Zakopane w 3 dni! Co zwiedzić?

Zakopane w 3 dni! Co zwiedzić?

Jak spędzić weekend w Zakopanem? Atrakcji w mieście jest tak wiele, że trudno je wszystkie poznać, mając na to tylko trzy dni. Przygotowaliśmy więc plan weekendowego wypoczynku w Zakopanem, którym można się posiłkować, planując swój pobyt.

Zakopane to jedno z polskich miast, które jest najchętniej odwiedzane przez turystów. Tutaj zawsze jest pełno ludzi, chcących doświadczyć wyjątkowej atmosfery oraz poznać najważniejsze atrakcje Podhala. Czy można zobaczyć je podczas weekendowego pobytu? Na pewno nie wszystkie, jednak już trzy dni wystarczą, by wczuć się w klimat Zakopanego!

Przygotowaliśmy plan trzydniowego pobytu w mieście. W taki sposób sami chcielibyśmy spędzić weekend w Zakopanem.

Zobacz noclegi w Zakopanem:


Zakopane na weekend - dzień 1


Do Zakopanego najlepiej przyjechać wieczorem, by móc rozgościć się w kwaterze, zjeść kolację i odpocząć po podróży. Przed nami przecież trzy intensywne dni, które mimo wszystko pozostawią niedosyt. W końcu weekend jest zbyt krótki, by w pełni poznać atrakcje Zakopanego i doświadczyć uroku tego miasta.

Zakopane – od czego zacząć? Krupówki!

Pierwszy dzień pobytu w Zakopanem można poświęcić na zapoznanie się z centrum miasta. Tutaj punktem wyjścia będą Krupówki, które przyciągają wszystkich turystów. W sklepikach i na stoiskach można od razu kupić pamiątki z pobytu, później nie trzeba już będzie o tym myśleć.

Przy Krupówkach jest kilka miejsc, które można odwiedzić. Radzimy zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego, natomiast dzieci na pewno będą zachwycone wizytą w Myszogrodzie. Na spokojne obejrzenie wystaw w obu tych miejscach warto zarezerwować około 3 godziny. Teraz można ruszać dalej!


fot. Nocowanie.pl

Atrakcje Zakopanego – Gubałówka

Krupówki łączą się z ulicą Na Gubałówkę, którą dochodzimy do kolejki wożącej turystów na szczyt wzniesienia. Na Gubałówkę można oczywiście dojść pieszo, jednak przejażdżka jest jedną z zakopiańskich atrakcji i warto choć raz z niej skorzystać. Przed dolną stacją znajduje się targowisko z regionalnymi pamiątkami i jedzeniem oraz pomnik turysty, poświęcony wszystkim gościom, którzy przyjeżdżają do Zakopanego. Można również skorzystać ze zjeżdżalni Góralski Ślizg – jest to atrakcja nie tylko dla dzieci!

Na szczycie Gubałówki znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać zarówno leżące u stóp miasto, jak też tatrzańskie szczyty – ze słynnym Giewontem i Kasprowym Wierchem. Na Gubałówce działają też punkty gastronomiczne. Przeciętnie podróż na szczyt wzniesienia i zjechanie wagonikiem zajmuje około kwadransa. Jeśli zdecydujemy się na zjedzenie obiadu, na Gubałówkę można zarezerwować około 2 godzin.


Co zobaczyć w Zakopanem? Ulica Kościeliska

Pierwszego dnia w Zakopanem można polecić spacer ulicą Kościeliską, która krzyżuje się z Krupówkami i ulicą Na Gubałówkę. W tym miejscu zachował się prawdziwy klimat miasta, w tym wiele klimatycznych willi, będących oryginalnymi przykładami stylu zakopiańskiego.

Przy ulicy Kościeliskiej znajduje się też Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Zwiedzanie nekropolii nie jest opcją dla każdego, jednak można tu odpocząć od tłumów, a przy okazji zobaczyć miejsce spoczynku najważniejszych postaci związanych z miastem.


Zakopane na weekend - dzień 2


Spędzając weekend w Zakopanem, koniecznie trzeba pójść w góry. Wybraliśmy na to drugi dzień pobytu, ponieważ wędrówka szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego może wymagać późniejszej regeneracji. Do wyboru jest wiele różnych tras, jednak my proponujemy Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Po drodze nie ma większych trudności technicznych, więc nadaje się dla mniej doświadczonych osób, które miały przerwę w chodzeniu po górach.

