Słupsk na weekend - co warto zobaczyć?

Słupsk na weekend - co warto zobaczyć?

Słupsk jest jednym z piękniejszych miejsc na Pomorzu Środkowym a od Bałtyku dzieli go zaledwie kilkanaście kilometrów. Przez wielu turystów miasto jest uważane za perełkę turystyczną. I nic dziwnego, gdyż na miejscu czeka na nas niezwykła przyroda, interesujące zabytki i miejsca historyczne, a także rozwinięta infrastruktura turystyczna. To wręcz idealne miejsce na weekendowy wypoczynek.

Słupsk leży nad rzeką Słupią, w północnej części Polski, na terenie województwa pomorskiego, na Równinie Słupskiej, będącą mezoregionem Pobrzeża Koszalińskiego. Słupsk jest oddalony od Bałtyku o 18 km i jest jednym z piękniejszych miejsc na Pomorzu Środkowym. Przez wielu turystów miasto jest uważane za perełkę turystyczną. Odwiedzający znajdą tu niezwykłą przyrodę, interesujące zabytki i miejsca historyczne, a także rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Co ważne, Słupsk leży w centrum atrakcyjnego turystycznie regionu – pobliskie miejscowości wypoczynkowe, np. Jarosławiec, Ustka, Rowy czy Łeba dysponują bogatą ofertą turystyczno-kulturalną. Dlatego też Słupsk bardzo często staje się idealną bazą wypadową. Największymi walorami regionu są wybrzeże morskie i liczne jeziora otoczone lasami oraz Słowiński Park Narodowy – rezerwat biosfery UNESCO. Uroku najbliższym okolicom miasta dodaje Park Krajobrazowy Dolina Słupi oraz turystyczne tzw. produkty markowe, tj. „Kraina w Kratę” i „Szlak Elektrowni Wodnych” na rzece Słupi. W mieście znajdują się również liczne zabytki, które znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Do najważniejszych walorów i atrakcji turystycznych należą: ratusz miejski, gotyckie kościoły, Zamek Książąt Pomorskich, najstarsza czynna winda w Europie czy tez największa na świecie kolekcja prac plastycznych Witkacego i witkacjanów. W centrum miasta można również podziwić zabytkowe kamienice z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Słupsk jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym o znaczeniu krajowym. Odbywa się tu wiele znanych festiwali o randze ogólnopolskiej. Do najważniejszych można zaliczyć: Festiwal Pianistyki Polskiej, Komeda Jazz Festival, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”, Schaefferiada, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”.

Co ciekawe, Słupsk w dawnych czasach pełnił funkcję siedziby książąt pomorskich a pierwsza wzmianka o mieście pochodzi już z roku 1013. Jednak prawa miejskie Słupsk otrzymał dopiero w 1265 roku z rąk księcia gdańskiego Świętopełka II. Współcześnie Słupsk jest ośrodkiem usługowo-przemysłowym o znaczeniu ponadregionalnym. Jest to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek lub też jako baza wypadowa do innych atrakcyjnych miejsc.



Co warto zobaczyć w Słupsku?


Zwiedzanie Słupska najlepiej rozpocząć od niezwykłego budynku miejskiego ratusza. Neogotycki gmach, pochodzący z 1901 roku dumnie wznosi się nad placem Zwycięstwa. Fasada budynku została wykonana z glazurowanej cegły, a jego wnętrze skrywa bogato zdobione sklepienie, obrazy, stuletnie tapety w gabinecie prezydenckim oraz talizman szczęścia zwany „Słupciem” – bezcenna figurka niedźwiadka, wykonanego z bursztynu. Oryginalny amulet został znaleziony w 1887 roku na pobliskich torfowiskach, a badania wykazały, że pochodzi z neolitu. Wiek figurki został oszacowany na ok. 3 tysiące lat. Po tym, jak w 1945 roku słynne znalezisko zostało skradzione, na 57 lat słuch po nim zaginął. W 2002 roku figurka została przypadkowo odnaleziona w niemieckim muzeum i dzięki porozumieniu rządu polskiego i niemieckiego, wróciła na swoje miejsce. Od 2009 można podziwiać ją w szczecińskim Muzeum Narodowym, natomiast wierna kopia znajduje się w gmachu ratusza.

