Szlaki w Pieninach dla początkujących. 4 propozycje

Szlaki w Pieninach dla początkujących. 4 propozycje

Pieniny to sprawdzone miejsce na wypoczynek. Ta część Karpat nadaje się dla każdego: można organizować krótsze i dłuższe górskie wędrówki, niewątpliwą atrakcją jest też Jezioro Czorsztyńskie i spływ Dunajcem. Dlatego jeżeli planujesz wakacje w Pieninach, już teraz poznaj proponowane przez nas szlaki turystyczne. Są odpowiednie nawet dla początkujących!

Okolica Pienin ma wyjątkowy urok i charakter, który odpowiada zarówno osobom szukającym kontaktu z przyrodą, jak też zainteresowanym zupełnie innymi atrakcjami. Na topie jest tu przede wszystkim Szczawnica – znany kurort – a także okolice Jeziora Czorsztyńskiego. Turyści chętnie korzystają z rejsów statkiem po zalewie.  

Dzięki statkom mogą łatwo dostać się z jednego brzegu na drugi, by zobaczyć przepiękne pienińskie zamki w Czorsztynie oraz Niedzicy. Wokół zalewu biegnie też trasa rowerowa Velo Czorsztyn, którą coraz chętniej wybierają kolarze. Na pewno warto polecić jeszcze spływ Dunajcem oraz zwiedzanie architektonicznej perełki, jaką jest kościół św. Michała w Dębnie Podhalańskim. Drewniany budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO!

Kościół w Dębnie Podhalańskim, fot. Nocowanie.pl

Będąc w Pieninach, koniecznie trzeba poznać tamtejszą przyrodę. Najlepiej zrobić to podczas wędrówek malowniczymi szlakami turystycznymi. Co najważniejsze, większość z nich nadaje się dla osób, które nie są doświadczonymi piechurami.

Pieniny – Trzy Korony


Trzy Korony
to jedna z największych atrakcji turystycznych a zarazem najwyższy szczyt w Pieninach Środkowych. Wznosi się na wysokość 982 metrów n.p.m. więc ze zdobyciem wzniesienia nie powinno być większych problemów. W zależności od wybranej trasy, droga na Trzy Korony zajmuje od 2 do 3,5 godziny.

Turyści chętnie wchodzą na Trzy Korony, ponieważ jest to świetny punkt widokowy na malowniczy przełom Dunajca, a także inne pasma górskie. Z wierzchołka można dostrzec między innymi Tatry oraz Beskidy z Babią Górą. Z tego względu w sezonie jest tu naprawdę tłoczno! Aby uniknąć kolejek do platformy widokowej, najlepiej rozpocząć swoją wędrówkę naprawdę wcześnie rano.


Widok z Trzech Koron, fot. Nocowanie.pl

Szlak na Trzy Korony

Jedna z tras prowadzących na Trzy Korony ma swój początek w Sromowcach Niżnych. Turystów prowadzą żółte znaki, a droga cały czas biegnie dnem Wąwozu Szopczańskiego. Kręcono w nim sceny filmu “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po około godzinie marszu już widać szczyt Trzech Koron!

Na Przełęczy Szopka znajduje się węzeł szlaków - trzeba wybrać niebieskie znaki, które doprowadzą do celu. Trzeba pamiętać, że od kwietnia do końca października za wejście na Trzy Korony trzeba zapłacić (kasa jest m.in. przy niebieskim szlaku). Otrzymany bilet uprawnia również do wejścia na Sokolicę, ale trzeba to zrobić tego samego dnia. Na szczyt prowadzą metalowe schody, a widoki stamtąd są fenomenalne!

Zobacz noclegi w okolicy:


Wycieczka w Pieniny – Sokolica


Kolejny szlak, który warto polecić turystom, prowadzi na Sokolicę. Warto zaplanować wycieczkę tego samego dnia co wejście na Trzy Korony, dzięki temu za bilet wstępu zapłacisz tylko raz.  

Sokolica położona jest na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, w tzw. Pieninkach, czyli w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Północne stoki Sokolicy porasta las bukowo-jodłowy, a na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen. Najstarsze okazy mają grubo ponad 500 lat! Jedno z drzew stało się nieformalnym symbolem Pienin i pojawiało się na większości fotografii ilustrujących piękno regionu. Niestety, sosna na Sokolicy została poważnie uszkodzona!