Gdzie iść w Zakopanem? Dolina Pięciu Stawów Polskich

Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich nie zaczyna się bezpośrednio w Zakopanem. Aby wejść na tę trasę, trzeba dostać się na Palenicę Białczańską. Tam znajduje się parking i kasa biletowa Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także rozpoczyna szlak nad Morskie Oko, od którego odchodzi najpopularniejsza droga do Doliny Pięciu Stawów.

Jak dojechać do Morskiego Oka? Wejdź i zobacz: Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?

Początkowo idzie się czerwonym szlakiem w tłumie innych turystów, zmierzających przede wszystkim nad Morskie Oko. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się wejście na zielony szlak w kierunku doliny. Jego początek może być męczący, bo najpierw trzeba wspinać się po nieregularnych kamiennych stopniach. Jednak po kilkunastu minutach kamienie zmieniają się w o wiele wygodniejszą ścieżkę, biegnącą pośród lasów i potoków, przez które przerzucono drewniane kładki.

Po godzinie marszu napotykamy rozwidlenie szlaków - do wyboru jest pozostanie na zielonym lub czarny. Oba doprowadzą nas do celu, jakim jest schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. To idealne miejsce na posiłek i odpoczynek. Możemy polecić znakomitą szarlotkę i kawę, które według nas są o wiele smaczniejsze (i tańsze!) niż te podawane w słynnym Murowańcu na Hali Gąsienicowej.

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków - można stąd dojść na Szpiglasy, Kozią Przełęcz, Kozi Wierch albo Zawrat. Jeśli chcemy wrócić nad Morskie Oko, trzymajmy się niebieskiego szlaku, który prowadzi przez Świstówkę Roztocką. Wychodzimy w okolicy górskiego jeziorka, więc możemy rzucić na nie okiem przed drogą powrotną.


fot. Nocowanie.pl

Dojazd do parkingu na Palenicy Białczańskiej

Do parkingu przy Morskim Oku możemy dojechać własnym samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że kilka sezonów temu TPN wprowadził internetową rezerwację wszystkich miejsc parkingowych! Bez miejscówki nie ma tam co jechać, tym bardziej, że jeśli zdecydujemy się pozostawić samochód na poboczu drogi dojazdowej, grozi nam mandat.

O wiele wygodniej jest wybrać podróż busem, które odjeżdżają z centrum Zakopanego, a bilet kosztuje kilka złotych. Trudno się pomylić, ponieważ dla ułatwienia większość ma tabliczkę z napisem “Morskie Oko”. Również po zejściu ze szlaku nie trzeba długo czekać na transport powrotny!

Sprawdź noclegi w Zakopanem:


Zakopane na weekend - dzień 3


Ostatni dzień pobytu w Zakopanem można poświęcić na relaks. Jeżeli czujemy się zmęczeni po dniu spędzonym w górach, możemy skorzystać z oferty basenów termalnych, z których słynie Podhale. Najsłynniejsze termy znajdują się między innymi w Chochołowie, Białce Tatrzańskie oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Ale i Zakopane nie ma się czego wstydzić.

Które termy w Zakopanem wybrać?

  • Aquapark Zakopane
    W mieście można skorzystać z oferty Aquparku Zakopane, który jest idealnym miejscem na rodzinny relaks. Znajdziemy tam zarówno basen z torami pływackimi, jak też rekreacyjny z brodzikem dla dzieci. Wyposażono go w bicze i kaskady wodne, gejzery (powietrzny denny i strumieniowy denny), przeciwprąd, masaż ścienno-denny i leżaki podwodne.

    Wyjątkową atrakcję stanowi jednak zewnętrzny basen termalny z widokiem na Tatry. Temperatura wody wynosi aż 32 stopni Celsjusza, co daje możliwość zabawy nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz.

  • Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej
    Kąpielisko termalne na Polanie Szymoszkowej działa tylko latem (od czerwca do końca sierpnia), zimą natomiast dostępny jest tu wyciąg narciarski. Woda ma temperaturę 30 stopni Celsjusza i jest bogata w wapń, magnez i potas. Korzystając z kąpieliska na Polanie Szymoszkowej, możemy wypożyczyć leżaki, używać zjeżdżalni oraz zjeść obiad w karczmie.

    Z Polany Szymoszkowej wjedziemy na szczyt Gubałówki! Dostępna jest tu bowiem całoroczna kolej widokowa.

Następny artykuł Domki nad morzem. Za te...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!