Naprzeciwko ratusza, w centrum Starego Miasta zlokalizowana jest Złota Kamienica. Ten budynek na pewno zwróci naszą uwagę. Budowę ukończono w 1911 roku a jest to dzieło architekta Eduarda Kocha, który nadał gmachowi klasycystyczny charakter. Fasada kamienicy ozdobiona jest pilastrami jońskimi oraz akantowymi liśćmi. Sto lat po ukończeniu budowy, w roku 2011, Złota Kamienica przeszła gruntowną renowację. Odnowiono między innymi dach, ozdobne sztukaterie – pokryto je 24 karatowym złotem, stąd też nazwa budynku – oraz elewację.

Największą atrakcją przyciągającą turystów są nie tylko piękne wnętrza, ale działająca stuletnia drewniana winda. Jest to najstarszy w Europie sprzęt tego typu. Obecnie w Złotej Kamienicy mieszczą się instytucje finansowe i biura.

Warto również odwiedzić słynną słupską Basztę Czarownic. Jest to element dawnych, wybudowanych w okresie od początku XIV wieku do połowy XV wieku murów obronnych. W wieku XVII wnętrze baszty zostało przekształcone na więzienie, w którym przetrzymywano kobiety podejrzane o czynienie czarów. Kobiety były więzione wewnątrz w czasie trwającego śledztwa oraz tuż przed egzekucją, czyli spaleniem na stosie.

Spacerując po Słupsku warto wstąpić również do Muzeum Pomorza Środkowego, na którego ekspozycję stałą składają się obiekty, prezentujące historię Pomorza i panującej na tym terenie niegdyś dynastii Gryfinów, a także te, które przybliżają kulturę materialną rdzennej ludności regionu. Wśród bogatej kolekcji dzieł sztuki, w muzeum możemy podziwiać liczącą pół wieku, największą w Polsce i na świecie, kolekcję dzieł Witkacego. W 1965 roku muzeum odkupiło 110 pastelowych prac mistrza od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego- Biruli, będącego synem zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego.

Równie ciekawym miejscem jest Muzeum Miasta Słupska, które powstało w 2012 roku i ma charakter regionalny. Na ekspozycję stałą składają się pamiątki związane z miastem. Wszystkie rekwizyty prezentowane są w trzech salach tematycznych. Odnajdziemy tutaj także, działy poświęcone browarnictwu, mleczarstwu, gastronomii i poczcie.

Kolejny interesujący punkt na mapie Słupska to murowany neogotycki budynek Poczty Polskiej z II poł. XIX w. Wejście główne w narożniku zwieńczone jest wieżyczką z krenelażem. We wnętrzu poczty znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona HENRICHOWI VON STEPHANOWI reformatorowi poczty światowej i twórcy kartki pocztowej.

Naszą uwagę bez wątpienia zwróci także zbudowana w XIV w. w stylu gotyckim Brama Młyńska. Odbudowana została w 1980 r. po zniszczeniach z II wojny światowej. Obecnie mieści się tu pracownia konserwatorska Muzeum Pomorza Środkowego.

Na ulicy Dominikańskiej znajduje się natomiast Spichlerz Richtera. Wybudowany został w II poł. XVIII w., dawniej stał przy ul. Kopernika. W latach 1994 – 98 został zrekonstruowany. Obecnie mieści się w nim herbaciarnia. Zaś w okresie letnim przez spichlerzem odbywa się Jarmark Gryfitów.



Noclegi w Słupsku


Słupsk posiada dość bogatą bazę noclegową. Turyści odwiedzający miasto najczęściej decydują się na obiekty oferujące wynajem prywatnych kwater i pokoi. Popularną grupę stanowią także noclegi pracownicze. Obecnie dla wczasowiczów liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również standard i co najważniejsze, dogodna lokalizacja. Dlatego też najchętniej wybierane są obiekty, które w pobliżu posiadają parking, a także te znajdujące się w sąsiedztwie przystanku autobusowego i dobrym połączeniem komunikacyjnym z centrum. Ważną kwestię przy wyborze konkretnego noclegu stanowią opinie pozostałych gości.

Ceny noclegów w Słupsku zależą głównie od standardu oraz lokalizacji danego obiektu noclegowego. Średnia cena noclegu wynosi 93 zł, jednak najkorzystniej zatrzymać się w obiektach z kategorii agroturystyka, wówczas za nocleg możemy zapłacić już od 25 zł za osobę za dobę. Planując urlop, należy pamiętać, że wielu właścicieli indywidualnie ustala cennik, dlatego może się on nieznacznie różnić w sezonie lub w weekend.


Następny artykuł Lista miejsc w Malborku,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!