Tarnica vs. Smerek. Ciekawostki i fakty o szczytach w Bieszczadach

Tarnica vs. Smerek. Ciekawostki i fakty o szczytach w Bieszczadach

Bieszczady należą do jednego z najchętniej odwiedzanych regionów górskich w sezonie jesiennym. Zachwycają przede wszystkim kolorami jesieni, klimatem tu panującym i licznymi szlakami, którymi chętnie wędrujemy, pragnąc zdobyć upragniony szczyt. Do kategorii najchętniej zdobywanych szczytów w Bieszczadach, należy zaliczyć Tarnicę i Smerek. Oto ciekawostki i porównanie, związane z tymi właśnie szczytami.

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady pragnie chyba każdy z nas. Można to bez problemu zrobić o każdej porze roku. Jednak to właśnie teraz, ten region górski potrafi zachwycić na absolutnie każdym kroku. To, co najpiękniejsze o tej porze roku w Bieszczadach, to przede wszystkim bogactwo kolorów - popularne bieszczadzkie szczyty mienią się kolorami, przez co ich zdobywanie jest o wiele przyjemniejsze


Przy sprzyjającej aurze, a z taką mamy do czynienia w ostatnich dniach, Bieszczady są tłumnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Ma to miejsce przede wszystkim podczas weekendów, kiedy to możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu i odpowiednie zaplanowanie swojego wolnego czasu. Wszystko wskazuje na to, że Bieszczady będą się również cieszyć dużym zainteresowaniem turystów, podczas dwóch weekendów listopadowych. Pierwszy z nich jest związany ze świętem Wszystkich Świętych, natomiast drugi z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.



fot. Karol Wiak


Podczas wypoczynku w Bieszczadach, chętnie wyruszamy na wędrówkę w góry, by zdobyć popularne bieszczadzkie szczyty. W przypadku Bieszczad, najchętniej wybierana jest Tarnica, a także Smerek. Z myślą o osobach, które chcą wybrać się na wędrówkę górską, celem osiągnięcia tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy porównanie i ciekawostki, które ułatwią podjęcie decyzji w wyborze trasy i nie tylko.


Poznaj: Nieodkryte szlaki w Bieszczadach. Gdzie warto się wybrać?


Tarnica i Smerek - najważniejsze informacje


Zanim przystąpimy do szczegółowego porównania obu tych szczytów, warto przytoczyć najważniejsze informacje z nimi związane.



fot. Karol Wiak


Tarnica to obowiązkowy punkt, który każdy turysta powinien zdobyć podczas urlopu w Bieszczadach. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt w tym paśmie górskim - jego wysokość to 1346 m n.p.m. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się w sezonie letnim, kiedy to przeżywa prawdziwe oblężenie, a na ostatnim podejściu pod tą górę, zaczyna się “korkować”. Na Tarnicę wędrują zarówno rodziny z dziećmi, pary, czy osoby starsze. Z jej szczytu możemy podziwiać malowniczą panoramę Bieszczadów, również po ukraińskiej, jak i słowackiej stronie.


Charakterystycznym dla tej góry jest krzyż umieszczony na jej szczycie w 1987 roku na pamiątkę pobytu tutaj ks. Karola Wojtyły. Na górze zlokalizowany jest też punkt geodezyjny.


Góra ta będąca najlepszym punktem widokowym Bieszczadów jest bardzo często odwiedzana przez turystów chcących podziwiać ich piękno. 


Na Tarnicę dotrzeć można korzystając z Czerwonego Szlaku Beskidzkiego (z Ustrzyk Górnych) lub z Niebieskiego Szlaku granicznego (z Wołosatego).



fot. Karol Wiak


Smerek to odrobinę niższy, ale równie popularny szczyt, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich. Jego dokładna wysokość to 1222 m n.p.m. (niektóre źródła podają, że jest to 1223 m n.p.m.). Podobnie, jak na Tarnicy, również i tu znajduje się metalowy krzyż, ustawiony w miejscu, w którym piorun raził i zabił turystę. Został on tu postawiony z inicjatywy proboszcza parafii w Cisnej w 1976 roku, dla uczczenia 600-lecia powstania Archidiecezji przemyskiej. Ze względu na zły stan techniczny krzyż został wymieniony. Nowy krzyż postawili mieszkańcy Wetliny, Smereka i Kalnicy 18 września 2018 roku. Instalacja ma upamiętniać rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Ciekawostką, związaną z tym szczytem jest bez wątpienia to, że w niektórych przewodnikach i źródłach, funkcjonuje on pod nazwą Wysoka. Smerek ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem, które przez miejscową ludność nazywane było dawniej Dołyną, zaś bardzo stromy północny stok Smereka – Ścianą.


