrzeg i korzystają z uroków tego popularnego miasta. Warto zaznaczyć, że atrakcje turystyczne w Kołobrzegu to nie tylko piękna plaża, muzea i inne fascynujące zabytki, ale również niezwykłe Mariany, które od 2019 roku zachwycają turystów i mieszkańców.


Zobacz koniecznie: Lubisz wrocławskie krasnale? Koniecznie poznaj symbole innych miast!


Mariany Kołobrzeg - jedna z największych atrakcji Kołobrzegu


Czym właściwie są Mariany? Rzeźby mew, zwane Kołobrzeskimi Marianami, stały się prawdziwą atrakcją Kołobrzegu od 2019 roku. Tworzone są one w pracowni miejscowego rzeźbiarza, Romualda Wiśniewskiego, według projektu Dariusza Jakubowskiego. Pan Darek jest znanym grafikiem, który od lat tworzy obrazy przedstawiające mewy w różnych ludzkich sytuacjach życiowych. Jego prace zostały zaprezentowane w 2014 roku podczas wernisażu w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu.



fot. Nocowanie.pl

Na kołobrzeskim deptaku, w pobliżu kortów tenisowych, zostały ustawione pierwsze figurki Marianów. Każda z tych rzeźb nosi nazwę lub imię, reprezentującą różne postacie. Przy kortach tenisowych można spotkać typowych turystów - Mariana Marylkę, która charakteryzuje się dużym kapeluszem i okularami przeciwsłonecznymi. Towarzyszy jej Marian Junior, będący połączeniem dwóch mew - jednej młodej i jednej dorosłej. Wyróżnia go aparat fotograficzny przewieszony przez szyję. Natomiast na kołobrzeskim molo można znaleźć rzeźbę Mariana z deskorolką. Turyści, dowiadując się o istnieniu Marianów, natychmiast zaczynają poszukiwania tych figurek. Nawet ci, którzy dopiero planują wypoczynek w Kołobrzegu, dodają spacer śladem Marianów do swojej listy rzeczy do zrobienia.


Poznaj: TOP 7 atrakcji w Kołobrzegu #wypoczywamwpolsce


Nowa atrakcja turystyczna, związana z Marianami - co to takiego?


Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta serdecznie zaprasza mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w fascynującej terenowej grze miejskiej o nazwie "Kołobrzeskie Mariany - detektywi historii". Celem tej gry jest nie tylko zapewnienie uczestnikom rozrywki i zabawy, ale również edukacja oraz poznanie ciekawostek historycznych związanych z naszym pięknym miastem.


W tej atrakcyjnej formie rozrywki, kluczową rolę odgrywa przestrzeń miejska, zarówno śródmiejska, jak i nadmorska, po której gracze będą się poruszać. Centralnym motywem gry są, oczywiście, rzeźby mew, czyli "kołobrzeskie Mariany". Celem gry jest wspólna zabawa i przeżycie niezapomnianej przygody, niezależnie od wieku uczestników. Oprócz tego, gracze będą mieli okazję odkryć mniej znane atrakcje turystyczne Kołobrzegu. Zadania i wyzwania w grze zostaną dostosowane do tematyki oraz wieku uczestników.



fot. Karol Wiak

Przeczytaj: Pomorze Zachodnie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?


Terminy gry zaplanowane są na każdą środę lipca i sierpnia, przy czym trasy będą się odbywać na zmianę. Zapraszamy wszystkich do udziału i wspólnego odkrywania tajemnic miasta Kołobrzeg. To będzie niezapomniana przygoda, szczególnie, gdy zaplanowało się wakacje w Kołobrzegu!


Kołobrzeskie Mariany - na jakich trasach będzie odbywać się zabawa?


Zabawa "Kołobrzeskie Mariany - detektywi historii" odbędzie się na dwóch trasach: trasie śródmiejskiej i trasie nadmorskiej. Poniżej przedstawiam szczegóły dotyczące każdej z tras:


Trasa śródmiejska (daty: 5.07, 19.07, 2.08, 16.08):


  • Zapisy do udziału w grze odbywają się w każdą środę w godzinach 15:00-16:00 na placu przed głównym wejściem do budynku Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 15.

  • Gra rozpoczyna się o godzinie 16:00. Uczestnicy otrzymują materiały związane z grą i podążają zgodnie z trasą wyznaczoną na mapie. Zadania na trasie są dostosowane do wieku uczestników i wyznaczane przez "Mariany".

  • Edukatorzy, ubrani w charakterystyczne stroje nawiązujące do historii miasta i obiektów na trasie, będą prowadzić zadania i krótko opowiadać o miejscach, przy których są wykonywane zadania. W jednym z punktów będzie możliwość skosztowania kołobrzeskich ogórków kiszonych na solance.

  • Podczas poruszania się po trasie, uczestnicy będą mogli zapoznać się z ciekawostkami historycznymi dotyczącymi niektórych budynków i miejsc, które zostaną opisane w pakiecie startowym. Jest to szczególnie atrakcyjne dla turystów.

  • Trasa śródmiejska potrwa około 3 godzin, a zakończenie odbędzie się o godzinie 19:00 w Marinie Solnej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć "Rybacką chatę" i zrobić pamiątkowe zdjęcie w średniowiecznym monidle. Po podsumowaniu nastąpi wręczenie drobnych upominków uczestnikom.


Trasa nadmorska (daty: 12.07, 26.07, 9.08, 23.08):


  • Zapisy do udziału w grze odbywają się w każdą środę w godzinach 15:00-16:00 obok Pomnika Sanitariuszki przy ul. Władysława Sikorskiego (okolice kortu tenisowego).

  • Uczestnicy otrzymają pakiety startowe, a gra rozpocznie się o godzinie 16:00. Będą wykonywać zadania zgodnie z punktami zaznaczonymi na mapie, podobnie jak na trasie śródmiejskiej. Edukatorzy będą obecni na trasie, w wyznaczonych punktach, przy "Marianach", gdzie będą czekać zadania zręcznościowe.

  • Podczas trasy nadmorskiej będzie również możliwość skosztowania kołobrzeskich ogórków kiszonych na solance oraz zobaczenia rekonstrukcji warzelni soli.

  • Zakończenie gry przewidziane jest około godziny 19:00 w Marinie Solnej. Po obejrzeniu "Rybackiej chaty" i wręczeniu upominków uczestnicy będą mieli okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie.


Podczas gry obowiązuje zakaz korzystania z pomocy elektronicznych, takich jak telefony, smartfony czy laptopy. Udział w grze jest bezpłatny.


Zaplanuj swoją zabawę i sprawdź noclegi w Kołobrzegu:





Wszystko wskazuje na to, że będzie to niezwykła zabawa w jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów. Warto odwiedzić Kołobrzeg i to nie tylko ze względu na Marianów.



Zdjęcie główne: fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł 5 najpiękniejszych wsi w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!