Wycieczki na weekend po Dolnym Śląsku. 5 pomysłów na wyjazd

Wycieczki na weekend po Dolnym Śląsku. 5 pomysłów na wyjazd

Dolny Śląsk to piękna kraina, w której znajdziesz wspaniałą naturę, tajemnicze miejsca i zapierające dech w piersiach zabytki. Jeśli szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd, możemy zarekomendować ci właśnie tę część naszego kraju!

Aby poznać wszystkie atrakcje Dolnego Śląska, trzeba zaplanować wielotygodniową podróż. Region jest bowiem niezwykle ciekawy dla turystów, na których czeka między innymi tętniący życiem Wrocław, oraz urokliwe, spokojne uzdrowiska. Znajdą się również zakątki, gdzie można skryć się przed tłumem i cieszyć pięknem natury.

Jeżeli chcesz poznać Dolny Śląsk w ciągu weekendu, zobacz propozycje krótkich wycieczek, jakie możesz tam zorganizować.

Zobacz zamki i pałace Dolnego Śląska


Zamek Czocha

Jeśli lubisz poznawać nowe miejsca i zagłębiać się w ich tajemnice, skorzystaj z naszej propozycji i zaplanuj objazdową wycieczkę po Dolnym Śląsku. Region słynie bowiem z pięknych zamków i urokliwych pałaców, świadczących o interesującej historii tych ziem. Dawne warownie pozostawili po sobie książęta z rodu Piastów, pałacowe rezydencje to już pamiątka po niemiecki mieszkańcach regionu. Jest ich tyle, że nazywane są Polską Doliną Loary! Łącznie to kilkaset budowli w lepszym lub gorszym stanie, dlatego postanowiliśmy polecić kilka miejsc, od których warto zacząć zwiedzanie.

Zacznijmy od zamków, które dawniej broniły granic królestwa polskiego oraz ważnych handlowych szlaków. Jednym z piękniejszych jest XIII-wieczny Zamek Czocha, zachowany w do dzisiaj w świetnym stanie. Zabytek uniknął powojennej dewastacji dzięki temu, że zorganizowano tam ośrodek dla oficerów wojska ludowego. Dzisiaj też mieści się tam hotel, ale dziedziniec i część pomieszczeń udostępniono zwiedzającym. Mniej szczęścia miał za to Zamek Chojnik, zniszczony pod koniec XVII wieku przez pożar wywołany uderzeniem pioruna. Z miejscem wiąże się wiele legend, sporą atrakcje stanowią wrześniowe turnieje rycerskie.

Na szlaku znajdują się także inne wspaniałe zamki: Grodziec, Bolków, Grodno, największy na Dolnym Śląsku zamek w Oleśnicy oraz tajemniczy Zamek Książ, wyglądający jak rezydencja z bajki! Na uwagę zasługuje również renesansowy pałac w Korbielowicach, położonych tylko 20 kilometrów od Wrocławia. Dzisiaj działa tam hotel i restauracja.

Wrocław na weekend


fot. Oleksiy Mark / iStock

Jeżeli lubisz gdy dużo się dzieje, postaw na weekend we Wrocławiu. Miasto zachwyca swoją zabytkową architekturą i lokalizacją nad brzegiem Odry. Na pewno warto zaplanować zwiedzanie wrocławskiego Starego Miasta z mnóstwem zacisznych, klimatycznych uliczek. Zacznij jednak od rynku, gdzie centralny punkt stanowi rynek z przepięknym gotyckim ratuszem. W jego wnętrzu znajdziesz między innymi ekspozycje Muzeum Historycznego. Jeśli chcesz zobaczyć staromiejskie kamieniczki z lotu ptaka, polecamy wspinaczkę na wieżę kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie znajduje się punkt widokowy. Popołudnie na rynku warto zakończyć w przytulnej restauracji, do wyboru masz mnóstwo miejsc i kuchni.

Co można robić w weekend we Wrocławiu? Na pewno warto zobaczyć najsłynniejsze miejsca, jak Panorama Racławicka, czy zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej. Wśród zabudowy centrum miasta wyróżnia się bryła Hali Stulecia, obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To monumentalna hala widowiskowa, której budowę ukończono niedługo przed pierwszą wojną światową. Warto wejść do środka, by zwiedzić Centrum Poznawcze oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł. Latem przed halą działa największa w Polsce fontanna multimedialna.

Do wiosennych i letnich atrakcji Wrocławia na pewno trzeba zaliczyć parki. Przyroda Ogrodu Staromiejskiego i Ogrodu Japońskiego w Parku Szczytnickim zapiera dech. Można tam odpocząć od turystów, których we Wrocławiu nie brakuje. Warto jednak zaznaczyć, że ich obecność nie jest przytłaczająca, dzięki czemu w tym mieście naprawdę można się zakochać. Podczas ciepłego weekendu warto odwiedzić jeszcze jedno miejsce – bulwary nad Odrą. Możesz się tam zrelaksować i cieszyć widokiem panoramy Wrocławia. To również znakomita trasa spacerowa, łącząca Stare Miasto z Ostrowem Tumskim, Halą Stulecia i słynnym zoo.

Wypoczynek w dolnośląskich uzdrowiskach



Jeśli chcesz spędzić spokojniejszy weekend, polecamy wypoczynek w dolnośląskim uzdrowisku. W regionie znajdziesz kilka miasteczek, które wykorzystują swoje naturalne zasoby – najczęściej lecznicze wody mineralne. Jest tam zacisznie i spokojnie, a otoczenie zieleni pozwoli ci wyciszyć się i zrelaksować. Dolnośląskie uzdrowiska warto odwiedzać w porze wiosennej, letniej lub wczesną jesienią, gdy tamtejsze parki są w pełnym rozkwicie. Zacienione alejki są wtedy znakomitym miejscem do wypoczynku i spędzenia leniwego dnia.