Widać stąd Połoninę Wetlińską, pasmo graniczne z Wielką Rawką i Rabią Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosanią a także miejscowości Wetlina oraz Smerek. Wiedzie tam oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki; z kolei północny stok trawersuje żółty szlak (dawniej szlak czarny)Jaworzec – Przełęcz Orłowicza.


Na szczyt możemy dotrzeć z miejscowości Zatwarnica, z Wetliny lub z miejscowości o nazwie Smerek.


Najpopularniejsze trasy, umożliwiające zdobycie Tarnicy i Smereka


Tarnica


  • Szlak czerwony: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą

  • Szlak niebieski: z Wołosatego na Tarnicę


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Ruszamy w góry! Szlak na Tarnicę


Smerek


  • Szlakiem żółtym i ścieżką przyrodniczą BdPN "Jodła": Zatwarnica - Suche Rzeki - Smerek

  • Szlak czerwony: z miejscowości Smerek

  • Szlak żółty: Wetlina - Przełęcz Orłowicza - Smerek


Przeczytaj koniecznie: Bieszczadzki Smerek. Szlaki i ciekawostki


Porównanie szlaków


Przygotowując porównanie Tarnicy i Smereka, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.


Długość trasy


  • Najkrótszy szlak, prowadzący na Tarnicę (z Wołosatego) ma 4,3 km

  • Trasa prowadząca na Smerek szlakiem żółtym ma długość około 5 km


Suma podejść


  • W przypadku Tarnicy jest to 624 m

  • Suma podejść na Smerek wynosi 509 m


Przybliżony czas zdobycia szczytów


  • Najkrótsza opcja zdobycia Tarnicy powinna nam zająć około 3 godzin

  • Smerek, korzystając z najkrótszej trasy, powinniśmy zdobyć po około 2 godzinach i 30 minutach


Sztuczne ułatwienia


Szlaki, prowadzące na oba szczyty są w pełni naturalne - nie mamy tu żadnych sztucznych ułatwień.


Natężenie ruchu turystycznego


Zdecydowanie bardziej oblegana jest Tarnica, szczególnie w sezonie letnim. Możemy się tu spodziewać kolejki do podejścia na szczyt, jak i tłumu turystów na samym szczycie.


Zdecydowanie mniejszy ruch jest w przypadku zdobywania Smereku - zarówno na samym szlaku, jak i na szczycie. Można to zrobić w spokoju, bez turystycznego zgiełku.


Porównanie trudności w zdobywaniu obu szczytów


Z własnego doświadczenia, mogę podkreślić, że trudniejsze wydaje się zdobywanie Tarnicy - przede wszystkim ze względu na tłumy turystów, z jakimi mamy do czynienia na szlaku. Oba szlaki na pewno nie są mocno skomplikowane i trudne.  Z nieco większymi wymaganiami kondycyjnymi mamy jednak do czynienia w przypadku Tarnicy - m.in. przez większą sumę podejść i dość wymagający ostatni fragment trasy. W przypadku Smereka, trasa w zdecydowanej większości prowadzi przez las, gdzie w spokoju możemy odpocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę. Widoki ze szczytów, w jednym i drugim przypadku, wynagrodzą każdy wysiłek i oczekiwanie.


Reasumując, zarówno jedna, jak i druga trasa będą świetną propozycją wędrówki podczas wypoczynku w Bieszczadach. Zdobycie Tarnicy i Smereka gwarantuje, że będziemy mogli w pełni nacieszyć się malowniczymi widokami górskimi.


Zobacz: Bieszczady. Szlaki dla początkujących


Noclegi w Wołosatem i Smereku


Sytuacja wygląda tu podobnie. Bieszczady posiadają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Królują tu przede wszystkim domki letniskowe, jednak w każdej miejscowości znajdziemy różnorodne kategorie obiektów noclegowych. Największą popularnością cieszą się tu domki, kwatery i pokoje oraz pensjonaty – wybierane głównie przez rodziny z dziećmi oraz pary. Każdy turysta powinien znaleźć tu coś dla siebie i to nie za wielkie pieniądze. Tutejsi gospodarze okazują niezwykłą życzliwość i pomoc wobec turystów, dlatego też wypoczynek powinien należeć do tych najprzyjemniejszych.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Smereku i Wołosatem


Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas porównanie, ułatwi Ci podjęcie decyzji. Wiedz jednak, że warto zdobyć zarówno jeden, jak i drugi szczyt. Dzięki temu odkryjesz naprawdę wiele pięknego w Bieszczadach.




Następny artykuł Utrudnienia na drodze do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!