Zobacz: Sosna na Sokolicy ponownie uszkodzona!

Mimo tej straty Sokolica nie straciła na uroku i nadal należy do najciekawszych miejsc w Pieninach! Wznosi się bezpośrednio nad przełomem Dunajca, a jej południowe ściany opadają uskokami prawie pionowo w 310-metrową przepaść!


Widok z Sokolicy (przed uszkodzeniem sosny), fot. Nocowanie.pl

Szlak na Sokolicę

Na Sokolicę prowadzą dwa szlaki – jeden ma swój początek w Krościenku nad Dunajcem, a drugi w Szczawnicy. Osoby niedoświadczone, które miały przerwę w górskich wędrówkach, zwykle wybierają tę pierwszą propozycję.

Zielony szlak z Krościenka jest najłatwiejszy i najkrótszy, jego pokonanie zajmuje niecałe 1,5 godziny. Rozpoczyna się w centrum miejscowości i biegnie ku polanie widokowej, z której można podziwiać Radziejową w Beskidzie Sądeckim. Kolejny istotny punkt na szlaku to Przełęcz Sosnów, skąd do szczytu Sokolicy jest tylko 10 minut marszu.

Zobacz noclegi w okolicy:
Domek Wczasowy u Jana

Domek Wczasowy u Jana

Tylmanowa, ul. Stachówka

Domki Tylmanowa
Osada Pienińska

Osada Pienińska

Krościenko nad Dunajcem, ul. Palenicka

Domki Krościenko nad Dunajcem 9.7
Stajkowa Noclegi

Stajkowa Noclegi

Krościenko nad Dunajcem, ul. Wojtyły

Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 8.9


Szlaki w Pieninach - Wąwóz Homole


Wąwóz Homole to jedno z piękniejszych i bardziej malowniczych miejsc w Pieninach. Na pewno warto polecić go osobom, które z urlopu chcą przywieźć nie tylko wspomnienia, ale i piękne zdjęcia.

Fajna wycieczka z ciekawymi widokami. Na szczycie piękny punkt widokowy, wyciąg, plac zabaw, knajpa oraz alternatywna droga zejścia - zachwyca się swoją wycieczką do Wąwozu Homole Damian.


Wejście na zielony szlak pieszy, który biegnie przez Wąwóz Homole, znajduje się w miejscowości Jaworki. Na odcinku około 800 metrów wzrok turystów kieruje się ku górze, do malowniczych skał wapiennych, sięgających 120 metrów, powstałych w okresie jury oraz kredy. Wąwóz Homole od dawna porusza wyobraźnię ludzi. Kiedyś poszukiwano tu cennych minerałów i kruszców, a nawet kosztowności ukrytych pomiędzy skałami. Obecnie skarb stanowią niezwykłe widoki oraz unikalna przyroda.

Wąwóz Homole to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę z małymi dziećmi. Można też pójść dalej, ponieważ biegnie tędy szlak na Wysoką, która jest najwyższą górą w Pieninach.

Wąwóz Homole, fot. Nocowanie.pl

Wycieczka w Pieniny – Droga Pienińska


Chcąc w pełni poznać urok Pienin, na pewno warto rozważyć wycieczkę Drogą Pienińską. Szlak nie jest trudny technicznie, ale pokonanie całego zdecydowanie wymaga wytrzymałości. Jest to bowiem wariant spływu Dunajcem – tylko odbywający się lądem.

Droga Pienińska biegnie wzdłuż rzeki, od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Dystans wynosi 9 kilometrów w jedną stronę. Raczej nie nadaje się na rodzinną wycieczkę, chyba że z wózkiem. Inni, przy odpowiedniej liczbie przystanków, powinni sobie poradzić.

Trasa jest doskonale przygotowana turystycznie: dobra nawierzchnia, tablice informacyjne, liczne ławki i wiaty dla turystów, przystosowane źródełka z źródlaną wodą czy możliwość zwiedzania pawilonu Pienińskiego Parku Narodowego uatrakcyjniają wędrówkę.

Widok na Dunajec i Trzy Korony, fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Tak możesz wydłużyć urlop!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!