Morskie Oko - najpiękniejsze i największe z tatrzańskich jezior

Morskie Oko - najpiękniejsze i największe z tatrzańskich jezior

Morskie Oko to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów jezior w Polsce. Co roku jest głównym celem podróży milionów Polaków, którzy pragną choć raz w życiu stanąć na jego brzegu oraz na własne oczy przekonać się, czy jego sława jest w pełni zasłużona.

Według znanej anegdoty, przeciętny turysta odwiedza Morskie Oko dwa razy w życiu - pierwszy raz widzi je, kiedy jest dzieckiem, a po raz drugi staje na jego brzegu jako dorosła osoba, z własnym potomkiem. Według oficjalnych statystyk, co roku to najsłynniejsze jezioro tatrzańskie odwiedza blisko milion turystów. Rekord popularności Morskiego Oka padł 3 sierpnia 2021 r., kiedy to w ciągu jednego dnia podziwiało je łącznie 15 tyś. ludzi!

 

Morskie Oko samo w sobie jest na tyle widowiskową atrakcją turystyczną, że warto uczynić je głównym celem swojej podróży. Dla turystów spragnionych dodatkowych wrażeń, u których spacer wokół jeziora pozostawił pewien niedosyt, mamy jednak dobrą informację - Morskie Oko jest idealnym punktem startowym do podziwiania innych atrakcji dostępnych w tej malowniczej okolicy.

 

Od jeziora odchodzą liczne szlaki turystyczne, którymi możemy dotrzeć m. in. nad Czarny Staw, do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Szpiglasową Przełęcz, a także na sam szczyt Rysów - najwyższej góry w Tatrach. Więcej na: Najwyższe szczyty Tatr w Polsce i na Słowacji.

Zanim jednak wyruszymy w Tatry Wysokie i wejdziemy na szlak prowadzący nad Morskie Oko, warto uzupełnić swoją wiedzę o informacje dotyczącego tego jeziora. Oto one!

 


fot. shaiith / AdobeStock, CC0

 

Gdzie znajduje się Morskie Oko?


Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m. w malowniczej Dolinie Rybiego Potoku. Leży u samych stóp Mięguszowieckich Szczytów, które wznoszą się nad jego taflą na wysokość 1000 m i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Tatr Wysokich.

 

Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego, o charakterze kadrowo-morenowym. Ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m i szerokość 568 m. W najgłębszym punkcie jego głębokość sięga ok. 51 m.


Jezioro jest otoczone pięknymi, strzelistymi szczytami górskimi. W kierunku północno-zachodnim od niego znajduje się m. in. Opalony Wierch i Miedziane, w południowo-zachodnim Mnich i Cubryna, a na południu rozciągają się Mięguszowieckie Szczyty, Kazalnica, Wołowy Grzbiet i Żabi Koń. Na południowym-wschodzie możemy natomiast podziwiać Rysy, Niżnie Rysy, Kopę Spadową i Żabi Mnich. Na wschodzie roztacza się panorama na Siedem Granatów, Żabi Szczyt Niżni i Żabia Czubę.


Te piękne, widowiskowe widoki, które można podziwiać znad brzegu Morskiego Oka są jednym z powodów jego niesłabnącej popularności wśród miłośników polskich gór oraz zwykłych turystów, wybierających najbardziej atrakcyjne miejsca w kraju, warte odwiedzenia.

 

Przeczytaj również: TOP 5 najpiękniejszych jezior w polskich górach



fot. pkazmierczak / AdobeStock, CC0

Jak powstało Morskie Oko?


Tysiące lat temu na terenie dzisiejszych Tatr zalegał lodowiec. Ustąpił ok. 10 tyś. lat temu pozostawiając po sobie charakterystyczną, polodowcową rzeźbę terenu, którego jedynym z przejawów są właśnie słynne tatrzańskie jeziora. Po ustąpieniu lodowca pozostała morena, która stała się naturalną zaporą dla wód spływających ze zboczy górskich. Wody te gromadziły się w obszernych misach polodowcowych i tworzyły głębokie jeziora, w Tatrach określane są mianem stawów.

 

Morskie Oko jest zasilane wodą z otaczających je dolin górskich. Największym jego dopływem jest potok, który płynie ze znajdującego się ok. 200 metrów wyżej Czarnego Stawu, natomiast odpływem jest wypływający z jeziora Rybi Potok, który tworzy cztery mniejsze stawy - Małe Morskie Oko, Rybie Stawki, Żabie Oko oraz Małe Żabie Oko.

 

Skąd wzięła się nazwa Morskie Oko?


