Ranking zielonych miast 2021. Poznaj najbardziej zielone miasto w Polsce

Ranking zielonych miast 2021. Poznaj najbardziej zielone miasto w Polsce

Świadomość ekologiczna odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas, jak też w samym funkcjonowaniu miejsca, w którym żyjemy na co dzień. W sezonie letnim bardzo często wybieramy się w takie miejsca, gdzie dominuje niezwykła przyroda. To również dobry moment, by poznać najbardziej zielone miasto w Polsce w 2021 roku. Które z nich otrzymało ten zaszczytny tytuł?

Na samym wstępie, należy podkreślić, że w Polsce znajdziemy kilka wyjątkowych miast, w których piękno przyrody jest nie do opisania. Ma to oczywiście przełożenie na to, że są uznawane za najbardziej zielone miasta w Polsce. Na tak zaszczytny tytuł, jakim jest najbardziej zielone miasto w Polsce, wpływ ma kilka najważniejszych czynników. Nie jest to tylko i wyłącznie obecność drzew, lasów, czy parków, ale również indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne.

Raport Europolis - zielone miasta. Które miasto zwyciężyło w 2021 roku?


Raport Europolis - ranking zielonych miast to nic innego, jak zestawienie opracowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, w którym pod uwagę wzięto 66 miast na prawach powiatu. W 2021 roku tym zaszczytnym tytułem może pochwalić się Lublin.
Warto zaznaczyć, że zwycięstwo Lublina nie jest tu przypadkowe. Raport został opracowany na podstawie 5 ważnych czynników. Są to: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczeń zostały wykorzystane m.in. ogólnodostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego (w tym Banku Danych Lokalnych), archiwum Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dane otrzymane bezpośrednio od miast – z urzędów oraz od przedsiębiorstw komunikacyjnych.

W jakich kryteriach zwycięstwo Lublina było bezapelacyjne?

Za zwycięstwem Lublina przemawia wiele ważnych czynników. Stolica Lubelszczyzny została bardzo dobrze oceniona pod względem zdrowia publicznego, transportu publicznego i działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Niewątpliwie elementem wyróżniającym Lublin na tle pozostałych miast jest stale rozwijana sieć trolejbusów, którą w Polsce mogą pochwalić się jeszcze tylko Gdynia i Tychy.
O tym, jakie działania są podejmowana przez Lublin na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i środowiska, wspomina prezydent tego miasta - Krzysztof Żuk, który jednocześnie nie ukrywa radości z odniesionego zwycięstwa:
Lublin dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w kontekście społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Wyniki w rankingu i umiejscowienie Lublina na pierwszym miejscu pokazuje, że działania podejmowane przez nas realnie przekładają się na poprawę jakości środowiska i życia mieszkańców. Lublin został doceniony jako miasto najaktywniej dążące do tego, by „stać się zielone”. Od wielu lat realizujemy szereg projektów i prośrodowiskowych działań inwestycyjnych mających na celu poprawę komfortu życia lublinian przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Są to inwestycje w nowoczesny i niskoemisyjny transport, poprawę infrastruktury drogowej, termomodernizację czy wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania. Zwiększamy tereny zielone dostępne dla mieszkańców miasta i turystów, a działania mające na celu utrzymanie i poprawę bioróżnorodności spotykają się z pozytywnym odbiorem. Wspólnie z mieszkańcami realizujemy pomysły i rozwiązania na rzecz lepszego, bardziej zrównoważonego życia i pracy. Lokalne działania na rzecz klimatu podejmowane na poziomie samorządów stanowią ważny czynnik na drodze do globalnych zmian.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lublinie

Jak przedstawiają się pozostałe miejsca w rankingu zielonych miast?

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, raport uwzględnia 66 miast na prawach powiatu. My zdecydowaliśmy się przedstawić pierwszą 20. rankingu. Przedstawia się ona następująco:
14. Kielce
15. Płock
16. Zabrze
18. Leszno
Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin, ul. al. Warszawska

Skanseny Lublin 9.2
Ogród Saski

Ogród Saski

Lublin, ul. Aleje Racławickie

Parki miejskie Lublin 9.6

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublina pod względem turystycznym, oferuje wiele wspaniałych miejsc, które jednocześnie zachwycają wspaniałą przyrodą, a także historią. W sezonie letnim do punktów obowiązkowych na pewno należy zaliczyć: Ogród Botaniczny UMCS, Ogród Saski, Muzeum Wsi Lubelskiej, trasy spacerowe nad Zalewem Zemborzyckim, czy wędrówkę do największym kompleksie leśnym, czyli Starym Gaju.
Brama Krakowska

Brama Krakowska

Lublin, ul. Plac Łokietka

Zabytki Lublin 10
Archikatedra Lubelska

Archikatedra Lubelska

Lublin, ul. Królewska

Kościoły Lublin 10
Na tym wyjątkowość Lublina jednak się nie kończy. Warto odwiedzić Stare Miasto w Lublinie, Zamek Lubelski, Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, czy Państwowe Muzeum na Majdanku.
Mamy nadzieję, że ranking zielonych miast w Polsce, zachęci Was do spędzenia urlopu w Lublinie lub w którymś z pozostałych miast. Naprawdę warto! #wypoczywamwpolsce
Źródło: smartcity.lublin.eu


Następny artykuł Magiczne miejsce w Górach...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!