Świeradów-Zdrój na weekend - co warto zobaczyć?

Świeradów-Zdrój na weekend - co warto zobaczyć?

Świeradów-Zdrój łączy w sobie trzy wyjątkowe cechy – jest uzdrowiskiem, posiada piękną zabytkową zabudowę, a wokół miasta rozpościerają się malownicze, górskie widoki. To również świetne miejsce na krótki wyjazd o każdej porze roku. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na weekendowy wypoczynek?

Świeradów-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Miasto leży na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy, oddzielającej Wysoki Grzbiet na południu od Kamienickiego Grzbietu na północy.

Jest to niezwykle malownicze miasteczko, którego niewątpliwym atutem jest lokalizacja oraz przyroda, doceniana przez turystów, którzy obierają to właśnie miejsce za cel swoich urlopowych wyjazdów. Świeradów-Zdrój stanowi doskonałą bazę wypadową do eksplorowania pustych jeszcze szlaków w Górach Izerskich, to również miejsce, gdzie nocne niebo jest najpiękniejsze. W okolicy Chatki Górzystów utworzono Izerski Park Ciemnego Nieba, powstał on po to, by zachować firmament od nadmiaru światła, co umożliwi obserwowanie gwiazd.

Poza gwiazdami w Świeradowie-Zdroju jest wiele interesujących miejsc, które świadczą o uzdrowiskowej przeszłości miasta. Choć lecznicze wody mineralne, będące głównym bogactwem naturalnym kurortu, odkryto już w XVI wieku, to na większą skalę zaczęto z nich korzystać dopiero dwa stulecia później. Jednak, kiedy już do tego doszło, rozwój Świeradowa-Zdroju był szybki, co potwierdzają przepiękne zabytkowe budynki uzdrowiskowe.

Świeradów-Zdrój jest typowo turystyczną miejscowością nastawioną głównie na kuracjuszy i narciarzy. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowo-hotelowa. W mieście znajduje się bogata oferta organizowanych corocznie imprez kulturalno-rozrywkowych. Dodatkowo można wypełniać czas wolny pobytem na jednym z basenów, kortach tenisowych, terenach do jazdy konnej itp. Natomiast zimą są do dyspozycji dwa tory saneczkowe, oraz sześć wyciągów narciarskich, a także całoroczna kolej gondolowa na Stóg Izerski.


Co warto zobaczyć w Świeradowie-Zdroju?




Główną atrakcją Świeradowa-Zdroju są zabytkowe wille oraz inne budynki pamiętające czasy największego rozkwitu uzdrowiska. Szczególnie interesujący wydaje się stary Dom Zdrojowy, otoczony parkiem łączącym się z lasem na Stogu Izerskim. Jego przedłużenie stanowi hala spacerowa, ozdobiona pięknymi witrażami i roślinną polichromią, licząca 80 metrów długości, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pijalnia wód mineralnych.

Warto znaleźć też czas, by zwiedzić Czarci Młyn, będący skansenem produkcyjnym Muzeum Chleba. Jest to miejsce, gdzie kompleksowo odtworzono proces powstawania pieczywa przed dziesiątkami lat! Natomiast osoby lubiące ciekawostki i osobliwości mogą odwiedzić Mini Muzeum Szachów, które zostało w całości poświęcone tej grze, oraz Pracownię Piernikową, gdzie zawsze panuje klimat Bożego Narodzenia.

Świeradów-Zdrój to nie tylko dawne uzdrowisko, ale także ośrodek turystyczny. Można więc pójść śladami dawnych kuracjuszy i wybrać się do schroniska na Stogu Izerskim. Będzie to przyjemny spacer trasą wiodącą przez świerkowe lasy i trzęsawiska. Gdy cel zostanie osiągnięty, turystów czeka nagroda – wspaniały widok na miasto, jego okolicę i zachodnią część Karkonoszy. To również miejsce styku szlaków turystycznych, łączą się tam między innymi Główny Szlak Sudecki, szlak żółty do schroniska Chatka Górzystów i dalej do Rozdroża pod Kopą, a także zielony na Smrek. Na szczycie wzniesienia mieści się wieża widokowa, z której świetnie widać czeską stronę Gór Izerskich, oraz granica państwowa.