Morskie Oko to współczesna, zakorzeniona już w kulturze i nauce nazwa tego jeziora, lecz nie jedyna! Dawniej Morskie Oko nazywano bowiem Rybim Stawem lub Rybim Jeziorem. Dlaczego akurat tak? Otóż, Morskie Oko należy do nielicznych jezior tatrzańskich, które są zarybione w naturalny sposób. W jego wodach występują m. in. pstrągi. Górale zwykli natomiast nazywać to jezioro Biały Staw.

 

Obecna, najbardziej znana nazwa Morskie Oko (z języka niemieckiego "meerauge") została natomiast stworzona przez osadników z okolic Spisza. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia. Otóż, nazwa ta wzięła się podobno z wiary, jaką żywili niemieccy osadnicy, że każde spośród tatrzańskich jezior posiada podziemne połączenie z Adriatykiem.

 

Morskie Oko w miejscowych legendach i opowieściach


Z Morskim Okiem wiążą się bardzo ciekawe legendy i opowieści. Według jednej z nich, w odpowiednich warunkach możliwe jest dojrzenie w toni Morskiego Oka szczątków statków i morskich stworów. Podobno, szczęśliwcom udało się także wydobyć z jego odmętów szkatułkę z kosztownościami, pochodzącą z zatopionego wraku okrętu.

 

Inna opowieść głosi, że Morskie Oko i okoliczne stawy powstały z łez pięknej córki Morskiego, władcy okolicznych terenów, która nieposłuszna ojcowskiej woli, miała poślubić obcokrajowca. Inna popularna wśród miejscowych opowieść jest z kolei związana z okolicznym szczytem, Mnichem, górującym nad Morskim Okiem. Miał przemienić się w niego pewien zakonnik z Czerwonego Klasztoru, który złamał śluby zakonne uciekając z klasztoru, by poślubić miejscową pasterkę.

 


fot. shaiith / AdobeStock, CC0

 

Dolina Rybiego Potoku


Morskie Oko jest jedną z największych atrakcji turystycznych, znajdujących się w Dolinie Rybiego Potoku. Jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzany dolin w Tatrach, stanowiąca odgałęzienie Doliny Białki. Co roku Doliną Rybiego Potoku spacerują tysiące turystów spragnionych przepięknych widoków, bliskiego kontaktu z przyrodą oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury. Podczas wędrówki po Dolinie Rybiego Potoku można podziwiać strzeliste szczyty Rysów, Szpiglasowy Wierch, Żabia Grań oraz Mięguszowieckie Szczyty, które malowniczo wznoszą się ponad nią.

 

Dolina Rybiego Potoku znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest zbudowana z granitów. W dolnym jej piętrze znajduje się Morskie Oko, a wyższe piętra zajmuje kocioł Czarnego Stawu pod Rysami i Dolina za Mnichem. Dnem doliny przepływa Rybi Potok, który wypływa wprost z Morskiego Oka. Dolina posiada rzeźbę terenu, na której świetnie widać działalność lodowca. Znajdują się na niej liczne kotły polodowcowe, usypiska moren bocznych oraz morena czołowa, na której znajduje się obecnie Schronisko nad Morskim Okiem.

 

Dolina Rybiego Potoku jest jedynym miejscem w Polsce, na terenie którego występują piętra roślinne od regla dolnego po środowisko turni. Najcenniejszy z jej walorów roślinnych stanowią górnoreglowe bory świerkowo-reglowe, zachowane w pierwotnym stanie. W dolinie można także spotkać zwierzęta, żyjące tu w swoim naturalnym środowisku - m. in. jelenie, niedźwiedzie, rysie, świstaki tatrzańskie, a także kozice.



fot. jarekgrafik / Pixabay.com

 

Morskie Oko - największa atrakcja turystyczna Doliny Rybiego Potoku i Tatr Wysokich


Morskie Oko jest turystycznym symbolem polskich Tatr i jedną z najwiekszych atrakcji znajdujących się w Dolinie Rybiego Potoku. Jest nawiększym jeziorem tatrzańskim i jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach Wysokich. Nad jego brzeg wiedzie dobrze wytyczony szlak turystyczny, który jest do pokonania praktycznie dla każdego.

 

Turyści, aby dostać się w te rejony, mogą skorzystać z busów kursujących między Zakopanem a Palenicą Białczańską lub dojechać do tej drugiej własnym autem z praktycznie dowolnej lokalizacji.

 

Z Palenicy Białczańskiej wiedzie asfaltowa droga, którą można pokonać na własnych nogach lub skorzystać z fasiągu - góralskiej bryczki konnej, która dowozi turystów na Włosienicę. Ostatni, ok. 1,5-kilometrowy odcinek trasy jest dostępny jedynie na piechotę.

