Wielka Siklawa - szlaki i ciekawostki

Wielka Siklawa - szlaki i ciekawostki

Wielka Siklawa to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Tatrach. Jest to też największy i najwyższy wodospad w Polsce. Trasa wiodąca nad Wielką Siklawę nie jest zbyt trudna, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować. Ciekawostki i krótki opis szlaku znajdziecie w poniższym tekście. Być może się przyda.

Wielka Siklawa to wodospad znajdujący się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Jest to największy i najwyższy wodospad w Polsce a zarazem wielka atrakcja turystyczna. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami - w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie. Nachylenie ściany wynosi około 35°, a wysokość progu około 65–70 metrów.

Wodospad Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wtedy wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Siklawa była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku i pozostała nim do dziś. Opisywana przez poetów, uwieczniana przez malarzy. Dziś bardzo często służy jako tło do rodzinnych  zdjęć.

W 1832 roku Seweryn Goszczyński pisał: „O sto kroków od nas przewalał się spadek Siklawej Wody, i rosił nas mgłami swoimi. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się po skale prostopadłej.”

Wodospad Siklawa znajduje się na szlaku turystycznym z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki.

Decydując się na wycieczkę nad Wodospad Wielka Siklawa pamiętajmy, że jest to jedna z głównych atrakcji w Tatrach i co roku miejsce to odwiedzają bardzo chętnie turyści z całej Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ wygląda on naprawdę okazale i bajecznie, zwłaszcza gdy na górskim szlaku nie ma zbyt wielu ludzi. Można wtedy usiąść w pobliżu i w spokoju delektować się widokami. Jednak by mieć szansę na spokojny spacer nad Siklawę i podziwianie jego piękna musimy wybrać odpowiedni termin. Nie może to być weekend czy wakacje. Wtedy bywa na szlaku i przy wodospadzie dość tłoczno.


Jak dojść do Wodospadu Wielka Siklawa? Nasza propozycja: szlakiem z Palenicy Białczańskiej


Wycieczkę nad Wodospad Wielka Siklawa – największy wodospad w Tatrach najlepiej rozpocząć na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Miejscowość jest oddalona od Zakopanego o około 25 kilometrów. Na miejsce dostaniemy się, wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera, później na rondzie skręcając w prawo na Łysą Polanę. Twarto wiedzieć: to jest ten sam parking, w którym rozpoczyna się 9-kilometrowa trasa nad Morskie Oko. Parking jest płatny i otwarty całą dobę.

Planując wyprawę pamiętajmy, że wycieczkę do Wielkiej Siklawy warto rozpocząć wcześnie rano. Głównie po to, żeby uniknąć tłumów na szlaku. Trasa przebiegająca obok wodospadu prowadzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich, bywa więc naprawdę tłoczno.

Na początek kupujemy bilety uprawniające do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.  Możemy tego dokonać w kasie biletowej przy wejściu na szlak lub wcześniej, online. Bilet  kosztuje dosłownie kilka złotych, są też bilety ulgowe.

Na samym początku wycieczki, na rozgrzewkę czeka nas około trzykilometrowy odcinek na szlaku czerwonym po drodze asfaltowej. Nie ma tam zbyt wielu podejść, dlatego jest to dobry czas, żeby przygotować się przed właściwym podejściem. Droga wiedzie przez las, dopiero później, po przejściu pewnego odcinka pojawiają się widoki na szczyty Tatr Wysokich. Charakterystycznym punktem na trasie do Wodospadu Wielka Siklawa są Wodogrzmoty Mickiewicza – pierwsze wodospady na naszym szlaku. W tym przypadku również największy efekt jest po opadach deszczu, ponieważ huk jest ogromny.

Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się rozejście szlaków. Czerwony szlak prowadzi dalej do Morskiego Oka - jeszcze jakieś 6 kilometrów, zielony natomiast skręca do schroniska PTTK Roztoka. Jest jeszcze jeden, również zielony szlak i to właśnie on biegnie w kierunku Wielkiej Siklawy. I to właśnie tę trzecią opcję musimy wybrać. W tym właśnie miejscu możemy się na chwilę zatrzymać. Są tam ławki oraz toalety. Idealny moment na przerwę.

