Punkty GOT - czym są i po co je zbierać?

Punkty GOT - czym są i po co je zbierać?

Wędrując po górskich szlakach czy też planując wyprawę wielokrotnie spotykamy się z określeniem „punkty GOT”. Co ten skrót oznacza? Czym są punkty GOT  i jak je zdobywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Co to jest GOT?


Sam skrót oznacza Górską Odznakę Turystyczną PTTK, która została ustanowiona w 1935 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Głównym celem powstania odznaki była chęć promocji turystyki górskiej. Od 1950 roku tradycja ta kontynuowana jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – spadkobiercę i kontynuatora PTT.

Nadzór nad GOT sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK a kadrą programową odpowiedzialną za GOT są przodownicy turystyki górskiej PTTK.

Odznakę przyznaje się na podstawie punktów za udokumentowane przejście określonych tras, które wpisywane są wraz z opisem wycieczki do specjalnej książeczki GOT. Zbieranie punktów za trud włożony w wędrówki jest świetną motywacją, szczególnie dla dzieci.


Jak zdobywać punkty GOT?


Zdobywanie odznaki odbywa się na podstawie samodzielnie prowadzonej książeczki, według wzoru określonego przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK, w której zapisywany jest dokładny przebieg przebytych tras i punkty należne za poszczególne odcinki.

Oznaczone szlaki górskie mają przypisane punkty. Tabele możemy zobaczyć np. na stronie Komisji Turystyk Górskiej lub w wersji drukowanej dostępnej w oddziałach Komisji. Każda trasa ma przypisane punkty za wejście i zejście. Punkty trzeba zapisywać w książeczce wraz z opisem trasy i pieczątką z miejsca, które odwiedziliśmy. Może to być schronisko PTTK, jakiś miejscowy urząd czy też przewodnik PTTK obecny na wycieczce.

Co ważne, nawet jeśli wybierzemy się na wyprawę nieoznaczonym szlakiem, również należą nam się punkty GOT. Wtedy przyznaje się 1 punkt za 1 kilometr lub za każde 100 m sumy różnic poziomów przy podejściach.


Jakie są rodzaje Górskich Odznak Turystycznych i kto może je zdobywać?


Dla najmłodszych wędrowców, w wieku 5 - 7 lat stworzono odznakę „W góry” z trzema stopniami:
  • brązowa (15 pkt)
  • srebrna (30 pkt)
  • złota (45 pkt)

Powyżej 7. roku życia dzieci zdobywają już „dorosłe” odznaki stopni:
  • Popularny (60 pkt)
  • Mały brązowy (120 pkt)
  • Mały srebrny (360 pkt)
  • Mały złoty (720 pkt)

Odznakę „W góry” można zdobywać po rozpoczęciu 5. i do ukończenia 7. roku życia, pozostałe - po ukończeniu 7 roku życia. Zdobycie poszczególnych stopni w kategoriach związane jest ze zdobyciem określonej ilości punktów.

Zdobywanie każdej z odznak „dużych” wiąże się z odbyciem dwóch wielodniowych wycieczek, przy czym trasa każdej z nich powinna prowadzić przez co najmniej 7 punktów pośrednich. Punkty pośrednie mogą być wykorzystane tylko raz przy zdobywaniu wszystkich stopni „dużych” odznak.

Odznakę „Za wytrwałość” w stopniu małym zdobywa posiadacz dużej złotej odznaki wypełniając siedmiokrotnie, a posiadacz małej złotej dziesięciokrotnie wymagania któregokolwiek stopnia małej odznaki GOT. O przyznanie odznaki „Za wytrwałość” w stopniu dużym można ubiegać się po udokumentowaniu dwukrotnego zweryfikowania odznaki „Za wytrwałość” w stopniu małym.

Zwykle zdobywa się jedną odznakę na rok. Po zebraniu odpowiedniej ilości punktów książeczkę GOT trzeba przekazać do weryfikacji do Terenowego Referatu Weryfikacyjnego PTTK.

Więcej szczegółów dotyczących przyznawania punktów i odznak znaleźć można w Regulaminie GOT oraz na stronie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.


Gdzie kupić książeczkę i odznakę?


Książeczki są zazwyczaj dostępne w schroniskach, lokalnych oddziałach PTTK oraz w sklepie online Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej. Są dość tanie, kosztują jedyne 2,50 zł. Także odznaki kupimy w tych samych miejscach, oczywiście po weryfikacji punktów w książeczce.

Następny artykuł Pogoda we wrześniu 2020 w...

Komentarze (2)

Wyluzowany Turysta-Emeryt

W sumie słuszne spostrzeżenie. Kursy i szkolenia na pewno przydałyby się większości piechurów. Ale patrząc nieco humorystycznie na te odznaki i punkty , to trzeba powiedzieć ,że ci piechurzy to zbieranina różnej maści, tak zresztą jak i całe społeczeństwo. Chodzą więc i hobbyści i zbieracze i pantoflarze i szpanerzy i oczywiście towarzystwo wzajemnej adoracji oraz też normalni turyści Zbierają więc te odznaki i czasem się popisują na imprezce , przy piwku itd. Ale tak w sumie co w tym złego. Lepsze to niż nudy, łażenie po knajpach ,leżenie do góry brzuchem przy TV z browarem itd.

Doświadczenie Vs Papier

Tak właściwie to są odznaki pseudotowarzystwa wzajemnej adoracji dla amatorów "las-walkingu". Zupełnie nic nie wnoszą w praktyce, ani tym bardziej nie ma z nich wymiernych korzyści dla zdobywających je. Pttk po prostu liczy na dodatkowy grosz za kontynuowany badziew, który został wymyślony przez jeszcze socjalistyczne władze, by zamydlić ludziom oczy na realia. Chcesz być pomocny w górach, lesie nad wodą? -zrób sobie lepiej kurs pierwszej pomocy, a nawet ratownika medycznego lub dowolne PRZYDATNE Tobie lub innym szkolenie dające prawdziwe umiejętności w potrzebie. Odznaką za łażenie, nikt Ci nie pomoże w warunkach prawdziwego survivalu. Sorki za kolokwializmy, lecz dam ostatni i czytelny przykład, o co chodzi: będąc zimą w okolicach np Babiej Góry i warunki dość trudne, wolę by w razie mojej potrzeby był obok mnie jeden gość, który na co dzień wycina i zwozi tam drzewo - niż 32 turystów z największymi odznakami PseudoPiechura, którzy o realiach lasu i gór, przebywaniu tam w zimnie i w nocy, wprost nie mają z reguły żadnego pojęcia.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!