 

Noclegi w okolicy Morskiego Oka


Noclegi Zakopane - wybiera największa liczba turystów odwiedzających Morskie Oko. Jest to najbardziej znana turystyczna miejscowość w Tatrach Wysokich, która stanowi także świetną bazę wypadową do zwiedzania całej okolicy.

 

Zakopane może poszczycić się bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową, która jest w stanie zaspokoić potrzeby praktycznie każdego turysty. Na gości czekają m. in. hotele w Zakopanem, pokoje do wynajęcia w miejscowych pensjonatach i gospodarstwach turystycznych, a także słynne domki w Zakopanem i góralskie wille, w których czuć klimat charakterystyczny dla górskiej stolicy Polski. Noclegi w Zakopanem to świetna opcja dla tych osób, które kochają turystyczne klimaty i którym nie przeszkadzają tłumy, obecne na każdym kroku, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

 

Turyści, którzy poszukują natomiast w górach odpoczynku i preferują zatrzymać się na nocleg w okolicy Morskiego Oka, która będzie mniej zatłoczona, mogą postawić na Bukowina Tatrzańska noclegi. Jest to o tyle dobra opcja, że z tej miejscowości, w łatwy sposób dostaniemy się do Palenicy Białczańskiej, gdzie ma swój początek szlak niebieski, który zawiedzie nas prosto nad Morskie Oko.

 

Równie dobrą opcją na nocleg w okolicy Morskiego Oka będzie także Murzasichle - podhalańska wieś położona dokładnie między Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Dostępne w Murzasichle noclegi to m. in. pokoje i kwatery na wakacje, domki oraz pensjonaty prowadzone przez miejscowych górali.

 

ApartHost Apartamenty Domki

ApartHost Apartamenty Domki

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.7
Górska Przystań

Górska Przystań

Murzasichle, ul. Majerczykówka

Pensjonaty Murzasichle 9.7

 

Schronisko nad Morskim Okiem


Świetną opcją noclegową jest także Schronisko nad Morskim Okiem im. Stanisława Staszica. Jest to obiekt turystyczny położony na wysokości 1410 m n.p.m. Składa się z dwóch części - Nowego i Starego Schroniska.

 

Nowe Schronisko może poszczycić się ponad 100-letnią historią, w czasie której było wielokrotnie remontowane, przebudowywane i odnawiane. Obecnie jest nowoczesnym obiektem, który oferuje piękne widoki z okien pokojów. Stare Schronisko jest natomiast najstarszym istniejącym schroniskiem w polskich Tatrach i obecnie pełni funkcję noclegowi dla turystów.

 

Schronisko Morskie Oko jest czynne przez cały rok, a w jego progach można zatrzymać się nie tylko na nocleg, ale także na obiad, kawę, herbatę czy pyszną szarlotkę, z której schronisko słynie obiekt wśród turystów odwiedzających te rejony.

 

Na teren Schroniska Morskie Oko dostać się można w bardzo prosty sposób, korzystając z trasy zaczynającej się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Schronisko Morskie Oko jest świetną bazą wypadową do zwiedzania nie tylko Morskiego Oka, ale także innych miejsc znajdujących się w okolicy - można się z niego wybrać na m. in. na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Szpiglasową Przełęcz czy nad Czarny Staw.



fot. aleksandra85foto / Pixabay.com

 

Morskie Oko zimą i latem


Morskie Oko jest zdecydowanie najchętniej odwiedzane przez turystów w okresie letnim. Ładna pogoda, słońce oraz przyjemne temperatury sprzyjają pieszym wędrówkom oraz ułatwiają pokonanie długiej trasy, jaką należy przebyć, jeśli nad Morskie Oko wybieramy się pieszo. Nad najsłynniejsze jezioro Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy wybrać się nie tylko w lecie, ale także w zimie - Morskie Oko zimą prezentuje się bowiem jeszcze ciekawiej niż w ciepłych miesiącach letnich.


W okresie zimowym jego tafla jest skuta grubą warstwą lodu, a w okolicy obficie zalega śnieg, którego pokrywa może dochodzić w niektórych miejscach do nawet 2 metrów. Pewne niebezpieczeństwo dla turystów mogą stanowić lawiny śnieżne, które często schodzą w tych rejonach.