Uzdrowiskowe walory dolnośląskich wód mineralnych znane były już od średniowiecza. Jednak na masową zaczęto wykorzystywać je w wiekach późniejszych, pod koniec XVIII i przez całe XIX stulecie. To właśnie w tym czacie powstały zabytkowe hale kąpielowe i budynki sanatoryjne. Założono parki zdrojowe, a w pijalniach wód mineralnych udostępniono źródła, by można się było nimi raczyć na masową skalę. Na Dolnym Śląsku znajdziesz przede wszystkim szczawy, są to wody wodorowęglanowe z dużą zawartością dwutlenku węgla.

Najbardziej cenionymi dolnośląskimi uzdrowiskami są Cieplice, obecnie będące dzielnicą Jeleniej Góry, warto odwiedzić też takie miasta jak Lądek-Zdrój, najstarsze uzdrowisko w regionie, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój oraz Świeradów-Zdrój. Znajdziesz tam nie tylko sanatoria ale także hotele i inne obiekty noclegowe z ofertą spa and wellness, czy wczasów odchudzających.

Szlakiem tajemniczych dolnośląskich podziemi


fot. hangela / Pixabay.com CC0

Dolny Śląsk to niezwykle różnorodny region, gdzie znajdziesz uzdrowiska, cenne dla kultury zabytki, ale również inne atrakcje. Na wyobraźnię najlepiej działają tajemnicze podziemia i stare kopalnie. Kryją w sobie jeszcze wiele historii, których możemy nigdy nie poznać do końca. Podziemne szlaki Dolnego Śląska to jedna z turystycznych wizytówek tego regionu. Jeżeli nie miałeś czasu na zwiedzanie ukrytych przed wzrokiem turystów korytarzy, czas to nadrobić.

Naszą wyobraźnię doskonale pobudzają dawne kopalnie. Jedna z nich, gdzie wydobywano uran, znajduje się w Kletnie niedaleko Stronia Śląskiego. Zwiedzającym udostępniono labirynt korytarzy, przybliżających wielowiekową na tych ziemiach tradycję górnictwa. Niezwykle ciekawym miejscem jest również Złoty Stok i tamtejsza Kopalnia Złota. Do zwiedzania jest tak kilka sztolni, w tym jedna z podziemnym wodospadem. Po kompleksie poruszasz się nie tylko pieszo, ale i łodziami lub turystycznym tramwajem. Wycieczka pozwoli ci poznać dawne legendy górnicze – w podziemnych korytarzach Złotego Stoku żyją bowiem gnomy – atrakcję stanowi również spotkanie z szalonym alchemikiem.

W Polsce najwięcej wiemy o kopalniach węgla kamiennego. Kto jednak miał okazję zobaczyć jakąś z bliska? Polecamy więc wycieczkę do Wałbrzycha, gdzie znajduje się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Obiekt zajmuje budynki dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia”, dzisiaj prowadzona jest tam działalność kulturalna i edukacyjna, ale można również poznać bliżej pracę miejscowych górników.

Dolnośląskie podziemia obejmują nie tylko dawne kopalnie. Ukryte przed wzrokiem ciekawskich korytarze znajdziesz również w obiektach mających przeznaczenie militarne. Najsłynniejszym jest Twierdza Kłodzko, XVIII-wieczny bastion górujący nad miastem. Turyści mają dostęp do jej górnej części oraz podziemnych labiryntów – do przejścia jest około kilometr. Będąc w Kłodzku warto zejść do podziemi miasta i zobaczyć, jak wyglądały piwnice, w których kupcy przechowywali swoje towary. Podziemna Trasa Turystyczna została wzbogacona o efekty dźwiękowe, czyli odgłosy średniowiecznego miasta: gwar jarmarku, biesiadę w karczmie czy mieszczańską muzykę.

Poza Twierdzą Kłodzko masz dostęp również do innych obiektów wojskowych. Swoje podwoje przed turystami otwiera Twierdza Srebrna Góra oraz związane z historią drugiej wojny światowej Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka „Riese” i Podziemne Miasto Osówka. Ten ostatni obiekt to jedno z hipotetycznych miejsc ukrycia słynnego złotego pociągu!

Wzgórza Trzebnickie, pomysł na spokojny weekend


fot. sborisov / iStock

Jeżeli nie chcesz za bardzo oddalać się od Wrocławia, możesz wybrać się na Wzgórza Trzebnickie. Jest to obszar położony w północnej części województwa dolnośląskiego. Świetnie nadaje się na krótki rodzinny wyjazd, możesz tam bowiem spędzić czas blisko natury, oddając się aktywnemu wypoczynkowi. Wzgórza Trzebnickie to znakomite miejsce na spacery i rowerowe wycieczki, do dyspozycji jest tam sporo dobrze przygotowanych szlaków turystycznych. Uwzględniają one zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i kulturalne tego pięknego zakątka Dolnego Śląska.

Do najważniejszych zabytków okolicy należą malownicze kościoły w Rościsławicach, Strupinie oraz sanktuarium w Trzebnicy. Warto również zobaczyć zabytkowe zespoły pałacowe znajdujące się między innymi w Siemianicach i Wielkiej Lipie. Region słynie również z produkcji win, winnice stały się zresztą stałym elementem miejscowego krajobrazu. Jeżeli będziesz więc mieć okazję do degustacji, warto z niej skorzystać, bowiem z winogron hodowanych na Wzgórzach Trzebnickich powstają najlepsze polskie trunki.

Następny artykuł Pieniny - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!