Po krótkim odpoczynku idziemy dalej. Zmieniliśmy szlak czerwony na trasę zieloną i ruszamy pod górę w kierunku Wielkiej Siklawy. Od największego wodospadu w Polsce dzieli nas teraz około 4,5 km. Jeśli nie będziemy nigdzie przystawać, za mniej więcej dwie godziny powinniśmy być na miejscu. Szlak zielony początkowo wychodzi do góry, a później schodzi do potoku Roztoka, który płynie z Wielkiego Stawu Polskiego, z Doliny Pięciu Stawów.

Trasa wiedzie cały czas między drzewami, jednak co jakiś czas możemy podziwiać piękne widoki. Mniej więcej w połowie drogi zaczyna się więcej podejść, jednak głównie w leśnej scenerii. Cały czas znajdujemy się w tak zwanej Dolinie Roztoki. Jeśli trasa okaże się bardziej wymagająca niż myśleliśmy, możemy zarządzić przerwę i odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej, która stoi przy szlaku. Warto dodać, że szlak ten jest bardzo dobrze oznaczony a droga tak wydeptana, że ciężko się tam zgubić.

Wędrujemy dalej. Po prawie czterech kilometrach pojawia się kolejne rozejście szlaków. Tym razem naszym oczom ukaże się kolor czarny, który prowadzi szybszą trasą do Doliny Pięciu Stawów. My jednak nie zmieniamy koloru, nadal podążamy za znakami zielonymi. Teraz czeka nas ta przyjemniejsza część wycieczki, ponieważ od Siklawy dzieli nas jedynie 700 metrów. A im bliżej podchodzimy, tym głośniej słyszymy spadającą wodę.

Po dojściu do Wodospadu Wielka Siklawa, szczególnie jeśli widzimy go po raz pierwszy, na pewno potrwa chwilę nim będziemy mogli oderwać od niego wzrok. Jeśli już pierwsze długie spojrzenie mamy za sobą, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko usiąść na kamieniu i podziwiać piękno Tatr. To jest też ten moment, kiedy możemy wykonać pamiątkowe fotografie i uwiecznić naszą obecność w tym wyjątkowym miejscu.

Z Wodospadu Wielka Siklawa możemy wrócić tym samym szlakiem na Palenicę Białczańską, ale możemy także kontynuować wycieczkę i iść dalej, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Nie jest to zbyt długa droga, to około 1 kilometr szlakiem zielonym. Z Doliny Pięciu Stawów zaś można wybrać się różnych kierunkach:
  • szlakiem żółtym na Szpiglasowy Wierch
  • szlakiem niebieskim na Zawrat
  • szlakiem żółtym na Krzyżne 
  • szlakiem czarnym na Kozi Wierch
  • szlakiem żółtym na Kozią Przełęcz
  • szlakiem niebieskim do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką (wybierając ten wariant, możemy zrobić pętlę i wrócić na parking od Morskiego Oka drogą asfaltową)

Warto wiedzieć!

Szlak turystyczny prowadzi do Wodospadu Wielka Siklawa prowadzi po prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych, są to tak zwane Danielki. Są to miejsca niebezpieczne, gdy są oblodzone. W 1924 roku poślizgnął się tutaj i poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel - stąd właśnie pochodzi nazwa tego miejsca.


Poszukaj noclegu w najbliższej okolicy

Zobacz także atrakcyjną dla całej rodziny Drogę pod Reglami, opis szlaku na Rysy oraz propozycje szlaków dla początkujących w Tatrach

Następny artykuł Jesienna podróż poślubna w...

Komentarze (1)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Karolina

13 dni temu
Jedno z ładniejszych miejsc w Tatrach

Zobacz również