 

Ułatwieniem oraz niewątpliwą atrakcję dla turystów, którzy zdecydują się na wizytę nad Morskim Okiem w chłodnych miesiącach, stanowią natomiast sanie, które za opłatą dowożą turystów na Włosienicę, którą ok. 1,5 km dzieli od Morskiego Oka. Mimo tego, że droga do Morskiego Oka jest stosunkowo łatwa do przebycia, w zimie, przy dużym oblodzeniu, może zaskoczyć trudnością. Turyści zmęczeni jej trudami mogą jednak zatrzymać się na odpoczynek w Schronisku nad Morskim Okiem.


Tatry oferują nam ogrom pięknych szlaków. Podrzucamy małą ściągawkę: Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze! Dajcie znać w komentarzu, które szlaki wybierzecie na najbliższy wyjazd w góry - jesteśmy ciekawi, które z nich podobają wam się najbardziej.

 


fot. dzmitrock87 / AdobeStock, CC0

 

Opis szlaku, czyli wyprawa nad Morskie Oko w pigułce


Morskie Oko leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aby wejść na jego teren, turyści muszą uiścić symboliczną opłatę - wynosi ona 6 zł dla osób dorosłych i 3 zł dla dzieci. Nad jezioro możemy dostać się z Zakopanego lub Poronina własnym autem. Turyści mogą także skorzystać ze specjalnych busów kursujących z Zakopanego, które mają ostatni przystanek w Palenicy Białczańskiej. Busy kursują co ok. pół godziny.

 

Najpopularniejszym miejscem rozpoczęcia wędrówki nad Morskie Oko jest Palenica Białczańska - duża polana, przy której kończy się ruch samochodowy. Do tego miejsca można dojechać autem i pozostawić je na dużym parkingu. Jest on płatny - opłata za dobowy postój wynosi 30 zł. Z uwagi na dużą liczbę odwiedzających Morskie Oko, zwłaszcza w sezonie turystycznym, do Palenicy Białczańskiej warto wybrać się wcześnie rano, aby znaleźć miejsce parkingowe blisko wejścia na szlak.

Nad Morskie Oko pieszo czy zaprzęgiem?


Z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko możemy wyruszyć na dwa sposoby. Pierwszym jest tradycyjna, piesza wędrówka. Do przejścia jest ok. 8 km czerwonym szlakiem, a czas przejścia wynosi ok. 2,5 godziny. Alternatywą dla spaceru jest skorzystanie z usług fakrów - górali ubranych w tradycyjne stroje, oferujących przejazd tzw. fasiągami, czyli góralskimi zaprzęgami konnymi. Opłata za osobę, w zależności od sezonu i liczby chętnych, waha się od 50 do 80 zł.

 

Warto jednak mieć świadomość, że zaprzęg nie dowiezie nas nad sam brzeg Morskiego Oka - ostatnim przystankiem jest bowiem Włosienica, którą od Morskiego Oka dzieli dystans 1,5 km, które będziemy musieli pokonać na piechotę.

 

Droga z Palenicy Białczańskiej jest najczęściej uczęszczanym szlakiem turystycznym w całych Tatrach. Jest wyłożona asfaltem, co pozwala na wygodne przemieszczanie się nią z dziećmi w wózkach. Idąc czerwonym szlakiem, możemy podziwiać Dolinę Białej Wody, Tatry Polskie i ich panoramę oraz najwyższy szczyt Tatr i Karpat - Gerlach. Pierwszą atrakcją, przy której warto zatrzymać się na dłużej, są słynne Wodogrzmoty Mickiewicza.



fot. spacetech / AdobeStock, CC0

 

Wodogrzmoty Mickiewicza


Czerwony szlak do Morskiego Oka przechodzi kamienną ścieżką na mostek, z którego można podziwiać Pośredni Wodogrzmot, jeden ze słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza. Jest to górski wodospad, który swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza hałasowi, jaki wytwarza spadająca z niego woda. Jego imponujące kaskady wodne tworzą się na progach skalnych potoku Roztoka, wypływającego z Doliny Pięciu Stawów.

 

Trzy największe kaskady nazywają się Wyżni, Pośredni i Niżni. Pierwotne wodospad ten nosił nazwę po prostu Grzmotów, a obecne miano zyskał w 1891 r. na pamiątkę sprowadzenia pochów Adama Mickiewicza do Polski. Tuż za mostkiem biegnie zielony szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Warto zobaczyć: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?

 


fot. shaiith / AdobeStock, CC0

 

Polana Włosienica


Za Wodogrzmotami Mickiewicza szlak czerwony wspina się stopniowo do góry i prowadzi na dużą polanę - jest to Włosienica. To właśnie do tego punktu można dojechać konnym zaprzęgiem, który dalej nie ma już wstępu.