Uzdrowisko Świeradów-Zdrój


Unikatowy, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku. Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich.



fot. uzytkownik3008 / zdjecia.nocowanie.pl

O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem.

Tutejsze wody lecznicze – radoczynne szczawy o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli, oraz okłady borowinowe leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby ginekologiczne.


Szlaki turystyczne w Świeradowie-Zdroju


To właśnie tutaj ma swój początek ciągnący się przez całe Sudety – Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Stąd też wychodzą trasy w stronę: Szklarskiej Poręby i Karkonoszy a także Karłowa i Gór Stołowych. Turyści preferujący krótkie górskie wypady z przyjemnością wybiorą się trasami spacerowymi w stronę górujących nad Świeradowem Stogu Izerskiego lub Sępiej Góry, na której według legend znajdować się miała pogańska świątynia. Ciekawymi miejscami turystycznymi, w których również miały się znajdować pogańskie świątynie, są Babia Przełęcz, zwana inaczej Polaną Czarownic, oraz Ciemny Wądół i Sowi Kamień na zachodnim zboczu Ciemniaka.

Szlaki turystyczne biegnące przez Świeradów-Zdrój:



  • czerwony szlak turystyczny: Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza
  • czerwony szlak turystyczny: Świeradów Zdrój - Stóg Izerski - Świeradów Zdrój
  • czerwony szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Schronisko PTTK na Stogu Izerskim - Polana Izerska - Przednia Kopa - Wysoka Kopa - Izerskie Garby - Kopalnia Stanisław - Wieczorny Zamek - Wysoki Kamień - Hutnicza Górka - Szklarska Poręba
  • niebieski szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Sępia Góra - Płókowy Mostek - Dolina Kwisy – Świeradów-Zdrój
  • niebieski szlak turystyczny:  Świeradów-Zdrój - Polana Izerska - Schronisko PTTK na Stogu Izerskim – Świeradów-Zdrój
  • niebieski szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Polana Izerska - Hala Izerska - Chatka Górzystów
  • zielony szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Zajęcznik - Czerniawa-Zdrój - Dolina Czarnego Potoku – Świeradów-Zdrój
  • zielony szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Zajęcznik – Świeradów-Zdrój
  • zielony szlak turystyczny: Świeradów-Zdrój - Stóg Izerski - Smrek

Noclegi w Świeradowie-Zdroju


Najwięcej obiektów noclegowych w Świeradowie-Zdroju należy do kategorii kwatery i pokoje. Zwykle oferta obejmuje nocleg w pokoju z łazienką oraz dostępem do części wspólnych, jak na przykład kuchnia, pokój dzienny, plac zabaw i miejsce na grilla mieszczące się na terenie posesji. Ceny są bardzo przystępne dla kieszeni turysty – zaczynają się od 25 zł za usługę.

Inną popularną kategorią są apartamenty, na które decydują się osoby, które chciałyby korzystać z większej przestrzeni oraz prywatności.


Izerska zagroda

Izerska zagroda

Świeradów Zdrój, ul. Gierczyn

Agroturystyka Świeradów Zdrój 9.8
Pensjonat Arka

Pensjonat Arka

Świeradów Zdrój, ul. Willowa

Pensjonaty Świeradów Zdrój 9.6
U Stachosa

U Stachosa

Świeradów-Zdrój, ul. Wyszyńskiego

Kwatery i pokoje Świeradów-Zdrój 9.8



Oprócz tego wśród obiektów oferujących noclegi w Świeradowie-Zdroju znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, domki, hotele, wille i hotele SPA.

Średni koszt noclegu w Świeradowie-Zdroju wynosi 160 zł i zależy od czynników takich jak lokalizacja, standard czy kategoria wybranego obiektu. Pamiętajmy jednak, że na ceny noclegów w Świeradowie-Zdroju wpływają także indywidualne ustalenia właścicieli obiektów noclegowych, którzy mogą wprowadzać na przykład cenniki weekendowe.


Następny artykuł Wakacje 2022 z bonem...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!