Ruszamy w góry! Szlak na Śnieżkę

Chyba każdy, kto wybiera się w Karkonosze, stawia sobie za cel zdobycie Śnieżki, będącej najwyższym szczytem tych gór. W tym artykule przedstawimy wszelkie najważniejsze informacje związane ze Śnieżką i podpowiemy, który szlak wybrać, by szło się miło, łatwo, przyjemnie i w otoczeniu wspaniałych krajobrazów.

Bywają góry, o których zdobyciu marzy każdy. Tatry mają swoje Rysy lub Kasprowy Wierch, Pieniny – Trzy Korony, Bieszczady – Tarnicę, Beskidy – Babią Górę, a Karkonosze – Śnieżkę. Jest to góra, która przyciąga tłumy i to niezależnie od pory roku. Jest to charakterystyczny szczyt, dobrze widoczny z różnych punktów karkonoskich miejscowości. Na samym szczycie charakterystyczne schronisko i stacja meteorologiczna, która swoimi kształtami przypomina stację kosmiczną, dlatego wzbudza takie zainteresowanie turystów. Jedno jest pewne, Śnieżkę koniecznie trzeba zdobyć, jeśli przebywamy w Karkonoszach.

 

O Śnieżce słów kilka…

 

Jest to najwyższy czyt Karkonoszy i Sudetów o wysokości 1602 m n.p.m. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, dlatego też najczęściej spotykanymi turystami są tu właśnie obywatele tych dwóch państw. Podkreślić należy fakt, że należy ona do Korony Gór Polskich, a jej widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza nawet 200 km.

 

Jej nazwa pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Urzędowo funkcjonuje ona od 1949 roku i na samo wspomnienie o niej robi się chłodno, bo praktycznie nie występują tu dni ze średnią temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza. Nawet w upalne dni warto zabrać ze sobą ciepłe kurtki, bo na samym szczycie potrafi być naprawdę chłodno. Przeciętnie przez 105 dni w roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5 stopni Celsjusza, co świadczy o surowości klimatu. Cieplejsze dni, ze średnią dobową temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza występują od 2 czerwca do 15 września. Zdarzają się takie dni, że i latem potrafi tu nawet sypnąć śniegiem.

 

Na samym szczycie Śnieżki na przestrzeni lat powstały obiekty, służące obsłudze ruchu turystycznego, kultowi religijnemu, jak i obserwacjom meteorologicznym. Po stronie polskiej jest to kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku i obserwatorium meteorologiczne, przypominające swoim kształtem stację kosmiczną. Po stronie czeskiej możemy znaleźć stację kolejki linowej, budynek poczty, czy też punkty gastronomiczne, w których spokojnie możemy zapłacić polskimi złotówkami.

 

A jak z samymi widokami? Są naprawdę piękne – można siedzieć, podziwiać i nie potrzeba nic więcej. Warto jest wybrać się w odpowiednim pogodowo momencie, bo przez większą część roku szczyt tonie w chmurach. Przy sprzyjających warunkach, widoczność ze Śnieżki przekracza 200 km, jak to już zostało wcześniej wspomniane. Przez 200 dni w roku temperatura spada tu poniżej 0, a częste, porywiste wiatry przekraczają 30 m/s.

 

Jak dotrzeć na Śnieżkę?

 

Samo zdobycie Śnieżki nie należy do łatwych i przyjemnych spacerów. Każdy z dostępnych szlaków ma swój stopień trudności. Warto w związku z tym zabrać dużą ilość wody i kanapki, gdyż po drodze postój będzie koniecznością. Ciepłe ubrania to również podstawa – z pewnością będziemy musieli je nałożyć bliżej szczytu, pamiętajmy o tym.

 

Na Śnieżkę z Karpacza prowadzą tak naprawdę 2 szlaki: czarny i czerwony, a od strony czeskiej: zielony i żółty. Ich długość jest porównywalna i wynosi +/- 6 km, natomiast czas potrzebny na pokonanie oscyluje w granicach 3-3,5 godzin.

 

Szlak czarny – jest najtrudniejszym szlakiem. Czas potrzebny na zdobycie Śnieżki w tym przypadku wynosi około 2,5 godzin, natomiast czas zejścia to 1,5 godziny. Wejście rozpoczyna się przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Jest to najkrótsza droga, jednak wyjątkowo stroma. Widoczność jest mocno ograniczona, a trasa sama w sobie jest dość monotonna. Jeśli chcemy dojść jak najszybciej, to polecamy właśnie szlak czarny.

 

Szlak czerwony – jest to najchętniej wybierana przez turystów trasa, a to ze względu na przepiękne widoki po drodze. Czas potrzebny do zdobycia Śnieżki w tym przypadku wynosi około 3 godzin, natomiast zejście to kwestia około 2 godzin. Swoją wędrówkę rozpoczynamy na parkingu hotelu Orlinek i udajemy się w kierunku Doliny Łomniczki łagodnym odcinkiem. Jest to idealny szlak dla osób, które wolą spacerować. Żeby nie było tak pięknie, to kolejny etap będzie zdecydowanie trudniejszy. Droga staje się węższa, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność.

 

Szlak zielony i żółty – to propozycja dla turystów, jak i mieszkańców, przebywających na terytorium państwa czeskiego. Szlak rozpoczyna się od czeskiego Pec pod Snezkou. Duży atut stanowi parking, który znajduje się w pobliżu. Sama trasa to dość łagodna trasa, widoki są bardzo ładne, a zimą podejście mogą ułatwić raki.

 

Potrzebujesz kolejnej dawki górskich wyzwań? Sprawdź koniecznie: 6 szlaków turystycznych dla zaawansowanych

 

Na Śnieżkę w ekspresowym tempie

 

Istnieją również idealne rozwiązana dla osób starszych lub dzieci, którzy chcą zdobyć szczyt przy jak najmniejszym wysiłku. Z myślą o takich osobach pwostała kolej gondolowa, którą możemy wjechać od strony czeskiej i wyciąg krzesełkowy z Karpacza, który dociera na Kopę z stacji Biały Jar.

 

Kolej gondolowa:

- przejazd możliwy tylko ze strony czeskiej, codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00

- czas przejazdu to około 30 minut

- wyciąg funkcjonuje cały rok, z wyjątkiem kwietnia i listopada

 

Wyciąg krzesełkowy Biały Jar – Kopa:

- wyciąg czynny od 8.30 do 15.30

- czas podróży wynosi około 30 minut

 

A na koniec kilka ciekawostek!

 

Śnieżka to bez wątpienia góra, którą trzeba zdobyć. Kryje ona w sobie wiele paradoksów, jednak sama w sobie jest bardzo wyjątkowa. Czy wiesz, że:

 

- średnia temperatura roczna przekracza tu nieznacznie 0 stopni Celsjusza

- śniegu na szczycie można już spodziewać się tu w październiku

- porywiste wiatry są w stanie wywrócić ciężarówkę

- liczba mglistych dni w roku przekracza 300

- po zachodzie słońca, gdy pada deszcz, na szczycie słychać tylko krople i wiatr

- przy sprzyjającym szczęściu, można tu dostrzec słupy świetlne

- obserwacje meteorologiczne prowadzone są tu od 1880 roku

- można tu zrobić niezwykłe zdjęcia

 

To co? Kiedy wybierasz się na Śnieżkę? :)

 

fot. razmich (pixabay.com, CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również