 

W tym miejscu można zatrzymać się na odpoczynek i posiłek - tuż obok mieści się duży pawilon gastronomiczny. Z polany Włosienica można podziwiać Mięguszowieckie Szczyty oraz Mnicha. Od polany do Morskiego Oka dzieli nas dystans ok. 1,5 km.

 

Schronisko nad Morskim Okiem


Po przejściu kolejnego dystansu, zanim dotrzemy do Morskiego Oka, napotkamy na swojej drodze najstarsze istniejące w Tatrach Polskich schronisko turystyczne. Jest to wspomniane powyżej Schronisko nad Morskim Okiem, a konkretnie jego część - Stare Schronisko. Znajduje się w budynku starej wozowni wybudowanej w 1891 r.

 

W Nowym Schronisku można zatrzymać się na nocleg i posiłek, a w Starym wyłącznie na nocleg. W 1997 r. w schronisku gościł Jan Paweł II. Miejsce to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wsród turystów, dlatego w sezonie turystycznym warto rezerwować w nim noclegi ze sporym wyprzedzeniem. Z tarasu przed schroniskiem można podziwiać piękne widoki, w tym ujrzeć Morskie Oko.

Zobacz również: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

 

Spacer wzdłuż tafli jeziora


Podczas pobytu nad Morskim Okiem warto zrobić sobie wycieczkę wzdłuż jeziora. Czas przejścia wynosi ok. 45 min., a łączny dystans do przebycia ok. 2,5 km. Trasa wiedzie kamienną ścieżką i jest bardzo malownicza.

 

Podczas spaceru brzegiem Morskiego Oka można podziwiać potężne żleby i Dwoistą Siklawę. Jezioro otaczają skalne ściany Niżnych Rysów, Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Szpiglasowego Wierchu, Mnicha i Kazalnicy.



fot.  shaiith / AdobeStock, CC0

Czarny Staw pod Rysami


Niedaleko od Morskiego Oka, bo w odległości zaledwie ok. 230 m, znajduje się Czarny Staw pod Rysami, nazywany także Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Jest to bardzo znane tatrzańskie jezioro, znajdujące się w głębokim kotle polodowcowym. Jego nazwa wzięła się od ciemnego, praktycznie czarnego zabarwienia jego wód, które nadają im występujące w nich obficie sinice. Warto wiedzieć, że Czarny Staw jest najdalej wysuniętym na północ jeziorem w Polsce.


Staw posiada owalny kształt i powierzchnię ok. 20 ha. Otoczenie jeziora jest zamknięte okolicznymi masami skalnymi, które tworzą ciekawą panoramę, zwłaszcza jeśli podziwiamy Czarny Staw z góry. Jego malownicze położenie sprawia, że jezioro zdecydowanie warto zobaczyć, będąc nad Morskim Okiem. Pewne trudności może sprawiać jednak dotarcie nad jego brzeg - droga jest bowiem dość stroma i wymagająca, szczególnie dla początkujących.

 


fot. Boris Stroujko / AdobeStock, CC0

 

Co warto zobaczyć po Morskim Oku?


Morskie Oko jest także świetną bazą wypadową w inne rejony Tatr. Stanowi punkt wyjściowy dla kilku szlaków turystycznych, które zaprowadzą nas na okoliczne szczyty, przełęcze i nad inne tatrzańskie jeziora.

 

Tuż przy Morskim Oku rozpoczyna się czerwony szlak wiodący do Czarnego Stawu i dalej, na Rysy. Czas przejścia wynosi ok. 4 godziny. Jest to dość męcząca i wymagająca wyprawa, przeznaczona dla doświadczonych i zaprawionych w górskich wędrówkach turystów.


Znad Morskiego Oka możemy wyruszyć także na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Tuż za Czarnym Stawem zaczyna się bowiem zielony szlak, który jest uznawany za jeden z najtrudniejszych do przejścia w Polskich Tatrach.

Morskie Oko to także świetna baza wypadowa na Szpiglasową Przełęcz. Jest to łatwa i przyjemna trasa, którą dotrzemy na słynącą z przepięknych widoków przełęcz. Z przełęczy możemy natomiast wejść na Szpiglasowy Wierch lub pójść dalej, do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

Z Morskiego Oka biegnie także niebieski szlak, który prowadzi na Świstówkę i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest to bardzo ciekawy i malowniczy szlak, który wiedzie przez tereny obfitujące w bujną roślinność. Niebieski szlak jest czynny jedynie w okresie letnim, a czas jego przejścia wynosi ok. 2 godzin.

 


fot. Nocowanie.pl

Rezerwuj: Noclegi z widokiem na góry

Następny artykuł Augustów w jeden dzień....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!